Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Druhy hudebních nástrojů

Zobrazit katalog

Článek

 
• Autor: Redakce

Svět hudby a hudebních nástrojů skrývá spoustu tajemství. Mnoho vědeckých studií prokázalo, že hudba, ať už ji jen posloucháte, chodíte na koncerty, nebo si podomácku v soukromí tak trochu hrajete, významným způsobem prospívá našemu zdraví. A nemusíte být virtuos nebo hrát v kapele. I příležitostné domácí muzicírování ale potřebuje nutný základ v podobě nějakého toho nástroje. Jaké jsou druhy hudebních nástrojů

Druhy hudebních nástrojů

Druhy hudebních nástrojů – OBSAH

 1. Hudební nástroje
 2. Klávesy
 3. Kytary
 4. Bicí nástroje
 5. Dechové nástroje
 6. Smyčcové nástroje

Základní rozdělení hudebních nástrojů

Na světě existuje více než 1 500 druhů hudebních nástrojů. Nejčastější rozdělení hudebních nástrojů je do pěti velkých skupin, přičemž každá z nich jich obsahuje několik set. Tyto široké skupiny jsou následující:

 • Strunné hudební nástroje, tedy např. smyčce jako housle, dále kytara, ale i klavír.
 • Dechové hudební nástroje, např. flétna, saxofon, trubka, ale i varhany.
 • Blanozvučné hudební nástroje, převážně bicí.
 • Samozvučné hudební nástroje, např. činely, xylofon, zvony apod.
 • Ostatní, které pro vytváření nebo dotváření tónu využívají elektronickou cestu.

Toto řekněme akademické rozdělení hudebních nástrojů na základě způsobu, jakým daný nástroj vytváří tón, vám při nákupu v obchodě příliš nepomůže. V praxi se používá jednodušší rozdělení, které vám velice snadno umožní najít kýžený hudební nástroj. V jakých kategoriích se může skrývat?

Klávesy

Klávesy jsou poměrně univerzálním nástrojem, který se osvědčí v celé řadě hudebních žánrů. V základní podobě klávesy nahradí prostorově náročný a drahý klavír či piano, oproti nim navíc nabízejí podstatně širší škálu zvuků. Klávesy jsou ideální hudební nástroj pro zákazníky. Snadno na nich lze podchytit základy hudební teorie, učit se noty i první písničky.

Hudební nástroje, klávesy
Klávesy mají dnes své pevné místo v širokém spektru hudebních žánrů a stylů. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

Jedná se o relativně širokou kategorii, která zahrnuje i jiné nástroje než ty, jež jsou vybaveny klasickou klaviaturou.

 • Keyboardy vzhledově připomínají digitální i stage piana, odlišují se od nich výrazně větším množstvím funkcí. Díky množství zvuků i doprovodných stop jsou ideální pro začátečníky.
 • Digitální piana jsou digitální nástroje, které věrně napodobují zvuk klasického akustického piana.
 • Stage piana jsou v podstatě digitální piana v úpravě pro častější koncertní vystupování. Jsou proto přenosnější, často na nich najdeme i efektovou jednotku.
 • Syntezátory jsou zařízení, která syntetizují zvuk. Jejich možnosti jsou prakticky neomezené. Jednotlivé typy se od sebe liší způsobem, jakým je tón vytvářen, buď analogově, nebo digitálně.
 • MIDI klávesy jsou určeny k ovládání počítačového softwaru pro hraní hudby. Není tak nutné mačkat tóny na klávesnici.
 • MIDI kontrolery jsou rovněž ovladače pro počítačový software, liší se však přítomností dalších ovládacích prvků, např. padů či mixážního pultu.
 • Samplery jsou hudební nástroje, které pracují s tzv. samply neboli zvukovými vzorky, které přetváří do nových skladeb. Charakteristické je použití sampleru v hip-hopu.

Kytary

Nejen kytary najdeme v této kategorii. Zahrnuje totiž podstatně širší spektrum strunných nástrojů, a to jak akustických, tak elektrických. Kytara je velmi univerzální nástroj, který oceníte u táboráku, ale i na rockovém koncertě. Do této kategorie patří i v některých případech nezbytná výbava, např. kytarová komba, kytarové zesilovače a kytarové reproboxy.

Hudební nástroje, kytary
Kytary jsou jedním z nejoblíbenějších nástrojů na světě. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

Kytary samotné se rozdělují do čtyř kategorií:

 • Akustické kytary jsou oblíbeným strunným nástrojem, který pro to, aby hrál, nepotřebuje elektrický signál. Mají kovové struny, kterých je šest nebo dvanáct. Hraje se na ně prsty nebo trsátkem.
 • Klasické kytary se od běžných akustických kytar liší svým tvarem a hlavně tím, že používají nylonové struny. Hraje se na ně výhradně prsty, technika hry je od běžných akustických kytar odlišná a stojí prakticky výhradně na tzv. vybrnkávání.
 • Elektroakustické kytary kombinují výhody akustických a elektrických kytar. Díky možnosti zapojení do zesilovače se na koncertech snadněji zvučí a nabízí širší možnosti modifikace zvuku. Hrají ale i bez zesilovače.
 • Elektrické kytary se od akustických kytar liší na první pohled. O vytváření zvuku se stará kombinace kovových strun a snímače. Jejich největší výhodou je prakticky nekonečná možnost modifikace zvuku pomocí zesilovače a připojených efektů.

Kromě kytar najdeme v této kategorii také další strunné nástroje:

 • Ukulele by mohlo připomínat malou kytaru, ale není to tak. Má pouze čtyři struny a ladění je výrazně odlišné. V každém případě ukulele patří mezi ideální hudební nástroje pro začátečníky. Užijete si spoustu zábavy.
 • Banja nejčastěji znějí v country a folkové hudbě. Na rozdíl od nástrojů, které jsou tvořeny dřevěným tělem, má tělo banja podobu bubínku s blánou (dříve koženou, nyní umělou), která zvuk zesiluje.
 • Mandolíny vzhledem rovněž připomínají kytaru, podle některých teorií se vyvinuly ze středověké loutny. Mají osm strun, přičemž jsou vždy dvě laděny na stejný tón. Jedná se o převážně doprovodný nástroj, hojně využívaný v bluegrassu. Většinou se na mandolínu hraje údery (seknutím), vybrnkáváním a rychlým tremolem.

Baskytary

Baskytary jsou společně s bicími nástroji základem rytmiky. V některých žánrech (např. jazz nebo funky) se dokázala basová kytara prosadit i jako sólový nástroj. Baskytara tvarem připomíná elektrickou kytaru, obvykle ale mívá jen čtyři struny (zřídka pět či šest) a delší menzuru (délku krku). Celkově je nástroj robustnější. K dispozici jsou baskytary pražcové a bezpražcové, které nabízejí širší hráčské možnosti. Nezbytností je pořízení basového zesilovače či basového komba, fakultativní jsou basové efekty k rozšíření zvukových možností. Pořídit můžete i akustické baskytary, které připomínají akustické kytary.

Hudební nástroje, baskytary
Basová kytara je převážně rytmický nástroj. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

Bicí nástroje

Bez rytmiky v podání bicích nástrojů se neobejde prakticky žádný hudební žánr. Většinou se jedná o sestavu bubnů a činelů, které mohou případně doplnit některé perkusivní prvky. Sestavy můžete pořídit už hotové nebo si tu svou vysněnou postavit od píky. Vybírat tak můžete z těchto kategorií:

 • Bicí soupravy jsou ideální pro bubeníky – začátečníky. Kompletní sestavu bubnů dostanete v rámci jednoho balení. Jednotlivé varianty se od sebe liší počtem prvků. Nevýhodou je větší prostorová náročnost a samozřejmě hlučnost.
 • Elektronické bicí vytvářejí zvuk nikoliv rozechvěním blány bubnu, ale pomocí elektronických obvodů. Velkou výhodou je možnost připojení sluchátek, a tedy i tichého cvičení, případně cvičení tzv. nasucho, bez zvuku. Samozřejmostí je i možnost širší škály zvuků a efektů.
 • Perkuse jsou tradiční druhy bicích nástrojů. Jedná se o nejrůznější bubínky, kalimby, cajony, xylofony a podobně. Perkuse patří mezi jednoduché hudební nástroje, stačí jen cit pro rytmus.
Hudební nástroje, bicí
Bicí nástroje jsou základem rytmiky. Zdroj obrázku: Pixabay.com.

V oblasti jednotlivých komponentů jsou pak samostatně k dispozici následující druhy bubnů a součástí bicích soustav:

 • Basové bubny jsou základem bicí soustavy. Jako jediné v sestavě se staví vertikálně a ovládají se pomocí tzv. šlapky, pedálu. Mají nejhlubší zvuk z celé soustavy.
 • Snare bubínky, též zvané virbly, tvoří nejvyšší tóny v sestavě. Ze spodní strany mají napjaté kovové struny, které vytváří charakteristický chrčivý zvuk.
 • Činely jsou kovové součásti bicí sestavy, nejčastěji se vyrábějí z tzv. zvonoviny a k dispozici jsou v mnoha různých podobách a velikostech. Zpravidla se jedná o jednu z nejdražších položek z celé bicí sestavy.

Dechové nástroje

Do kategorie s názvem dechové nástroje zařazujeme všechny nástroje, u kterých se výsledný zvuk vytváří pomocí dechu. Rozdělují se na dřevěné a žesťové (lidově zvané plechové). Druhy dechových nástrojů jsou následující:

Hudební nástroje, dechy
Mezi dechové nástroje patří flétny, trubky či klarinety. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
 • Zobcové flétny jsou nejčastěji dřevěné nebo plastové dechové nástroje. Zvuk se ovládá zakrýváním a odkrýváním otvorů v těle flétny pomocí prstů. Jedná se o nejjednodušší hudební nástroj, pokud chceme děti přivést k hudbě. Do této kategorie spadají i tzv. irské flétny, které jsou konstrukčně jednodušší.
 • Příčné flétny se dnes nejčastěji vyrábějí z kovu, tón se ovládá pomocí klapek.
 • Foukací harmoniky jsou ruční dechové nástroje, v nichž tón vzniká rozechvěním kovových jazýčků. Jejich charakteristický zvuk je využíván zejména v žánrech jako country, folk apod.
 • Melodiky jsou dechové nástroje (tzv. aerofony), které jsou vybaveny 20 nebo 37 klávesami. Hraje se na ně oběma rukama. Stisknutí klávesy rozevře otvor, kterým vzduch rozezní v těle nástroje umístěný jazýček.
 • Trubky jsou žesťové nástroje, jejichž základem je mosazná trubice ve tvaru spirály. Výsledný zvuk se modifikuje jak pomocí klapek, tak změnou postavení rtů při foukání do nástroje (tzv. nátisku). Ze všech používaných žesťových nástrojů je trubka schopná nejvyššího tónu. Největší žesťový nástroj je tuba.
 • Klarinety jsou dechové dřevěné nástroje, které pro vznik tónu využívají rozechvění dřevěného plátku. Tóny se ovládají pomocí klapek. Tento nástroj posloužil jako základ pro vynález dalšího dechového nástroje, saxofonu.
 • Okaríny jsou prastaré, nejčastěji keramické hudební nástroje. Jedná se o uzavřený nástroj se čtyřmi až dvanácti otvory a náustkem.
 • Kazoo je hudební nástroj (aerofon), který pomocí rozechvívání papírové membrány vytváří charakteristický bručivý zvuk.

Značně specifickým hudebním dechovým nástrojem jsou fujary, tradiční lidový nástroj ze Slovenska. V roce 2005 byla fujara dokonce zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva organizace UNESCO. Fujara má pouze tři otvory, přesto není hra na ni nic jednoduchého. Modulace dalších tónů totiž vyžaduje přesnou intenzitu vzduchu.

Smyčcové nástroje

Celou skupinu s názvem smyčcové nástroje charakterizuje tvorba tónu rozechvěním strun pomocí smyčce. S těmito nástroji se nejčastěji setkáváme v oblasti klasické hudby, nicméně např. housle a kontrabas si našly místo i v country. V současné době se v hudebním světě setkáváme pouze se čtyřmi typy smyčcových nástrojů, v minulosti jich bývalo podstatně více.

Hudební nástroje, smyčce
Smyčcové nástroje se prosazují zejména v klasické hudbě, rovněž ale i v country a dalších. Zdroj obrázku: Pixabay.com.
 • Housle jsou jedním z nejtradičnějších nástrojů evropské hudební kultury. Jedná se o dřevěný nástroj se čtyřmi strunami. Styl hry je velmi charakteristický, housle se drží pod bradou, levá ruka určuje výšku tónů, pravá přejíždí smyčcem po strunách.
 • Violy jsou nástroje ze stejné rodiny jako housle. Ve velikostním srovnání viola vs. housle violy vedou. Stejně jako housle mají čtyři struny. Díky větším rozměrům mají odlišné zvukové charakteristiky, viola zní melancholičtěji. I viola se při hře drží pod bradou. 
 • Violoncella jsou rovněž dřevěné strunné nástroje. Oproti houslím či violám se nedrží pod bradou, ale hráč má violoncello opřené mezi koleny, o zem se opírá bodcem, horní část je u levého ucha. Herní technika je velmi blízká oběma výše uvedeným nástrojům.
 • Kontrabasy jsou největším nástrojem z rodiny smyčců – na výšku mívají až 195 cm, jsou proto poněkud náročnější na přepravu. Kontrabas má čtyři struny, zřídkakdy pět. Hrát na něj lze smyčcem, ale např. v jazzu se výrazně prosadila i hra prsty.
i Mohlo by vás zajímat

Seznam všech hudebních nástrojů by byl skutečně obsáhlý. Podívali jsme se ale na běžné základní rozdělení, které vám pomůže se v tomto bohatém světě zorientovat a najít ten správný nástroj, jenž ve vás možná objeví dosud skrytý talent.

5,0 12×
CASIO CT S300
Klávesy - 61 kláves, s polovyváženou klaviaturou, s dynamikou, povrch kláves lesklý, 400 zvuků, 48hlasová polyfonie o výkonu 5 W, automatické doprovody, USB MIDI, vstup na pedál, výukový systém, provoz na baterie, hmotnost 3,3 kg, součástí balení je adaptér a notový pult
4 449,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: QS553d07
4,0
Stagg US GRASS
Ukulele - sopránové, nylonové struny, 12 pražců, vrstvený korpus, povrchová úprava mat, přední deska lípa, zadní deska lípa, luby lípa, krk nato, hmatník ořech, menzura 349 mm, balení obsahuje obal
879,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: STGGc10
4,7
ABX GUITARS 10 Set
Elektrická kytara - 6 strun, tělo Stratocaster, typ snímačů single coil, pětipolohový přepínač snímačů, kobylka jednozvratné tremolo, 22 pražců, tělo topol, hmatník palisandr, kombo, ladičku, nástrojový kabel, obal a popruh součástí balení
5 299,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ABX10
3,8
SMART WRO-917F2
Okarína - materiál: plast, ladění C
109,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SMIe03
4,7 11×
Aulos 303AI ELITE
Zobcová flétna - sopránová flétna, ladění C, anglický (barokní) prstoklad, 3 díly, materiál plast, obal, opěrka pro palec, tabulka prstokladů a vytěrák součástí balení
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AULSa06
5,0
Stagg CPK-01
Perkuse - rytmický set pro rozvoj motorických schopností a hudební výchovy u dětí, sada obsahuje triangl s paličkou, 6" dřevěnou tamburínu, rolničky na dřevěné paličce, dřevěné dvojité mini guiro s paličkou, 2x tamburínová palička, pár dřevěných kastanět, prstové činelky, pár dřevěných mini maracas, pár vajíčkových shakerů
1 019,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: STGGe27
ANTONI AVP44
Housle - akustické, velikost 4/4, přední deska smrk, zadní deska javor, hmatník eben, garnitura eben, kalafuna, kufr a smyčec součástí balení
10 990,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: ATNa44a
5,0
CASCHA HH 2004
Perkuse - triangl
129,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CASCH04d
Rohema Rhythm Set 1 61567
Perkuse - sada orffových nástrojů pro 24 muzikantů, v ceně plátěná taška
7 540,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: RHMa18
5,0
GECKO K17CA
Perkuse - kalimba
999,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GCK003j
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací