• Autor: Jakub Kuneš
Ve světě esportu nenajdete turnaj, který by se velikostí prize poolu rovnal The Internationalu ve hře Dota 2. Letos se tento velkolepý turnaj pořádal v asijské metropoli Singapur, a to od 8. do 30. října. Vše, co o TI 2022 potřebujete vědět, se dozvíte v tomto článku.
(UPDATE): Doplněny konečné výsledky turnaje.
zdroj: Valve
Update: 31. října 2022 • Autor: Jakub Kuneš
Slovenský hráč Oliver „skiter“ Lepko to dokázal a zvítězil se svým týmem Tundra Esports na turnaji TI 2022. Během celého Singapurského klání předváděli hráči Tundra Esports perfektní formu, když se nejprve umístili na špici ve své skupině, poté hladce projeli playoff bez jediné prohrané série a svou dominanci potvrdili ve finálovém zápase, kde porazili Team Secret 3:0.
zdroj: Valve
Tundra Esports (zleva): Kurtis „Aui_2000“ Ling (trenér), Wu „Sneyking“ Jingjun, Neta „33“ Shapira, Oliver „skiter“ Lepko, Leon „Nine“ Kirilin, Martin „Saksa“ Sazdov.
zdroj: liquipedia.net
Výsledky 11. ročníku Dota 2 The International v Singapuru.
Update: 24. října 2022 • Autor: Jakub Kuneš
Před finálovým víkendem zůstávají ve hře o titul už pouze 4 týmy a region Západní Evropy opět prokazuje svou dominanci, jelikož se do Singapore Indoor Stadium podívají rovnou 3 jeho zástupci, kde jim na paty bude šlapat poslední čínský zástupce. V horní části playoff se utkají Team Secret a Tundra Esports a v dolní části Team Liquid a čínští Team Aster. Na trofej pro vítěze si už bohužel nesáhne ani poslední český účastník Miroslav „BOOM“ Bičan, který se svým týmem Gaimin Gladiators podlehl v napínavé bitvě 1:2 proti evropským OG. Naopak slovenský účastník Oliver „skiter“ Lepko a jeho tým Tundra Esports mají skvěle našlápnuto a zatím předvádí famózní formu.
Update: 18. října 2022 • Autor: Jakub Kuneš
Během 4 dnů zápasily nejlepší Dota týmy ve skupinové části o pozice v playoff a 2 poslední týmy z každé skupiny rovněž na turnaji skončily. Bohužel se mezi týmy, které se nepodívají do playoff, zařadil i tým TSM s českým zástupcem Jonášem „SabeRLight-“ Volkem. Na druhou stranu si skvěle vedl Slovák Oliver „skiter“ Lepko s týmem Tundra Esports, kteří se naopak vyhoupli na první místo ve své skupině a zajistili si tak výbornou pozici v dalším klání.
| Umístění | Skupina A | Skupina B |
|---|---|---|
| 1. místo (postup do horní části playoff) | Evil Geniuses | Tundra Esports |
| 2. místo (postup do horní části playoff) | Team Liquid | Team Secret |
| 3. místo (postup do horní části playoff) | PSG.LGD | Thunder Awaken |
| 4. místo (postup do horní části playoff) | OG | Team Aster |
| 5. místo (postup do spodní části playoff) | Hokori | Fnatic |
| 6. místo (postup do spodní části playoff) | Royal Never Give Up | Team Spirit |
| 7. místo (postup do spodní části playoff) | Gaimin Gladiators | beastcoast |
| 8. místo (postup do spodní části playoff) | BOOM Esports | Entity |
| 9. místo (konec na turnaji) | Soniqs | Talon Esports |
| 10. místo (konec na turnaji) | BetBoom Team | TSM |
Update: 14. října 2022 • Autor: Jakub Kuneš
V kvalifikaci „poslední šance“ zápasilo 12 týmů o poslední dvě místa ve skupinové části. Nejlépe si vedly oba týmy ze Západní Evropy, které tak opět potvrdily sílu tohoto regionu – Team Secret a Team Liquid.
Již 15. 10. začíná skupinová část, která se bude hrát 4 dny a kde bude zbývajících 20 týmů zápolit o umístění v playoff a o setrvání na turnaji. Nejlepších 4 týmy z každé skupiny postoupí do horní části playoff pavouka, následujících 4 týmy do spodní (vyřazovací) části playoff pavouka a poslední 2 týmy z každé skupiny na turnaji končí. My držme palce především týmům s českou a slovenskou účastí – Gaimin Gladiators, TSM a Tundra Esports.
The International není samozřejmě pouze o velikosti prize poolu, nicméně rekordní částky, které ve světě esportu nemají konkurenci a které rok co rok překonávají předchozí ročník, jsou doslova ohromující. Zásluhu na tom nese především komunita hráčů Doty 2. Vývojáři z Valve vydávají od roku 2014 ke každému Internationalu (zkráceně TI) doprovodný Battle pass a 25 % z jeho výtěžku míří právě do prize poolu, o který se hraje. A zatímco v roce 2014 se výsledná částka vyšplhala na necelých 11 milionů dolarů, loni se již komunitě a bohatému Battle passu soupeřilo o neuvěřitelných 40 milionů dolarů.
Letošní Battle Pass vyšel 1. září, a ačkoliv opět vystřelil prize pool vysoko, nevypadá to, že by měl překonat předchozí rok a dokonce zaostává i za rokem 2019 (v roce 2020 se TI kvůli covidu nehrálo). I přesto se však zřejmě bude zápolit o bezkonkurenční peníze, a tak se o věhlas TI není třeba obávat. Více jsme se o obsahu Battle passu rozepsali v samostatném článku.
Tyto hodnoty jsou platné k 31. 10. 2022, zdroj: dota2.prizetrac.kr/international2022
Letos to na rekordní prize pool nevypadá, přesto mohou esportový hráči jiných her pouze tiše závidět.
TI 2022 se, co do formátu turnaje, bude výrazně lišit od předchozích let. O trofej Aegis bude soupeřit 30 týmů místo dosavadních 18. Co zůstalo stejné, jsou přímé pozvánky do skupinové části, které obdrželo 12 nejúspěšnějších týmů v ligové části roku (DPC). Dalších 6 pozvánek do skupinové části získají vítězové regionálních kvalifikací a týmy na 2. a 3. místě v těchto kvalifikacích se v Singapuru střetnou v kvalifikaci takzvané „poslední šance“. Z té potom následně postoupí 2 nejlepší týmy do skupinové části.
V loňském roce se poprvé na tento prestižní turnaj podíval hráč z české a slovenské kotliny. Jonáš „SabeRLight-“ Volek se s týmem Undying (nyní TSM) umístil na slušné 13. až 16. příčce. Letos má jeho tým ještě lepší formu, takže očekávání jsou nemalá. SabeRLight- však nebude jediný, kdo bude v Singapuru hájit československé barvy. Přímou pozvánku do skupinové části už obdrželi také Miroslav „BOOM“ Bičan s týmem Gaimin Gladiators a Oliver „skiter“ Lepko působící v týmu Tundra Esports.
zdroj: Valve
Loňský ročník poznamenala covidová pandemie, a tak se hrálo bez živého publika. To však nezaskočilo vítěze turnaje – podceňovaný Team Spirit, který si odnesl výhru ve výši přesahující 18 milionů dolarů.
Seznam týmů, které na TI 2022 obdržely přímou pozvánku:
Aktuální přehled regionálních kvalifikací na TI 2022:
|
|
Východní Evropa | Jižní Amerika | Čína | Severní Amerika | Jihovýchodní Asie | Západní Evropa |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Termín konání | 3. – 7. září | 3. – 7. září | 8. – 12. září | 8. – 12. září | 13. – 17. září | 13. – 17. září |
| 1. místo | BetBoom Team | Hokori | Royal Never Give Up | Soniqs | Talon Esports | Entity |
| 2. místo | Outsiders | Infamous | Xtreme Gaming | nouns | Polaris Esports | Team Secret |
| 3. místo | Natus Vincere | Tempest | Vici Gaming | Wildcard Gaming | T1 | Team Liquid |
Nejlepší Dota 2 hráče budeme moci sledovat na platformách Twitch, YouTube, nebo přímo ve hře. Zápolit se bude v následujících termínech:
zdroj: Valve
První část playoff se bude hrát v Suntec Convention Center a finálový víkend se poté přesune do Singapore Indoor Stadium.
• Zdroje: dota2.com, liquipedia.net