Vídáte kolem sebe lidi, kteří drží mobilní telefon v natažené ruce před sebou a křečovitě se usmívají? Tak to právě fotí selfie, tedy fotku sebe sama. V našem článku vám objasníme, co je selfie, kdy tato technika focení vznikla, čím se vyfotíte nejlépe a prozradíme vám i triky, jak cvaknout perfektní autoportrét.
Selfie je typ fotografie, na níž zachycujete sami sebe. Obvykle je pořízená z ruky fotografa smartphonem nebo digitálním fotoaparátem a publikovaná na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat a další. Zpočátku byla selfies neboli selfíčka populární zejména mezi mladými lidmi. Časem se ale z této techniky fotografování stal doslova fenomén. Selfies fotí náctiletí, dospělí, celebrity i významné osobnosti, jako je bývalý prezident Obama nebo papež František. Zaměřili jsme se na otázku, co je to selfie a zjistili pro jsme vás mnoho fakt i zajímavostí.
Podle webu CNN je na Instagramu, oblíbené sociální síti věnované fotografiím, už přes 184 milionů selfies.
Focení sebe sama není žádnou novinkou. Historicky první autoportrét byl vytvořen už v roce 1839 Robertem Corneliem, průkopníkem fotografie. Mnozí ale uvádějí, že Corneliovo selfie je pouze autoportrétem. Není totiž zřejmé, zda byl fotoaparát při focení umístěn na stativu, nebo jestli ho Cornelius skutečně držel v ruce. Proto se někteří domnívají, že první selfie vzniklo až po roce 1900, tedy po vynálezu přenosného fotoaparátu, který umožnil pořizovat fotografie sebe sama z ruky nebo odrazem v zrcadle.
První prokazatelné fotografie sebe sama z ruky byly pořízeny anglickým fotografem Josephem Byronem v roce 1909. Kdo je tedy otcem selfie? Z definice toho, co je selfie, vyplývá, že je to typ fotografie pořízené z ruky. Máme tedy za to, že je jím Byron.
Termín „selfie“ přišel na svět až v roce 2002, kdy se objevil na jednom australském fóru, a od té doby se šíří prostřednictvím uznávaných fotografů. Největší zásluhu na jeho rozšíření nese fotograf Jim Kraus, který termín „selfie“ vysvětlil ve své knize Photo Idea Index (2005). V roce 2013 se stalo slovo „selfie“ naprosto běžně používaným, a tak odpověď na otázku co je selfie byla zařazena i do online slovníku Oxford English Dictionary.
Móda focení autoportrétů se rozmohla především po nástupu chytrých telefonů. S přední kamerou se stalo focení selfies naprosto jednoduchou záležitostí. Stačí vzít do ruky telefon, namířit ho na svůj obličej a zmáčknout spoušť. Selfies se dají samozřejmě fotit i kompaktními fotoaparáty nebo telefony bez přední kamery. To už ale není tak pohodlné, jako když si můžete hned zkontrolovat na displeji telefonu, jak fotka dopadne.
Pokud vybíráte mobilní telefon, který bude mimo jiné fotit i kvalitní selfies, zaměřte se hlavně na:
Jaké mobily vám vytvoří perfektní selfie?
Inspirovat se můžete i v našem článku o nejlepších fotomobilech.
Selfie tyč je pomůcka k focení autoportrétů. Setkáte se také s názvy selfie držák i selfie stick. Jedná se o kovovou nebo plastovou teleskopickou tyč, která vám při focení selfie prodlouží ruku. Je vybavena dálkovou spouští a technologií Bluetooth, která spojuje tyč se samotným telefonem. Díky tomu nemusíte mít mobil nadosah, a i přesto vytvoříte parádní selfie s daleko větším záběrem.
Odjíždíte za dobrodružstvím nebo na dovolenou a máte v plánu pořídit pár selfies s místními památkami? Ověřte si, že je tam povoleno fotit se selfie tyčí. Ne všude se to totiž smí. Například v mnoha zábavních parcích (Europark aj.), v Muzeu moderního umění v New Yorku, na stadionu Wimbledon v Londýně, v Miláně v Itálii a dalších místech je focení se selfie tyčí zakázané. Klasické selfies „z ruky“ tu pořizovat můžete.
