V moderní domácnosti už pro klasické televize jednoduše není místo. Chytrou televizi totiž můžete využívat skoro stejně jako chytrý telefon – stahovat aplikace a sledovat na ní prakticky cokoliv, kdykoliv! Jak Smart TV fungují? Co všechno chytré televizory dokážou? Nejen to se dozvíte v našem článku!
Současné chytré televizory se neumí jen připojit k internetu, jak si většinou lidé, kteří ji doma nemají, myslí. Je sice pravda, že schopnost síťového připojení je jednou z definic smart televize, ale ve skutečnosti toho Smart TV dokážou mnohem více. Disponují celou řadou dalších přídavných aplikací a funkcí. A některé modely mají potenciál stát se středobodem chytré domácnosti. Ale vezměme vše popořádku.
Smart televize fungují na principu operačních systémů, které tvoří páteř uživatelského prostředí a naplňují televizi obsahem. Každý výrobce má nějaký operační systém: u LG je to WebOS, Samsung má svůj Tizen, Panasonic vsadil na Firefox OS a Philips přešel společně se Sony na Android TV.
Cesta do prostředí Smart televize vždy vede přes tlačítko Domů nacházející se na ovladači. Rozčlenění menu je téměř vždy stejné, stejně jako nabídka aplikací, kterých neustále přibývá. Najdete zde například:
Některé aplikace byly vytvořeny výhradně pro použití v televizích, většinou se ale jedná pouze o přepracovanou verzi známých aplikací pro mobily a tablety.
Když jsme již zmínili aplikace, které znáte především z internetu, je třeba něco říct i o něm samotném: zabudovaný WiFi čip a internetový browser je nyní v každé Smart TV. Internet v televizi tak funguje stejně jako webový prohlížeč na počítači.
Ke snadnějšímu pohybu na netu, ale i k pohodlnějšímu ovládání ve zbytku uživatelského prostředí vytvořili někteří výrobci speciální dálkové ovladače. Například ty od LG se jmenují Magic Remote nebo Magic Motion a fungují podobně jako počítačová myš. Namíříte ovladač na obrazovku, rukou polohujete kurzor na panelu a skrolovacím tlačítkem se rychle posouváte do stran.
Rovněž lze dokoupit bezdrátové klávesnice s touchpadem: i ty můžete použít k navigaci na internetu. Jejich nespornou výhodou je, že ve vyhledavačích, v mailech či na sociálních sítích můžete i regulérně psát. To je samozřejmě možné i s ovladačem, ale bude to trvat déle.
Některé smart televize lze ovládat i hlasovými příkazy nebo pohybovými gesty. Díky tomu můžete brouzdat po internetu, aniž byste sáhli na dálkový ovladač: pohybem ruky přecházíte kurzorem a sevřením pěsti potvrzujete výběr. Hlasovými příkazy dále můžete měnit hlasitost nebo přepínat programy, což samozřejmě zvyšuje uživatelský komfort.
Při sledování filmů a seriálů nejste omezeni na to, co zrovna běží v televizi, jaké filmy máte na DVD či Blu-ray nebo co máte staženo na externím disku. Aplikace placených videoték vám dají na výběr z obrovského množství filmů a seriálů online. Stačí vyhledat v nabídce, zvolit formu zapůjčení/platby a dívat se můžete okamžitě.
Mezi nejznámější videotéky pro chytré televize patří již zmíněný Netflix, Amazon Video, O2 TV, HBO GO a Voyo. Některé aplikace jsou v televizích předinstalované, jiné musíte doinstalovat sami. Ale nemějte obavy, je to snadné. Každý z operačních systémů obsahuje službu obchodu s aplikacemi, ve kterém můžete objevovat nové apky a instalovat je do své televize.
Nyní se dostáváme k jedné aplikaci, která stojí za trochu detailnější popis. HbbTV neboli hybridní televize kombinuje klasické televizní vysílání s internetovým obsahem. To v praxi znamená, že přímo během vysílání můžete brouzdat na netu, což třeba klasické internetové aplikace neumožňují.
Po stisknutí určeného červeného tlačítka se vám otevře okno, jehož prostřednictvím se dostanete přímo během sledování pořadu k rozšířeným informacím o vysílání. Můžete se ale podívat i na informace jiného typu, například co nového přibylo ve videotéce či jaká je aktuální předpověď počasí. Zda je pořad vysílán hybridně a jsou tak dostupné patřičné informace, poznáte podle červeného čtverečku v obraze. Služby HbbTV nabízí například Česká televize, TV Prima, TV Nova nebo TV Óčko a Seznam.cz TV.
Pokud jde o schopnost audio přehrávání z externích zařízení, Smart TV to samozřejmě umí, konkrétně skrze HDMI výstupy. Televize ale rovněž dokážou přehrávat ze souborů uložených na USB disku nebo domácím síťovém úložišti. Rovněž je možné přehrát zvuk ze smartphonu či tabletu nebo z internetových rádií.
Tím bychom neměli zapomenout na možnost poslechu klasických rozhlasových stanic. Ty můžete naladit společně s televizními stanicemi v pozemním, kabelovém i satelitním vysílání. Rozhlasové stanice a internetová rádia si můžete jednoduše pustit prostřednictvím aplikace rádií. Možnost připojení výkonnější repro soustavy či soundbaru za účelem vytvoření domácího kina je u smart televize rovněž samozřejmostí.
i
Chytré televize zpravidla nemají předinstalované hry či spořiče obrazovky, ale pro většinu Smart TV není problém nějaké stáhnout v internetovém obchodě. Oblíbenými spořiči jsou dnes například akvária, krby nebo oceány, doplněné o uklidňující zvuky praskání ohně nebo šumění vln.
Co se týče spárování televize s dalšími zařízeními, u Smart TV to jde v případě, že váš televizor podporuje certifikaci DLNA, kterou jste mohli poznat již dříve u neinteligentních televizí.
Smart televizi rovněž můžete připojit do domácí WiFi sítě a v jejím rámci komunikovat s ostatními zařízeními, která DLNA podporují (datová úložiště, Blu-ray přehrávače a rekordéry, herní konzole, smartphony, tablety). Sdílení těchto dat funguje obousměrně. Například z chytrého telefonu můžete na televizi odeslat video, obrázky či hudbu. V opačném případě můžete přímo v televizi procházet filmy, písničky nebo fotky uložené na domácím síťovém disku a přehrávat je z něj.
Stejné možnosti jako DLNA nabízí technologie Miracast, ale s tím rozdílem, že zařízení se k televizi připojují přímo. Z bezdrátově připojeného smartphonu, tabletu (s operačním systémem Android 4.2 a novějším) nebo počítače (s Windows 8.1 a novějším) můžete zrcadlit obrazovku zařízení na větší obrazovku televize. Na podobném principu funguje i technologie WiDi, kterou pro bezdrátové promítání obrazovky na externí zobrazovač používají zejména notebooky a ultrabooky.
Pokud jde o přehrávání obsahu z externích disků, další schopnost známou již u starších televizí, tak i to je u smart televizí samozřejmě možné. Můžete připojovat USB flashky a externí pevné disky, ze kterých televize zvládají přehrávat média prakticky v jakémkoliv z běžně používaných formátů, ať už se jedná o video, obraz, nebo zvuk.
Výrobci se snaží o to, aby se smart televize staly ovládacím středobodem pro chytré spotřebiče v domácnosti. Spousta modelů tak přichází na trh s integrovaným chytrým asistentem (Google Assistant, Amazon Alexa) nebo alespoň s podporou hlasového ovládání prostřednictvím chytrého reproduktoru.
Právě díky chytrým asistentům a speciálním aplikacím můžete skrze vaši smart TV ovládat kompatibilní chytrá světla, termostaty, kamery, žaluzie a další zařízení ve vaší chytré domácnosti.
Jak jste se tedy sami mohli přesvědčit, Smart TV toho umějí opravdu hodně. Televize dnes již neslouží jen k pasivnímu sledování programů, ale uživatel může ještě více ovlivňovat, na co se bude dívat, a případně ještě při tom získávat další informace (nejen) o pořadu. Časy, kdy byl člověk v krajních případech závislý pouze na tom, co mu naservírují televizní stanice, se stávají historií. A to je jedině dobře.