Svět hudby a hudebních nástrojů skrývá spoustu tajemství. Mnoho vědeckých studií prokázalo, že hudba, ať už ji jen posloucháte, chodíte na koncerty, nebo si podomácku v soukromí tak trochu hrajete, významným způsobem prospívá našemu zdraví. A nemusíte být virtuos nebo hrát v kapele. I příležitostné domácí muzicírování ale potřebuje nutný základ v podobě nějakého toho nástroje. Jaké jsou druhy hudebních nástrojů?
Na světě existuje více než 1 500 druhů hudebních nástrojů. Nejčastější rozdělení hudebních nástrojů je do pěti velkých skupin, přičemž každá z nich jich obsahuje několik set. Tyto široké skupiny jsou následující:
Strunné hudební nástroje, tedy např. smyčce jako housle, dále kytara, ale i klavír.
Dechové hudební nástroje, např. flétna, saxofon, trubka, ale i varhany.
Blanozvučné hudební nástroje, převážně bicí.
Samozvučné hudební nástroje, např. činely, xylofon, zvony apod.
Ostatní, které pro vytváření nebo dotváření tónu využívají elektronickou cestu.
Toto řekněme akademické rozdělení hudebních nástrojů na základě způsobu, jakým daný nástroj vytváří tón, vám při nákupu v obchodě příliš nepomůže. V praxi se používá jednodušší rozdělení, které vám velice snadno umožní najít kýžený hudební nástroj. V jakých kategoriích se může skrývat?
Klávesy
Klávesy jsou poměrně univerzálním nástrojem, který se osvědčí v celé řadě hudebních žánrů. V základní podobě klávesy nahradí prostorově náročný a drahý klavír či piano, oproti nim navíc nabízejí podstatně širší škálu zvuků. Klávesy jsou ideální hudební nástroj pro zákazníky. Snadno na nich lze podchytit základy hudební teorie, učit se noty i první písničky.
Klávesy mají dnes své pevné místo v širokém spektru hudebních žánrů a stylů. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
Jedná se o relativně širokou kategorii, která zahrnuje i jiné nástroje než ty, jež jsou vybaveny klasickou klaviaturou.
Keyboardy vzhledově připomínají digitální i stage piana, odlišují se od nich výrazně větším množstvím funkcí. Díky množství zvuků i doprovodných stop jsou ideální pro začátečníky.
Digitální piana jsou digitální nástroje, které věrně napodobují zvuk klasického akustického piana.
Stage piana jsou v podstatě digitální piana v úpravě pro častější koncertní vystupování. Jsou proto přenosnější, často na nich najdeme i efektovou jednotku.
Syntezátory jsou zařízení, která syntetizují zvuk. Jejich možnosti jsou prakticky neomezené. Jednotlivé typy se od sebe liší způsobem, jakým je tón vytvářen, buď analogově, nebo digitálně.
MIDI klávesy jsou určeny k ovládání počítačového softwaru pro hraní hudby. Není tak nutné mačkat tóny na klávesnici.
MIDI kontrolery jsou rovněž ovladače pro počítačový software, liší se však přítomností dalších ovládacích prvků, např. padů či mixážního pultu.
Samplery jsou hudební nástroje, které pracují s tzv. samply neboli zvukovými vzorky, které přetváří do nových skladeb. Charakteristické je použití sampleru v hip-hopu.
Kytary
Nejen kytary najdeme v této kategorii. Zahrnuje totiž podstatně širší spektrum strunných nástrojů, a to jak akustických, tak elektrických. Kytara je velmi univerzální nástroj, který oceníte u táboráku, ale i na rockovém koncertě. Do této kategorie patří i v některých případech nezbytná výbava, např. kytarová komba, kytarové zesilovače a kytarové reproboxy.
Kytary jsou jedním z nejoblíbenějších nástrojů na světě. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
Kytary samotné se rozdělují do čtyř kategorií:
Akustické kytary jsou oblíbeným strunným nástrojem, který pro to, aby hrál, nepotřebuje elektrický signál. Mají kovové struny, kterých je šest nebo dvanáct. Hraje se na ně prsty nebo trsátkem.
Klasické kytary se od běžných akustických kytar liší svým tvarem a hlavně tím, že používají nylonové struny. Hraje se na ně výhradně prsty, technika hry je od běžných akustických kytar odlišná a stojí prakticky výhradně na tzv. vybrnkávání.
Elektroakustické kytary kombinují výhody akustických a elektrických kytar. Díky možnosti zapojení do zesilovače se na koncertech snadněji zvučí a nabízí širší možnosti modifikace zvuku. Hrají ale i bez zesilovače.
Elektrické kytary se od akustických kytar liší na první pohled. O vytváření zvuku se stará kombinace kovových strun a snímače. Jejich největší výhodou je prakticky nekonečná možnost modifikace zvuku pomocí zesilovače a připojených efektů.
Kromě kytar najdeme v této kategorii také další strunné nástroje:
Ukulele by mohlo připomínat malou kytaru, ale není to tak. Má pouze čtyři struny a ladění je výrazně odlišné. V každém případě ukulele patří mezi ideální hudební nástroje pro začátečníky. Užijete si spoustu zábavy.
Banja nejčastěji znějí v country a folkové hudbě. Na rozdíl od nástrojů, které jsou tvořeny dřevěným tělem, má tělo banja podobu bubínku s blánou (dříve koženou, nyní umělou), která zvuk zesiluje.
Mandolíny vzhledem rovněž připomínají kytaru, podle některých teorií se vyvinuly ze středověké loutny. Mají osm strun, přičemž jsou vždy dvě laděny na stejný tón. Jedná se o převážně doprovodný nástroj, hojně využívaný v bluegrassu. Většinou se na mandolínu hraje údery (seknutím), vybrnkáváním a rychlým tremolem.
Baskytary
Baskytary jsou společně s bicími nástroji základem rytmiky. V některých žánrech (např. jazz nebo funky) se dokázala basová kytara prosadit i jako sólový nástroj. Baskytara tvarem připomíná elektrickou kytaru, obvykle ale mívá jen čtyři struny (zřídka pět či šest) a delší menzuru (délku krku). Celkově je nástroj robustnější. K dispozici jsou baskytary pražcové a bezpražcové, které nabízejí širší hráčské možnosti. Nezbytností je pořízení basového zesilovače či basového komba, fakultativní jsou basové efekty k rozšíření zvukových možností. Pořídit můžete i akustické baskytary, které připomínají akustické kytary.
Basová kytara je převážně rytmický nástroj. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
Bicí nástroje
Bez rytmiky v podání bicích nástrojů se neobejde prakticky žádný hudební žánr. Většinou se jedná o sestavu bubnů a činelů, které mohou případně doplnit některé perkusivní prvky. Sestavy můžete pořídit už hotové nebo si tu svou vysněnou postavit od píky. Vybírat tak můžete z těchto kategorií:
Bicí soupravy jsou ideální pro bubeníky – začátečníky. Kompletní sestavu bubnů dostanete v rámci jednoho balení. Jednotlivé varianty se od sebe liší počtem prvků. Nevýhodou je větší prostorová náročnost a samozřejmě hlučnost.
Elektronické bicí vytvářejí zvuk nikoliv rozechvěním blány bubnu, ale pomocí elektronických obvodů. Velkou výhodou je možnost připojení sluchátek, a tedy i tichého cvičení, případně cvičení tzv. nasucho, bez zvuku. Samozřejmostí je i možnost širší škály zvuků a efektů.
Perkuse jsou tradiční druhy bicích nástrojů. Jedná se o nejrůznější bubínky, kalimby, cajony, xylofony a podobně. Perkuse patří mezi jednoduché hudební nástroje, stačí jen cit pro rytmus.
Bicí nástroje jsou základem rytmiky. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
V oblasti jednotlivých komponentů jsou pak samostatně k dispozici následující druhy bubnů a součástí bicích soustav:
Basové bubny jsou základem bicí soustavy. Jako jediné v sestavě se staví vertikálně a ovládají se pomocí tzv. šlapky, pedálu. Mají nejhlubší zvuk z celé soustavy.
Snare bubínky, též zvané virbly, tvoří nejvyšší tóny v sestavě. Ze spodní strany mají napjaté kovové struny, které vytváří charakteristický chrčivý zvuk.
Činely jsou kovové součásti bicí sestavy, nejčastěji se vyrábějí z tzv. zvonoviny a k dispozici jsou v mnoha různých podobách a velikostech. Zpravidla se jedná o jednu z nejdražších položek z celé bicí sestavy.
Dechové nástroje
Do kategorie s názvem dechové nástroje zařazujeme všechny nástroje, u kterých se výsledný zvuk vytváří pomocí dechu. Rozdělují se na dřevěné a žesťové (lidově zvané plechové). Druhy dechových nástrojů jsou následující:
Mezi dechové nástroje patří flétny, trubky či klarinety. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
Zobcové flétny jsou nejčastěji dřevěné nebo plastové dechové nástroje. Zvuk se ovládá zakrýváním a odkrýváním otvorů v těle flétny pomocí prstů. Jedná se o nejjednodušší hudební nástroj, pokud chceme děti přivést k hudbě. Do této kategorie spadají i tzv. irské flétny, které jsou konstrukčně jednodušší.
Příčné flétny se dnes nejčastěji vyrábějí z kovu, tón se ovládá pomocí klapek.
Foukací harmoniky jsou ruční dechové nástroje, v nichž tón vzniká rozechvěním kovových jazýčků. Jejich charakteristický zvuk je využíván zejména v žánrech jako country, folk apod.
Melodiky jsou dechové nástroje (tzv. aerofony), které jsou vybaveny 20 nebo 37 klávesami. Hraje se na ně oběma rukama. Stisknutí klávesy rozevře otvor, kterým vzduch rozezní v těle nástroje umístěný jazýček.
Trubky jsou žesťové nástroje, jejichž základem je mosazná trubice ve tvaru spirály. Výsledný zvuk se modifikuje jak pomocí klapek, tak změnou postavení rtů při foukání do nástroje (tzv. nátisku). Ze všech používaných žesťových nástrojů je trubka schopná nejvyššího tónu. Největší žesťový nástroj je tuba.
Klarinety jsou dechové dřevěné nástroje, které pro vznik tónu využívají rozechvění dřevěného plátku. Tóny se ovládají pomocí klapek. Tento nástroj posloužil jako základ pro vynález dalšího dechového nástroje, saxofonu.
Okaríny jsou prastaré, nejčastěji keramické hudební nástroje. Jedná se o uzavřený nástroj se čtyřmi až dvanácti otvory a náustkem.
Kazoo je hudební nástroj (aerofon), který pomocí rozechvívání papírové membrány vytváří charakteristický bručivý zvuk.
Značně specifickým hudebním dechovým nástrojem jsou fujary, tradiční lidový nástroj ze Slovenska. V roce 2005 byla fujara dokonce zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva organizace UNESCO. Fujara má pouze tři otvory, přesto není hra na ni nic jednoduchého. Modulace dalších tónů totiž vyžaduje přesnou intenzitu vzduchu.
Smyčcové nástroje
Celou skupinu s názvem smyčcové nástroje charakterizuje tvorba tónu rozechvěním strun pomocí smyčce. S těmito nástroji se nejčastěji setkáváme v oblasti klasické hudby, nicméně např. housle a kontrabas si našly místo i v country. V současné době se v hudebním světě setkáváme pouze se čtyřmi typy smyčcových nástrojů, v minulosti jich bývalo podstatně více.
Smyčcové nástroje se prosazují zejména v klasické hudbě, rovněž ale i v country a dalších. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
Housle jsou jedním z nejtradičnějších nástrojů evropské hudební kultury. Jedná se o dřevěný nástroj se čtyřmi strunami. Styl hry je velmi charakteristický, housle se drží pod bradou, levá ruka určuje výšku tónů, pravá přejíždí smyčcem po strunách.
Violy jsou nástroje ze stejné rodiny jako housle. Ve velikostním srovnání viola vs. housle violy vedou. Stejně jako housle mají čtyři struny. Díky větším rozměrům mají odlišné zvukové charakteristiky, viola zní melancholičtěji. I viola se při hře drží pod bradou.
Violoncella jsou rovněž dřevěné strunné nástroje. Oproti houslím či violám se nedrží pod bradou, ale hráč má violoncello opřené mezi koleny, o zem se opírá bodcem, horní část je u levého ucha. Herní technika je velmi blízká oběma výše uvedeným nástrojům.
Kontrabasy jsou největším nástrojem z rodiny smyčců – na výšku mívají až 195 cm, jsou proto poněkud náročnější na přepravu. Kontrabas má čtyři struny, zřídkakdy pět. Hrát na něj lze smyčcem, ale např. v jazzu se výrazně prosadila i hra prsty.
Seznam všech hudebních nástrojů by byl skutečně obsáhlý. Podívali jsme se ale na běžné základní rozdělení, které vám pomůže se v tomto bohatém světě zorientovat a najít ten správný nástroj, jenž ve vás možná objeví dosud skrytý talent.
Klávesy - 61 kláves, s polovyváženou klaviaturou, s dynamikou, povrch kláves lesklý, 400 zvuků, 48hlasová polyfonie o výkonu 5 W, automatické doprovody, USB MIDI, vstup na pedál, výukový systém, provoz na baterie, hmotnost 3,3 kg, součástí balení je adaptér a notový pult
Ukulele - sopránové, nylonové struny, 12 pražců, vrstvený korpus, povrchová úprava mat, přední deska lípa, zadní deska lípa, luby lípa, krk nato, hmatník ořech, menzura 349 mm, balení obsahuje obal
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení
Perkuse - rytmický set pro rozvoj motorických schopností a hudební výchovy u dětí, sada obsahuje triangl s paličkou, 6" dřevěnou tamburínu, rolničky na dřevěné paličce, dřevěné dvojité mini guiro s paličkou, 2x tamburínová palička, pár dřevěných kastanět, prstové činelky, pár dřevěných mini maracas, pár vajíčkových shakerů
Ukulele - sopránové, nylonové struny, 16 pražců, vrstvený korpus, povrchová úprava mat, přední deska mahagon, zadní deska mahagon, luby mahagon, krk vavřín, hmatník palisandr, menzura 348 mm, šířka nultého pražce 35 mm, balení obsahuje ladičku, obal a trsátka
Ukulele - sopránové, 15 pražců, vrstvený korpus, povrchová úprava mat, přední deska lípa, zadní deska lípa, luby lípa, krk okoumé, hmatník ořech, menzura 350 mm, šířka nultého pražce 35 mm, balení obsahuje obal
Elektronické bicí - set se stoličkou, paličkami a sluchátky, vhodné pro děti a začátečníky, modul DM-Lite, 4x Mesh Head 6", 3x činelový pad 10", výuková aplikace Melodics
Zkuste naše cookiesMy, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informacíMéně informací
Na našem webu používáme:
Technické cookies
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Funkční cookies
Tyto cookies nám umožňují zapamatovat si Vaše základní volby a vylepšují uživatelský komfort. Jde například o zapamatování si jazyka či umožnění zůstat trvale přihlášen.
Cookies sociálních sítí
Tyto cookies nám umožňují komfortně Vás propojit s Vaším profilem na sociálních sítích a například Vám umožnit sdílet produkty a služby s přáteli a rodinou.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.
Nepersonalizovaná reklama
Tyto cookies nám umožňují zobrazovat Vám obecnou reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Díky těmto cookies Vám my a ?naši partneři? můžeme nabídnout relevantní produkty a služby na míru a to na základě Vašich nákupů, Vašeho chování a Vašich preferencí.
Měření publika
Tyto cookies nám umožňují optimalizovat naše stránky pro Vaše komfortní používání a to na základě toho, jak je používáte. Cílem je zapamatovat si či předpokládat Vaše volby. Jde například o využívání funkcí, jejich umístění, chování na stránce.
Cookies třetích stran
Tyto cookies jsou cookies třetích stran, přičemž Víc se o nich a o našich partnerech můžete dozvědět zde.
Udělením souhlasu se zpracováním cookies budou na Váš přístroj, který k prohlížení webu používáte, nainstalovány výše uvedené cookies (kliknutím na tlačítko "Rozumím" obě kategorie, případně si můžete vybrat jen jednu z kategorií kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Technické cookies instalujeme na Vaše zařízení vždy, tedy i bez Vašeho souhlasu, protože bez nich by náš web nefungoval.
Svůj souhlas se zpracováním cookies můžete odvolat. V souvislosti se zpracováním cookies ze strany naší společnosti máte dále práva na: přístup ke cookies, výmaz cookies, úpravu, doplnění a opravu cookies, omezení zpracování a právo podat stížnost k ÚOOÚ. Více o Vašich právech.