Tor je softwarový systém a označení pro celosvětovou síť serverů, která svým uživatelům umožňuje anonymně komunikovat a procházet internet. Název Tor vznikl jako zkratka z projektu The Onion Router, jenž byl ve svých počátcích sponzorován Námořnictvem Spojených států amerických (U.S. Navy). Nyní se však jedná o neziskový projekt vybudovaný na základě dobrovolnických serverů, jehož hlavním účelem je vytvářet bezpečné a svobodné prostředí s vestavěnými funkcemi pro ochranu osobních údajů.
Veškerá komunikace i data procházející sítí Tor jsou po vzoru cibule zašifrovány a přesměrovány v několika vrstvách. Spojení, které uživatel navazuje s cílovou destinací v online prostředí (webová stránka, emailová schránka), není vedeno přímou cestou, ale prochází skrze několik náhodných uzlů rozmístěných po celém zemském povrchu. Navíc na rozdíl od běžného připojení k internetu dochází při vstupu do sítě Tor k sofistikovanému rozdělení a následnému šifrování odesílaných paketů. Výsledkem celého procesu je skutečnost, že váš počítač je stejně jako vaše IP adresa a další informace na internetu jen velmi obtížně stopovatelný.
K tomu, abyste se mohli připojit k síti Tor, budete potřebovat pouze Tor prohlížeč. Ten je postavený na základech populárního prohlížeče Firefox a v souladu s ideologií celého projektu je zcela zdarma dostupný pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux.
Veškerá činnost, kterou realizujete prostřednictvím Tor prohlížeče, prochází automaticky skrze síť Tor – není potřebná žádná další konfigurace či složité nastavování. Jelikož ale data nikdy nedochází k finálnímu uzlu tou nejkratší možnou cestou, velice pravděpodobně pocítíte při používání Tor prohlížeče znatelně pomalejší internetové připojení, než na které jste zvyklí.