MS hokej AP+ slevy

Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – mějte přehled o kryptoměnách

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Populární stránka www.CoinMarketCap.com poskytuje základní přehled o trhu kryptoměn a tokenů. Co vše tam nalezneme, jak se na stránce orientovat, a na co bychom si v souvislosti s touto stránkou měli dát pozor?

Co se v článku o CoinMarketCap dozvíte? – OBSAH

 1. Co je to CoinMarketCap?
 2. První altcoiny v roce 2013
 3. Tržní kapitalizace měny – jak se počítá?
 4. Circulating / Total / Max Supply. Jaký je rozdíl?
 5. Filtrování coinů a tokenů
 6. Kde se coiny a tokeny obchodují?
 7. Agregátní grafy – přehled dominance kryptoměn
 8. Historické pohledy
 9. Kritika CoinMarketCap
 10. Alternativy k CoinMarketCap

Co je to CoinMarketCap?

CoinMarketCap představuje jednu z nejnavštěvovanějších stránek z oblasti kryptoměnové problematiky. Nabízí základní přehled hodnoty jednotlivých kryptoměn, na jakých burzách a v jakých měnových párech jsou obchodovány, jaký je historický vývoj ceny a tržní kapitalizace. Orientace na stránkách a v jednotlivých metrikách ušetří spoustu času hledáním informací, které jsou zde na dosah ruky.

První altcoiny v roce 2013

CoinMarketCap.com (běžně se zkracuje CMC, budeme používat i v tomto článku) vznikl v dubnu 2013 a zpočátku se jednalo o zajímavou, leč nepříliš užitečnou stránku. Její původní podobu, resp. informace, které nabízela, lze vidět na obrázku níže.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

V době začátku existence stránky CoinMarketCap na trhu nebylo více než 7 kryptoměn, přičemž tržní kapitalizace a objemy všech kryptoměn byly velmi nízké. Altcoiny byly zajímavým experimentem, nicméně z hlediska obchodování nešlo žádné sofistikované analýzy provádět, jelikož nízká likvidita byla příčinou velikých cenových výkyvů.

i Zajímají vás kryptoměny a rádi byste se o nich dozvěděli něco více? Pak mrkněte na naše články, kde jsme si posvítili na populární kryptoměny, které se na CoinMarketCap již dlouhodobě drží v TOP 10 z hlediska celkové tržní kapitalizace – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC).

Postupem času se nicméně ekosystém i hodnota altcoinů začaly rozrůstat a po pádu první velké burzy Mt Gox vznikly burzy s množstvím obchodovatelných coinů (v čele s Poloniex vzniklým v lednu 2014). Trh dozrál a CoinMarketCap se stal dominantním nástrojem pro rychlou analýzu a orientaci na kryptotrhu.

V době psaní článku je CoinMarketCap dle stránek Alexa 124. nejnavštěvovanější stránkou světa. Zajímavou skutečností nicméně je, že tvůrce a provozovatel stránky zůstává do dnešního dne neznámý, což je u takto vlivné stránky nevídané, nicméně poplatné odvětví kryptoměn.

Tržní kapitalizace měny – jak se počítá?

Základní metriku, podle které se koneckonců CoinMarketCap jmenuje, představuje tržní kapitalizace. Jedná se o jednoduchý ukazatel, spočítaný dle níže vyobrazených parametrů.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Tržní kapitalizace bitcoinu byla v době psaní článku podle CoinMarketCap 141 miliard dolarů. Ačkoli tento údaj bývá vykládán jako hodnota všech bitcoinů či dokonce objem peněz, který se do bitcoinu postupem času přelil, ve skutečnosti jí není. Jedná se pouze o nominální hodnotu všech coinů spočítanou na základě posledních obchodů, při kterých se zobchoduje pouze zlomek z celkového počtu coinů. Výraznější nákupy či prodeje mohou s cenou a tím i kapitalizací výrazně zahýbat – a v tomto nám napoví ukazatel 24h objemu (Volume).

iTržní kapitalizace = tržní cena x počet coinů v oběhu Vysvětleme si to na příkladu bitcoinu: v době psaní článku měl tržní cenu 8 339,49 USD. Tržní cena je vážený průměr posledních obchodů všech veřejných burz, kde se bitcoin obchoduje. Počet coinů v oběhu (Circulating supply) odpovídá všem doposud vytěženým bitcoinům. Dosadíme-li si hodnoty do vzorce pro výpočet tržní kapitalizace, dostaneme tento výsledek.

8 339,49 x 16 940 387 = 141 274 187 983 USD

Ukazatel objemu na CoinMarketCap nám ukazuje, kolik se během 24 hodin skutečně v bitcoinu protočí peněz (na burzách, nikoli v transakcích). A obchodovaný objem je samozřejmě zlomkem tržní kapitalizace. To znamená, že při vyšší chuti nakupovat, či prodávat se cena výrazněji hýbe nahoru, či dolů a s ní i celková kapitalizace. Obchody v řádech milionů dolarů tak klidně mohou hýbat s kapitalizací o miliardy dolarů (zejména pak u coinů s nízkými denními objemy).

Ač má kapitalizace své mouchy, je cenným ukazatelem při porovnávání různých coinů a jejich růstového potenciálu. Na počátku roku 2018, v době strmého růstu ceny XRP, někteří lidé předpokládali, že při jednotkové ceně dvou až tří dolarů má to nejlepší ještě před sebou. „Podívejte se na bitcoin, také vzrostl z pár dolarů na tisíce – ripple čeká to samé!“, jásali nadšenci opojení rychlými zisky. Zapomněli však na tržní kapitalizaci.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Jednotková cena XRP se totiž násobí řádově větším počtem coinů než u bitcoinu. Na počátku ledna 2018 stál XRP 3,19 USD – tržní kapitalizace však představovala ohromných 123 miliard dolarů, což byla téměř polovina kapitalizace bitcoinu. Pomiňme nyní následný propad hodnoty o 80 % – propad zažil celý kryptoměnový trh – důležité však je uvědomit si, že jednotkové ceny v řádech stovek až tisíců dolarů dosáhne takový token jen velmi těžko. Kapitalizace by pak dosahovala výše desítek bilionů dolarů.

i Věděli jste, že nákup bitcoinu a litecoinu můžete uskutečnit ve všech prodejnách Alza.cz? Aktuálně se jedná o největší nákupní síť v celé České republice!

Circulating / Total / Max Supply. Jaký je rozdíl?

Počet coinů v oběhu (Circulating supply) nicméně není jediná metrika zásoby coinů. Velmi důležité jsou i celkový počet coinů (Total supply) a maximální počet coinů (Max supply). Tyto metriky si na CoinMarketCap zobrazíme kliknutím na název coinu.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Klikneme-li na bitcoin, dostaneme následující obrázek. Circulating supply již známe, Max supply je celkové množství bitcoinů, které kdy budou vytěženy. To znamená, že celková zásoba bitcoinů se navýší ještě o další čtyři miliony kusů, a poté již bude konstantní (pomineme-li ztráty privátních klíčů).

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Pojďme se však podívat kupříkladu na XRP. Zde vidíme navíc Total supply, který je výrazně vyšší, než Circulating supply. Rozdíl činí okolo 61 miliard tokenů. Tyto tokeny má v držení Ripple foundation a jednotliví zakladatelé, většina jich je uzamčena pod časovým zámkem. Nicméně pořád je to Ripple foundation a hrstka zakladatelů, kdo drží většinu tokenů a zásadně ovlivňuje celkovou nabídku a kapitalizaci. Téměř dvě třetiny existujících tokenů jsou tak nyní mimo trh; to by si měli investoři zohledňující nízkou jednotkovou cenu uvědomit.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Zajímavé jsou i případy coinů, kde není definován Max supply. Na CoinMarketCap se jedná kupříkladu o monero a ethereum. Monero bude mít od roku 2022 konstantní inflaci 157 788 XMR (méně než 1 % ročně a klesající), u etherea ještě není budoucí míra inflace jistá; poslední předpoklady hovoří o 500 000 ETH ročně (okolo 0,5 % ročně a klesající).

i Pravidelné analýzy trhu bitcoinu, zajímavé články ze světa kryptoměn – nejen to najdete na webu BTCtip.cz.

Je důležité neplést si Total supply Max supply. Pokud má coin na CoinMarketCap vyplněné první a druhé chybí (či chybí obojí), znamená to, že není definován maximální počet emitovaných coinů – pak je zapotřebí zkoumat, zda coin nemá vysokou inflaci, která by případného investora měla spíše odradit. Obdobně i veliký rozdíl mezi Circulating supply a Total supply značí, že tým zakladatelů disponuje značným množstvím coinů, které se dříve či později mohou objevit na trhu.

Filtrování coinů a tokenů

Šikovnou funkcí CoinMarketCap je filtrování, které naleznete v záhlaví přehledu.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Pod filtrem All máte možnost přepnout si do zobrazení Full list, které je mnohem užitečnější než defaultních Top 100 – v pravých sloupcích tabulky se vám totiž zobrazí indikátory změny za 1 hodinu, 24 hodin a 7 dní. Poslední jmenovaný faktor dává o něco lepší obrázek o aktuálním vývoji než defaultních 24 hodin.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Filtry Coins a Tokens umožňují zúžení pohledu na jednotlivé skupiny kryptoaktiv. Pod filtrem Coins nabízí CoinMarketCap užitečnou funkci Filter non-minable (jedná se o projekty, které mají u svého Circulating supply hvězdičku, tj. např. ripple). Tím odfiltrujeme tzv. předtěžené projekty, u kterých typicky většinu coinů kontroluje tým zakladatelů a nejedná se tak o klasické decentralizované kryptoměny s postupným uvolňováním měnové zásoby skrze transparentní metodu Proof-of-work.

iCoiny vs. tokeny na CoinMarketCap

CoinMarketCap umožňuje oddělit zobrazení tzv. coinů a tokenů. Ve stručnosti je rozdíl následující:

Coiny jsou plnohodnotné projekty, typicky s vlastním blockchainem (či jinou technologií, jako je DAG u IOTA). Jedná se o plně samostatné ekosystémy, technologicky nezávislé na propojení s jinou kryptoměnou.

Tokeny si lze představit jako dceřinné projekty již existující kryptoměny, která zároveň funguje jako platforma pro správu tokenů. Typickým příkladem je ethereum, které slouží jako platforma pro množství tokenů. Tokeny nemají vlastní blockchain ani formát adres – fungují jako „přílepek“ mateřského blockchainu. Proto při zasílání ERC-20 tokenů musíte disponovat drobnými jednotkami ETH, abyste zaplatili transakční poplatek (v podobě tzv. gas).

Vyfiltrujeme-li si Tokens-Full list, získáme následující pohled, který nám zároveň prozrazuje, na jaké platformě jsou dané tokeny založené.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Užitečný tip – jelikož se často jedná o projekty vzešlé z Initial coin offering a nakupované za měnu platformy (např. ETH u ERC-20 tokenů), je vhodné si na CoinMarketCap změnit zobrazovanou měnu z USD na Platform. Získáte tak mnohem více vypovídající pohled na aktuální hodnotu v měně, za kterou jste token skutečně kupovali.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Kde se coiny a tokeny obchodují?

Velice užitečnou funkcí je hledání burz, na kterém se jednotlivé coiny a tokeny obchodují. Na CoinMarketCap je nalezneme po kliknutí na danou měnu a záložku Markets. Poté vidíme, na jaké burze a v jakých měnových párech se náš favorit obchoduje.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Agregátní grafy – přehled dominance kryptoměn

Klikneme-li si na hlavní stránce CoinMarketCap na záložku Tools, dostaneme se k dalším dvěma užitečným nástrojům – agregátním grafům (Global Charts) a historickým pohledům (Historical Snapshots).

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

V agregátních grafech je nejpoužitelnějším grafem přehled dominance jednotlivých kryptoměn. Dominanci si můžeme představit coby „tržní podíl“ měny, počítaný dle tržní kapitalizace. Při pohybu kurzorem myši nad grafem dojde k zobrazení legendy s jednotlivými údaji.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Tento graf je jeden z nejvíce vypovídajících grafů na CoinMarketCap, co se altcoinové rally v roce 2017 týče. S nástupem množství nových altcoinů a posílením těch stávajících došlo k zásadním změnám v dominanci bitcoinu, kdy poprvé v historii padl pod úroveň 50 %. Množství altcoinů však bylo značně přeceněných a postupem času můžeme pozorovat tendenci ke korekci a návratu dominantního postavení kryptoměnového krále.  

i

Co důležitého se v poslední době událo ve světe kryptoměn? Mrkněte na pořádnou dávku kryptonovinek v našem článku Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY)!

Historické pohledy

CoinMarketCap umožňuje uživatelům i nahlížet do minulosti. Tools-Historical Snapshots umožní zobrazit si stav trhu od dubna 2013 až dodnes. Náhledy jsou týdenní – ceny odpovídají stavu k půlnoci daného dne (vždy se jedná o neděli). Můžeme se tak nostalgicky dívat na ceny coinů a stav trhu před rokem, dvěma…

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Někteří však nemají obdobné pohledy zpět ze záhadného důvodu rádi. Před proklikáváním touto částí CoinMarketCap tudíž doporučujeme si nejprve uvědomit, že stroj času ani věšteckou kouli nemá nikdo z nás. Koneckonců to nejlepší může být stále ještě před námi.

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; screenshot

Kritika CoinMarketCap

Jak jsme si ukázali výše, stránky CoinMarketCap jsou poměrně užitečné. Jsou zároveň i velmi vlivné. Že svého postavení mohou (neznámí) správci zneužívat, se začalo šuškat na počátku roku 2018.

Manipulace s burzovními daty

Dne 8. ledna CoinMarketCap bez předešlého upozornění odstranil z výpočtu vážené ceny (a tržní kapitalizace) největší jihokorejské burzy. Důvod byl poměrně racionální – ceny na těchto burzách byly výrazně vyšší než kdekoli jinde, jelikož korejské ceny nešlo dost dobře arbitrovat se světovými burzami.

Dopadem neočekávané změny nicméně byla krátkodobá panika a výprodeje – do určité míry lze říct, že tento krok zlomil vaz cenové rally XRP, jenž byl krátce před odstraněním burz z výpočtu na svém cenovém maximu.

Na scénu přichází CoinMarketCap'd

Na konci března 2018 se tak na blogu Medium a síti Twitter objevuje účet CoinMarketCap'd, který začíná upozorňovat na nepřesnosti v metrikách stránek CoinMarketCap. Většina kritiky vyplývá z nejasností ohledně počtu coinů v oběhu jednotlivých altcoinů. Jedním z největších problémů je údajně počet coinů v oběhu kryptoměny cardano. Dle kritika je počet coinů v oběhu nesprávně ponížen o 5 miliard coinů (16 % existujících coinů), čímž je celková tržní kapitalizace uměle snížena téměř o miliardu dolarů.

i Mohlo by vás zajímat
1. Kryptoměny v účetnictví a v daních. Jak to s nimi je?
2. Co je to vlastně ten blockchain? Vysvětlíme do posledních detailů!
3. Kryptoměnové forky. Jak se rozdělují kryptoměny?
4. Hardware peněženky – aneb, lidé, updatujte!
5. Monero (XMR). Kryptoměna nabízející úplnou anonymitu.
6. Neo (NEO). Platforma zaměřená na chytré kontrakty.
7. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Naopak kryptoměna stellar má údajně nadhodnocený počet coinů v oběhu, a to dokonce o stovky procent – CoinMarketCap udává 18,5 milionu coinů, zatímco správný údaj má být 8,1 milionu (protože většina coinů je uzamčena a není tak v oběhu). Jelikož je stellar v kryptoměnové Top 10, je toto obvinění poměrně závažné – pokud by se měl počet coinů v oběhu takto drasticky ponížit, propadne se pozice této kryptoměny o více než deset příček a přijde tak o vysoké postavení, ze kterého možná vyplývá i trvající zájem investorů, obchodníků a spekulantů.

Ačkoli účet CoinMarketCap'd obviňuje provozovatele CMC z manipulace s trhem, na místě je uvažovat i o možnosti, že lépe některá data sestavit prostě nejdou. Velké množství altcoinů je totiž částečně předtěženo či pochází z ICO, při kterém si tým ponechal část nabídky – a s postupem času se těžko určuje, jaké množství coinů je stále takto drženo mimo trh. Ideálním řešením problému s definicí coinů v oběhu by bylo, kdyby samotný provozovatel CoinMarketCap vydal metodiku, kterou jednotlivé coiny posuzuje, a tuto nadále sám dodržoval.

Propagace Ponzi schématu Bitconnect (a jiných)

Nezapomeňme rovněž na skutečnost, že stránky CoinMarketCap nesly i dlouhodobou reklamu na Ponzi schéma Bitconnect, které se zhroutilo v lednu 2018. A nejednalo se o jedinou pochybnou reklamu – jak ukazuje starší post na Steemit, v jednu dobu ukazovaly tři hlavní reklamní bannery reklamu na Ponzi schémata (včetně Bitconnectu).

CoinMarketCap; kryptoměny; orientace; Bitconnect

Jistě, lze namítnout, že majitel stránky si konkrétní reklamu nevybírá – měl by však blacklistovat alespoň ty největší podvody, zejména jedná-li se o jednu z výkladních skříní kryptoměnového odvětví. A skutečnost, že Bitconnect je očividný podvod, byla obecně známá již měsíce před samotným zhroucením.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Poznejte bitcoin a další kryptoměny v praxi s jednoduchou appkou pro zařízení Android a iOS.
2. Coinmarketcap. Jak na toto téma hovoří bitcoin wiki?

Alternativy k CoinMarketCap

 1. https://coin360.io/
 2. https://www.worldcoinindex.com/
 3. https://www.livecoinwatch.com/
 4. https://www.cryptocompare.com/

Přestože alternativ existuje hned několik, faktem zůstává, že CoinMarketCap se spolu s růstem popularity kryptoměn dostala mezi jedny z nejnavštěvovanějších webových stránek světa. Kombinace velice jednoduchého, avšak účelného uživatelského rozhraní a enormního množství dat, které dnes hýbou finančním světem, zkrátka nemohla zůstat nepovšimnuta.

Josef Tětek

Josef Tětek

Josef je ekonom vycházející z rakouské školy ekonomie. Věnuje se Stackuj Podcastu a vede edukativní projekt Trezor Academy se zaměřením na posílení finanční a bitcoinové gramotnosti primárně v Africe. Autor knih Nepřátelé státu, přátelé svobody, Bitcoin: Odluka peněz od státu a Bitcoin: Návrat zdravých peněz. @JosefTetek na Twitteru.

Osobní stránky: Stackuj.cz

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací