LEGO boost duben LEGO boost duben

DJI FPV: létání z pohledu první osoby pro každého (NOVINKA)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

DJI představilo zbrusu nový dron ze zbrusu nové modelové řady, který nabídne zajímavý způsob létání. Zkratka FPV zastupuje „first person view“ neboli „z pohledu první osoby“. Důležitým ovládacím prvkem nového dronu totiž nebude jen ovladač, ale také brýle FPV Goggles V2, které zprostředkují živý HD obraz s velmi nízkou latencí, a to až na vzdálenost 10 km. Na DJI FPV se už nějaký čas netrpělivě čekalo, nyní to ale možná vypadá na skutečný vstup do nové éry mainstreamového létání.

DJI FPV

DJI FPV – OBSAH ČLÁNKU

  1. Co je FPV létání?
  2. Dron DJI FPV: Rychlík s novým designem, co umí 4K/60 fps
  3. DJI FPV je pro začátečníky, pokročilé i profíky
  4. Brýle DJI Goggles V2 nás přenesou „do kokpitu“
  5. DJI FPV má být jednoduchý a modulární zároveň

Co je FPV létání?

FPV létání, tedy létání s drony z pohledu první osoby, není samo o sobě úplně nová věc. Už nějaký čas existuje komunita, která tímto způsobem drony provozuje. Typicky je využívají k akrobacii/freestyle nebo k závodění, tedy k prolétávání náročné tratě na čas nebo proti dalším pilotům. Vždy se ale jednalo o spíše specifické hobby a o záležitost pro kutily, kteří si drony často i sami skládají. Kvalita dronů se různila, kvalita videa ustupovala nízké latenci a o uživatelské přívětivosti prakticky nemohla být řeč. Proto je vstup DJI, technologické špičky mezi výrobci dronů, naprosto zásadní.

DJI FPV
Při FPV se nedíváte na dron, ale na to, co je před ním. A to pomocí kamery a speciálních brýlí.

DJI dělá nyní z FPV létání široce dostupnou záležitost, která má zároveň uspokojit všechny, kdo preferují plně manuální ovládání. Nový dron DJI FPV létá rychlostí až 140 km/h, natáčí 4K video při 60 fps, vysoce kvalitní video dokáže odesílat do brýlí až na vzdálenost 10 km a jak je u DJI zvykem, jedná se o perfektně odladěný a uživatelsky přívětivý systém. Díky FPV se přenesete „do kokpitu“ dronu, takže ho budete moci navádět ve větší rychlosti s mnohem větší přesností, a to i ve velmi stísněných prostorech. To otevírá dveře k záběrům, jakých je s tradičními drony prakticky nemožné dosáhnout.

Dron DJI FPV: Rychlík s novým designem, co umí 4K/60 fps

Léta budovaný designový podpis dronů DJI byste u modelu FPV hledali marně. Novinka je totiž mimo jiné určena k létání ve vysokých rychlostech, čemuž je nový design přizpůsoben. Jak již bylo řečeno, maximální rychlost nového dronu je úctyhodných 140 km/h, což je zhruba dvojnásobek rychlosti, jaké jsou schopny dosáhnout ne-FPV drony typu Mavic Air 2, Mavic 2 Pro či Phantom 4 Pro. Zrychlení z 0 na 100 km/h činí pouhé 2 sekundy, maximální rychlost stoupání je 15 m/s a maximální rychlost klesání 10 m/s, i když u obou hodnot uvádí DJI v režimu M „bez limitu“. DJI FPV je tedy dron skutečně čilý.

DJI FPV
DJI FPV jako by po stránce designu zapomněl, odkud pochází. Ale rozhodně vypadá zajímavě.

Novinka má hodně co nabídnout i po stránce obrazové kvality. Co se videa ukládaného přímo na paměťovou kartu týče, dron DJI FPV je schopen natáčet až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu nebo až ve Full HD při 120 snímcích za sekundu. Maximální bitrate videa je 120 Mb/s, což je vyšší hodnota, než jakou se mohou chlubit mnohé populární bezzrcadlovky (např. Sony A7 III). K dispozici jsou oba hlavní formáty komprese (H.264 a H.265). O stabilizaci videa se stará jednoosý gimbal společně s elektronickým systémem RockSteady a DJI slibuje skvělé výsledky i při vysokých rychlostech.

Parametr
DJI FPV
Senzor
1/2.3” CMOS, 12 Mpx
Šířka záběru (FOV)
150° (ekv. 14,66 mm)
Clona
F/2.8
Minimální ostřicí vzdálenost
0,6 m
ISO
100–12 800
Čas závěrky
1/50–1/8 000s
Maximální velikost fotografií
3 840 × 2 160 px
Rozlišení videa
4K: 3 840 × 2 160 px (50/60fps)
Full HD: 1 920 × 1 080 px (50/60/100/120fps)
Formáty videa
MP4/MOV (H.264/H.265)
Maximální bitrate videa
120 Mb/s
Vzletová hmotnost
795 g
Rozměry s vrtulemi
255 × 312 × 127 mm
Rozměry bez vrtulí 
178 × 232 × 127 mm (bez vrtulek)
Max. zrychlení (0–100 m/h)
2 s
Max. rychlost stoupání
15 m/s (bez limitu v režimu M)
Max. rychlost klesání
10 m/s (bez limitu v režimu M)
Max. rychlost letu
140 km/h
Maximální letová výška nad mořem
6 000 m
Max. čas letu
cca 20 minut
Navigace
GPS+GLONASS+GALILEO
Externí úložiště
MicroSD (až do 256 GB)

DJI FPV je pro začátečníky, pokročilé i profíky

FPV lze považovat za určitou metu létání s malými bezpilotními letadly. Obvykle vyžaduje hodně zkušeností, FPV piloti se totiž běžně nespoléhají na bezpečnostní systémy. Drony chtějí mít pod maximální kontrolou, a tak preferují co „nejmanuálnější“ ovládání. A přesně to má DJI FPV nabízet, avšak jen zájemcům, kteří zvolí manuální letový mód (M). Ten umožňuje plnou kontrolu nad dronem, včetně úpravy některých parametrů.

DJI FPV
DJI FPV má uspokojit i zkušené závodní FPV piloty.

K dispozici jsou ale ještě dva další módy –⁠ N a S. Mód N poskytuje tradiční ovládání, na které jsou piloti ostatních dronů DJI zvyklí. Jeho součástí jsou nejrůznější bezpečnostní prvky (např. detekce překážek), které let maximálně usnadňují. Mód S je potom hybridní, protože kombinuje manuální ovládání s jistou mírou asistence. Poskytne vám větší kontrolu nad dronem než mód N, zároveň je ale pro začínající piloty přístupnější než mód M. Díky této trojici módů má být DJI FPV nadmíru vhodný pro piloty zkušené i začínající a zároveň by měl sloužit jako dobrý nástroj pro zdokonalování pilotních dovedností.

i

Aplikace DJI Fly

DJI je jedním z předních hráčů na poli produktů, které bychom mohli označit jako „smart“. Spolupráce prakticky všech výrobků s mobilními aplikacemi je tedy samozřejmostí. DJI FPV je možné spárovat s aplikací DJI Fly, která vám umožní na telefonu zobrazovat živý přenos obrazu z kamery dronu, přehrávat, upravovat a sdílet videozáznamy, ale také objevovat zajímavá místa skrze funkci Fly Spots.

Nouzová brzda na ovladači

Dron DJI FPV má celou řadu bezpečnostních prvků, jako je například Time-of-Flight sensor detekující překážky nebo funkce Return To Home (RTH – návrat domů), která se automaticky aktivuje při nízkém stavu baterie nebo při ztrátě signálu. Je zde ale i tzv. nouzová brzda, což je tlačítko, které najdete na ovladači dronu. Když ho stisknete, dron sám zastaví a začne se vznášet. Tato funkce je dostupná ve všech letových módech, protože jak DJI říká, plně manuální ovládání může být výzva i pro zkušené piloty.

Brýle DJI Goggles V2 nás přenesou „do kokpitu“

Dron DJI FPV se bude dodávat v setu s brýlemi DJI Goggles V2, které budou mít na starosti onen zážitek „z pohledu první osoby“. Po technické stránce fungují na podobném principu jako brýle pro VR, pouze místo virtuální reality zprostředkovávají realitu tak, jak ji vidí kamera dronu v reálném čase. Hlavním lákadlem je velmi široký úhel záběru (150°) a přenos videa mezi dronem a brýlemi až při 120 snímcích za sekundu.

DJI FPV
Design brýlí DJI Goggles V2 působí trochu kyberpunkově. To je teď ale v kurzu.

Komunikaci mezi dronem a brýlemi obstarává nový přenosový systém OcuSync 3.0 (zkráceně O3). Ten se od minulé generace dočkal řady vylepšení, která se týkají především kvality videa a latence (zpoždění). Systém zvládne přenos videa s bitrate až 50 Mb/s a latence činí v režimu 120 fps méně než 28 ms. To je při velmi rychlém letu, který vyžaduje stejně rychlé reakce pilota, mírně řečeno zásadní. A 28 ms je úctyhodné číslo i na poměry závodních FPV, u nichž se za dobré považuje cokoliv nižší než 40 ms. Hodí se připomenout, že maximální dosah pro přenos HD videa činí 10 km.

I samotné brýle dovedou nahrávat video na SD kartu, a to v kvalitě, kterou obdrží od dronu. To znamená, že můžete mít po letu dva záznamy –⁠ jeden kvalitnější z dronu a druhý přímo z brýlí. Lze využít také tzv. Audience mód –⁠ k jednomu dronu lze připojit více brýlí, takže let může z pohledu první osoby sledovat nejen pilot, ale i další osoby.

i

DJI Motion Controller

Kromě běžného ovladače lze DJI FPV ovládat také zbrusu novým Motion Controllerem. To je víceméně joystick, který držíte v ruce a jeho naklápěním ovládáte náklon dronu. Ideální řešení pro piloty, kteří chtějí mít dron pod výrazně větší kontrolou, než jakou jim může nabídnout ovladač s páčkami. Motion Controller není připevněn k žádné základně tak jako klasické joysticky, nýbrž je prošpikován senzory, které snímají pohyby ruky přímo.

DJI FPV

DJI FPV má být jednoduchý a modulární zároveň

Proniknout do FPV létání dříve nebylo příliš jednoduché –⁠ klasické závodní a akrobatické létání je hobby, které vyžadovalo jistý kutilský zápal. Vlastnoruční opravy jsou dodnes jeho běžnou součástí a ani stavění vlastních dronů není nic neobvyklého. Jenže to není pro každého. DJI FPV pro každého je. Dron není třeba nijak zapojovat ani sestavovat, vše přijde připravené k použití. Stačí vybalit, zapnout všechny součásti (dron, brýle, ovladač) a jít létat.

DJI FPV
Součástí základního komba FJI FPV bude samozřejmě i standardní ovladač s páčkami.

Jednoduchost se ale u DJI FPV kloubí s volitelnou modularitou, která je pro FPV létání vskutku důležitá. Snadno lze vyměnit kameru s gimbalem, přistávací podvozek i vrchní plát dronu. Případné opravy by proto měly být vskutku jednoduché. Výrazně je usnadňuje i dostupnost nadstandardní placené služby DJI Care Refresh. To je svým způsobem pojištění, které má krýt nechtěná poškození a které DJI pro své drony poskytuje. V ceně služby je řešení nehod, a to buď výměnou celého dronu, nebo některých jeho součástí.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Začíná éra first-person view létání jako mainstreamové záležitosti. Můžeme se dohadovat, zda to přinese revoluci do světa dronů jako takových, vstup DJI a jeho technologického know-how do segmentu FPV ale naznačuje, že by tomu tak klidně mohlo být.

DJI
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací