Dead or Alive 6 (NOVINKY) – jak se vede japonské mlátičce v recenzích?

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Dead or Alive 6 se objevilo na herním trhu 1. března a s týdenním odstupem se vyrojily recenze, které tuto nadějnou bojovku zevrubně hodnotí. Pojďme se společně podívat, zda se vyplatí za projekt studia Team Ninja utratit peníze, či se raději poohlédnout jinde. Protože v případě, že budete chtít mít kompletní sestavu bojovníků, pořádně se prohnete. Více v naší novince.

Novinky Preview

Dead or Alive 6; screenshot: combat, souboj

• Žánr: 3D bojovka • Multiplayer: Ano (online, local) • Vývojář: Team Ninja • Vydavatel: Koei Tecmo Games • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (1. března 2019) • Homepage: teamninja-studio.com/doa6/us/ • Čeština: Ne


Dead or Alive 6 – Novinky

  1. (12. 3.) Boj na život a na smrt pošesté
  2. HW nároky pro Dead or Alive 6 PC

Boj na život a na smrt pošesté

• Novinka: 12. 3. 2019 • Autor: Jakub Němec

Japonsko je mlátičkám země zaslíbená. Sami můžete posoudit, že rubanice jiné provenience nesahají těm asijským ani po kotníky – Tekken 7, Street Fighter V, SoulCalibur 6 a chystaný Samurai Shodown jsou toho jasným důkazem. O slovo se významně hlásí jen americké NetherRealm Studios se svými peckami Injustice 2 a velmi očekávaným Mortal Kombat 11. Mezi tyto velikány se od 1. března chtěli se svým projektem Dead or Alive 6 zařadit také tvůrci ze studia Team Ninja. Pojďme se společně podívat, jak se ambiciózně pojatému dílu dařilo v očích odborné veřejnosti.

Dead or Alive 6 – Launch Trailer)

Trailer uvolněný spolu s vydáním hry představuje zájemcům o Dead or Alive 6 příběh, typický průběh souboje a interaktivní arény, v nichž se potkáte třeba s dinosaury.

Na začátek musím podotknout, že se Dead or Alive 6 drží spíše v nižší třídě mlátiček a na přední příčky v oblíbenosti se zřejmě neprokouše. Recenzentům se sice líbí velmi přístupné ovládání, které může nalákat začátečníky v sérii (kámen-nůžky-papír princip), a mnohem lepší grafické zpracování než u starších dílů série, ale druhým dechem dodávají, že naučit se komba a provést je v příhodnou chvíli se rovná nadlidskému výkonu. Přesto se budete bavit akčními souboji, při nichž může vhodnou taktikou zvítězit i nováček nad mistrem. 

Dead or Alive 6; screenshot: souboj

Souboje jeden na jednoho jsou okořeněny speciálními chvaty po nabití tzv. Break Gauge.

Team Ninja je také chválen za zavedení The Break Gauge systému, jenž může velmi rychle zvrátit zápas ve prospěch prohrávajícího. Přes relativní chválu se ovšem Dead or Alive 6 nevyhnulo několika přešlapům. Recenzenti se povětšinou shodují, že zaměření tvůrců na reálnou fyziku určitých dámských partií působí stále poměrně nepatřičně (jako v minulých dílech), ale chápou, že fanoušci série oblé ženské tvary v této mlátičce vyžadují. V tomto ohledu musíte sami zhodnotit, zda je vám proti srsti sledovat během urputného souboje pohupující se poprsí. Mnohem více ovšem vadí relativní prázdno, které se schovává za pěkným grafickým pozlátkem.

Dead or Alive 6 se pořád krčí vzadu

Příběhová složka pro jednoho hráče trpí chaotickým vyprávěním a moc času se u ní nezdržíte, také pokoření výzev DOA Quest Challenge je otázkou několika hodin. Další čas tak můžete trávit otvíráním bohatého šatníku jednotlivých postav, jenže tuto mechaniku se dle všeho tvůrcům povedlo zatížit až přehnaným důrazem na grindování. Relativně málo obsahu singleplayeru by tak logicky měla vyvážit hra po síti. Ale chyba lávky – multiplayer prozatím nabízí chabou sestavu módů s docela problematickým matchmakingem, což kolegové ze zahraničních redakcí nepřijali zrovna kladně.

Dead or Alive 6; screenshot: odvaha

Spoře oděné dívky jsou typicky poznávacím znamením celé série Dead or Alive.

Dead or Alive 6 tak získávalo v recenzích mírně nadprůměrné známky. Průměrné hodnocení pro PS4 se na metacriticu v době psaní tohoto shrnutí pohybuje okolo 7,3 (od uživatelů mnohem slabších 5,3). Výše uvedený přehled byl vytvořen na základě textů renomovaných webů Gameinformer, Polygon, Kotaku a Gamespot. Celkově se tedy jedná o zajímavou alternativu k zavedeným bojovkám na trhu, jež ukrátí čekání na Mortal Kombat 11 v případě, že již máte ostatní mlátičky na PC, PS4 a Xbox One ohrané. 

Obrovský přešlap směrem k fanouškům

Přesto si na závěr tohoto textu neodpustím rýpnutí směrem k vývojářům. Tem Ninja, resp. vydavatel Koei Tecmo Games, si na svou stranu fanoušky rozhodně nenakloní, i když jim naservíroval celkem chutný produkt. Sousto každému pařanovi musí zhořknout v ústech, když se podívá na DLC politiku Dead or Alive 6. Titul si totiž pořídíte za klasických 60 euro, ale první z mnoha season passů stojí závratných 90 euro, tedy o 30 euro více než celá hra. To mi opravdu nepřijde normální, ještě s ohledem na obsahovou stránku DLC – pouze dvě nové postavy a 62 kostýmů. 

Dead or Alive 6; screenshot: shiranui

Jedním z charakterů prvního DLC by měla být oblíbená bojovnice pátého dílu Mai Shiranui. Studio Team Ninja si tak zřejmě chtějí zajistit prodeje předraženého season passu.

Tvůrci si samozřejmě nechali v záloze kultovní charaktery, takže pokud chce mít fanoušek kompletní roster bojovníků, musí sáhnout opravdu hluboko do peněženky. Jistě, záleží na každém z nás, jestli chceme do podobných akvizic investovat, ale zdravý rozum se nad podobným jednáním musí zastavit. Uvidíme, zda se vydavateli kontroverzní krok finančně vyplatí, či DLC budou hráči přehlížet (přinejmenším pro asijský trh to ovšem platit nebude).

• Zdroje: Gameinformer, Gamespot, Kotaku, Metacritic, Polygon


Dead or Alive 6 – Preview

  1. Boj na život a na smrt pošesté
  2. V Dead or Alive 6 narazíme na známé tváře
  3. Na kouzlení zapomeňte
  4. Dynamiku soubojů v Dead or Alive 6 podporují víceúrovňové arény
  5. HW nároky pro Dead or Alive 6 PC

V Dead or Alive 6 narazíme na známé tváře

• Preview: 16. 1. 2019 • Autor: Jakub Němec

Příběh do bojovek patří, tohle si nenechám vymluvit nikým. Scénáristické kličky klidně můžou být trapné jak stěrače u ponorky, ale pro fanoušky série jsou důležité. Občas se může dokonce jednat o velmi povedené zápletky, což jsme zažili v obou dílech Injustice, ale většinou to žádná sláva není. Přesto se jedná o nejlepší způsob, jak se seznámit s většinou nabízených bitkařů, kteří se střetávají v otevřených arénách. Dead or Alive 6 se pyšní pokračováním eskapád o osudu světa, v nichž se objeví většina oblíbených bojovníků.

Dead or Alive 6 – oznámení (trailer)

Dead or Alive 6 si zachovává svou tvář, kterou modernizuje ve prospěch hratelnosti. Fanoušci se tak mohou těšit na hromadu japonských „podivností“ a patosu, na něž nejsme v euroamerických hrách zvyklí.

S novým dílem se ovšem očekávají také neokoukaní válečníci a prozatím jsme se dočkali dvou oznámení. Prvním z nováčků je americký pouliční rváč Diego, jehož bojový styl poznamenaly ulice New Yorku. V nich se protloukal, jak se dalo, takže se připravte na spoustu nečestných úderů, jež pošlou soupeře spolehlivě do kolen. Jeho zelenáčskou partnerkou se stala NiCO, finská válečnice ovládající indonéské bojové umění silat. Své dovednosti propojuje s elektrickými útoky způsobenými důmyslnými vynálezy vlastní provenience. Jak se dvě nové ryby popasují s rybníkem plným ostřílených dravců, se dozvíme za necelé dva měsíce, své fanoušky si však určitě najdou.

Na kouzlení zapomeňte

Jedna z dalších věcí, kterou příznivci na Dead or Alive oceňují, je důraz na pohyby válečníků. Jednotlivým postavám byla do vínku dána znalost některého ze světových bojových umění, čímž se mírně přibližují sérii Street Fighter. Tradiční asijské styly samozřejmě stojí v popředí, když hra vzniká v japonském studiu, ale tvůrci z Team Ninja se nebojí ani exotiky (ruskou silovou systemu nebo sambu zná asi málokdo). V bojích beze zbraně musíte využít přednosti jednotlivých technik, abyste soupeře srazili k zemi. Letos se můžeme těšit na nové způsoby, jak oponenty překvapit.

Dead or Alive 6; screenshot: vnady Dead or Alive 6; screenshot: punch Dead or Alive 6; screenshot: diego

Obrázek 1: Příznivci série Dead or Alive nepřijdou v šestém díle o zdůrazněné ženské vnady. Tvůrci se dokonce speciálně zabývali fyzikou poprsí u bojovnic. Obrázek 2: Tvrdé údery dokáží rozhodit i nejodolnější bitkaře. Ovšem účes stále drží. Obrázek 3: Jedním z nováčků v Dead or Alive 6 bude Diego, jehož agresivní pouliční styl rozhodí sandál i těm nejzkušenějším rváčům.

První mechanika potěší spíše nováčky a méně zkušené bojovkáře. Systém opakovaného mačkání jednoho tlačítka vedoucí k jednoduchým kombům asi rutinéry neoslní, ale neostřílení rváči podle mě nedají na tzv. Fatal Rush dopustit. Navíc se pod salvou soupeřových úderů plní Break Gauge, který po dosažení maxima vytvoří z jednoduchého komba o dost silnější variantu. Pro zběhlé pařany vypadá zajímavěji Fatal Reversal, díky němuž budete moci při správném načasování zaútočit protiúderem, který na chvilku oponenta omráčí, což je živná půda pro ničivý sled ran a kopanců vedoucí ke zkáze soupeře. Z dostupných záběrů můžu soudit, že dynamické souboje dostanou nový svěží náboj.

Dynamiku soubojů v Dead or Alive 6 podporují víceúrovňové arény

Tvrzení vývojářů, že chtějí ze své série udělat dospělejší mlátičku, v níž nejde jen o vnady dívek a sílu mužů, podtrhují vedle důrazu na soubojový systém také zaměřením na grafickou stránku. Nebojte, o svou porci politicky korektní nahoty nepřijdete, ale zároveň se můžete vyřádit na různých oblečcích hrdinů, které snad budou i upravovatelné. Velmi dobře se jeví také pohyby charakterů a efekty jejich úderů. Speciální chvaty nehýří barvami jako Jump Force nebo Street Fighter a jejich animace nás, doufejme, nebudou zdržovat jako u zmíněných bojovek.

Dead or Alive 6; screenshot: power Dead or Alive 6; screenshot: prostředí

Obrázek 1: U záhadami opředených ninjů nebude nouze o údery nabité silou živlů. Obrázek 2: Interaktivní a ničitelné prostředí by se mohlo stát jednou z předností Dead or Alive 6.

Osobně se mi hodně líbí design lokací, jenž se pyšní několika úrovněmi podobně jako Tekken 7 nebo Injustice. Lze zkrátka vidět, že studio Team Ninja se učí od nejlepších, protože podobně jako hrdinové z univerza DC Comics mohou bojovníci vesele využívat prostředí, ovšem ve 3D prostoru. Můžeme se tak připravit na úhybné manévry do stran i překvapivé zásahy, jež jsem si loni tolik pochvaloval u Soulcaliburu VI. Dead or Alive 6 by tak nemusel po delším čase zapadnout mezi opomíjené mlátičky, ale mohl by se prodrat do přízně hráčů. Už nyní však na japonský počin vrhá obrovský stín Mortal Kombat 11, který vyjde jen o dva měsíce později.

Dead or Alive 6; screenshot: ninja

Příběhová linka se bude zabývat střetem bojovníků za světovou rovnováhu proti jejím rozvracečům.

HW nároky pro Dead or Alive 6 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 (64bit) Windows 10 (64bit)
Procesor Intel Core i5-4690 Intel Core i7 8700/td>
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 NVIDIA GeForce GTX 1060
DirectX DirectX 11 DirectX 11
Operační paměť 8 GB RAM 16 GB RAM
Pevný disk 50 GB 50 GB
i Mohlo by vás zajímat

Dead or Alive 6 vychází 1. března 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací