CRP diagnostika byla výsadou především zdravotnických zařízení, ale v posledních letech se stala poměrně běžnou součástí také ordinací praktických lékařů. CRP test představuje velmi rychlý a vysoce průkazný způsob odhalení původu nemoci. A nyní je k dostání domácí CRP test, který si můžete udělat sami a tam, kde je vám to příjemné! Řekneme vám, jak domácí CRP test jednoduše provést a kdy jsou ještě naměřené CRP hodnoty normální a kdy už vám CRP v krvi hlásí bakteriální zánět.
Pod zkratkou CRP se skrývá C-reaktivní protein, což je bílkovina, která se tvoří v játrech a určuje, zda se v těle nachází akutní zánět nebo bakteriální infekce (tzv. protein akutní fáze).
Neukazuje sice, co je příčinou zánětu a kde se inkriminované místo nachází, ale i tak je tato informace velmi užitečná (CRP test má přesnost více než 95 %). Lékař díky tomu může lépe zvážit adekvátní léčebný postup. CRP test se hodí i následně. Pomáhá totiž zjistit, zda je naordinovaná léčba úspěšná, a tedy zda hodnoty C-reaktivního proteinu klesají a nemoc ustupuje.
Ke stanovení diagnózy stačí pouhá jedna kapka krve (o velikosti špendlíkové hlavičky) z bříška prstu na ruce.
i
Pokud vám není dobře, máte teplotu, bolí vás hlava a škrábe vás v krku, můžete díky CRP testu sami zjistit, jestli je nezbytné navštívit lékaře a jestli se jedná o bakteriální infekci, která vyžaduje užívání antibiotik na lékařský předpis.
CRP test doma si aplikujete velmi jednoduše sami. Potřebujete k tomu pouze rovný povrch, čisté ruce a hodinky nebo stopky.
Zakoupený CRP test obsahuje: nádobku s ředícím roztokem, tampon napuštěný alkoholem, automatickou krevní lancetu, skleněnou kapiláru v ochranné nádobce, testovací kazetu s pipetou zabalenou ve fólii a náplast.
Jak funguje Veroval CRP test?
Pokud se v políčku C a R objeví linka a v políčku T se žádná linka neobjeví, není bakteriální infekce prokázána. Léčba antibiotiky by pravděpodobně nepomohla. Pokud se váš stav nezlepší, měli byste kontaktovat svého lékaře.
Pokud se objeví linka v políčku C a R a slabá linka také v políčku T, obvykle to znamená mírnou bakteriální infekci. Výsledek byste si měli ověřit dalším testem po 12 hodinách a poté kontaktovat svého lékaře.
Pokud se objeví tři linky a linka v políčku T je výraznější než linka v políčku R, znamená to, že byla zjištěna bakteriální infekce a pravděpodobně by bylo vhodné nasadit léčbu antibiotiky. Po 12 hodinách byste měli test zopakovat a poté se poradit se svým lékařem.
i
Test je neplatný, pokud se neobjeví žádná linka, pouze jedna linka v políčku R nebo T, případně linka v políčku R a T a políčko C zůstane prázdné. V těchto případech byste test měli zopakovat.
Při běžných onemocněních způsobených viry se obvykle hladina CRP v krvi nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná. Koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi se zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Jaké základní hodnoty vám CRP test zobrazí?
i
Antibiotika jsou účinná pouze proti infekcím způsobenými bakteriemi. S vyléčením virových onemocnění vám nepomohou. Pokud antibiotika jíte, aniž byste je opravdu potřebovali, zbytečně oslabujete svou imunitu a střevní mikroflóru.
Normální hodnota CRP v krvi je menší než 10 mg/l. Při tomto výsledku by se nemělo jednat o závažnější zdravotní problém a je možné se léčit běžnými způsoby jako například při chřipce (teplý čaj, zázvor, sirupy, kapky, paralen apod.).
Pokud máte CRP menší než 5 mg/l, jste zdraví a nemáte se čeho bát. Platí, že čím nižší hodnota CRP, tím lépe.
Zvýšená CRP hodnota v krvi se pohybuje v rozmezí 10-30 mg/l. Toto číslo vám říká: „Buďte na pozoru a raději se poraďte se svým lékařem“.
Významně zvýšená hladina CRP dosahuje hodnot vyšších než 30 mg/l. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem.
CRP hodnoty nad 100 a CRP hodnoty nad 200 potvrzují, že se jedná o infekci způsobenou bakteriemi.
Zvýšená produkce C-reaktivního proteinu může být příznakem virového, bakteriálního a pneumokokového onemocnění. Stejně tak se mohou ukázat vysoké hodnoty CRP u rakoviny či COVID-19. Stává se to dokonce i v posledním trimestru těhotenství, po úrazech, operacích a prodělaných traumatech.
i
Pokud zaznamenáte vyšší hodnoty CRP v krvi, není třeba se hned obávat vážného onemocnění. Vyplatí se ale navštívit svého lékaře, který vám řekne více. Na konzultaci se svým doktorem se domluvte i v případě, že vám v domácím testu vyšly zvýšené hodnoty, ale nemáte žádné příznaky.
CRP test pro domácí využití se vyplatí zejména lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu.
Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.
Stejně jako u léků na nachlazení, i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci. CRP test vám pomůže pouze včas zjistit, že máte zdravotní problém, zbytek už je na vás. Proto pokud si něčím nejste jistí, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Pomůže vám najít nejvhodnější způsob léčby.