AP+ nový vizuál FMCG akce

DJI Spark (RECENZE) – Malý, a přitom výkonný dron

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Inteligentní dron DJI Spark je již osvědčeným modelem v portfoliu známého čínského výrobce, který svého času kvadrokoptérami posunul hranici na novou úroveň. Jedná se o doposud nejmenší dron od DJI, který však přišel s přelomovým ovládáním gesty rukou a dlaní. Ve spojení s malými rozměry, perfektní kvalitou obrazu a příjemnou cenovkou není divu, že se zařadil mezi nejprodávanější drony. Sparka jsme otestovali a přinášíme vám podrobnou recenzi.

OBSAH RECENZE DJI SPARK

 1. Malý DJI Spark má pevnou konstrukci
 2. Sparka spárujete s telefonem přes QR kód
 3. Aplikace DJI GO 4 je mimořádně propracovaná
 4. Jak aktualizovat DJI Spark?
 5. Ovládání a letové vlastnosti DJI Spark
 6. Drona DJI Spark lze ovládat gesty
 7. Jak nový DJI Spark fotí a natáčí?
 8. Ukázkové DJI Spark video
 9. Cena DJI Spark a komu je určen

Malý DJI Spark má pevnou konstrukci 

DJI Spark je vyroben z kvalitního plastu a navzdory malým rozměrům, nebo možná díky nim, je velmi robustní a působí opravdu pevně. Nabíjecí microUSB port se nachází na zadní straně těla a je schován pod krytkou s nápisem „Spark“. Sousedí s ním slot pro microSD kartu.

i Jak létat s dronem a neporušovat předpisy, se dozvíte v článku Pravidla pro létání s drony (LEGISLATIVA).

Níže pod krytkou se nachází samotný akumulátor, který je samozřejmě vyjímatelný – můžete jich mít více do zásoby a létat, zatímco primární akumulátor dobíjíte. Čtveřice zelených LED indikuje stav nabití. Při nabíjení problikávají postupně od jedné až po všechny čtyři. Jakmile zhasnou, akumulátor má 100 % energie. Celková kapacita akumulátoru činí 1 480 mAh a plného nabití z nuly dosáhnete za 80 minut. 

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty
Takhle vypadá dron DJI Spark po vybalení z krabice.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty

Dron DJI Spark je jednoduchý, ale působí robustně.

Na těle dronu DJI Spark, resp. na jeho vyjímatelné baterii, se nachází jediné tlačítko, jemuž je přiřazeno 6 funkcí:

 • Zapnutí/vypnutí (krátký a následně dlouhý stisk),
 • zjištění úrovně nabití (krátký stisk),
 • spárování s dálkovým ovladačem (stisk po dobu 3 s),
 • odpojení od dálkového ovladače (stisk po dobu 6 s),
 • reset WiFi nastavení (stisk po dobu 9 s),
 • start z dlaně (dva krátké stisky za sebou).

Čelní strana dronu DJI Spark patří gimbalu s kamerou a senzorům systému detekce překážek. Ten používá infračervené diody, díky čemuž funguje i v noci a překážku identifikuje na 5 m dopředu. Kamera je stabilizována 2osým gimbalem – ustálení videa je tedy mechanické, nikoliv digitální. Díky tomu vypadají záběry opravdu fantasticky.

Další senzory, které najdete na „břiše“ DJI Spark, sledují prostor pod dronem a pomáhají při přistávání. Čtveřice kontaktů na spodku baterie slouží pro bezdrátové indukční nabíjení, které má umožnit zatím nevydaná dobíjecí stanice Charging Hub. 

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty
Horní strana dronu DJI Spark.
i Nestačí vám Full HD, 15 minut letu a chcete mít ten novější kousek? Pak si přečtěte o DJI Mavic Air, který je díky skládací konstrukci ještě menší, zvládá natáčet ve 4K rozlišení s datovým tokem 100 Mb/s, ve vzduchu vydrží 21 minut a umí ještě více než DJI Spark.
Ke zvážení je i nejnovější model DJI Mavic Air 2. Pro náročnější uživatele je pak vhodná varianta DJI Mavic Air 2 Fly More Combo obsahující hned 3 baterie, každá s výdrží 34 minut.

Dron DJI Spark spárujete s telefonem přes QR kód

Kvůli bezpečnosti je akumulátor při dodání dronu ve stavu hibernace, a ačkoliv může být plně nabit, dron DJI Spark bez prvotního zapojení do zásuvky není možné spustit. Takže je nutné připojit dron do elektrické zásuvky.

Spolu s nabitím akumulátoru je součástí prvního kroku též stažení aplikace DJI GO do vašeho chytrého zařízení. Ta je samozřejmě dostupná jak na Google Play, tak na iTunes. Instalační soubor má něco okolo 100 MB, po nainstalování však aplikace v telefonu zabírala 482 MB. Po spuštění vás aplikace DJI GO vyzve k přihlášení, potažmo registraci k DJI účtu. Na úvodní obrazovce si pak zvolíte konkrétní model dronu DJI. Aplikace neumí česky, budete se tedy muset spokojit s angličtinou.

DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron  DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron

Spárování dronu DJI Spark s chytrým zařízením.

Na řadu přichází spárování DJI Spark s aplikací, což probíhá skrze QR kód, který musíte aplikací vyfotit (v menu v pravém horním rohu obrazovky zvolíte možnost „Scan QR Code“). Unikátní QR kód má Spark spolu s WiFi SSID ukrytý na štítku pod akumulátorem. Stejný štítek se nachází i na polystyrenovém pouzdře. Při procesu focení QR kódu musí být váš chytrý telefon/tablet připojen k internetu, pro další postup se už přes WiFi připojíte přímo k dronu.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty
QR kódy potřebné pro spárování najdete pod baterií a na krabici.

Po celou dobu používání dronu DJI Spark se nám nepodařilo přinutit ho přirozeně vysílat WiFi signál. Jak nám poradila aplikace DJI GO, pokud se kvadrokoptéra mezi vyhledanými WiFi zařízeními neobjeví, 6sekundovým podržením zapínacího tlačítka lze DJI Spark přepnout do režimu „Mobile Device Control Mode“ a měl by se výpis dostupných WiFi zařízení na vašem telefonu objevit. Nám tento krok nepomohl. Vyřešil to až reset WiFi nastavení (podržení tlačítka na 9 s). Tento krok jsme bohužel během recenze museli provádět po každém spuštění. 

Aplikace DJI GO 4 je mimořádně propracovaná

Jakmile se ke Sparkově WiFi připojíte, v úvodní obrazovce aplikace tlačítko ENTER DEVICE změní v GO FLY. A zábava může začít! Připravte se na to, že pokud jste dron od DJI (nebo jakéhokoliv jiného výrobce) nikdy neměli, bude pro vás na začátku 16 minut výdrže setsakramentsky málo.

Pro téměř všechna nastavení, která lze v aplikaci provádět, je nutné, aby byl DJI Spark minimálně zapnut a připojen k telefonu. Některé možnosti, jako například změnu režimu ovládání, lze měnit pouze za letu. Než se tedy vůbec zorientujete v prostředí aplikace a zkusíte si byť jen jednou vzlétnout a provést pár opatrných manévrů, baterii zbývá 20 % a už radši zjišťujete, jak s ním bezpečně dosednout na zem. 

DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron

DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron

Prostředí aplikace DJI GO 4.

Velmi nápomocná nám byla v tomto ohledu návodná videa přímo od DJI (v angličtině, dostupná v aplikaci pod volbou Academy nebo na webových stránkách DJI.com). Spíše než prozkoumávat jednotlivé funkce v praxi, raději si to nakoukejte/načtěte, abyste měli lepší povědomí o ovládání, až nabitý dron zapnete. Ovládací obrazovka dronu DJI Spark totiž obsahuje mnoho informací i tlačítek a ze začátku může působit nepřehledně a přeplněně. Během jednoho dne si na ni ale zvyknete a zjistíte, že rozložení jednotlivých prvků je velmi funkční. 

DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron

DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron DJI GO 4 aplikace DJI Spark dron

Prostředí aplikace DJI GO 4.

Horní lišta je převážně informační. V její levé části zjistíte, zda je DJI Spark připraven ke vzletu a co mu v něm případně brání – kromě textové informace je stav indikován barvami (zelená/žlutá/červená). Tento panel je podtržen ukazatelem přibližného zbývajícího času letu. Dále se v ní nachází ikony sdělující stav GPS signálu, sílu WiFi spojení s telefonem/ovladačem a zbývající kapacitu baterie. Po pravé straně displeje uvidíte spoušť a ikony pro nastavení fotografií a videa.

Ve spodní části je zobrazována momentální výška dronu DJI Spark, jeho vzdálenost od ovladače/telefonu a aktuální rychlost. Na levé straně obrazovky se pak nachází tlačítka pro vzlet (Take off), dosednutí a změnu letového režimu.

Aplikace a software od DJI jsou podobně propracované, jako jsou letové vlastnosti jejich dronů.

i Létání s dronem DJI Spark je jednoduché a zábavné, má to však jistá omezení. Například tzv. DJI Spark FCC mode s vyšším dosahem signálu nemůžete na území Evropské unie používat, aniž byste porušili zákon. O tom, co z legislativního pohledu musíte při létání s dronem vědět, se dočtete v článku Pravidla pro létání s drony (LEGISLATIVA).

Jak aktualizovat DJI Spark?

Čas od času je dobré provést DJI Spark aktualizaci. Nejedná se o nic složitého – výrobce k tomu připravil velmi názorné video, které vás celým procesem provede. Najdete jej níže. Předtím než se do DJI Spark aktualizace pustíte, je třeba jej nabít. Aktualizace bude pravděpodobně trvat několik minut, dron ani aplikaci v chytrém telefonu po celou dobu nevypínejte.

Ovládání a letové vlastnosti dronu DJI Spark

Dron DJI Spark dostanete do vzduchu jediným způsobem – stiskem ikony „Take off“ a následným „swajpnutím“ po obrazovce. Vrtule se roztočí a dron sám vzlétne do výšky 1,2 m, kde levituje téměř na místě a čeká na vaše povely. V závislosti na zvoleném ovládacím módu používá pilot oba palce ke stoupání, klesání, otáčení, letu vpřed, vzad a manévrům do stran. Továrně přednastavený je mód 2 (viz. obrázek výše), který je přinejmenším pro začátečníky nejpřirozenější.

Sama aplikace vám doporučí začít v tzv. „Beginner mode“, tedy v režimu pro začátečníky. Ten využívá všechny podpůrné systémy zamezující nárazu a nenechá dron DJI Spark doletět dál než 30 metrů od vás. Snížena je i „ostrost“ reakcí a rychlost letu. Tu lze později měnit. Při zapnutém systému detekce překážek je rychlost letu omezena na 3 m/s, tedy 10,8 km/h.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty
Ve vzduchu je DJI Spark jako doma.

Maximální výška, do které lze s dronem DJI Spark vystoupat, je omezena na 50 metrů. Doletová vzdálenost je při ovládání mobilním zařízením limitována dosahem WiFi na 100 m, závisí však na míře rušení signálu. Nám se povedlo tuto vzdálenost mimo zástavbu překročit, v signály zahlceném městě jistota spojení výrazně klesla. Pokud si nedáte záležet na vyhledání nejstabilnějšího kanálu, ve stavovém řádku může aplikace upozorňovat na „Poor radio channel quality“ už ve vzdálenosti 20 m.

Nemusíte se ale bát, že by bylo okamžitě rozvázáno spojení. Dron dobře reagoval i po 50 a více metrech, jen přenos videa se občas zadrhnul. Jakmile klesne kvalita signálu na úroveň, kdy dron není schopen přijímat povely, obrazovka zešedne a vy ztratíte spojení. Nebojte, dron zůstane „viset“ na svém místě a vám stačí počkat pár vteřin, během kterých se spojení obnoví, a stáhnout dron blíže k sobě, nebo prostě udělat pár kroků blíže k němu. Těmto problémům se vyhnete při použití dálkového ovladače, který má výrazně delší dosah – teoreticky až 2 km. 

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty

Další letové snímky dronu DJI Spark.

Protože je DJI Spark tak malý, není těžké ho ve větší vzdálenosti ztratit z očí, zejména pokud jsou v pozadí stromy či keře. Určit aktuální směr dronu vám pomůžou jak svítící prstence pod rotory, tak zelené LED indikátory baterie, ale ani ty ve větší vzdálenosti nemusí být dobře vidět.

Udávaná maximální rychlost letu je 50 km/h v bezvětří, té lze však nejspíše dosáhnout pouze s ovladačem, který nabízí přepnutí do Sport Mode. Při testu se nám povedlo dostat se na rychlost 35 km/h, která se však zdá být naprosto dostačující. Létali jsme s dronem i ve větrném počasí a rotory si s poryvy a nárazovým větrem poradily výborně. Na videu díky stabilizaci vítr ani nepoznáte. Rychlost větru je však dobré sledovat – DJI tvrdí, že Spark zvládne ustát vítr o rychlosti 28 km/h.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládání gesty
Dron DJI Spark ve vzduchu.

V 15 minutách ve vzduchu (nepočítaje vzlet a přistání) se toho nakonec dá stihnout docela dost. Jakmile úroveň baterie klesne pod 15 %, DJI Spark začne pozvolna klesat, aplikace vás začne na kritický stav upozorňovat a pokračuje v tom tak vehementně, že nastává celkem chaos. Mezitím co na displeji opakovaně vyskakují upozornění a okno nabízející automatické přistání a vy se je snažíte zavřít, Spark klesá. Raději jsme vždy všechna upozornění potlačili a vrátili Spark manuálně zpět.

Dron DJI Spark lze ovládat gesty

DJI vyrábí drony už řadu let a je v této oblasti světovým lídrem. Za tu dobu vývojáři nejen perfektně vyladili prostředí aplikace, ale podařilo se jim vyvinout také unikátní systém rozpoznávání objektů a jejich sledování. DJI Spark od svých větších a starších bratrů Mavic Pro a Phantom zdědil chytré funkce „trackování“, tedy sledování označeného objektu, a jako vůbec první z flotily DJI přináší režim Gesture Mode – ovládání letu pouze pohyby rukou a gesty. Projděme si všechny letové režimy, mezi nimiž můžete vybírat po stisku ikony ovladače na levé straně displeje.

Gesture

Režim Gesture Mode lze jako jeden z letových režimů aktivovat v menu, můžete ale také natáhnout ruku, ve které Sparka držíte (kameru směrem k sobě) a dvakrát krátce zmáčknout zadní tlačítko. Rotory se nastartují a Spark se z vaší dlaně sám vznese přibližně do výšky očí. Zadní diody svítí zeleně, přední červeně. Nastavíte-li svoji dlaň čelně ke kameře, DJI Spark ji začne rozpoznávat (přední diody blikají žlutě) a zaměří ji (přední diody svítí zeleně).

Od tohoto momentu můžete pohybem dlaně do stran a nahoru/dolů DJI Spark ovládat. Dvousekundovým zamáváním dron pošlete dál od sebe a spustíte automatické sledování vaší postavy. Přiblížíte-li ruce k sobě a prsty vytvoříte obdélník, Spark po 3sekundovém odpočtu pořídí snímek. Vztyčením rukou do vzduchu přivoláte dron zpět k sobě, a pokud pod něj natáhnete dlaň, Spark vám na ni přistane. To vše umí, aniž byste ho připojili k telefonu nebo ovladači. V tomto režimu však nelze natáčet video, pouze pořizovat statické snímky.

TapFly

Režim TapFly dovoluje určit směr letu DJI Spark pouhým ťuknutím na displej. V režimu můžete dále přepínat mezi dvěma módy, přičemž prioritně se spouští Coordinate Mode. V něm stačí klepnout na libovolné místo na displeji, jenž zobrazuje prostor snímaný kamerou, a dron se automaticky přemístí na ono místo. Po přepnutí do Direct Mode lze klepnutím na displej udávat dronu směr letu, zatímco si drží konstantní výškovou hladinu.

DJI GO 4 TapFly Spark

QuickShot

Dalším z dostupných režimů je QuickShot, v němž dron létá autonomně a udržuje vás nebo jiný vybraný objekt v záběru. Zde je nutností výborný GPS signál a velké prostranství bez jakýchkoliv překážek. Objekt, který má být středem zájmu kamery, vyberete nakreslením obdélníku nebo klepnutím na obrazovku. Poté se v dolní části displeje objeví 4 ikony, každá reprezentující jednu variantu QuickShot – Dronie, Circle, Helix a Rocket. U každé varianty stačí klepnout na GO a DJI Spark vzlétne a začne natáčet video. 

 • Dronie – Spark se vzdálí na 60 m a vzlétne výše, aby ukázal vaše okolí
 • Circle – Spark oblétne vybraný objekt dokola
 • Helix – Spark bude rotovat po spirále, postupně se vzdalovat a stoupat
 • Rocket – Spark se vznese kolmo nahoru do výšky 40 m

Vzdálenosti u režimu Dronie a Rocket se při použití dálkového ovladače zdvojnásobí. Až bude záběr hotov, DJI Spark se vrátí na místo vzletu. Klepnutím na X v červeném kruhu autonomní let dronu kdykoliv ukončíte. Jakmile je záběr hotov, můžete si jeho náhled v menším rozlišení okamžitě prohlédnout. V plné kvalitě ho dostanete později v editoru.

ActiveTrack 

Režim známý již z dronů DJI Phantom a DJI Mavic Pro. Základem je opět nakreslení tvaru nebo ťuknutí na objekt na obrazovce. Spark se na vybraný objekt zaměří a bude ho následovat. Opět je možné dále volit rozšířené možnosti – v módu Trace vás kvadrokoptéra snímá zepředu, zezadu nebo rotuje okolo, u volby Profile letí přímo vedle vás a snímá vás z boku. 

Tripod

Režim stativu se postará o ještě hladší videa. Reakce dronu DJI Spark na ovládání jsou výrazně línější a také rychlost je snížena na minimum. Spark v podstatě levituje na místě, nebo se pohybuje jen velmi opatrně, výsledkem čehož jsou maximálně stabilní záběry.

Jak nový DJI Spark fotí a natáčí?

DJI Spark je vybaven CMOS snímačem o velikosti 1/2,3" a se světelností f/2,6. Nahrává video v rozlišení 1 080p při 30 snímcích za sekundu a s datovým tokem 24 Mb/s. Fotky mají rozlišení 12 Mpx a lze je pořizovat v několika režimech – klasické jednotlivé snímky, sekvence 3 fotek, sada 3 fotek s různým EV (bracketing), panorama (perfektní pro zachycení krajiny) a je zde i možnost intervalového snímání (časosběr).

Při fotografování je využita celá plocha snímače, při videu je prováděn výřez, takže abyste se do záběru vešli vy nebo jiný snímaný objekt, musí se dron více vzdálit. Na paměťovou kartu se fotky ukládají pouze ve formátu JPEG, možnost bezztrátového RAW není k dispozici.

DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample

DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample

DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample DJI Spark dron ukázkový snímek fotka sample

Ukázkové snímky z dronu DJI Spark.

Kvalita fotek, které DJI Spark produkuje, je i bez editace perfektní a běžného uživatele nadchne. Stejně tak ho nadchnou videa, a to jak svojí kvalitou (rozlišení 1 920 × 1 080 a snímková frekvence 30 sn./s), tak zejména svojí stabilitou. Pokud není vložena microSD paměťová karta, data se přes WiFi odesílají rovnou do chytrého zařízení, avšak pouze v 720p rozlišení – a to jak videa (1 280 × 720), tak fotografie (960 × 720). Více o videu je asi zbytečné psát, raději se podívejte na záběry, které jsme se Sparkem pořídili.

Snímky v plném rozlišení:

Ukázkové DJI Spark video

i Další zajímavá DJI Spark videa najdete například v této kompilaci na Youtube

Cena DJI Spark a komu je určen

Pro většinu výrobců platí, že nejlevnější produkt z nabídky bývá také nejméně vybavený. U DJI Spark to ale není tak úplně pravda: pokročilé ovládání gesty zatím zbytek flotily DJI neumí a například Phantom je sice špičková kvadrokoptéra, ale jejích schopností naplno využije pouze zlomek uživatelů. Točí úžasné 4K video s obrovským datovým tokem a nabízí barevné profily, díky kterým lze po troše úsilí v postprodukci vytvořit videa na úrovni hollywoodských trháků. Nemluvě o doletu přes 7 km nebo vyšší rychlosti. 

DJI Spark je ale jiný. Je především „selfie dron“. Spark je ten dron, ze kterého stáhnete videa a fotky a rovnou je nasdílíte. Spark je určený těm, kteří se chtějí létáním bavit a chtějí záběry z netradičních úhlů bez komplikovaného ovládání. A v neposlední řadě je také pro ty, kteří se chtějí s drony naučit létat. Obrovskou výhodou při cestování jsou drobné rozměry a možnost dobití běžným microUSB kabelem, a to i z power banky.

i Nastavení DJI Spark je hračka - pokud máte ty správné zdroje. Vše potřebné najdete v oficiálním návodu.

Možná si řeknete, že je 16 tisíc pořád dost peněz a stejnou službu vám udělá neznačková kvadrokoptéra za poloviční či třetinovou cenu. Vězte však, že výrobce DJI, jakožto etalon kvality na trhu s drony, do svého doposud nejmenšího produktu promítl letité zkušenosti a vytvořil opravdu špičkové, neuvěřitelně inteligentní a pokrokové zařízení, které v mnoha ohledech umí to samé, co jeho dražší bratři Mavic Pro a Phantom. Navíc si troufneme říct, že kvalita videí (obraz + stabilizace) a fotek, které DJI Spark dokáže pořídit, je v cenové kategorii do 20 tisíc bezkonkurenční. 

Závěrečné hodnocení DJI Spark

Hodnocení 83% Alza.cz
Hlavní parametry: Letové vlastnosti
80%
Obrazová kvalita
80%
Aplikace a funkce
90%

Klady

 • Malé rozměry a odolná konstrukce
 • Perfektní stabilizace a krásné Full HD video
 • Rozšířené možnosti fotografií
 • Ovládání gesty a mnoho chytrých funkcí
 • Špičková, propracovaná aplikace

Zápory

 • Krátká výdrž baterie

Inteligentní dron DJI Spark lze ovládat gesty rukou

Čínský výrobce bezpilotních letounů DJI nedávno představil svůj nejnovější dron jménem Spark. S rozměry 14,3 × 14,3 × 5,5 cm a hmotností sotva 300 gramů je nejmenší, nejlehčí a zároveň nejlevnější kvadrokoptérou značky DJI. Přesto se za letu umí vyhnout překážkám a je překvapivě stabilní i za mírného větru. Na gimbalu má připevněnou 12Mpx kameru a lahůdkou je možnost ovládání také pouhými gesty rukou. Tento článek vás s dronem s kamerou DJI Spark seznámí, těšit se ale můžete i na recenzi, kterou vám brzy přineseme.

DJI Spark se vejde do batohu

Dron s kamerou DJI Spark je tak malý, že se vejde i do batohu. Výrobce do něj přesto „napěchoval“ pokročilé technologie a zajímavé možnosti. Obsahuje například řadu automatických režimů a rozpoznává překážky, takže v případě letu se umí vyhnout potenciální kolizi s různými objekty na cestě. Nechybí mu také technologie aktivního sledování pohybujících se osob nebo objektů. 

DJI Spark, červený

DJI Spark není dron, který by oslnil velikostí. Jeho funkce jsou však více než slušné.

DJI Spark – dolet a rychlost

Kvadrokoptéra DJI Spark je nejen výkonná, ale i svižná. Ve sportovním režimu dokáže letět rychlostí až 50 km/h, což například znamená, že s vámi bude bez problémů držet krok během jízdy na kole. Stoupá a klesá rychlostí až 3 metry za sekundu, a pokud vám uletí příliš daleko, sama se zorientuje a bezpečně se k vám vrátí. Baterie s kapacitou 1 480 mAh udrží dron ve vzduchu průměrně 16 minut. Pokud však máte dva akumulátory, snadno je vyměníte a zábava může pokračovat. Dosah ovladače pak činí 2 kilometry.

Kamera umí natáčet Full HD videa i fotit

A zábavy si přitom užijete dosyta nejen kvůli leteckým schopnostem nebo reakcím na gesta, ale i kvůli natáčení z ptačí perspektivy. DJI Spark je totiž vybaven 12Mpx kamerou uchycenou na dvouosém gimbalu. Kamerka umí pořizovat videa s rozlišením Full HD při 30 fps a také fotografie. Při letu se pak na displeji zobrazuje reálný obraz v rozlišení 720p. Základem kamerky je CMOS čip o velikosti 1/2,3", se kterým se můžete setkat u kompaktních fotoaparátů. Světelnost dosahuje f/2,6 a pro ukládání videa slouží paměťová karta o velikosti až 64 GB.

DJI Spark, kamera

Dron DJI Spark fotí i natáčí videa ve Full HD.

DJI Spark rozpozná i váš obličej

Pořizování videa a fotografií však není vše, co kamera dokáže. Je inteligentní a umí rozpoznat například váš obličej. Pokud máte DJI Spark na dlani nastartovaný, sám se zvedne po rozpoznání vaší tváře. Nemusíte k tomu přitom využít ani vysílač, ani svůj mobilní telefon. A žádné další zařízení nepotřebujete ani k pořizování selfie fotek. Ano, tušíte správně. K vyfocení postačí používání obyčejných gest rukou. Stačí jeden pohyb a snímek je na světě.

DJI Spark, gesta

Ovládání dronu pomocí gest je velmi jednoduché.

Na gesta nereaguje jen kamera, ale i samotný dron. Chcete, aby letěl trochu doleva? Zamávejte na něj a on poslechne. Jednoduše jej pošlete pryč nebo zase zavoláte zpátky. Zajímavý je také režim TapFly, který spočívá v tom, že na displeji svého mobilu klepnete na vámi vybrané místo a dron tam poletí. Zkrátka s kvadrokoptérou DJI Spark si můžete pořizovat doslova dechberoucí selfíčka, například na kraji útesu, uprostřed rybníka, v korunách stromu či na dalších neobvyklých místech. Limitem je jen vaše fantazie.

DJI Spark, ovládání

Dron DJI Spark si k sobě jednoduše přivoláte.

10sekundová videa na různé způsoby

Další lahůdkou DJI Spark jsou režimy QuickShot, tedy 10sekundová videa, která můžete pořídit několika způsoby.

 • Rocket – v tomto režimu vás kamera natáčí, zatímco stoupá kolmo vzhůru nad vámi.
 • Dronie – kamera vás snímá během couvání dozadu a zároveň vzhůru.
 • Circle – kamera vás při natáčení obletí kolem dokola.
 • Helix – kamera bude při natáčení nad vámi opisovat spirálu při stoupání vzhůru.

Kamera se samozřejmě při natáčení v těchto režimech nemusí pohybovat jen kolem vás, ale i kolem jakéhokoli jiného objektu.

DJI Spark, QuickShot

Se záběry z dronu DJI Spark oslníte.

DJI Spark, cena a dostupnost

Pokud vás inteligentní dron DJI Spark zaujal, vůbec se vám nebudeme divit. Jedná se o svěží vítr, který má šanci oslovit mnoho uživatelů. Pořídit si jej můžete ve dvou verzích balení. V první a levnější za 15 990 Kč kromě dronu dostanete jednu baterii a USB nabíječku. Dražší balení stojí 21 490 Kč a najdete zde navíc jednu bateriivysílačbatohchrániče vrtulí a nabíječ pro 3 akumulátory. A můžete si vybrat i z několika barev – modré, zelené, červené, žluté a bílé. DJI Spark bude ve Spojených státech dostupný 15. června. Kdy se objeví u nás, zatím není známé.

DJI Spark, balení

Nejvíce vychytávek najdete ve verzi Combo.

Porovnání DJI Spark vs. DJI Mavic Pro vs. DJI Phantom 4 Pro vs. GoPro Karma

Předně je třeba říci, že DJI Spark je výrazně levnější než konkurenti. To se musí zákonitě někde podepsat, rozdíly však nejsou tak markantní, jak by se mohlo zdát. DJI Spark, stejně jako DJI Mavic Pro a GoPro Karma, sází na své velice kompaktní rozměry. Pouze DJI Phantom 4 Pro konkurenty svými rozměry znatelně převyšuje.

Spark je nejen ze všech nejmenší, ale se svými 300 gramy také nejlehčí. A to poměrně výrazně. Natáčet však umí pouze Full HD videa, kdežto konkurenti zvládnou i videa v rozlišení 4K. Spark také létá nejpomaleji a na jedno nabití baterie vydrží ve vzduchu nejkratší dobu.

Parametry, specifikace a cena dronů 


DJI Spark DJI Mavic Pro DJI Phantom 4 Pro GoPro Karma
(+ Hero5 Black)
Max. rozlišení videa Full HD, 30 sn./s 4K, 30 sn./s
Full HD, 96 sn./s
4K, 30 sn./s
Full HD, 120 sn./s 
4K, 30 sn./s
Full HD, 120 sn./s
Stabilizace videa mechanická, 2osý gimbal mechanická, 
3osý gimbal
mechanická, 3osý gimbal elektronická, 3osá
Max. rozlišení fotografií 12 Mpx 12 Mpx, až 7 sn./s 20 Mpx 12 Mpx, až 30 sn./s
Max. rychlost 50 km/h 64 km/h 72 km/h 54 km/h
Max. doba letu 16 min 27 min 30 min 20 min
Max. dosah ovladače 2 km 7 km 7 km 1 km
Rozměry ve složeném stavu (š × v × h) 143 × 143 × 55 mm 83 × 83 × 198 mm 350 × ? × 350 mm 224 × 89 × 365,5 mm
Hmotnost 300 g 734 g 1 388 g 1 006 g
Cena 15 990 Kč / 21 490 Kč 32 390 Kč 45 990 Kč 39 999 Kč

Jak je vidět, DJI Spark má co nabídnout. Za nižší cenu oproti konkurentům nabízí lákavé možnosti, jako je ovládání gesty, režimy QuickShot nebo schopnost vyhnout se překážkám. A to vše v miniaturním těle, které se téměř vejde do kapsy.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací