Alza days prosinec Alza days prosinec

Dostihy a sázky: Slavní koně ve vaší stáji (TIPY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Desková hra Dostihy a sázky patří ke stálicím českých domácností na poli stolních her už několik desetiletí. Když Ladislav Mareš v roce 1983 vymýšlel její základní principy a mechaniky, asi netušil, že se jeho výtvor stane tak populárním a že se světem koňských dostihů nechají okouzlit celé generace hráčů. V dnešním článku se podíváme právě pod víko Dostihů a sázek, abychom odhalili tajemství návykovosti této české legendy a možná přesvědčili další potenciální zájemce, aby podlehli jejímu kouzlu.

Dostihy a sázky; tipy a triky

Dostihy a sázky: Slavní koně ve vaší stáji – OBSAH

 1. Dostihy a sázky vznikly na objednávku
 2. Dostihy a sázky – pravidla
 3. Návod, jak vyhrát ve stolní hře Dostihy a sázky
 4. Nepodceňujte levné koně Dostihů a sázek
 5. Koně modré a zelené stáje vás nezruinují
 6. Vyšší náklady přinášejí v Dostizích a sázkách vyšší zisky
 7. Napoli, nejcennější kůň hry Dostihy a sázky, a jeho kolegové
 8. Příbuzenstvo Dostihů a sázek aneb další podobné deskové hry

Dostihy a sázky vznikly na objednávku

Představme si Československo osmdesátých let. Komunistická garnitura se snaží napodobit úspěch západní ekonomiky, ale zároveň nechce připustit ani náznak kapitalismu. V zahraničí se rozjížděl boom deskových her a jednou z nejpopulárnějších byly nesmrtelné Monopoly (které mimochodem vznikly v USA jako učební pomůcka demonstrující, jak nemůže fungovat tržní ekonomika). V Čechách už se podařilo napodobit těžší věci (jako například „česká Coca-Cola“ pod značkou Kofola), takže mnohem složitější otázkou bylo, jak simulovat kapitalismus tak, aby to ze hry nešlo poznat na první pohled. Autor Ladislav Mareš zvolil tématiku dostihů, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, setup

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Kartičky s hřebci a klisnami se mění na základě aktuálního designu, ovšem jména koní zůstávají stejná, stejně jako princip samotné stolní hry.

Stolní hra Dostihy a sázky, která přišla na svět v roce 1983, začala okamžitě trhat prodejní rekordy a na čas se stala dokonce podpultovým zbožím. Tiskárna nestíhala chrlit další krabice s lákavým obsahem koňských závodů, v jehož kolbištích se pohybovali legendární hřebci a klisny dostihové historie, které jste nakupovali do svých stájí za fiktivní peníze. Princip původních Monopolů se tak podařilo přenést včetně jeho návykovosti, o čemž svědčí více než tři milióny prodaných kusů této deskovky. Mimo původního, dnes již klasického vydání si ji v současnosti můžete pořídit také v graficky učesanější, modernější podobě od vydavatelství Dino Toys (k dispozici je také varianta Dostihy a sázky Rychlá dráha, v níž vám jedna partie zabere zhruba polovinu standardního času).

Dostihy a sázky – pravidla

Herní mechaniky stolní hry Dostihy a sázky nevyžadují sáhodlouhé studování manuálu, ale přesto se vyplatí jednotlivým pravidlům věnovat pozornost. Na začátku hry obdržíte startovní obnos peněz, který se budete snažit v dalších minutách a hodinách co nejvíce rozmnožit. Ve své podstatě je průběh partie založen na rotaci figurky po herním plánu, který je složen z akčních políček různého charakteru. 

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, plán

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Kartičky Finance a Náhoda dokáží pořádně zamíchat aktuální situací. Bankrotující hráč může dostat peněžní injektci, zatímco vydělávající vlastník koní se pořádně prohne pod některou z pokut.

Nejčastěji narazíte na některého z 22 koní. Pokud jej nikdo z vašich soupeřů nevlastní, můžete jej zakoupit pro svou dostihovou stáj, nebo plnokrevníka ignorovat a ušetřit peníze. V případě, že některý z vašich protihráčů již koně vlastní, musíte mu zaplatit příslušný poplatek za prohlídku stáje, který je uveden na odpovídající kartě se jménem koně. Cílem prvních kol Dostihů a sázek je tedy nashromáždit co největší počet koní, abyste je mohli posílat na dostihy, jimž se budeme věnovat v další části pravidel.

Další políčka obsahují pojmy Trenér, Stáje a Doprava. Ty můžete opět pořídit do svého držení a inkasovat částky za jejich pronajmutí, pokud na nich skončí soupeřova figurka. Připravit se také musíte na jistou míru neřízeného štěstí v kartách Náhoda a Finance, jež pro vás mohou znamenat snadné vydělání peněz či krutý postih. Vše se odehrává podle textu na samotných kartách.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, trenér, stáje, přeprava

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Trenéři, Stáje a Přeprava se vyplatí především v prvních kolech hry Dostihy a sázky, kdy potřebujete nahromadit počáteční kapitál.

Nakonec můžete v rámci partie Dostihů a sázek narazit na políčko Start, po jehož projetí získáte 4000 DK (dostihových korun, herní peníze), políčko Distance, které je vlastně ekvivalentem vězení a můžete se z něj dostat pouze hozením šestky na kostce, políčko Veterinární služba, na němž zaplatíte jednorázový poplatek, Podezření z dopingu, jež vás na jedno kolo vyřadí ze hry, a také neutrální pole Parkoviště bez zvláštního efektu.

Po několika prvních kolech začne to pravé handlování. Většina koní je totiž rozprodána a vy se musíte snažit za každou cenu zkompletovat některou z barevných stájí. Poté totiž budete moci jednotlivé koně posílat na dostihy, čímž vám budou vydělávat mnohem více peněz. Nejvýdělečnějším hřebcem je samozřejmě všemi žádaný Napoli, který vám z tzv. hlavního dostihu (po koupi čtyř menších dostihů můžete pořídit jeden velký) vydělá astronomických 40 000 DK, pokud na něj soupeř šlápne. Základním principem hry Dostihy a sázky je totiž donutit ostatní třít bídu s nouzí a skončit s největším balíkem peněz v ruce.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, hra

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Kostka rozhoduje o vašem pohybu po plánu. Pozor na dvě šestky, které znamenají okamžité přesunutí na políčko Distance.

V případě, že vám dojdou finance, musíte rozprodat některé ze svých koní, popř. ze služeb, které máte v držení. Buď je za pořizovací cenu prodáte zpět bance, nebo za výhodnějších podmínek některému z ostatních hráčů. Paradoxně ovšem můžete šlápnutím na políčko cizího koně zruinovat soupeře, protože v závěrečných fázích hry si na daného hřebce či klisnu můžete vsadit, a pokud koně opravdu navštívíte, musí vám soupeř vyplatit desetinásobek vsazené částky. Díky této riskantní metodě můžete přijít k opravdu velkým penězům, jež vám v deskové hře Dostihy a sázky mohou zaručit výhru.

Zaručená taktika, jak vyhrát ve hře Dostihy a sázky, vlastně neexistuje. Do partie vstupuje mnoho proměnných, s nimiž se musíte vyrovnat jak z pohledu dlouhodobého plánování, tak ze stránky krizového managementu, když vám teče do bot. Ale existuje pár dobrých tipů, které mohou usnadnit cestu k zisku vavřínů slávy na konci hry. Samozřejmě musíte přihlédnout k počtu hráčů u stolu a své aktuální finanční situaci, ale námi nabízené rady fungují téměř vždy.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, finance, rozdělení peněz Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Rozdělení peněz a příprava karet Finance a Náhoda, nic víc ke hraní nepotřebujete. Setup deskovky Dostihy a sázky je velmi snadný.

 1. Na začátku partie zkuste získat co nejvíce služeb. V pozdější fázi hry už jsou zisky z karet Trenér, Doprava či Stáje většinou zanedbatelnými drobnými, ale během prvních kol v Dostizích a sázkách se vyplatí mít tyto pomocníky po ruce, protože při vlastnictví čtyř trenérů vám soupeř zaplatí 4000 DK, za což už se dá pořídit velmi slušný kůň.
 2. Co nejrychleji sestavte středně až vysoce drahou stáj (o stájích a koních ze hry Dostihy a sázky se dočtete níže). Ve chvíli, kdy se vám obchodováním se soupeři povede zprovoznit svou stáj, postupně pořizujte malé dostihy. Ale neunáhlete se, i když máte dost financí. Cesta mezi soupeři je jako minové pole, kde musíte platit za každou chybu, takže myslete na budoucnost, abyste nemuseli prodávat svůj majetek.
 3. U jednoho koně si rychle kupte tři malé dostihy. Díky tomu totiž můžete sázet na soupeřovy koně, kteří jsou posíleni žetony dostihů. Pokud se rozhodnete zariskovat, můžete hodně vydělat a mnohdy se z vašeho pohybu na soupeřových políčkách stane problém pro něj. Když totiž stoupnete na políčko, na nějž jste vložili své peníze, musí vám oponent zaplatit desetinásobek sázky a to už se v Dostizích a sázkách vyplatí (i za předpokladu, že zbytečně vsazené peníze propadnou soupeři).
 4. Nebojte se blufovat a přechytračte své soupeře při obchodování s koňmi a službami. Dopředu si stanovte cíle a nenápadně se je pokoušejte plnit. Především je nevhodné vzbuzovat přílišnou pozornost a snažit se handlovat v každém kole. Buďte střízlivě (ale ne bláhově) vstřícní ke svým soupeřům, abyste se propracovali k vámi žádaným koňům v jejich vlastnictví.

Levné koně Dostihů a sázek nepodceňujte

Ve stolní hře Dostihy a sázky najdete na herním plánu osm barevných stájí, jejichž koně se dají na základě jejich pořizovací ceny a následného profitu rozdělit do čtyř kategorií – levní, nákladnější, drazí a velmi drazí koně, z nichž někteří mají své reálné předobrazy. Každá stáj má své přednosti v různých fázích hry a nabízí jiné možnosti, jak s nimi pracovat v rámci rozdělení peněz.

První dvě kartičky se jmény koní Gavora (klisna závodící v 60. letech) a Fantome (první vítěz Velké pardubické z roku 1874) z oranžové stáje jsou mnohými podceňovány a ani je nekupují, popř. vám je s radostí prodají. Vždyť návštěva stáje je pouze za směšných 40 DK. Jenže díky tomu je kompletace této stáje rychlá, dostihy jsou levné a vy se můžete velmi snadno dostat k možnosti sázet na ostatní koně. S podobným přístupem můžeme hledět také na hnědou stáj s koňmi Lady Ann (klisna, trojnásobná vítězka Velké pardubické v letech 1891, 1894 a 1896), Pasek a Koran (hřebec, který vyhrál Velkou pardubickou v roce 1963).

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, Gavora, Fantome, Lady Ann, Pasek, Koran

Dostihy a sázky (Stolní hra)

První dvě stáje sice nesou ikonická jména koní, ale do vaší kasičky moc peněz nepřinesou.

Koně modré a zelené stáje vás nezruinují

Hodně specifické postavení v deskové hře Dostihy a sázky mají stáje uzavírající první polovinu cenového spektra. Jejich pořízení a investování do samotných dostihů vás nezruinuje, ovšem relativně rychle lze mít pohromadě celou stáj a potrápit tak soupeře během jejich poutí startovní částí herního plánu. V modré stáji na vás čekají Neklan (v 60. a 70. letech se účastnil Velké pardubické), Portlancl a Japan (rychlý kůň, ovšem nespolehlivý na překážkách).

Velmi oblíbená je mezi hráči stolní hry Dostihy a sázky také zelená stáj, která se chlubí přítomností kartiček se jmény koní Kostrava (pravidelná účastnice Velké pardubické a bohužel také jedna z obětí nechvalně známého Taxisova příkopu), Lukava (slovenská klisna, která téměř vyhrála Velkou pardubickou, ale chybou na poslední překážce přišla o jasný triumf) a Melák.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, Neklan, Portlancl, Japan, Kostrava, Lukava, Melák

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Stáje modré a zelené barvy patří mezi první, o které se budete při tvoření kompletních sestav přetahovat. Jména koní jako Japan, Lukava či Melák budou znít nad stolem docela často.

Vyšší náklady přinášejí v Dostizích a sázkách vyšší zisky

Přesouváme se do třetí kategorie koní, jejichž vlastnictví už znamená dobrý základ k vítězství v samotné partii Dostihů a sázek. Pořizovací cena už se přehoupne přes 4000 DK, ale výtěžek z velkého dostihu je téměř pětinásobný. Mezi dražší stáje patří růžová, jejíž barvy hájí Grifel (sovětský hřebec, dvojnásobný vítěz Velké pardubické v roce 1960 a 1961), Mohyla (slovenská klisna zvítězila v Chuchli v roce 1962) a Metál (v roce 1971 s ním žokejka Eva Palyzová skončila na druhém místě Velké pardubické, což je druhý nejlepší ženský výsledek v tomto závodě).

Také rozdělení peněz do okrové stáje vám může udělat pěkný průvan ve financích a často budete sahat pro bankovky s třemi nulami na konci, ale investice se vám s troškou štěstí vrátí během pár kol. Okrová se těší mezi hráči Dostihů a sázek velké popularitě, jíž nelze logicky vysvětlit. Možná za to mohou sympatická jména koní na kartičkách: Tara, Furioso (slovenský vítěz Velké pardubické z roku 1955) a Genius.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, Grifel, Mohyla, Metál, Tara, Furiosu a Genius

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Furioso, kůň slavného jména, který dokáže zamávat vašimi financemi, podobně jako jeho pět parťáků.

Napoli, nejcennější kůň hry Dostihy a sázky, a jeho kolegové

Konečně se dostáváme do kategorie nejvyšších nabídek za hřebce a klisny ve stájích tmavě zelené a fialové barvy. Pořizovací cena těchto koní samozřejmě citelně poznamená váš startovní rozpočet, ale když si uvědomíme, že pouhá návštěva stáje libovolného koně vám téměř zajistí finance na pořízení těch nejlevnějších kusů a že za velký dostih u Napoliho vám soupeř zaplatí 40 000 DK, je jasné, že zisk těchto koní je esenciální pro vítězství v partii Dostihů a sázek.

V tmavě zelené stáji na vás čekají kartičky s exoticky znějícími jmény koní, Shagga, Dahoman a Gira, z nichž se ani jeden ve skutečnosti neúčastnil nejslavnějšího závodu bývalého Československa, tedy Velké pardubické. Závěrečnou fialovou stáj hájí pouze dva hřebci – Narcius a legendární Napoli, který před druhou světovou válkou běhal rovinné závody v Chuchli a později se stal plemenným hřebcem, z jehož rodu povstalo mnoho účastníků Velké pardubické.

Dostihy a sázky, koně; fotka; návod, pravidla, tipy, Shagga, Dahoman, Gira, Narcius, Napoli

Dostihy a sázky (Stolní hra)

Nejdražší stáje často rozhodují o vítězi a poražených ve hře Dostihy a sázky, ale chytrým přístupem můžete zruinovat i jejich vlastníky.

Příbuzenstvo Dostihů a sázek aneb další podobné deskové hry

Současný trh se stolními hrami je plný nápaditých titulů, z nichž je většina česky lokalizovaných (v tomto ohledu jsme světová deskovkářská velmoc), takže výběr se zdá téměř neomezený. V případě, že jste již československou legendu mezi deskovými hrami Dostihy a sázky poznali ze všech možných úhlů a hledáte podobné alternativy, odkážeme vás na deskovku Kamionem po Evropě, nebo směrem k jejímu předobrazu Monopoly, která nově vychází také ve verzi umožňující podvádět.

Stolní hra Monopoly se vedle původní verze prodává ve všemožných popkulturních variacích (často ovšem pouze v původní anglické lokalizaci), z nichž namátkou můžeme vybrat třeba Big Bang Theory, Avengers, The Walking Dead, Fortnite, Hra o trůny, herní postavy ze světa Nintenda nebo český seriál Ulice. Pokud chcete začít hrát i s dětmi mladšími deseti let, pro něž jsou původní Dostihy a sázky ještě složité, můžete se obrátit na jejich dětskou variantu s přídomkem „Junior“, který mimo jiné naleznete také u zmíněných Monopolů.

i Mohlo by vás zajímat

Dostihy a sázky v mnohých z nás také evokují stolní hry z dětství, takže se můžete poohlédnout po klasických legendách jako Z pohádky do pohádky, Kloboučku, hop! či nesmrtelném Člověče, nezlob se a představit je také svým dětem či vnoučatům. Naopak existuje spousta zajímavých nových deskových her, které mohou mladší hráči zase naučit vás, takže o rodinnou zábavu bude postaráno. Podívejte se například na výběr nejlepších deskových her roku 2019 podle redakce Alza Gamingu.

Nejlepší alternativy k Dostihům a sázkám

• Zdroje: Vlastní, sport.aktualne.cz

Stolní hra Dostihy a sázky patří k legendárním deskovkám, které alespoň jednou za život musíte vyzkoušet. Základní princip nakupování, handlování a kompletování koní snadno přejde do krve, ale pravý potenciál se projeví až v momentě, kdy se začnou umisťovat dostihy a poprvé se vsadí na cizího koně. O napínavé momenty není nouze a hrát může najednou až šest hráčů, takže se k Dostihům a sázkám jistě nejednou vrátíte.

4,9 184×
Dostihy a sázky
Společenská hra - strategická, rodinná a obchodní hra, pro 2 až 6 hráčů, délka hry 60 min, v českém jazyce, vhodné od 10 let
Super cena
429,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA099j
4,9 75×
Dostihy a sázky Junior
Společenská hra - dětská a strategická hra, pro 2 až 4 hráče, střední obtížnost, délka hry 30 min, v českém jazyce, vhodné od 5 let
Cenová bomba
279,- Ušetříte 60,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ZA099j2
5,0 24×
Dino Z pohádky do pohádky retro
Desková hra - dětská a rodinná hra, pro 2 až 6 hráčů, délka hry 45 min, v českém jazyce, vhodné od 6 let
Cenová bomba
309,- Ušetříte 50,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HRAif12824
4,3 11×
Kloboučku, Hop!
Společenská hra - dětská a postřehová hra, pro 2 hráče, lehká obtížnost, délka hry 15 min, v českém jazyce, vhodné od 3 let
Super cena
159,- Ušetříte 10,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EF103
4,9 95×
Člověče nezlob se
Společenská hra - dětská, strategická a rodinná hra, pro 2 až 4 hráče, délka hry 30 min, v českém jazyce, vhodné od 6 let
Zlevněno -7 %
129,- 139,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: HRA717f
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací