Co je to selfie?

Zobrazit katalog
Co je to selfie?

Vídáte kolem sebe lidi, kteří drží mobilní telefon v natažené ruce před sebou a křečovitě se usmívají? Tak to právě fotí selfie, tedy fotku sebe sama. V našem článku vám objasníme, co je selfie, kdy tato technika focení vznikla, čím se vyfotíte nejlépe a prozradíme vám i triky, jak cvaknout perfektní autoportrét. 

Co se selfie
Selfie je hitem u teenagerů, ale i dospělých. Podle odborníků bude oblíbenost focení selfies do budoucna spíše růst než upadat.

Co je selfie?

Selfie je typ fotografie, na níž zachycujete sami sebe. Obvykle je pořízená z ruky fotografa smartphonem nebo digitálním fotoaparátem a publikovaná na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat a další. Zpočátku byla selfies neboli selfíčka populární zejména mezi mladými lidmi. Časem se ale z této techniky fotografování stal doslova fenomén. Selfies fotí náctiletí, dospělí, celebrity i významné osobnosti, jako je bývalý prezident Obama nebo papež František. Zaměřili jsme se na otázku, co je to selfie a zjistili pro jsme vás mnoho fakt i zajímavostí. 

i Z ankety výrobce mobilních telefonů a fotoaparátů Samsung vyplynulo, že 30 % všech pořízených fotek lidí ve věku od 18 do 24 let tvoří selfies.

Podle webu CNN je na Instagramu, oblíbené sociální síti věnované fotografiím, už přes 184 milionů selfies.

Selfie u památek
Památky by mohly vyprávět, co je to selfie. Lidé se u nich fotí velmi často, aby si vytvořili vzpomínku.

První selfie vzniklo před více než 170 lety

Focení sebe sama není žádnou novinkou. Historicky první autoportrét byl vytvořen už v roce 1839 Robertem Corneliem, průkopníkem fotografie. Mnozí ale uvádějí, že Corneliovo selfie je pouze autoportrétem. Není totiž zřejmé, zda byl fotoaparát při focení umístěn na stativu, nebo jestli ho Cornelius skutečně držel v ruce. Proto se někteří domnívají, že první selfie vzniklo až po roce 1900, tedy po vynálezu přenosného fotoaparátu, který umožnil pořizovat fotografie sebe sama z ruky nebo odrazem v zrcadle.

První prokazatelné fotografie sebe sama z ruky byly pořízeny anglickým fotografem Josephem Byronem v roce 1909. Kdo je tedy otcem selfie? Z definice toho, co je selfie, vyplývá, že je to typ fotografie pořízené z ruky. Máme tedy za to, že je jím Byron.

Termín „selfie“ přišel na svět až v roce 2002, kdy se objevil na jednom australském fóru, a od té doby se šíří prostřednictvím uznávaných fotografů. Největší zásluhu na jeho rozšíření nese fotograf Jim Kraus, který termín „selfie“ vysvětlil ve své knize Photo Idea Index (2005). V roce 2013 se stalo slovo „selfie“ naprosto běžně používaným, a tak odpověď na otázku co je selfie byla zařazena i do online slovníku Oxford English Dictionary.

První selfie
Autoportrét vlevo byl pořízen Robertem Corneliem před více než 170 lety. Fotografie uprostřed a selfie vpravo zachycuje Josepha Byrona, průkopníka fotografování. Přenosné fotoaparáty ze začátku 20. století nebylo možné udržet jednou rukou.

Nejlepší mobily na focení selfie

Móda focení autoportrétů se rozmohla především po nástupu chytrých telefonů. S přední kamerou se stalo focení selfies naprosto jednoduchou záležitostí. Stačí vzít do ruky telefon, namířit ho na svůj obličej a zmáčknout spoušť. Selfies se dají samozřejmě fotit i kompaktními fotoaparáty nebo telefony bez přední kamery. To už ale není tak pohodlné, jako když si můžete hned zkontrolovat na displeji telefonu, jak fotka dopadne.

Pokud vybíráte mobilní telefon, který bude mimo jiné fotit i kvalitní selfies, zaměřte se hlavně na:

  • Rozlišení přední kamery – pro kvalitní selfies vybírejte mobilní telefony s rozlišením přední kamery 5 Mpx a výše.
  • Možnost zapnutí předního blesku – přední blesk vám pomůže s přisvícením tváře v šeru. Některé mobilní telefony nahradily přední blesk bílým rámečkem obrazovky kolem obrazu nebo probliknutím displeje bílou barvou.
  • Spoušť fotoaparátu v tlačítkách hlasitosti – budete-li chtít fotit jednou rukou, bude se vám hodit mobil, který umí z tlačítka hlasitosti na boku udělat v mžiku spoušť foťáku. Stejnou funkci pak mají i tlačítka hlasitosti na klasických i bezdrátových sluchátkách. Pokud takovou funkci mobil nemá, ověřte si, že má alespoň samospoušť.
  • Světelnost objektivu – čím lepší světelnost objektivu, tím lepší fotka při horším světle. Vybírejte mobilní telefony s hodnotou f/1.8 a menší. Pak budete spokojení i s fotkami za šera.

Jaké mobily vám vytvoří perfektní selfie?

Inspirovat se můžete i v našem článku o nejlepších fotomobilech.

Co je selfie nohou
Fotomobily posunou vaše selfie na vyšší level.

Co je selfie tyč?

Selfie tyč je pomůcka k focení autoportrétů. Setkáte se také s názvy selfie držák i selfie stick. Jedná se o kovovou nebo plastovou teleskopickou tyč, která vám při focení selfie prodlouží ruku. Je vybavena dálkovou spouští a technologií Bluetooth, která spojuje tyč se samotným telefonem. Díky tomu nemusíte mít mobil nadosah, a i přesto vytvoříte parádní selfie s daleko větším záběrem.

i První selfie tyč předvedla v roce 1969 Iva Janžurová v českém filmu Zabil jsem Einsteina, pánové...

Zákaz selfies a selfie tyčí

Odjíždíte za dobrodružstvím nebo na dovolenou a máte v plánu pořídit pár selfies s místními památkami? Ověřte si, že je tam povoleno fotit se selfie tyčí. Ne všude se to totiž smí. Například v mnoha zábavních parcích (Europark aj.), v Muzeu moderního umění v New Yorku, na stadionu Wimbledon v Londýně, v Miláně v Itálii a dalších místech je focení se selfie tyčí zakázané. Klasické selfies „z ruky“ tu pořizovat můžete.

Zákaz jakéhokoliv pořizování selfies platí v indickém městě Bombaj, kde si lidé v zájmu vlastní bezpečnosti nesmějí pořizovat selfie. Jsou to oblasti především u moře v místech, kde nejsou postavena zábradlí. Místa jsou označena cedulkami se zákazem a v případě porušení tohoto nařízení počítejte s pokutou.

Selfie tyč
Focení se selfie tyčemi na horské dráze je smrtelně nebezpečné. V muzeích by zase mohly poškodit exponáty. Proto je na takových místech možné fotit selfie pouze z ruky. 

Tipy na selfie

Focení selfies není obtížné, ale také to není úplná hračka. Abyste na fotkách vypadali skvěle, je potřeba znát pár základních pravidel:

1. Správný úhel je základ

Pokud natočíte hlavu mírně doprava či doleva, bude selfie přirozenější. Nefotíte se na občanku, proto se na autoportrét můžete nastavit z toho lichotivějšího úhlu. Fotoaparát nebo mobil mějte mírně nad hlavou, abyste na fotce neměli prasečí nosík, ale větší oči.

2. Tvařte se vesele

Utrápené fotky nemá nikdo rád. Víc srdíček nebo palců nahoru si získáte úsměvem. Vyfoťte se třeba i s novou věcí nebo novým účesem. Vaši přátelé se nad vašimi selfies budou mnohem častěji zastavovat, když jim ukážete něco nového.

3. Celou postavu foťte před zrcadlem

Vyfotit celou postavu vám umožní jedině zrcadlo. U takových fotek si dávejte pozor na pozadí. Záchod nebo sušák s prádlem za vámi selfie jen zkazí. Chcete vypadat štíhleji? Pak se mírně prohněte v bocích na té straně, ve které držíte foťák, druhou ruku dejte v bok a zkřižte kotníky.

4. Duck face je pasé

Řadě výrazů už odzvonilo. S duck face neboli kachním zobákem, předstíraným spánkem nebo náhlým překvapením už nikoho neokouzlíte. Vyhněte se všemu, co může vyvolat kritiku a vymyslete nový výraz.

5. Perfektní světlo pozvedne selfie na vyšší level

Vždy se snažte mít zdroj světla před sebou a trochu výš než v úrovni očí. Světlo zjemní vaše rysy. Leccos se dá dohnat barevnými filtry v aplikacích či na sociálních sítích, ale světlo se nahrazuje špatně. Vyzkoušejte i další tipy na focení mobilním telefonem.

Filtry na selfie
Fotomobily s dobrou světelností objektivu vám udělají parádní selfie i za šera. Při výběru vzpomeňte na pravidlo - čím nižší číslo, tím lepší světelnost objektivu fotomobil má.

6. Skupinové selfie je zajímavější

Základním rysem selfie je focení sám sebe, ale nikde není zakázáno si k sobě někoho přizvat. Pozvěte na focení i pár kamarádů. Groupselfie, jak se jinak říká hromadné selfie, bude zajímavější. Přátelé na fotce ji budou sdílet, a tak bude mít selfie větší úspěšnost.

7. Foťte se při vhodných situacích

Existují místa, kde je focení selfies krajně nevhodné. Pohřby, svatby, dopravní nehody atd. Mobil odložte i u památek či soch připomínajících nešťastné události.

Pro perfektní selfie lidé riskují i životy

Záliba ve fotografování selfies může být i nebezpečná. Focení riskantních selfies je sice populární a za fotku na samém vrcholku jeřábu dostanete o hodně víc srdíček a palců než za selfie na pevné zemi, ale za smrt to nestojí. „Killfie“, jak se takovým fotkám říká, totiž nemusí vždy dopadnout dobře. Killfie se stalo osudnou například třem mladíkům z Indie, kteří pózovali před přijíždějícím vlakem, stálo život i japonského turistu na schodech Taj Mahalu, který při focení upadl a zlomil si vaz, 16letou Rusku při focení killfie zase skalpovalo ruské kolo. Pokud si pro focení selfie vybíráte jen bezpečná místa, i tak se mějte na pozoru. Časté focení selfie může způsobovat i syndrom tenisového lokte.

Killfie
Touha po uznání přátel a známých na sociálních sítích ohrožuje životy. Selfie mnohdy vznikají na nebezpečných místech.

Nejznámější selfie na světě vzniklo na Oskarech

Při předávání Oskarů v roce 2014 vzniklo nejznámější selfie světa. Skupinové selfie americké moderátorky Ellen DeGeneres s nejžádanějšími holywoodskými hvězdami retweetovalo přes 3,4 milionu lidí. Později se ukázalo, že šlo pouze o skrytou reklamu společnosti Samsung.

Nejznámější selfie

Co je selfie, ukázaly i holywoodské hvězdy v roce 2014 na předávání Oskarů. 

3 nejlepší aplikace na selfie

Ne vždy se selfie vydaří přesně podle vašich představ. V tu chvíli přicházejí na řadu aplikace, které vám pomohou dotáhnout fotku k dokonalosti.

  • Camera 360 (iOS, Android, Windows Phone) – tato aplikace umí vše, na co si vzpomenete. Má v arsenálu spoustu filtrů a samolepek a většinu zdarma.  Navíc na ní vývojáři neustále pracují, takže, co se týče trendů selfie, půjdete vždy s dobou.
  • Facetune (iOS, Android) – nějaký ten pupínek, vráska, splihlé vlasy nebo velký nos vás v dnešní době vůbec nemůže rozhodit. Obzvlášť, když máte v mobilu aplikaci Facetune. Zdarma můžete využít hned několik funkcí, jako zmenšení úst nebo nosu, efekt pudru a jiné. K dispozici vám jsou i základní filtry a nástroje pro retuš. Pokud se selfies věnujete pravidelně, rozhodně se vyplatí koupit plnou verzi aplikace. Milovníkům autoportrétů nabídne nepřeberné množství nástrojů navíc.
  • Retrica (iOS, Andriod) – rychlá a přehledná aplikace na tvorbu a úpravu selfies, vytváření koláží a mnoho dalších. Pokud máte rádi jednoduchost, vřele ji doporučujeme.
 
4,5 230×
Gogen BT Selfie 4 teleskopická titanová
Selfie tyč s Bluetooth - maximální délka 117 cm, stativový závit, stativ s funkcí trojnožky, vyjmutelné dálkové ovládání, GoPro adaptér, max. šířka telefonu 80 mm, stříbrná barva
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JGO913c
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon