Ujíždíme na zimních sportech Výhodné nákupy pro živnostníky

Co je to SharePoint?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Trápí vás ve firmě velké množství různých dokumentů a celkově zaostalé administrativní činnosti? V tom případě vám pomůže nasazení služby Microsoft SharePoint, která dokáže nastartovat vnitrofiremní procesy na maximální obrátky. Co všechno SharePoint umí a kde se dá vlastně sehnat?

SharePoint

Co je to SharePoint? – OBSAH

  1. Historie SharePointu
  2. Klíčové funkce Microsoft SharePointu
  3. K čemu slouží SharePoint Designer?
  4. Cena a pořízení SharePointu

Historie SharePointu

Pokud nepatříte mezi protřelé IT administrátory, SharePoint vám určitě nic neříká. Přesto jeho první verzi vydal Microsoft již v roce 2001. Už od samotného počátku slouží jako platforma pro firemní intranet, správu dokumentů nebo pro řízení různých pracovních postupů.

Samozřejmě od doby prvního představení služby došlo k významnému zdokonalení všech funkcí. Také se citelně proměnil způsob uvažování a celkově používání celé aplikace. Původně byl totiž SharePoint čistě on-premise řešení. Tedy ve firmě byl vyhrazený server s dostatečným hardwarovým výkonem a velkým datovým prostorem, na kterém vše fungovalo. Postupem času však přibyla vysoká míra provázanosti na různé komunikační platformy a možnost sdílet dokumenty například s obchodními partnery nebo firemními pobočkami v zahraničí. I proto se postupně objevil SharePoint Online, který je kompletně hostovaný na serverech Microsoftu s přístupem přes předplatné Microsoft 365.

Microsoft SharePoint 2010

SharePoint 2010 patří aktuálně mezi nejstarší podporované edice SharePointu, která však svoji životnost ukončí během roku 2020. V době vydání byla oceňovaná pro celou řadu vylepšení a novinek, ze kterých namátkou jmenujme příchod pásu karet (ribbon), úpravy stránek metodou drag-and-drop, lepší formátování písma nebo možnost upravovat dokumenty pomocí Office Web Applications. Tedy bez nutnosti mít nainstalované aplikace Office přímo v PC.

Microsoft SharePoint 2013

Konec celkové podpory pro SharePoint 2013 je plánován na 11. 4. 2023, takže v mnoha firmách se bude ještě nějaký ten čas vesele používat. Novinkou bylo přepracované rozhraní, které se podobně jako další Microsoft aplikace přiklonilo k dlaždicovému rozhraní. Důležitou změnou je také možnost SharePoint stylovat i s produkty třetích stran. Také došlo k rozšíření sociálních funkcí a nově mají uživatelé možnost vytvářet vlastní blogy, na které mohou ostatní reagovat.

Microsoft SharePoint 2016

Na začátku roku 2016 byla vydána aktualizovaná verze SharePointu a pro zajímavost vám uvedeme minimální hardwarové požadavky. Ty jsou 24 GB RAM, 4jádrové CPU, 80 GB na systémovém disku a 100 GB na druhém disku pro logování událostí. Toto samozřejmě platí spíše pro méně náročné používání a obecně byl SharePoint vždy považován za jednu z nejnáročnějších aplikací z pohledu požadavků na server.

Novinek v SharePointu 2016 rozhodně nebylo málo. Například jde opět o změnu horní ovládací lišty, která se sjednotila s Office 2016. Též přibyla hromada klávesových zkratek zjednodušující pravidelné činnosti. Také je nově možné vyvolat kontextové menu po kliknutí pravým tlačítkem na položku v dokumentové knihovně. Samozřejmě mnoho uživatelů přistupuje k SharePointu z mobilu, proto Microsoft mohutně zapracoval na používání mobilní aplikace.

