Virtuální realita se velice rychle stává fenoménem dnešní doby, a to i v České republice. Je stále více dostupná a nabízí nekonečné možnosti – od hraní her až po propracované výukové metody. Nicméně se stále nacházíme v rané fázi celého odvětví, tudíž prostor pro další vývoj je obrovský a zapojit se může opravdu každý. Rostoucí popularitu VR reflektuje první ročník Czech VR Festivalu, který do Prahy-Holešovic svedl na jedno místo v ČR historicky nejvíce zařízení pro virtuální realitu. Pojďme se společně podívat alespoň na zlomek toho, co bylo na festivalu k vidění.
Fanoušci herních zařízení si přišli na své u stánku Playstation VR. O herní zážitky z rozmanitých světů se u Sony stará 5,7" obrazovka OLED (rozlišení 1920 × 1080) s výhledem v rozsahu 360 stupňů. Nezůstaneme ochuzeni ani o zvukové vjemy díky technologii 3D audio, která umožní odlišně vnímat zvuk z různých vzdáleností a směrů. Nejnovější přírůstek do rodiny PS4 však výkonnostně (hlavně po grafické stránce her) nemůže konkurovat svým rivalům HTC Vive nebo Oculus Rift. Naopak jeho velkou výhodou je cena, ta se pohybuje okolo 11 000 Kč. Oproti tomu HTC Vive se prodávají za cenu okolo 25 990 Kč. Navíc není třeba ani extrémně výkonný počítač, vše samozřejmě zvládne vaše konzole PS4 spolu s kamerou Playstation Eye.
Ze tří velikánů je dnes PlayStation VR na trhu cenově nejdostupnější VR headset, se kterým si bez problémů užijete zábavu virtuální reality v dostačující kvalitě. Dobrou zprávou je, že sortiment her pro PlayStation VR se stále navyšuje.
Na Czech VR Fest jste si mohli vyzkoušet například hru Farpoint, ve které se vydáte na výpravu do nepřátelského mimozemského prostředí. Jedná se o hru vytvořenou čistě pro VR. Pomocí ovladače PS VR tak můžete manipulovat s arzenálem zbraní a prozkoumávat tajemství záhadné planety.
Další zastávkou na Czech VR Festu 2017 bylo stanoviště Torch VR. Zde jste se dozvěděli třeba o únikových hrách ve virtuální realitě. Princip spočívá ve spolupráci až 6 hráčů s headsety Oculus Rift na vyřešení série hádanek. Vše zcela interaktivně za pomoci rukou, a hlavně v epickém prostředí, jako je například kosmická výzkumná stanice.
Skvělá praktická ukázka, jak stmelit kolektiv pomocí virtuální reality. Únikové iglú svede skupinu lidí do uzavřeného prostoru, kde za pomoci Oculus Rift musí vyřešit netriviální úkoly. Kdo by se nechtěl s kamarády podívat na vesmírnou stanici?
Za prohlídku na VR Fest 2017 stálo vystavené „Únikové iglú“, kde takovéto virtuální únikové hry probíhají. Iglú je možné i pronajmout pro firemní teambuilding nebo jen jako zábavu na narozeninovou oslavu.
Plochá a kluzká základna Virtualizeru vám umožní ve virtuální realitě chodit, běhat a naklánět se v každém možném směru. Unikátní kruhová konstrukce kolem vašeho pasu vám zase dovolí skákat a otáčet se o celých 360 stupňů. To vše vyvrcholí v absolutně neomezený zážitek z virtuální reality a vy si tak naplno vychutnáte každou vteřinu hry. Navíc si k tomu i trochu zacvičíte a protáhnete pár svalů. Je třeba upozornit, že Virtualizer je hodně návykový a málokomu se z něj chce pryč.
Další vychytávka, jak jen nestát na místě a pohybovat rukama, je právě ICAROS. Touha po létání přitahuje naši společnost již od nepaměti. Na Czech VR Festu to mohl zažít úplně každý. Pomocí svého těla ovládáte propracované zařízení, které vaše pohyby reflektuje do virtuální reality. Zároveň máte na hlavě nasazený libovolný VR headset a na zařízení je přidělán i jednoduchý ovladač. Požitek z létání je pak téměř nezapomenutelný (a fyzicky dost náročný).
Virtuální realita ale zajisté není jen o hrách a fyzické aktivitě. Už i na základních školách dnes probíhá podstatná část výuky interaktivně se zapojením počítačů, tabletů a interaktivních tabulí. Tímto směrem se vydává i firma Lifelige. Ta poskytuje platformu pro užívání a sdílení 3D modelů. Na festivalu jste si sami mohli ve virtuální realitě osahat nespočet modelů dinosaurů, jejich koster a mnoho dalšího.
Czech VR Fest 2017 nastínil velký potenciál VR na poli zdravotnictví, kde mohou 3D modely v blízké budoucnosti sloužit nejen jako vzdělávací prostředek. Ostatně vyzkoušet si to můžete i vy! Lifelige platforma je dostupná jak pro VR headset HTC Vive, tak pro všechny chytré telefony.
Zdála se vám virtuální realita nedostatečně využita? Pak vás PresentiGo určitě na Czech VR Festu vyvedlo z omylu. Kromě jiného vytváří firma PresentiGo prezentace ve virtuální realitě, a to především pro marketingové účely. Pokud tedy prezentujete složitý nebo nadměrný výrobek, díky takovéto prezentaci jej můžete interaktivně představit skrze VR a zaujmout mnohem více než prostými obrázky.
Nový rozměr někdy až příliš nudným prezentacím dává právě společnost PresentiGo. Skrze virtuální realitu si ve speciálně vytvořené prezentaci s 3D modely vše osaháte takzvaně z první ruky. Originální volba, jak zaujmout a pobavit obecenstvo.
Součástí dvoudenního Czech VR Fest byla i konference, kde vystoupili přední představitelé oboru virtuální a rozšířené reality. Jedním z nich byl Ryan A Bell, zakladatel VR Scoutu a asi největší autorita americké komunity virtuální a rozšířené reality. Mezi další se řadí Veronica McGregor, díky ní mohla NASA streamovat první interaktivní vysílání z vesmíru nebo Amir Ebrahimi, hlavní softwarový inženýr týmu Unity Labs.
Jak jste si mohli sami na festivalu všimnout nebo i teď přečíst, virtuální realita opravdu skýtá spoustu možností. Od vzdělání, umění, zábavy až po marketing či fyzické cvičení, to vše dokáže už dnes VR nabídnout. Do budoucnosti lze jen očekávat stále rapidnější pokrok a Česká republika má skvěle nakročeno k tomu, abychom se na poli VR stali významným průkopníkem.
Czech VR Fest je jednoznačným krokem vpřed a pro každého bez rozdílu věku poskytnul důkladný vhled do jiného, často nepoznaného virtuálního světa. Bohužel zachytit vše z festivalu, který navštívilo na 5 000 lidí, je takřka nemožné. Nejlepší rada na závěr zní – neváhejte sledovat FB stránky Czech VR Festu a v roce 2018 si běžte vše vyzkoušet na vlastní kůži!