PET PET

Soundbary: V čem jsou lepší než klasická domácí kina?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Rádi byste si při sledování televize dopřáli skutečně kvalitní zvuk, chcete ale jednoduché a ideálně též levné řešení? Pravděpodobně vám nejlépe poslouží soundbar. K televizi ho připojíte jediným kabelem, načež ho můžete začít okamžitě používat. I levné modely nabídnou lepší zvuk než integrované reproduktory televizorů, ty dražší s prostorovým zvukem pak konkurují spíše tradičním domácím kinům. Tento článek vám řekne o soundbarech vše, co o nich potřebujete vědět.

Soundbar

Soundbary vs domácí kino – OBSAH

  1. Proč je soundbar lepší než integrované reproduktory v TV?
  2. Jak soundbar vytváří prostorový zvuk
  3. Je subwoofer důležitý?
  4. Připojení a chytré funkce soundbarů
  5. Soundbary TCL – tak trochu jiný zvuk

Proč je soundbar lepší než integrované reproduktory v TV?

Výrobci zvětšují televizory do stále masivnějších úhlopříček, zároveň je ale ztenčují. Není divu, televize díky takovému designu zabere méně místa, a je navíc v očích zákazníků pohlednější. A zatímco růst obrazové kvality se s takovým ztenčováním nijak nevylučuje, to samé neplatí pro kvalitu zvuku. Malé reproduktory zkrátka nemohou znít dobře a hlasitě zároveň. Efektivním a často i levným řešením, které zvuk zkvalitní, je soundbar.

Soundbar Sonos Beam
Soundbar vyžaduje k připojení jen minimum kabelů. (na obrázku Sonos Beam)

Soundbar (lze přeložit jako zvuková tyč, nebo zvuková lišta, chcete-li) je název vycházející z tvaru zařízení. Jde o integrovaný systém reproduktorů určený především k televizi. Jeho vzhled je obvykle navržen tak, aby doplňoval minimalistický design moderních televizorů. Mnohé soundbary, zpravidla ty dražší, jsou doplněny subwooferem, což je reproduktor generující zvuky na velmi nízkých frekvencích (basy), které ke kompletnímu audio zážitku bez výjimky patří. Ani soundbary ale nejsou všespásným vzorem dokonalého audio systému – jde spíše o ideální kombinaci snadného používání a kvalitního zvuku.

i

HDMI CEC: Společné ovládání soundbaru a televize jedním ovladačem

HDMI CEC (Consumer Electronics Control) je funkce, která umožňuje zařízením propojeným pomocí HDMI vzájemně komunikovat. Jedno zařízení (např. televizor) díky tomu může částečně ovládat jiné zařízení (např. soundbar).

Nás tato funkce zajímá, zejména protože umožňuje ovládání více různých zařízení pomocí jediného ovladače. Teoreticky to znamená, že můžete stejným ovladačem přepínat programy na set-top boxu, měnit hlasitost soundbaru a procházet menu televize.

Praxe je ovšem trochu složitější, neboť každý výrobce tuto technologii pojmenovává a zřejmě také implementuje jiným způsobem. Samsung jí říká Anynet+, LG Simplink a například Sony má pro ni označení Bravia Sync. Bezproblémové propojení zařízení pomocí HDMI CEC lze tedy slíbit jen v případě, že máte soundbar i televizi od stejného výrobce.

HDMI ARC (Audio Return Channel) je režim, v němž je schopno rozhraní HDMI přenášet zvuk obousměrně. Tato funkce je pro provoz soundbarů velmi důležitá, neboť v běžném režimu HDMI je televizor pouze zařízení pro přehrávání z audiovizuálního zdroje (například herní konzole). Pokud ale chcete, aby byl zařízením pro přehrávání soundbar, potřebujete dostat signál nikoliv do, nýbrž z televize (do soundbaru). A právě k tomu slouží HDMI ARC. Samotné HDMI ARC nevyžaduje, aby byl soundbar od stejného výrobce jako televize.

Pokud chcete zcela špičkové televizní audio bez kompromisů, budete se muset místo soundbaru podívat na domácí kina s pravým prostorovým zvukem v konfiguraci 5.1 či 7.1, případně si takovou soustavu vytvořit za pomoci vlastních reproduktorů a receiveru. Nicméně s podobným řešením se snadno ocitnete mimo oblast dobré uživatelské přívětivosti, budete potřebovat spoustu kabelů, notnou dávku kutilské trpělivosti, audiofilní motivaci a v neposlední řadě také slušný rozpočet. I levnější systém tohoto typu totiž hravě vyjde na desítky tisíc korun.

