Nakupování budoucnosti HP + média Jack Daniel's

Čtečky otisků prstů v mobilech: typy a funkce

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chytrých telefonů s čtečkou otisků prstů vytrvale přibývá a už dávno nejsou výsadou TOP modelů. Jak ale vlastně taková čtečka funguje? Jaké jsou její výhody směrem k zabezpečení uživatelských dat? A co čtečky otisků prstů zabudované přímo do displeje?

Čtečka otisků prstů

Typy a funkce čtečky otisků prstů – OBSAH

 1. Vývoj a umístění čteček otisků prstů
 2. Typy čteček otisků prstů
 3. Jaké jsou výhody používání čtečky otisků prstů?
 4. SROVNÁNÍ: čtečky otisků vs. odemykání obličejem

Vývoj a umístění čteček otisků prstů

Ještě donedávna bylo nejčastějším typem zabezpečení heslo nebo krátký PIN. Jenže zadávat třeba i 50× za den heslo se nikomu nechce, takže navzdory bezpečnosti lidé své telefony často ponechali bez ochrany. To byl jeden ze spouštěcích mechanismů nejprve k opatrnému a v současné době masivnímu nasazení čteček otisků prstů.

Pro dokonalé sejmutí otisku vašeho prstu je však nutné použít poměrně velkou čtečku. Ideálně tak, aby se na ni vešlo celé bříško prstu. Cestu ukázal Apple už v roce 2015 u ikonického telefonu iPhone 5S. Kulatý senzor Touch ID měl ideální rozměry a byl mimořádně přesný. Oproti tomu některé Android telefony tvrdošíjně používaly obdélníkovou čtečku s typicky velmi malou šancí na odemknutí telefonu na první pokus.

Čtečka otisků prstů se běžně nachází buď na zadní straně telefonu, v bočním tlačítku, nebo na spodní hraně přímo pod displejem. Tato varianta však s ohledem na žádané bezrámečkové displeje rychle ustupuje. Postupně ji nahrazují například čtečky zabudované přímo do displeje.

Čtečka umístěná v bočním odemykacím tlačítku není vůbec špatný nápad, ale moderní telefony s tloušťkou například jen 8,5 mm nabízejí pro čtečku jen minimum místa. Velmi tedy záleží na samotném procesu prvotního naskenování prstu. Pokud se zadaří, čtečka funguje dobře a jedním pohybem rozsvítíte displej i odemknete telefon. Nicméně je poměrně velké riziko, že čtečka váš prst rozpozná až na několikátý pokus. Což je nepříjemné.

Čtečky otisků
Krásná ukázka umístění čtečky otisků na přední a zadní straně. Zdroj obrázku: mobilesyrup.com.

I na čtečku umístěnou na zadní straně si musíte zvyknout. Výrobci ji totiž často umísťují až k čočkám fotoaparátu, což může být u telefonů s velkou úhlopříčkou problém. Telefon také pochopitelně nelze odemknout, pokud leží na stole nebo je umístěn například do držáku při jízdě autem. Při běžném používání je dobře umístěná čtečka na zadní straně výrazným pomocníkem.

Typy čteček otisků prstů

Možná až doposud netušíte, že čtečky otisků prstů se mezi sebou poměrně zásadně liší. Ať už z pohledu použité technologie, nebo funkcí.

Optická čtečka otisků prstů

Nejstarší typ čtečky, která otisk prstu rozeznává podle fotografie. Jde tedy o 2D snímek prstu. Možná je znáte ze starších notebooků, ale v poslední době se tato technologie používá i pro první čtečky zabudované přímo do displeje.

 • Starší, ale technologicky dobře zvládnutá technologie.
 • Nižší výrobní náklady.
 • Lze využít i v nejlevnějších zařízeních.
 • Rychlé snímání.
 • S ohledem na 2D snímání není maximálně bezpečná.
 • S mokrými prsty může zlobit.

Kapacitní čtečka otisků prstů

Vůbec nejčastější volba v mobilních telefonech za poslední období. Kapacitní čtečka otisků prstů je složena ze stovek nebo tisíců kondenzátorů, které po přiložení prstu rozeznají papilární linie článku prstu díky změně elektrického náboje. Jedná se v podstatě o 3D mapu vašeho prstu.

 • Díky 3D snímání jde o bezpečnou technologii.
 • V ideálním případě jde o docela velký snímač.
 • Vyšší výrobní náklady.
 • V některých případech pomalejší snímání.
Apple Touch ID
Společnost Apple vyvinula špičkové zabezpečení pomocí vlastního senzoru Touch ID.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů

Pro získání skenu otisku prstu je senzor vybaven jak ultrazvukovým vysílačem, tak ultrazvukovým přijímačem. Signál je vyslán k prstu a přijímač postupně vyhodnocuje časovou posloupnost vrácených odrazů. Čím déle tedy budete mít prst přiložen, tím detailnější otisk prstu se podaří získat. Jde v tuto chvíli o nejmodernější typ čtečky otisků prstů.

 • Používá se jako čtečka zabudovaná v displeji.
 • Vysoká přesnost snímání i pokud máte mokré prsty.
 • Možnost odemknout i zhasnutý displej.
 • Vysoké výrobní náklady.
 • Problémy s využitím ochranného skla nebo krycích fólií.
 • Často drobné softwarové chyby se postupně ladí.
Ultrazvuková čtečka
Ultrazvuková čtečka v displeji telefonu Samsung Galaxy S10.

Jaké jsou výhody používání čtečky otisků prstů?

Přestože typ a umístění čtečky otisků prstů je důležitá záležitost, ještě důležitější jsou funkce, které samotné čtečky nabízejí:

 • Bezpečné a rychlé odemknutí telefonu bez nutnosti zadávat PIN nebo heslo.
 • Snadné ověření mobilních plateb v rámci platformy Google Pay nebo Apple Pay.
 • Odemknutí přístupu k vybraným aplikacím například v režimu rodičovské kontroly.
 • Gesta – například stáhnutí/vytáhnutí informační lišty a mnohé další. Vždy záleží na konkrétním telefonu, nejedná se o funkci pro všechny telefony se čtečkou otisků prstů.

SROVNÁNÍ: čtečky otisků vs. odemykání obličejem

Pozvolný nástup odemykání telefonu pomocí obličeje nastartoval až Apple v roce 2017 se svým iPhonem X a odvahou přiznat potřebnou technologii černým výřezem v horní části.

Apple Face ID
Face ID slouží nejen k odemykání telefonu, ale také k ověření během mobilních plateb nebo pro přihlášení například do internetového bankovnictví.

Apple bez problémů obětoval ověřenou technologii odemykání telefonu prostřednictvím otisků prstů Touch ID. Nahradil ji systémem Face ID, který funguje na bázi přesného skenování 3D modelu obličeje. TrueDepth kamera promítá a analyzuje přes 30 000 neviditelných teček, vytváří z nich hloubkovou mapu vaší tváře a zároveň váš obličej snímá infračerveným světlem. A musíme z vlastních zkušeností potvrdit, že jde o rychlé a prakticky bezchybné odemknutí telefonu.

Oproti tomu konkurence většinou volí méně bezpečný způsob rozeznání obličeje pomocí obyčejné čelní kamerky. Nikdo zatím nepřišel s tak rychlým a zároveň bezpečným způsobem přihlašování, jako je Face ID. I z toho důvodu bychom na platformě Android preferovali spíše použití čtečky otisků prstů a jako zálohu dostatečně dlouhý PIN nebo heslo.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Čtečky otisků prstů nejsou možná tak atraktivní jako velké displeje nebo rychlé procesory, ale patří mezí klíčové prvky v oblasti zabezpečení dat. Pokud o ně nechcete přijít, začněte používat odemykání telefonu pomocí otisku prstu ještě dnes.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi