Dětský domov Dolní Počernice

19.11.2014 - Dětský domov v Dolních Počernicích se snaží vracet děti do rodin, pomoci jim zažít příjemnější dětství a připravit je co nejlépe do samostatného života.Dětský domov a Školní jídelna Dolní Počernice
je příspěvkovou organizací Hlavního města Prahy. Má kapacitu 65 dětí, které jsou rozděleny do 9 rodinných skupin. 
 

V rodinné skupině žije 6 – 8 dětí, u nichž se střídají 4 pedagogičtí pracovníci. Ti dohlížejí na samotné soužití a funkčnost skupin, jejichž úkolem je si nakoupit, uvařit, vyžehlit, uklidit a další běžné úkony, které by měly co nejvíce připomínat systém rodiny.
 

V domově žije přes 40 dětí ve věku nad 10 let, z nichž 25 mladistvých nad 15 let, z toho 4 na dobrovolném pobytu po ukončení ústavní výchovy zletilostí. 


Dětský domov má tři hlavní směry:

  • úsilí vrátit děti do rodin
  • pomoci jim zažít příjemnější dětství
  • připravit je co nejlépe do samostatného života
     


Na prvním místě je snaha pomoci dětem k návratu do původní biologické rodiny, nebo najít náhradní rodinu. K adopci musí být dítě ale „právně volné“ a vhodné. Problémem je věk dětí nad 10 let, kde navíc nejsou žadatelé pro adopční péči. To, že děti nejsou „právně volné“ znamená, že rodiče nedávají souhlas s umístěním. V případě pěstounské péče není potřeba souhlasu rodiče, i přesto je však problém najít pěstouny pro starší děti.
 

Druhým důležitým úkolem je připravit děti na život. Hodně se změnilo a v současnosti jsou děti v deseti rodinných skupinách. V každé skupině je 6-8 dětí a 4 vychovatelé. Rodinná skupina se stará sama o sebe, dostane finanční prostředky na provoz a stravu. Vše je na dětech a vychovatelích – od nákupu potravin a potřeb pro rodinku, přes vyřízení si dokladů, uvaření a pravidelného úklidu. Jen obědy mají zajištěny ve svých školách. Kromě této systémové změny běží i finanční hra. Důležitým podpůrným prostředkem je program „ Lépe připraven do života“.  Do programu zapojujeme děti od 12-ti let věku.
 

Třetím úkolem je dopřát dětem zážitky. Pro jejich zdravé sebevědomí jsou vzpomínky a motivace moc důležité. Navštěvujeme kina a divadla, sportovní zápasy, pořádáme vlastní diskotéky a sportovní akce, kde děti aktivně zapojujeme do samostatné přípravy. Skoro tradicí je 6 sportovních akcí pro veřejnost a Dětský domov Cup – soutěž o nejvšestranější sportovní dětský domov.

 

Alza.cz darovala Dětskému Domovu v Dolních Počernicích notebook.

 

Dětský domov Dolní Počernice

www.domovpocernice.cz

Vytisknout

P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací