Technologie NFC umožňuje rychlou, snadno použitelnou, a navíc zabezpečenou formu interakce s okolním prostředím. Co znamená NFC? Proč tuto technologii dnes nacházíme téměř v každém mobilním telefonu a tabletu? A jak NFC nastavit? To jsou jen některé z otázek, na které najdete odpovědi v tomto článku.
Co je NFC technologie? Co znamená tato tajemná zkratka, se kterou se velmi často setkáváme? NFC je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na vzdálenost do 4 cm. Podporuje ji řada chytrých telefonů (těmto zařízením tím pádem můžeme říkat NFC mobily) a tabletů, přičemž díky velmi krátké vzdálenosti je bezpečná a není vyžadována jejich identifikace. Proto je připojení automatické a velmi rychlé. NFC stačí méně než 100 ms, kdežto takové Bluetooth ve verzi 4 vyžaduje pro připojení mnohonásobně delší čas.
NFC dnes podporuje každý lepší telefon a spousta z nás jej využívá téměř každý den.
Při dotyku nebo přiblížení dvou zařízení s NFC se automaticky spustí jejich komunikace. Technologie funguje na bázi krátkých rádiových vln, má velmi nízkou spotřebu a na rozdíl od Bluetooth umožňuje vytvoření pasivních bodů, tzv. tagů (více o nich níže). Ty jednoduše nalepíte na potřebné místo nebo je můžete nosit u sebe. Navíc NFC mobil dnes téměř každý nosí v kapse.
Jaké je NFC využití? Tahle funkce mobilních telefonů a dalších zařízení nejčastěji pomáhá při placení v obchodech. Stojíte u kasy v supermarketu a místo lovení platební karty z peněženky nebo hledání mincí k terminálu jen přiložíte svůj telefon a během pár sekund máte zaplaceno. NFC platby mobilem jsou stále rozšířenější, stačí k tomu využít platebních systémů Google Pay či Apple Pay, které již fungují i u nás a na Slovensku. NFC lze ale využít i v mnoha dalších situacích.
Příklady NFC využití
S pomocí NFC na mobilu lze snadno sdílet fotky s jiným telefonem či z něj importovat kontakty.
Nejčastějším způsobem využití NFC je placení mobilem. První velká společnost, která toto v Česku v roce 2017 odstartovala, je Google se svým platebním systémem Google Pay. Ze začátku jej u nás podporovala hrstka bank, postupně jej ale zavádí i další bankovní ústavy. Následovaly systémy Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Více o placení mobilem si přečtěte v článku Platby mobilem probíhají jednoduše a usnadní nakupování.
Platba probíhá např. v Google Pay tak, že systém vytvoří ve vašem zařízení virtuální kartu, která je spojena s vaší fyzickou kartou, avšak nikde neukládá její číslo ani PIN. Díky tomu se při platbě telefonem k těmto informacím nikdo nedostane. Platba se realizuje pomocí technologie NFC na mobilu, která je tak jakýmsi základním stavebním kamenem platebních systémů. Díky NFC stačí telefon jen přiložit k terminálu jako normální bezkontaktní kartu. Ve většině případů ani není nutné zadávat PIN. Telefon tím, že jste jej odemkli otiskem prstu nebo pomocí rozpoznávání obličeje, ví, že jste to vy, kdo platí a že jste i právoplatným uživatelem karty.
Technologie NFC se v oblasti mobilních sítí pomalu a jistě stává standardem. Naprosto běžné už je ve všech telefonech vyšší střední třídy a výše, o vlajkových lodích ani nemluvě. Milovníci telefonů od společnosti Apple mohou využívat NFC od iPhonu 7, a je tak samozřejmostí, že NFC bude i u novějších modelů jako iPhone 16 nebo dřívějších iPhone 15. NFC už nicméně přestává být výsadou u vyšších a vybavenějších modelů. Najdeme jej u telefonů napříč značkami a cenového spektra (Xiaomi 14T, Xiaomi 14T Pro nebo Google Pixel 9 či POCO X7 Pro) .
NFC ale často funguje i na principu NFC štítků. Jedná se o čipy ukryté v nálepkách nebo přívěscích, které se dají nalepit či jinak umístit téměř na jakékoli místo. Může to být například zadní strana mobilního telefonu, noční stolek nebo dveře restaurace.
Toto jsou NFC štítky (NFC čipy), které lze nalepit kamkoli.
NFC tagy jsou programovatelné a při přiložení NFC zařízení, tedy například vašeho mobilního telefonu, se provede vámi požadovaná akce. Například při uléhání do postele si přiložíte mobil k NFC štítku na nočním stolku a ten se následně přepne do tichého režimu. NFC štítky přitom nepotřebují žádné napájení, protože při blízkém kontaktu s aktivním vysílačem, např. vaším telefonem, se vytváří elektromagnetické pole. A to pak pasivní přijímač, tedy NFC tag, napájí. Jak naprogramovat NFC tag? Je to jednoduché, stačí k tomu použít jednu z aplikací uvedených níže.
Platby pomocí mobilního telefonu, které umožňuje právě technologie NFC, se u nás začínají zabydlovat.
NFC v mobilu lze využít hned s pomocí několika bezplatných aplikací, ať už se jedná o NFC iPhone, nebo NFC Android aplikace. Pro platební úkony jsou obecně nejlepší již zmíněné Apple Pay a Google Pay (nově Google Peněženka). Většina společností však má, nebo bude mít vlastní verzi, tudíž o výběru aplikace může rozhodnout vaše značka telefonu.
Aktivace NFC není v zásadě nic složitého. Postup se nijak razantně neliší ani mezi telefony vybavenými Androidem nebo iOS: v obou případech se ikona, s jejíž pomocí se NFC technologie aktivuje, nachází v hlavním menu telefonu, které se vysune přejetím prstu z horní části obrazovky. NFC je zapnuté ve chvíli, kdy ikona svítí. Pokud ne, stačí na ni klepnout a můžete se pustit např. do bezkontaktního placení.
Co dělat v případě, že se dotyčná ikona (viz obrázek výše) v menu nenachází, ale víte, že váš mobil by měl tuto funkci podporovat? V takovém případě je nutné ikonu do nabídky přidat.
Využití technologie NFC je široké – placení mobilem, automatizace jednoduchých úkolů, stahování dat, předávání kontaktních údajů, marketing atd. Pokud alespoň něco z toho chcete zkusit, ověřte si, zda váš telefon NFC podporuje. Tento článek si klade za cíl osvětlit, co je NFC v mobilu, k čemu NFC slouží a jak ho aktivovat.