Jak soundbar vytváří prostorový zvuk

Aby byl zvuk prostorový, musí být z různých stran různě slyšet. Audio sestavy domácích kin toho dosahují pomocí fyzicky rozmístěných reproduktorů. Obvykle se tak můžeme setkat s označeními 5.1 a 7.1. Číslo před tečkou značí počet reproduktorů v soustavě a číslo za tečkou přítomnost subwooferu. V případě soustavy konfigurace 5.1 najdeme tři reproduktory vpředu (pravý, levý a středový) a dva vzadu (pravý a levý). Soustavy 7.1 přidávají ještě dva boční reproduktory. Není překvapivé, že je taková soustava schopna věrohodně reprodukovat prostorový zvuk. Jak to ale dokáže soundbar?

i

Soundbar je aktivní prvek. Co to znamená?

Soundbary a jejich subwoofery (a někdy i další bezdrátové reproduktory pro zkvalitnění prostorového zvuku) jsou zpravidla aktivními prvky. To znamená, že zesilovač je zabudován přímo v jejich těle. To značně zjednodušuje jejich zapojení i používání.

Reproduktory mohou být také pasivní. V tom případě ještě vyžadují externí zesilovač, což je vhodné řešení pro nadšence, kteří chtějí mít nad uspořádáním a kvalitou svého audio systému absolutní kontrolu.

Proto je u každého soundbaru uveden také výkon – jedná se o výkon zabudovaného zesilovače, jemuž by měly být v tomto případě přizpůsobeny i reproduktory. Vyšší výkon znamená, že by měly být reproduktory hlasitější, ne však nutně kvalitnější.

Soundbar Sony
Pokud chcete slyšet prostorový zvuk nejen ze stran, ale také shora, hledejte značení se třemi čísly (např. 7.1.2).

Soundbar se standardně nachází jen vpředu pod televizí, odkud pochopitelně nemůže fyzicky distribuovat zvuk zepředu, ze stran a zezadu zároveň. Nebo ano? Místo skutečného prostorového zvuku využívají soundbary tzv. virtuální prostorový zvuk. Ten vychází pouze ze soundbaru umístěného vpředu, jeho jednotlivé kanály jsou ale různě nasměrované, aby k vašim uším dorazily z různých stran. K tomu bývá obvykle využívána akustika místnosti a odraz zvuku od stěn, ze kterých se stanou virtuální reproduktory.

i

Zadní reproduktory pro pravý prostorový zvuk

Jak se dozvíte v další kapitole, téměř nepostradatelným doplňkem každého soundbaru je subwoofer. Doplňkem ale mohou být také zadní přídavné reproduktory. Ty jsou u některých soundbarů již součástí balení, u jiných jde o volitelné příslušenství. Každopádně s nimi máte možnost dále zlepšit kvalitu prostorového zvuku.

Je subwoofer důležitý?

Když se podíváte do nabídky soundbarů, ihned si všimnete, že některé jsou nabízeny v setu se subwooferem a jiné bez něj. Přítomnost subwooferu má přitom velmi významný vliv na zvukový projev celé sestavy. Tento typ reproduktoru se totiž stará o reprodukci zvuku v nejnižších hodnotách slyšitelného spektra – typicky 20–200 Hz. V hudbě najdeme mezi těmito hodnotami basové nástroje, ve filmech potom výbuchy, dunění motorů, údery a podobně. Subwoofer zvuku dodává nejen údernost, ale také dynamiku.

Soundbar a subwoofer
Subwoofer je se soundbarem často spojen bezdrátově. I díky tomu může mít elegantní design, který nepůsobí rušivě ani v minimalistickém interiéru (na obrázku BOSE Bass module 700).

Velmi nízké frekvence dokáže subwoofer slyšitelně zahrát jen díky rozměrům měniče, konkrétně jeho membrány, která svými pohyby rozechvívá vzduch, čímž generuje zvuk. Aby byl schopen subwoofer reprodukovat velmi nízké frekvence, musí se jeho membrána pohybovat velmi pomalu, zároveň je ale třeba, aby rozpohybovala velký objem vzduchu. Proto musí být subwoofer velký. Ze stejného důvodu jsou výškové reproduktory velmi malé (musí se naopak pohybovat velmi rychle). Soundbar bez samostatně stojícího subwooferu sice může mít kvalitní, ale určitě ne celistvý projev.

i

Připojení subwooferu k soundbaru

Stejně jako soundbary, i jejich subwoofery lze velmi snadno zapojit a zprovoznit. Zpravidla vám stačí jen jeden napájecí kabel, propojení se soundbarem je totiž obvykle bezdrátové.