Microsoft SharePoint 2019

Jde o nejnovější on-premise verzi, na kterou se postupně převádí stávající SharePointy. Tedy pokud vaše organizace nechce zamířit přímo do cloudového prostoru.

SharePoint 2019 prošel celou řadou designových změn, které celé rozhraní přibližují k aplikacím Microsoft 365. Moderní uživatel se tak cítí jako ryba ve vodě. K dispozici je též celá řada nových prvků pro jednotlivé stránky nebo knihovny souborů. Velkým skokem vpřed je možnost uložení až 15GB souborů. Výraznou proměnou prošlo vyhledávání, kde jsou výsledky zobrazovány přímo již během zadávání. Zajímavá je zde především skutečnost, že se Sharepoint 2019 je nyní možno indexovat a zpřístupnit pro vyhledávání i nápisy a objekty v obrázcích. Obrázek, který zobrazuje graf, tak lze cíleně nalézt vyhledáním grafů. Výhodou je, že tato funkce bezvadně funguje i pro rukou psané nápisy.

SharePoint;propojení
SharePoint je skvěle propojený na další aplikace z balíku Office.

Klíčové funkce Microsoft SharePointu

Se SharePointem pracují statisíce firem po celém světě, proto je k dispozici celá řada funkcí, které můžete v rámci pořízeného systému provozovat. Ostatně podívejte se na shrnutí klíčových funkcí.

SharePoint;helpdesk
Potřebujete zlepšit fungování zákaznické podpory? Použijte například helpdesk s ticketovacím systémem. Zdroj obrázku Pinya.cz.
  • Komplexní ukládání firemních dokumentů včetně verzování nebo řízení přístupu dle uživatelských oprávnění.
  • Zjednodušení pracovních postupů (workflow) se sledováním jednotlivých stavů požadavků = digitální transformace dříve papírových procesů.
  • Bezproblémové provázání s aplikacemi Microsoft Office.
  • Otevřenost platformy umožňující snadné napojení na další aplikace a systémy.
  • Relativně snadno lze nasadit řízení zpracování úkolů, různé helpdesky, evidenci smluv, sledování docházky nebo příjem a odesílání datových schránek.

K čemu slouží SharePoint Designer?

Aplikace SharePoint Designer slouží k vytváření pokročilých úprav. Díky tomu si tak SharePoint ohnete přesně podle konkrétních potřeb. Weby služby SharePoint se totiž přizpůsobují potřebám podniků všech typů a velikostí, a proto se rychle stávají stále složitějšími. Zatímco dříve sloužily jako úložiště dokumentů, seznamů úkolů a plánů, mění se v současnosti na vysoce dynamické weby s bohatým obsahem, orientované na obchodní procesy.

Pomocí rozsáhlé knihovny předpřipravených aktivit v SharePoint Designeru lze docílit různých scénářů manipulace s dokumenty nebo s položkami. Zajímavé je například automatické dopočítávání nebo doplňování hodnot pomocí dotazování se do jiných systémů. Například mzdového systému nebo účetnictví. S pomocí workflow lze také automatizovat celou řadu rutinních akcí a ušetřit čas. Například tím, že workflow při uložení souboru automaticky vloží některá metadata nebo zašle dokument nadřízenému ke schválení.

SharePoint;datové schránky
Komplexní správa datových schránek z prostředí SharePointu, zdroj obrázku Pinya.cz.

Velkou výhodou SharePointu je existence mnoha konzultantských společností, které již mají nespočet funkcí připravených k okamžitému nasazení ve vašem prostředí. Kupříkladu jde o komplexní správu datových schránek, kterou lze nasadit prakticky okamžitě. Samozřejmostí je distribuce datových zpráv, která může probíhat automaticky nebo na základě uživatelsky definovaných pravidel. Po zpracování lze datové zprávy uložit do strukturovaného archivu, přičemž přístup do něj mají pouze oprávněné osoby. Aplikace rovněž nabízí správu prakticky neomezeného množství datových schránek. Veškeré funkce pak jsou dostupné přes standardní webové služby, což umožňuje případnou integraci řešení s dalšími systémy.

Cena a pořízení SharePointu

Licence na SharePoint Server 2019 v on-premise prostředí se dá pořídit za zhruba 160 tisíc. Nicméně je nutné připočíst CAL licence dle počtu uživatelů a samozřejmě samotný fyzický server. Suma sumárum lze počítat s prvotní investicí na úrovni půl miliónu korun. To není vůbec málo, ale potenciál na firemní úspory je vysoký. Například zlepšením pracovních postupů lze ušetřit několik kancelářských pozic nebo zaměstnance přesměrovat na jiné činnosti.

Upřednostňovanou variantou však je založení SharePointu v cloudovém prostředí. Tato varianta je známá jako SharePoint Online a je součástí některých firemních plánů Microsoft 365 (dříve Office 365). Pokud však chcete jen samotný SharePoint, počáteční investice je zcela minimální. Samozřejmě však musíte počítat s pravidelnou měsíční platbou, která startuje na 4,2 euro za uživatele.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

SharePoint od Microsoftu funguje jako internetový portál a sociální síť pro interní diskuzní skupiny, týmové webové stránky a blogy, což výrazně usnadňuje práci i mimo rámec oddělení. Kromě toho se může pochlubit svými rozsáhlými funkcemi pro správu dokumentů nebo pro organizaci podnikových procesů. Pokud chcete digitalizovat svoji firmu, SharePoint je pomocník přesně pro vás.

Microsoft SharePoint Online - Plan 1 (měsíční předplatné) - neobsahuje desktopovou aplikaci
Kancelářský software Microsoft SharePoint určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

139,-
Koupit
Na objednávku do 2 dnů
Objednací kód: SWMM0529
Microsoft SharePoint Online - Plan 2 (měsíční předplatné) - neobsahuje desktopovou aplikaci
Kancelářský software Microsoft SharePoint určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

279,-
Koupit
Na objednávku do 2 dnů
Objednací kód: SWMM0531
Microsoft 365 Business Standard OLP (elektronická licence)
Kancelářský software Microsoft Office 365 určený pro 5 zařízení, maximální počet uživatelů v rámci licence: 1 uživatel, přenositelná, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive, Skype, SharePoint Workspace a Yammer, délka předplatného: 12 měsíců, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro mobilní zařízení a PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, macOS, Android a iOS, zeměpisné omezení: pouze v EU, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence", Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

3 990,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: WZ096k9c1
GOPAS MS Office 365, Teams - Sada 5 výukových kurzů CZ (elektronická licence)
Výukový program GOPAS Microsoft Office Specialist určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, OneDrive, SharePoint Workspace a Teams, délka předplatného: 12 měsíců, předplatné, jazyková verze: čeština, vhodné pro domácnosti, pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence"

599,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: WZ990L2CZ
Microsoft Office 365 Enterprise E1 (měsíční předplatné) - pouze online verze
Kancelářský software Microsoft Office 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, OneDrive, Skype, SharePoint Workspace, Teams a Yammer, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, určeno pro PC, kompatibilní s operačním systémem Windows a macOS, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

229,-
Koupit
Na objednávku do 2 dnů
Objednací kód: SWMM0449
Microsoft 365 E3 (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Skype a SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

1 049,-
Koupit
Na objednávku do 2 dnů
Objednací kód: SWMM0375
Microsoft 365 Business Premium (měsíční předplatné)
Kancelářský software Microsoft 365 určený pro 1 zařízení, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a SharePoint Workspace, délka předplatného: 1 měsíc, předplatné, jazyková verze: čeština, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro firmy, kompatibilní s operačním systémem Windows, lic. klíč bude doručen emailem, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

559,-
Koupit
Na objednávku do 2 dnů
Objednací kód: SWMM0373
0
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací