Sezóna už je v plném proudu, a tak se mnoho milovníků motorek vydává na dovolenou. Chystání zavazadel na takovou akci může být někdy chaotické, protože není vždy jasné, co je vlastně dobré si vzít s sebou. A tak jistě každá pomoc přijde vhod. Co byste si tedy měli přibalit do zavazadla a které zbytečnosti je naopak lepší nechat doma?
Jednou z nejdůležitějších věcí, na které je třeba myslet, je hmotnost nákladu. Je jasné, že si s sebou na motorku nemůžete vzít vše, a tak je důležité nabalit si jen to, co nejvíce potřebujete. Konec konců, když jedete na dovolenou na motorce, je to zejména o zážitcích. Pokud nemáte v plánu přespat v hotelu, jistě si s sebou vezměte stan. Ten se hodí vždycky, nikdy totiž nevíte, co se na cestách může přihodit. Při koupi stanu ale pamatujte, že jej potřebujete dostat na motorku spolu s dalšími zavazadly, takže si při výběru pohlídejte rozměry a hmotnost.
Pro každý případ si s sebou vezměte pláštěnku, nebo nepromokavé oblečení. A protože vaše motorka je také důležitá, popřemýšlejte i o nepromokavé plachtě na motorku. Pro slunečnou variantu si připravte třeba klasické motorkářské oblečení, avšak není příliš dobré kupovat nové věci těsně před dovolenou. V nevyšlapaných botách nebo nevytvarované helmě totiž můžete na motorce zažít peklo. Cennosti si spíše ponechejte doma. Když vám to ale nedá a rozhodnete si vzít notebook nebo fotoaparát, hodit se vám bude zavazadlo na motorku.
Existuje několik druhů zavazadel na motocykl, ne všechny se však hodí k uložení jakýchkoli předmětů. Do brašen je dobré ukládat následující věci:
Brašny jsou z měkkého materiálu, a tak se nehodí na křehké vybavení. Na oblečení jsou ale velmi vhodné. Věci určené pro pohodlí si však zabalte, až když vám zbude místo. Kvůli těžišti se pak snažte dávat nejtěžší věci co nejníže, aby byla motorka co nejlépe ovladatelná. Veškeré křehké aparáty raději převážejte v moto kufru. Kufry jsou totiž mnohem pevnější než brašny, a tak malé nárazy předmětům v něm uloženým nenapáchají tolik škod.
Dávejte si ale pozor na vibrace z motorky. Ty časem mohou poškodit objektiv či displej vašeho přístroje, čímž se z výletu stane čiré neštěstí. Z tohoto důvodu tyto předměty raději skladujte v něčem měkkém. Fotoaparát nechte například někde v kapse, ale co si budeme povídat, vůbec nejlepší je s sebou tyhle věci vůbec nevozit. Jedete na výlet na motorce, nikoliv na sraz informačních techniků.
Další možností je tank vak, který je střední cestou mezi brašnou a moto kufrem, nebo nepromokavé vaky, které přijdou vhod, když už nemáte místo v kufrech a potřebujete zabalit např. spacák. Takový vak můžete bez problémů připnout třeba na sedlo nebo samotný kufr.
A to doslova. Na dovolenou na motorce jistě budete potřebovat i nějaké nářadí, popřípadě kapaliny do svého stroje. To však neznamená, že s sebou potáhnete celou dílnu. Úplně postačí si do kufru nabalit veškeré nářadí, které si myslíte, že bude třeba. Do této skupiny patří například šroubováky, pumpička, oleje, pojistky, drátky, atd. Nářadí ale berte až na druhém místě, ať se vám nestane, že místo léků vytáhnete šroubky.
Ať už si vezmete jakékoliv léky, základem je lékárnička. Najdete v ní vše, co by se vám mohlo hodit při menším zranění. Nezapomeňte si do ní zabalit svoje osobní léky, dále třeba léky na průjem nebo na bolest hlavy. Nikdy nevíte, kdy se můžou hodit.
Pokud se bojíte, že se při průzkumu neznámých končin zatouláte, máte několik možností. Mnoho z vás jistě nedá dopustit na starou dobrou papírovou mapu, jiní dají přednost GPS navigaci. Dalším řešením je RAM Mounts, tedy držák mobilního telefonu s GPS na řídítka. Dávejte si ale pozor, když s těmito vychytávkami někde zastavíte. Vše, co by mohlo lákat nenechavce, si raději vezměte k sobě, a pro každý případ motorku zajistěte zámkem.
Ať už jedete kamkoliv, neplánujte si každý den své cesty na hodiny a minuty. Nejlepší je vytyčit si cíl, možná nějaké průjezdové body, a dále nechat svojí cestě svobodu. Stejně nikdy nevíte, co se vám může na cestě přihodit, a velice pravděpodobně by vám tak plán brzy selhal. Takže když už si něco plánujete dopodrobna, vždy mějte po ruce i plán B.
Ještě před cestou si zkontrolujte, zda dodržujete dopravní předpisy a to nejen u nás, ale v případě cesty do zahraničí i ve všech státech, kterými máte v plánu projíždět. Členské státy Evropské unie mají pravidla podobná, nikoli však stejná. A všude platí, že v případě jakéhokoliv přestupku nevědomost neomlouvá. Proto neriskujte, vyhnete se vysokým pokutám. Tuzemská pravidla jistě znáte, v případě motorkářské dovolené v Česku tak zkontrolujte zejména technický stav a povinnou výbavu svého stroje. Aktuální pravidla silničního provozu, celní předpisy a další užitečné informace pro cestování v zahraničí, ale i u nás, najdete na webu Asistenční služby pro motoristy ÚAMK.
Neříkáme, že máte opustit své kamarády jen proto, že neumí jezdit tak dobře jako vy. Pokud si s sebou ovšem někoho takového vezmete, je nutné na něho brát ohledy. Pro něj nebude příjemné, když budete neustále mizet v dáli, pro vás pak bude otravné hledat ztraceného kamaráda několik kilometrů proti směru jízdy. Dalším krokem pro úspěšné fungování kolektivu a návrat ve zdraví je společné tankování. Může se to zdát jako maličkost, ale když po každých 50 kilometrech budete muset stavět na benzínce kvůli prázdné nádrži společníka, začne vám také brzy lézt na nervy.
Rada na závěr tedy zní: Respektujte své kolegy, protože cesta má za úkol vás stmelit, nikoliv rozhádat. Dělejte kompromisy, ať se všichni ve zdraví vrátíte domů.