Domácí mazlíčci se stávají nedílnou součástí našeho života. Podle posledních výzkumů jsme dokonce v chovu domácích mazlíčků v Evropě zcela na špičce a statistiky říkají, že má doma mazlíka více než polovina českých domácností. Tento údaj každým rokem roste. Mazlíčci zaujali pevné místo po našem boku a důvodů proč si pořídit psa nebo kočku je mnoho. Mladé páry si často zvíře pořizují jako přípravu na miminko, protože starat se o domácího mazlíčka je v mnoha směrech podobné. Naučí nás to zodpovědnosti a tomu, abychom se věnovali potřebám někoho jiného. Starší lidé si pořizují mazlíčky, když děti vyrostou a odstěhují se z domu, aby jim nebylo smutno. V mnoha případech je to i o tom, že nám mazlík pomáhá udržovat se v kondici. To platí především u psů, které je potřeba několikrát denně venčit a nutí nás tak k pohybu na čerstvém vzduchu. Mít domácího mazlíka je velký závazek, což si ale z počátku mnoho lidí neuvědomí. Jaká jsou tedy úskalí soužití člověka se zvířetem? Na co dávat pozor a podle čeho si zvíře vybrat?
Před tím, než si pořídíme psa, kočku, či jiného domácího mazlíčka, bychom si měli zodpovědět několik základních otázek. Největší chybou je pořídit si zvíře impulsivně, aniž bychom se zamysleli nad tím, zda se zvládneme starat o jeho potřeby a chceme se mu věnovat. Takto pořízení mazlíčci bohužel často končí v útulcích, protože jejich majitelé si dobře nepromysleli, jestli o zvíře skutečně stojí. Velmi podstatné je uvědomit si proč domácího mazlíka chceme, co od toho očekáváme. Zamyslet se musíme také nad naším životním stylem – vejde se do našeho rozvrhu péče o zvíře? Kolik času jsme mazlíkovi ochotni věnovat, co s ním budeme podnikat? Počítáme se zvýšenými finančními náklady na krmení a zdravotní péči zvířete?
Potřebné informace před pořízením zvířecího parťáka můžete načerpat z knih. Na Alza.cz máme jak knihy o psech a kynologii, tak knihy o kočkách.
Pokud jsme se po důkladném promyšlení přeci jen rozhodli domácího mazlíčka pořídit, přichází na řadu další rozhodování, a to jakého mazlíčka chceme a zvládneme. Určitě není vhodné uvažovat o konkrétní rase zvířete pouze proto, že je zrovna v módě, nebo že se nám líbí. Každá psí i kočičí rasa má svá specifika, své povahové rysy, a především nároky na pohyb a na pozornost majitelů. Například pokud bydlíme v bytě bez zahrady, neměli bychom si pořizovat aktivní plemena, která denně vyžadují velké množství naběhaných kilometrů. V případě, že si vybereme nevhodnou rasu zvířete, končí to tím, že je nešťastné zvíře i majitel. Psi a kočky, kteří vyžadují práci a pohyb se totiž doma nudí a následně často likvidují vybavení bytu, aby vydali přebytečnou energii.
Vhodné je poradit se s někým, kdo jednotlivým rasám rozumí a dokáže nám poradit, jaký mazlík se k nám bude nejlépe hodit. Také je velmi důležité zvážit odkud si zvíře pořídíme. Doporučují se pouze ověření chovatelé, kteří dané rase opravdu rozumí, dovolí nám přijet se na zvířátka a podmínky v jakých jsou chovaná podívat a v neposlední řadě nám dokáží říci, zda je daná rasa vhodná pro náš životní styl. Další alternativou jsou útulky. Pořídit si zvířátko z útulku je šlechetné a pejsek či kočička z útulku nám budou dělat stejnou radost jako „papírové“ zvíře. I zde jsou však jistá úskalí. Počítejme s tím, že v útulku často nevědí, jaké rasy zvíře je, pokud si tedy bereme štěně či kotě, prakticky nikdy nevíme, co nám z něj vyroste, jak velikostně, tak povahově. Zvířata v útulku také občas trpí povahovými neduhy, jako jsou přílišná plachost či lekavost, občasné projevy lehké agresivity a nezvládnuté hygienické návyky. S takovým zvířátkem je tedy mnohdy více práce, za to se nám ale „útulkáčci“ odvděčí láskou a vděčností za nový domov.Mnoho lidí si myslí, že kočka se s nimi bude jen mazlit, spokojeně spát v pelíšku a příst. Opak je ale pravdou. Kočky jsou sice mazliví, ale zároveň také velmi teritoriální tvorové. Pokud nechceme mít škrábance na kůži i nábytku, je potřeba s tímto faktem počítat. Domněnka, že kočce stačí pelíšek a jedno malé škrabadlo někde v koutě je zcela mylná. V řadě případů se majitelé diví, proč kočka shazuje věci z poliček, škrábe nábytek, leze do květináčů a provádí podobné kousky. Je to ale většinou tím, že u nás v bytě či domě nemá svůj vymezený prostor, své teritorium. Pokud chceme, aby byla kočka opravdu spokojená, je vhodné jí pořídit několik základních věcí.
Začněme u kvalitního pelíšku. Je pravda, že kočky si často zalézají do různých tašek či krabic, líbí se jim, když prostor vyplní a není na ně úplně vidět. Proto jsou na trhu kukaňové pelíšky, do kterých si může naše kočka vlézt a cítit se v klidu a bezpečí. Stejně tak neuděláme chybu ani se závěsným pelíškem na topení, kam se bude kočka s radostí chodit vyhřívat. Další investicí je škrabadlo. Pokud se nám do bytu nevejde velké škrabadlo či ještě lépe kočičí hrad, je dobré koupit několik menších škrabadel a umístit je do různých koutů všech místností. Eliminujeme tak pravděpodobnost rozškrábaného nábytku. Kočky také rády skáčou na vyvýšená místa a pokud jim takové místo nedopřejeme, jednoduše si ho vytvoří. Řešením může být přidělání několika poliček, které ne sebe navazují, aby se po nich kočka mohla procházet či skákat. Samozřejmostí je pak kočičí toaleta s kvalitním stelivem a různé hračky pro zabavení.
Jak bylo řečeno výše, při výběru psa je potřeba myslet především na to, kolik času jsme schopni a ochotni mu věnovat a jaké zázemí mu nabídneme. Pes se na rozdíl od kočky neobejde bez venčení a v žádném případě mu nestačí jít třikrát denně ven na 10 minut. Každý pes bez rozdílu velikosti a rasy potřebuje denně alespoň jednu delší procházku, aktivnější plemena pak vyžadují trasy v řádu několika kilometrů a aktivní hraní. Pokud tedy nejsme připraveni na to, chodit s pejskem ven za každého počasí, měli bychom si jeho pořízení hodně rozmyslet.
Plemeno psa volíme v závislosti na našem životním stylu. Jsme spíše leniví? V tom případě si nepořídíme aktivní plemeno typu border kolie, které vyžaduje spoustu pohybu a běhání, ale nějakého „gaučáka“. Pozor také na rozšířený omyl, že do bytu se hodí malá plemena, z tohoto nepravdivého přesvědčení pramení spoustu problémů. Například malý jack russel terier je hyperaktivním plemenem, které potřebuje zaměstnat nejen packy, ale také hlavu. Pokud se mu těchto aktivit denně nedostává, zaměstná se sám, třeba rozkousáním našich dveří, podlahy či postele. Naopak doga, kterou by si v bytě představil málokdo s radostí prospí na gauči klidně 16 hodin denně.
Hodně rozšířená a také chybná je myšlenka, že pokud máme dům se zahradou, není potřeba psa venčit, protože se vyběhá sám. Je pravda, že venkovní prostor nám ulehčí venčení, nicméně každý pes potřebuje procházky, hru a interakci se svým páníčkem či paničkou. Pokud necháme pejska na zahradě samotného a nebudeme si ho všímat, bude úplně stejně nešťastný, jako by byl zavřený v bytě.Domácí mazlíček není hračka a mnoho lidí, především prvomajitelů, bývá po pořízení zvířete překvapeno, kolik času, péče a peněz pes či kočka potřebuje. Ať už se chystáme pořídit si jakékoli zvíře, dobře zvažme jeho nároky a potřeby, abychom se vyhnuli budoucím problémům. Každé zvíře potřebuje kvalitní stravu, dostatečnou veterinární péči, ale především náš čas, protože právě o čas náš domácí mazlíček stojí nejvíc. Nemůžeme-li mu to dopřát, mazlík strádá a trápí se. Nevyplatí se tedy naše síly přeceňovat, ale reálně si říci, zda jsme schopni se o domácího mazlíčka spoustu let starat.
Pokud náhodou narazíme na problém v povaze zvířete, nezatracujme ho dříve, než se problém pokusíme řešit. Začít můžeme u snadných věcí – často pomůže třeba prostá změna stravy, potravinový doplněk nebo přidání nového druhu pohybové aktivity či hry. S komplikovanějšími pejsky se vyplatí navštívit takzvaný cvičák. Většina kynologických svazů a klubů nabízí skupinové i individuální výcvikové lekce psů. Stejně tak najdeme odborníky na kočičí chování, kteří dokáží účinně poradit. Pokud tedy máme mít spokojený život s naším mazlíkem, je potřeba, abychom na něm společně pracovali a každý den se věnovali budování vzájemného vztahu.