Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Nakupování budoucnosti Šrotovné

Co je spyware?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Spyware představuje jen těžko odhalitelný škodlivý software (malware), jenž hackeři používají ke špehování uživatelů. Získávají tím přístup k osobním datům, bankovním údajům nebo historii online aktivit. Jak se spywaru zbavit a jak se před ním chránit?

Co je spyware – OBSAH

 1. Co je spyware?
 2. Spyware a virus – rozdíl
 3. Jaké druhy spywaru existují?
 4. Spyware se do počítače dostane nepozorovaně
 5. Jak odstranit spyware
 6. Obrana před spywarem
 7. Spyware v mobilních zařízeních

Co je spyware?

Spyware je špionážní program, který tajně sbírá informace o vašem chování na internetu. Sleduje historii vámi navštívených webových stránek nebo osobní údaje jako přihlašovací jména, hesla a čísla kreditních karet. Tyto informace poté putují zpátky k hackerovi, jenž spyware vytvořil. Ten pak může data prodat potenciálním zákazníkům, jako jsou např. reklamní společnosti. Spyware je typ malwaru, který je skrytý a velmi těžko se odhaluje. Zůstane ukrytý, dokud není dálkově aktivován hackerem, nebo není provedena spouštěcí akce.

Spyware a virus – rozdíl

Virus je rovněž typ malwaru, který může mít nežádoucí účinky, ale funguje na odlišném principu a slouží jinému účelu. Virus se dokáže množit vkládáním do jiných programů a souborů. Chová se tedy jako biologický virus a způsobuje problémy samotnou reprodukcí. Ta zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji.

Jaké druhy spywaru existují?

 • Adware – obtěžuje reklamami nebo pop-up okny
 • Hijacker – mění výchozí domovskou stránku v prohlížeči
 • Keyloggers – spyware sledující jednotlivé stisknuté znaky na klávesnici, některé druhy keyloggers dokáží odesílat přihlašovací jména a hesla
 • Sniffer – odesílá přihlašovací údaje, hesla a čísla karet
 • Remote Administration – umožňuje vzdálenému uživateli ovládat PC

Spyware se do počítače dostane nepozorovaně

Spyware se zpravidla instaluje společně s jiným programem staženým z neověřených zdrojů. Může být skrytý i v příloze spam mailu nebo na stránkách, které nabízí stahování filmů a hudby zdarma. Kvůli složitosti odhalení malwaru uživatel často ani nepozná, že byl na jeho počítač nainstalován.

Spyware

Co je spyware? Otázka, na kterou se vyplatí znát odpověď. Jedná se totiž o typ malwaru, který dokáže natropit řadu nepříjemností, a to dokonce i finančních.

Příznaky, že je počítač infikovaný spywarem

Obvyklým příznakem bývá to, že se vám na hlavní ploše objeví nové ikony neznámých programů. Z ničeho nic také můžete být přesměrováni do jiného vyhledávače nebo se vám začnou objevovat chybové hlášky při běžném užívání. Dalšími běžnými důsledky je zpomalení počítače, pomalé načítání webových stránek nebo celkové snížení výkonu počítače. Nezřídka se objevují i vyskakovací okna (pop-up windows) nebo dochází k zablokování antivirového programu.

Jak odstranit spyware

Pokud váš antivirový program podporuje funkci ochrany proti spywaru, měl by být schopný vás ochránit. Součástí Windows je také Windows Defender, jenž poskytuje ochranu proti malwaru ve všech jeho formách, tedy i proti spywaru.

Pokud váš antivirový program ochranu proti spywaru nepodporuje, nebo chcete vyšší úroveň zabezpečení, než jaké nabízí Windows Defender, nainstalujte si raději specializovaný anti-malware program, který funguje i jako anti-spyware. Nejde však jen o placené programy, většina nabídne minimálně trial verzi na zkoušku. Jiné, jako např. Bitdefender Antivirus nebo Malwarebytes Anti-Malware, nabízí lehce ořezanou verzi zdarma s možností zakoupení premium verze.

Obrana před spywarem

Jak se bránit proti spywaru? Máme pro vás několik tipů.

 • Mějte vždy aktuální verzi prohlížeče, antivirového programu a operačního systému
 • Provádějte pravidelnou kontrolu antivirovým programem
 • Čas od času přeinstalujte operační systém
 • Při návštěvách potenciálně nebezpečných stránek se chovejte obezřetně
 • Nestahujte soubory z neověřených zdrojů
 • Nestahujte hudbu či filmy zdarma, obzvláště mají-li příponu .exe
 • Neotevírejte nedůvěryhodné e-maily
 • Neklikejte na vyskakovací okna (pop-up windows)
Malware v mobilním zařízení

Před spywarem nejsou v bezpečí ani mobilní telefony nebo tablety.

Spyware v mobilních zařízeních

Spyware (i ostatní malware) se v dnešní době vyskytuje také v mobilních telefonech a tabletech. Android je kvůli své otevřené platformě zranitelnější, avšak ani iOS není zcela odolný. Nejlepší ochranou je nestahovat aplikace mimo oficiální obchod (Google Play, Apple Store). Ani to však nemusí být 100% ochrana. Pokud chcete mít (téměř) absolutní jistotu, stáhněte si do mobilu anti-malware aplikaci, stejně jako na PC. Oblíbené jsou například Kaspersky Mobile Antivirus či Malwarebytes Security pro Android nebo Avira Mobile Security pro iOS.

i Mohlo by vás zajímat

Spyware je typ malwaru, který se používá pro kradení osobních informací. Tento program je těžké odhalit a na naše zařízení se dostane společně s instalací jiného programu. Nejčastěji se skrývá v souborech stažených z neověřených zdrojů nebo v spam emailech. Aby jste se vyhnuli nakažení doporučujeme obezřetné chování na nedůvěryhodných stránkách a nainstalovaný antivirový program s ochranou proti malwaru.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi