Společnost Cooler Master byla založena roku 1992 a od té doby se jí daří držet pozici vlivného hráče na trhu s PC skříněmi a chlazením. Dosáhla toho mimo jiné díky tomu, že se nikdy nebála své produkty podrobovat neustálým inovacím. Od uvedení Master série na trh jsme již několikrát byli svědky toho, jak Cooler Master dokáže efektivně zohledňovat zpětnou vazbu svých koncových uživatelů, recenzentů či modderů. Výsledkem je větší rozmanitost produktů a také počítačová skříň Cooler Master MasterBox MB500.
Dnes se podíváme na MasterBox MB500, nástupce řady MasterBox Lite 5. Nová skříň společnosti Cooler Master vyzařuje futuristicky agresivní vzhled. Postranní panel z tvrzeného skla o rozměrech 4 mm vám umožňuje postavit své komponenty na odiv. Ihned po vybalení z krabice MB500 zaručuje skvělý průtok vzduchu a základní funkce RGB.
Skříň MB500 je kompatibilní se základními deskami velikosti ATX, mATX a mITX. Co do chlazení, skříň pojme vzduchové chladiče procesoru až do výšky 160 mm. Zarytí zastánci chlazení vodou si pak v přední části skříně mohou namontovat chladič až do 360 mm. Dodatečný chladič o velikosti 120 mm lze nainstalovat na zadní straně skříně. Maximální délka grafických karet je omezena na 400 mm. MB500 umožňuje připojit zdroj do maximální délky 180 mm. Než si na skříň posvítíme zblízka, podívejte se na parametry skříně Cooler Master MB500:
Skříň Cooler MasterBox 500 má dvě komory: horní je určena pro základní desku, grafickou kartu a dva 2,5" SSD disky, spodní pak pro zdroj a vejdou se sem např. dva 3,5" pevné disky, kdybyste potřebovali navýšit kapacitu svého uložiště. Toto dvojkomorové řešení lépe izoluje teplo, a umožňuje tak lepší proudění vzduchu. Zároveň zjednodušuje celý proces instalace, takže to zvládne opravdu každý.
Jakmile vyjmeme boční stěnu z tvrzeného skla a přední panel, získáme jasnější pohled na vnitřnosti skříně MB500. Jak jsme očekávali, poblíž místa vyhrazeného pro procesor se nachází obrovský výřez, který usnadňuje instalaci chladiče. Několik dobře umístěných výřezů u základní desky pak umožňuje snadné napájení a směrování kabelů SATA. Jen poloha výřezu pro 8-pinové konektory se zdá být trochu mimo, ale k tomu se ještě dostaneme. Jelikož skříň Cooler Master MB500 poskytuje určitou vzdálenost (asi 23 mm) mezi základní deskou a standardním bočním panelem, množství kabelů na zadní straně základní desky je možné „schovat“. Všimněte si, že na bočním panelu není nainstalována žádná vrstva na tlumení hluku.
V horní komoře na straně základní desky poskytuje skříň MB500 prostor pro dva snadno vyjímatelné 2,5" SSD rámečky. Chcete-li nainstalovat SSD disky, šroubování se nevyhnete.
Ve spodní komoře jsou dva snadno vyjímatelné plastové rámečky pro HDD disky. Pevné disky o velikosti 3,5" se do rámečků jen zaklapnou, pokud se ovšem rozhodnete pro velikost 2,5", připravte si šroubovák.
Takto předurčená lokace pro pevné disky poněkud omezuje maximální délku zdroje. Inženýři společnosti Cooler Master zřejmě upřednostnili variantu maximálního „upgradování“ chlazení, než aby umožnili přemístění disků, což by vedlo ke kompatibilitě s delšími zdroji.
Skříň MB500 je dodávána hned se třemi 120mm RGB ventilátory. Dvojice předních předinstalovaných ventilátorů poskytuje skvělý průtok vzduchu směrem k základní desce a grafickým komponentám. Poslední RGB 120mm ventilátor je instalován v zadní části, aby odstranil zbytkové teplo.
Skříň MB500 má ovšem mnohem větší chladicí potenciál. Dopředu se vejde ještě jeden 120mm ventilátor – uživatel tak dosáhne konfigurace se třemi předními větráky. Další dva 120mm volitelné ventilátory lze instalovat v horní části skříně. Jsou chytře rozmístěné, což znamená, že nebudou soupeřit o prostor s chladiči základní desky a nainstalovanými paměťovými moduly. MB500 také umožňuje vyměnit dva přední 120mm ventilátory za tišší 140mm verze.
Skříň MB500 nezklame ani fanoušky chlazení „vše v jednom“, nebo snad ty, co nedají dopustit na vodní chlazení. Přední strana pojme radiátory v rozmezí 120-140-240-280, a dokonce i 360. Jediným omezením je maximální tloušťka chladiče (50 mm) bez nainstalovaných ventilátorů. Na mid-tower PC skříň jsou to výborné parametry.
Počítačová skříň MB500 má celkem tři filtry na prach. Ten nahoře je přichycen magnety, přední pak zabudován do snadno odnímatelného předního panelu. Dolní prachový filtr se nachází těsně pod zdrojem a působí poněkud lacině, jelikož není posuvný ani magnetický.
Jak již bylo zmíněno, čelní panel lze snadno vytáhnout. Panel I/O je fixní a obsahuje obvyklé dva porty USB 3.0, tlačítko pro zapnutí/vypnutí a reset, vstupní a výstupní zvukové konektory a také LED diody monitorující aktivitu HDD a napájení. Velké tlačítko pro zapnutí (osvětleno LED diodou) dodává skříni moderní vzhled.
Společnost Cooler Master dodává MB500 s malým RGB řadičem, což ocení zejména ti, kteří mají stále základní desku bez této funkčnosti. Tento řadič je třeba připojit k napájecímu konektoru SATA. Lze připojit až tři zařízení. Ovladatelnost už ani nemůže být jednodušší – jedním tlačítkem můžete měnit mezi různými motivy a barvami.
Kdyby se toto tlačítko nacházelo na předním I/O panelu, bylo by to o poznání lepší. Takhle totiž musíte skříň otevřít pokaždé, když se vám zachce změny motivu nebo barvy.
U každé skříně, již testujeme, nám jde o to ověřit, že montáž u daného modelu je bezproblémová a že nenastanou žádné chyby s výše zmíněným hardwarem. Dále měříme teploty, jakých sestava dosahuje při přetaktování procesoru Core i7-7900X po delidu s tekutým kovem od našeho partnera Delid.cz (test stability AIDA64). O zaznamenávání teploty jádra procesoru Intel se stará software RealTemp. Přiložený software Thermal Radar 3 společnosti ASUS umožňuje sledovat teploty na několika oblastech základní desky.
GPU-Z monitoruje teploty grafické karty ASUS 980Ti Matrix při volnoběhu a při testování pomocí benchmarku Futuremark DX12 Timespy. V neposlední řadě měříme hluk, který vyprodukují vestavěné ventilátory, a to ve vzdálenosti přibližně jednoho metru. Montáž výše zmíněného hardwaru byla přímočará, ale pár výtek přece jen máme. Nejprve se ale podívejte, jak naše sestava vypadá. Montáž zabrala přibližně 30 minut.
Ve skříni MB500 je prostor pro napájecí kabely značně omezen, protože rámeček na pevný disk je umístěn hned vedle. Nejlepší asi bude rovnou pořídit modulární napájecí zdroj, abyste se vyhnuli jakýmkoliv problémům při instalaci v dolní komoře.
Dalším neduhem je umístění horního výřezu na rámečku pro základní desku, který slouží k vedení 8-pinového napájecího konektoru. Výřez je příliš nalevo, což může ztížit připojení konektoru k základní desce. Gumová antivibrační kolečka spojená s napájecím zdrojem se při vysunutí zdroje uvolní a vrátit je zpět na místo je titěrná práce – tohle by měl Cooler Master řešit co možná nejdříve.
Ve srovnání s testy Open BenchTable (OBT) si skříň CM MB500 vede solidně. Dostála tak slibu, že se jedná o skříň určenou pro hráče.
Skvělé provozní teploty znamenají pro životnost všech hardwarových komponent skvělou zprávu. Teploty GPU jsou také v normě, ale ventilátor 980Ti se otáčí o 300 otáček za minutu rychleji v modelu MB500 než při testu na OBT.
Vynikající chlazení však s sebou přináší i nevýhody. Tři vestavěné ventilátory vytvářejí až 41 dB(a). Těm, kdo vyžadují tišší provoz, doporučujeme řídit rychlost ventilátorů pomocí biosu základní desky nebo přiloženého softwaru.
Cooler Master MB500 je solidní mid-tower skříň, jež toho za dostupnou cenu nabízí poměrně dost. Tak například pravý boční panel z tvrzeného skla se obvykle nachází pouze na skříních vyšší cenové kategorie. Co do úložného prostoru, skříň MB500 pojme dvojici SSD a dvojici 3,5" HDD disků. Kvalita zpracování je dobrá, což se od etablovaných výrobců jako Cooler Master dá očekávat. Integrovaná trojice ventilátorů poskytuje masivní průtok vzduchu, jenž zaručí optimální chlazení vašeho hardwaru.
Během montáže jsme narazili na několik drobných nedostatků, všechny zapříčiněné napájecími kabely z instalovaného zdroje. S určitou dávkou trpělivosti lze dosáhnout „čisté“ sestavy, ale vřele doporučujeme modulární napájení.
Teploty ve skříni se blížily hodnotám naměřeným u sestavy OBT – trojice ventilátorů je tak dostačující, aby veškerý hardware zůstal v bezpečné provozní teplotě. Ventilátory ovšem nejsou tiché, zvláště pokud běží naplno. To se dá vyřešit zapojením do základní desky. Přiložený řadič RGB je třešničkou na dortu, avšak uvítali bychom, aby jeho ovládání bylo integrováno do panelu I/O.
Cooler Master MasterBox MB500
PC skříněCooler Master MB500 je další solidní kousek z továren taiwanského giganta na PC skříně. Kombinace elegantního hráčského designu, průhledného bočního panelu a úžasného air-flow díky trojici RGB ventilátorů. To vše za velice přívětivou cenu.
Klady
Zápory
Albrecht Mesotten
Albrechtovi je 45 let a jeho vášeň k počítačům vzplála už na počátku roku 1995. Začínal se vzduchem chlazenými sestavami, ale postupem času se propracoval až k efektivním „vodníkům“, aby co možná nejvíce navýšil výkon a snížil teploty svých herních sestav. K overclockingu se poprvé dostal v roce 2000, kdy se snažil získat vyšší počet snímků za sekundu (fps) ve své oblíbené first-person střílečce – Quake III Arena. Jako horlivý hráč byl součástí herního personálu v Barryworlds UK pro sérii Quake od společnosti ID Software. Nicméně jeho zaujetí overclockingem stále rostlo a rostlo, až se v roce 2007 připojil k recenzentskému týmu Madshrimps BE OC, kde začal vystupovat pod přezdívkou Leeghoofd. Nejprve se zde zaměřoval na základní desky a procesory, avšak později došlo také na hrátky s pamětí a recenze nejrůznějších chlazení či PC skříní. Vzhledem k časovým omezením se Albrecht nyní soustředí výhradně na provozování webových stránek HWBOT a přidružených soutěží.