Zákaz jakéhokoliv pořizování selfies platí v indickém městě Bombaj, kde si lidé v zájmu vlastní bezpečnosti nesmějí pořizovat selfie. Jsou to oblasti především u moře v místech, kde nejsou postavena zábradlí. Místa jsou označena cedulkami se zákazem a v případě porušení tohoto nařízení počítejte s pokutou.
Focení selfies není obtížné, ale také to není úplná hračka. Abyste na fotkách vypadali skvěle, je potřeba znát pár základních pravidel:
Pokud natočíte hlavu mírně doprava či doleva, bude selfie přirozenější. Nefotíte se na občanku, proto se na autoportrét můžete nastavit z toho lichotivějšího úhlu. Fotoaparát nebo mobil mějte mírně nad hlavou, abyste na fotce neměli prasečí nosík, ale větší oči.
Utrápené fotky nemá nikdo rád. Víc srdíček nebo palců nahoru si získáte úsměvem. Vyfoťte se třeba i s novou věcí nebo novým účesem. Vaši přátelé se nad vašimi selfies budou mnohem častěji zastavovat, když jim ukážete něco nového.
Vyfotit celou postavu vám umožní jedině zrcadlo. U takových fotek si dávejte pozor na pozadí. Záchod nebo sušák s prádlem za vámi selfie jen zkazí. Chcete vypadat štíhleji? Pak se mírně prohněte v bocích na té straně, ve které držíte foťák, druhou ruku dejte v bok a zkřižte kotníky.
Řadě výrazů už odzvonilo. S duck face neboli kachním zobákem, předstíraným spánkem nebo náhlým překvapením už nikoho neokouzlíte. Vyhněte se všemu, co může vyvolat kritiku a vymyslete nový výraz.
Vždy se snažte mít zdroj světla před sebou a trochu výš než v úrovni očí. Světlo zjemní vaše rysy. Leccos se dá dohnat barevnými filtry v aplikacích či na sociálních sítích, ale světlo se nahrazuje špatně. Vyzkoušejte i další tipy na focení mobilním telefonem.
Základním rysem selfie je focení sám sebe, ale nikde není zakázáno si k sobě někoho přizvat. Pozvěte na focení i pár kamarádů. Groupselfie, jak se jinak říká hromadné selfie, bude zajímavější. Přátelé na fotce ji budou sdílet, a tak bude mít selfie větší úspěšnost.
Existují místa, kde je focení selfies krajně nevhodné. Pohřby, svatby, dopravní nehody atd. Mobil odložte i u památek či soch připomínajících nešťastné události.
Záliba ve fotografování selfies může být i nebezpečná. Focení riskantních selfies je sice populární a za fotku na samém vrcholku jeřábu dostanete o hodně víc srdíček a palců než za selfie na pevné zemi, ale za smrt to nestojí. „Killfie“, jak se takovým fotkám říká, totiž nemusí vždy dopadnout dobře. Killfie se stalo osudnou například třem mladíkům z Indie, kteří pózovali před přijíždějícím vlakem, stálo život i japonského turistu na schodech Taj Mahalu, který při focení upadl a zlomil si vaz, 16letou Rusku při focení killfie zase skalpovalo ruské kolo. Pokud si pro focení selfie vybíráte jen bezpečná místa, i tak se mějte na pozoru. Časté focení selfie může způsobovat i syndrom tenisového lokte.
Při předávání Oskarů v roce 2014 vzniklo nejznámější selfie světa. Skupinové selfie americké moderátorky Ellen DeGeneres s nejžádanějšími holywoodskými hvězdami retweetovalo přes 3,4 milionu lidí. Později se ukázalo, že šlo pouze o skrytou reklamu společnosti Samsung.
Ne vždy se selfie vydaří přesně podle vašich představ. V tu chvíli přicházejí na řadu aplikace, které vám pomohou dotáhnout fotku k dokonalosti.