Pokud najdete v nabídce soundbar bez subwooferu, buď je to z důvodu jeho nízké ceny, nebo kvůli uspořádání nabídky daného výrobce. V takovém případě v ní najdete kompatibilní subwoofer jako samostatný produkt, který si můžete dokoupit. U nás na Alza.cz najdete u některých soundbarů/subwooferů společného zakoupení za zvýhodněnou cenu. Zda je takové zvýhodněné balení dostupné, se dozvíte vždy na stránce konkrétního produktu.

Připojení a chytré funkce soundbarů

Soundbary se běžně připojují pouze dvěma kabely, jedním k napájení a jedním k televizi. V tom mají oproti reproduktorovým soustavám velkou výhodu – kdybyste si doma chtěli postavit tradiční domácí kino s 5.1 nebo 7.1 zvukem, kabelů byste museli použít nesrovnatelně více. A buď je pořádně schovat, nebo se smířit se jejich nevzhledností. Soundbar připojíte kabelem k televizi a máte vystaráno. Dříve k tomu sloužily optické kabely, dnes je však běžnější připojení pomocí HDMI, a to pro jeho schopnost přenášet (nejen) vícekanálové audio ve vyšší kvalitě.

i

Dolby Atmos a DTS:X

Nové formáty Dolby Atmos a DTS:X poskytují přesnější metody zachycení a reprodukce pozice zdroje zvuku. Pro uživatele domácích kin to znamená především věrohodnější vtažení do děje. Ne všechny soundbary ale tyto formáty podporují – pokud si je chcete dopřát, budete si muset za soundbar připlatit. O Dolby Atmos pro vás máme samostatný článek.

Dolby Atmos a DTS:X se od svých předchůdců (Dolby Digital a DTS-HD) liší tím, že zvuk u nich není předem rozdělen do jednotlivých kanálů (zadní, pravý apod.). Místo toho je ve zvukovém souboru zakódována informace o prostoru, kterou na kanály přeloží a rozdělí až dekodér, a to s ohledem na vaši konkrétní konfiguraci reproduktorů. Právě tato schopnost přizpůsobit se prostoru vaší domácnosti dělá prostorový zvuk mnohem uvěřitelnější. A těží z toho pochopitelně i soundbary.

O soundbarech vám něco poví i Mikoláš Tuček.

Řada soundbarů, zejména těch dražších, nabízí možnosti bezdrátového připojení přes Bluetooth či WiFi. Díky tomu můžete soundbar používat nejen s televizí, ale také s mobilním telefonem. Mobilní aplikace od výrobce obvykle umožňují soundbar z telefonu ovládat a nastavovat, běžná je ale také funkce přehrávání hudby či podcastů. Některé soundbary jsou dokonce vybaveny hlasovým asistentem, takže je můžete využít k ovládání televizoru hlasem.

Nezanedbatelnou funkcí, kterou soundbary často nabízejí, je softwarový ekvalizér s přednastavenými zvukovými režimy. Ty upravují zvuk tak, aby co nejlépe odpovídal právě přehrávanému obsahu. Při sledování filmu jsou důležité jiné části akustického spektra, než když se díváte na zprávy. Zatímco u filmu je důležitá též hudba či zvukové efekty, zprávám musíte především dobře rozumět. A zvukové režimy, kterých má soundbar obvykle celou řadu, se o to postarají.

Soundbary TCL – tak trochu jiný zvuk

Pod značkou TCL nalezneme soundbary, které posunou zvukové možnosti vašeho zařízení na zcela jinou úroveň a dopřejí vám exkluzivní poslechový zážitek. Speciálně bychom pak chtěli vytyčit dva modely soundbarů TLC patřící ke špičkám ve svém oboru – model TCL X937U a model TCL C935U. Oba vás ohromí nejen svým výkonem, kvalitou zvukového přenosu, či specializovanými zvukovými efekty, ale také stylovým designovým zpracováním.

Soundbar TCL
Oba modely soundbarů získaly prestižní ocenění za design Red Dot Award.

Ultra široká zvuková scéna

Díky patentované technologii TCL RAY•DANZ používající místo digitálního zpracování přesně kalibrované reflektory a úhlové měniče získáte přirozenější zážitek a širší zvukovou scénu.

Zvuk, který vás pohltí

Schopnosti 7.1.4 i 5.1.2 kanálové sestavy přináší úžasný trojrozměrný a prostorový zvuk všude okolo vás, který vás reálně ponoří do sledovaného obrazu.

Soundbar TCL
Zvukové efekty všude okolo vás doslova vtáhnou do akce.

Bezdrátový subwoofer pro dokonalé zvýraznění basů

Aktivní subwoofer umožňuje přehrát i silnější basy, na povrch tak vstupuje hlubší a bohatší zvuk.

Perfektní zvuk odkudkoliv

O kalibraci a dokonalé přizpůsobení zvuku ve vašem pokoji se postará funkce AI Sonic-Adaptation. Bez ohledu na to, kde sedíte, si jednoduše prostřednictvím aplikace TCL-home nastavíte zvuk dle vlastních preferencí.

Soundbar TCL
Specializované zvukové efekty doladěné o kalibraci vytvoří autentický zvukový projev.

Reálný zážitek při sledování, hraní i poslechu

Díky optimalizovaným zvukovým režimům vždy dosáhnete toho nejlepšího zvukového zážitku bez ohledu na to, zda se právě díváte na televizi, hrajete hry nebo se věnujete poslechu své oblíbené hudby na soundbaru.

Dolby Atmos® a DTS:X® pro ještě autentičtější zážitek

Vylepšené pohlcení zvuku a zvýšená realističnost ještě zintenzivní váš domácí audio zážitek. Horory tak budou děsivější, komedie výbušnější a scény z automobilové honičky napínavější.

Soundbar TCL
Při hudebním poslechu si budete díky dokonalému zvukovému rozmístění všech hudebních nástrojů připadat jak v koncertní hale.

Prémiový bezdrátový zvuk

Obklopte se zvukem, ne dráty. Jedinečný zážitek z domácího kina si vytvoříte připojením jakýchkoli reproduktorů podporujících DTS® Play-Fi®. Mluvené slovo či hudbu si tak vychutnáte bez zpoždění a v dokonalé synchronizaci v každé místnosti vašeho domu.

Plná podpora systému Chromecast nebo Airplay

S TCL soundbary si můžete přehrávat svou oblíbenou hudbu, ovládat hlasitost i vyhledávat informace o skladbě, kterou posloucháte. Podporovány jsou také Apple Airplay a Chromecast Built-in.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Soundbary jsou skvělým řešením pro všechny, kdo chtějí obraz své televize doplnit také o kvalitní zvuk, zároveň se ale vyhnout zbytečným kabelům. Se soundbary uděláte z obýváku domácí kino pomocí jediného HDMI.

3,7
TCL C935U
SoundBar - 5.1.2, o výkonu 780 W, aktivní bezdrátový subwoofer, HDMI (2× vstup, 1× výstup), optické digi audio (1× vstup), Bluetooth, Wi-Fi, Multiroom, AirPlay, Chromecast, USB, 4K Video Pass, ARC, HDCP 2.2, HDR, hlasový asistent, přehrávání USB flash, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS: X, DTS Play-Fi, Spotify, Tidal, Deezer, displej, ovládání přes zařízení s iOS nebo Androidem, dálkový ovladač
+Dárek Předplatné SledovaniTV na 6 měsíců - registrace na www.sledovanitv.cz/tcl v hodnotě 1 500,-
13 390,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: WK690s6c
4,5 47×
TCL TS8111
SoundBar - 2.1, o výkonu 260 W, HDMI (1× vstup, 1× výstup), optické digi audio (1× vstup), 3,5mm jack (1× vstup), AUX, Bluetooth, USB, 4K Video Pass, ARC, HDR, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, displej, dálkový ovladač
+Dárek Předplatné SledovaniTV na 6 měsíců - registrace na www.sledovanitv.cz/tcl v hodnotě 1 500,-
Zlevněno -10 %
4 490,- 4 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WK690s5
4,5
BOSE TV Speaker
SoundBar - 2.0, drátový subwoofer, HDMI (1× vstup), optické digi audio (1× vstup), 3,5mm jack (1× vstup), AUX, Bluetooth, USB, ARC, dálkový ovladač
6 689,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: BOS902y3
4,4 38×
Trust Asto PC Soundbar
SoundBar - 2.0, o výkonu 6 W, 3,5mm jack (1× vstup, 1× výstup)
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: JS267c9a18
4,8 49×
LG SN5
SoundBar - 2.1, o výkonu 400 W, HDMI, optické digi audio, Bluetooth, ARC, Hi-Res audio, Dolby Digital, DTS Digital Surround
4 290,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JLG502b1a
4,3 71×
Samsung HW-T420/EN
SoundBar - 2.1, o výkonu 150 W, pasivní drátový subwoofer, optické digi audio (1× vstup), Bluetooth, USB, Dolby Digital, dálkový ovladač
Zlevněno -30 %
2 690,- 3 859,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WR622h
4,4
LG SP9YA
SoundBar - 5.1.2, o výkonu 520 W, HDMI, optické digi audio, Wi-Fi, ARC, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS: X, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital, DTS Digital Surround, dálkový ovladač
12 490,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JLG502d1a
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací