Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Cooler Master MasterCase SL600M (RECENZE) – Luxusní skříň nabitá technologiemi

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Skříně typu Big Tower dnes nejsou moc v módě. Pokud ale chcete vodou chlazený počítač, případně několik grafických karet, představují takřka povinnost. Většina uživatelů dnes žádá hlavně malé, kompaktní, odhlučněné a přenosné počítače. Na druhé straně velká skříň slibuje nadstandardní chlazení, což přiláká hlavně hráče. Zda je to tak i v praxi, si ukážeme v recenzi Cooler Master MasterCase SL600M.

Recenze Cooler Master MasterCase SL600M

Cooler Master MasterCase SL600M (RECENZE) – OBSAH

 1. Cooler Master MasterCase SL600M: Parametry a specifikace
 2. Bližší pohled na skříň Cooler Master MasterCase SL600M
 3. Cooler Master MasterCase SL600M a úložiště
 4. Cooler Master MasterCase SL600M a chlazení
 5. Cooler Master MasterCase SL600M a jeho přední panel
 6. Recenze Cooler Master MasterCase SL600M: Testovací sestava
 7. Recenze Cooler Master MasterCase SL600M: Testování teploty
 8. Závěr recenze – jak hodnotíme skříň Cooler Master MasterCase SL600M?

Cooler Master MasterCase SL600M: Parametry a specifikace

Jak už bývá u společnosti Cooler Master zvykem, vsází na futuristický design. Pro srovnání například uvedu společnost Fractal, která spoléhá na decentní vzhled. Novinka vyniká hliníkovým obložením, což se projevilo i na hmotnosti skříně. Ta váží téměř 15 kilogramů, takže na přenášení není zrovna vhodná. Výrobce dodává na trh skříň ve 2 barevných provedeních – stříbrném a černém. V testu jsem měl k dispozici stříbrnou verzi.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Tělo skříně je vyrobeno z oceli, stejně jako zadní část a pravá bočnice. Přední a horní části dominuje broušený hliník, který dává skříni dostatek elegance, takže stydět se za ni určitě nebudete. Levá bočnice je přehledná a je vyrobena z masivního skla. Rozměry skříně jsou 544 × 244 × 573 milimetrů. MasterCase SL600M podporuje Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, a dokonce i E-ATX desky o rozměrech nejvýše 12" × 10,7", tedy přibližně 30,48 × 27,2 centimetru. Výrobce uvádí, že při použití E-ATX desky budete omezeni cable-managementem. Do skříně osadíte chladiče s výškou až 191 milimetrů, zdroje dle standardu ATX do velikosti 200 milimetrů a grafické karty o délce maximálně 318 milimetrů.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skříň; obsah balenia

Z tohoto důvodu jsem zvolil jako chladič jedno z největších monster na trhu – Noctua NH-D15S. S grafickými kartami to už bude horší a určité výjimky do skříně standardně neuložíte, například GeForce RTX 2080 Ti Lighting Z či GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO. Před koupí grafické karty si raději zkontrolujte její délku. Teoreticky je možné do Cooler Master MasterCase SL600M osadit grafické karty až do délky 412 milimetrů, jestliže využijete vertikální uložení a nepoužijete přední prostor pro radiátor. Kromě toho musíte odstranit i kryt zdroje. Tento údaj výrobce nepochopitelně zmiňuje pouze v návodu. Vzhledem k velikosti skříně toto omezení celkem překvapí, protože i starší model MB500 dokáže pojmout až 400mm grafické karty bez větších demontáží.

i

Součástí balení jsou také dva PWM 200mm ventilátory s regulovatelnými otáčkami od 400 do 800 RPM.

Co se týče podpory radiátorů, do skříně je možné uložit následující:

 • TOP: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm (max. do šířky 43 mm)
 • SPODNÍ ČÁST: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm (max. do šířky 72 mm, pokud je GPU připojena vertikálně)

Bližší pohled na skříň Cooler Master MasterCase SL600M

Cooler Master MasterCase SL600M spoléhá na univerzální držáky, na něž je možné osadit SSD, HDD či expanzní nádobu a pumpu na vodní chlazení. Držáky jsou umístěny v různých částech skříně a opět záleží na tom, zda osazujete vodní chlazení, nebo se spokojíte se vzduchovým řešením. Jde o poměrně zajímavou skříň, která nabízí nečekané možnosti vnitřního uspořádání.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

i

Velkým lákadlem Cooler Master MasterCase SL600M je podsvícený přední I/O panel. Zajímavostí je, že se o podsvícení stará senzor přiblížení, tzv. proximity senzor. Zvláštností je také otevíratelný horní kryt skříně pro pasivní chlazení. Poměrně netypicky je řešen PCI bracket pro úchyt grafických nebo jiných rozšiřovacích karet, který lze otočit o 90°. Velkou škodou je, že PCIex riser, jímž se výrobce chlubí, není standardně v balení.

Cooler Master MasterCase SL600M a úložiště

Jak jsem již zmínil, Cooler Master MasterCase SL600M nabízí poměrně velké možnosti úprav a díky univerzálním držákům je možné osadit až 8× SSD 2,5", nebo 4× SSD 2,5" a 4× HDD 3,5". V dnešní době se rozšiřují také M.2 sloty pro SSD, které bývají na desce standardně 2–3, ve finále tak můžete do skříně osadit i více než 10 SSD různého typu.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Držáky jsou uloženy v přední části skříně, na krytu zdroje či na spodním plechu skříně. V místě I/O skříně (desky), kde očekáváte ventilátor, naleznete překvapivě také držák pro úchyt diskového pole. Na toto místo tedy není možné osadit ani malý 120/140milimetrový radiátor pro procesor. Za malou nevýhodu Cooler Master MasterCase SL600M považuji poměrně složité umístění držáků za předním krytem. Demontáž krytu vyžaduje hrubou sílu, avšak je také nutné být opatrný, aby nedošlo ke zlomení plastových sponek.

Cooler Master MasterCase SL600M a chlazení

Cooler Master MasterCase SL600M se dodává s dvojicí velkých PWM 200milimetrových ventilátorů, které jsou montovány v dolní části skříně. Airflow skříně je tak řešen zdola nahoru, a ne zepředu dozadu napříč skříní, jak to bývá normálně zvykem. Skříň spoléhá na fyzikální jev, kdy se předpokládá, že horký vzduch stoupá vzhůru. V testu jsem otočil použitý procesorový chladič tak, aby odpovídal vertikálnímu směru proudění vzduchu.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka
Ideální směr vzduchu je zdola nahoru.

Jak jsem zmínil, v případě Cooler Master MasterCase SL600M chybí také outtake ventilátor. V horní části skříně jsou připraveny úchyty pro 360milimetrové radiátory. Ty je také možné osadit v dolní části skříně. Teoreticky tak lze osadit až dvojici 360mm radiátorů. Použité ventilátory mi přišly při maximálních otáčkách poměrně hlučné, ale není to nic rušivého. Výsledky uvádím níže v článku.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka    
Další možnosti airflow můžeme vidět zde. Červené šipky představují teplý vzduch (v prvním případě s instalovaným radiátorem pro vodní chlazení a ve druhém případě klasické vzduchové řešení). Vycházíme z toho, že teplý vzduch stoupá vzhůru.

Cooler Master MasterCase SL600M disponuje třemi prachovými filtry. První vrchní filtr slouží k uchycení radiátorů a ventilátorů, přičemž je vyroben z hrubého plastu. Sekundární prachovou ochranu zajišťuje polohovatelný hliníkový kryt skříně a děrovaný plast. Spodní prachový filtr se nachází pod ventilátory a je stejně jako horní filtr přichycen napevno pomocí šroubů.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Cooler Master MasterCase SL600M a jeho přední panel

Nejzajímavější novinkou je přední smart I/O panel. Panel I/O je fixní a obsahuje až 2× USB 3.0 + 2× USB 2.0 porty a zároveň jeden zcela nový USB-C konektor typu 3.1 Gen2 (celkově tedy 5 USB portů). Najdeme zde samozřejmě 3,5mm kombinovaný konektor pro headset (mikrofon a sluchátka) a dedikovaný mikrofonní vstup. Díky jednoduchému přepínači také můžeme ovládat otáčky interních ventilátorů. Skříňka však zaujme zcela jinou funkcí – integrovaným proximity senzorem. Cooler Master myslel na používání USB příslušenství v noci a podsvítil všechna 4 USB Typu A.

Cooler Master MasterCase SL600M; I/O panel

Stačí se jen přiblížit k přednímu panelu Cooler Master MasterCase SL600M a rozsvítí se USB konektory. Senzor zabírá od 10 až do 40 centimetrů v závislosti na rychlosti pohybu rukou. Výrobce nezapomněl ani na ty, kdo tuto funkci neocení, a zpřístupnil software, který blokuje podsvícení USB. Přiložený USB kabel je potřeba nejen k vypnutí podsvícení, ale také umožňuje aktualizovat firmware, čímž vylepšuje chování integrovaného ovladače ventilátorů. Ovladač umožňuje také připojení RGB pásků a je skrytý za pravou bočnicí.

Recenze Cooler Master MasterCase SL600M: Testovací sestava

V testu jsem použil nejrychlejší herní procesor současnosti – Intel Core i9-9900K spolu s rychlými 4GHz paměťmi Viper od společnosti Patriot. Základní deskou je Gigabyte Z390 AORUS PRO, ta se však může do budoucna změnit. Grafickou kartou je ASUS Dual GeForce RTX 2080. Procesor je chlazen výkonnou věží od společnosti Noctua – NH-D15S. Použitým zdrojem je Seasonic PRIME 650W TITANIUM.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka

Recenze Cooler Master MasterCase SL600M: Testování teploty

Teploty testuji specializovaným termometrem Voltcraft K101 spolu s příslušnou vzduchovou sondou a softwarem AIDA 64 a 3D Mark. Zátěžový test (AIDA64) běží nejméně 20 minut, tedy do momentu, kdy se teploty ustálí. Deska byla poměrně chladná, jen 46 °C. Teploty grafické karty dosáhly maximálně 82 °C u AIDA64, resp. 77 °C během testu 3D Mark. 3D Mark je v poslední verzi, přičemž spouštím opakovaný test FireStrike ULTRA 4K (20krát). Hlukoměrem Voltcraft měřím produkovaný hluk ventilátorů.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka; hlučnosť;

Nejvyšší naměřený hluk měl hodnotu 45,3 dBA, když jsem otáčky skříňky nastavil na maximum. Všechny testy skříně Cooler Master MasterCase SL600M běžely při „tichém“ nastavení ventilátorů. Maximální otáčky ventilátorů skříně dokázaly snížit teplotu z 50,9 °C až na 48 °C, což není zanedbatelné, přitom vliv na hluk je maximálně ±1dBA. Odstranění vrchního krytu nemá téměř žádný vliv na teplotu skříně ±0,6 °C. Skříň má napříč celým povrchem dostatečné průduchy. V zadní části skříně se nacházejí dokonce nadstandardně široké průduchy pro výfuk teplého vzduchu z procesoru a VRM desky. Doplňující informace – pokojová teplota byla 20,7 °C.

Cooler Master MasterCase SL600M; PC skrinka; teploty

Cooler Master MasterCase SL600M mi nabídl dobré možnosti pro cable-management a proudění vzduchu nic nebránilo. Vnitřní uspořádání hodnotím na jedničku. Většinu kabelů se mi podařilo skrýt za pravou bočnici. Určitě doporučuji sáhnout po modulárním zdroji. Skříň sice nabízí široké možnosti pro cable-management, avšak výrobce umístil pod bočnici i ovladač pro RGB pásky a ventilátory, což efektivní prostor pro kabeláž limituje. Za plus považuji přítomné zipovací pásky.

Závěr recenze – hodnocení skříně Cooler Master MasterCase SL600M

Cooler Master MasterCase SL600M je po stránce designu opravdu elegantní skříň. Použité materiály jsou prémiové a možnosti modifikace obrovské. Za nedostatek považuji paradoxně možnosti modifikace, které prvotní montáž skříně značně prodlouží. Počítač jsem skládal téměř 90 minut. Možnosti rozšíření jsou na dnešní poměry velké, avšak výrobce pomalu ale jistě přestává podporovat klasické pevné disky. Místo toho se soustředí na dnes vymírající řešení multiGPU, jakým je SLI nebo CrossFireX.

i Mohlo by vás zajímat

Montáž disků za přední panel také není ideální, protože je nutné pohrát si s odejmutím panelu. Výrobce desku připravil na vodní chlazení, čemuž odpovídají i univerzální držáky v různých částech skříňky. Inovativní je přední panel s proximity senzorem a mezi skříněmi vidím malou evoluci.

 

Cooler Master MasterCase SL600M

Cooler Master MasterCase SL600M

PC skříně

Za malé minus považuji chybějící reset. Otázka zní, zda moderní přední panel a hliník je hodný tolika peněz. Bočnice je vyrobena z kvalitního a tlustého skla s matnou úpravou, přesto však funguje jako zrcadlo. Testované teploty mi na základě minulých zkušeností přišly poměrně vysoké, avšak nelze zapomínat, že používám jeden z nejžravějších procesorů na trhu a zároveň i grafická karta vydá poměrně dost tepla. Procesor mimochodem v testu stability AIDA64 shazoval frekvenci na 4 700 MHz a jeho teploty dosahovaly 100 °C. Za to ale výrobce skříně nemůže.

Klady

 • Prémiový design
 • Zpracování
 • Proximity senzor
 • USB-C s rychlostí 3.1 na předním panelu
 • Podpora velkého množství SSD
 • Neomezené možnosti vodního chlazení

Zápory

 • Vysoká cena
 • Nemožnost instalovat zadní ventilátor
 • Nepříliš efektivně chlazený zdroj
 • Chybějící RESET
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací