Alza.cz
Zobrazit katalog
dva monitory; práce

S dvěma monitory můžete být produktivnější. Jak na to?

Článek

Aktualizováno

Jestli jste nikdy o používání dvou monitorů neuvažovali, vězte, že přinese revoluci do způsobu, jakým na počítači pracujete. To se následně pozitivně projeví na vašem pohodlí i pracovní produktivitě. V tomto článku si povíme vše, co byste o používání této konfigurace měli vědět – od výčtu nových možností přes výběr monitorů až po jejich zapojení.


S dvěma monitory můžete být produktivnější – OBSAH

  1. K čemu je používání dvou monitorů dobré?
  2. Jaký monitor (nebo monitory) vybrat?
  3. Parametry: podle čeho se při výběru monitoru orientovat?
  4. Jak zapojit dva monitory?
  5. Nastavení více monitorů ve Windows 10
  6. Neostré písmo?

K čemu je používání dvou monitorů dobré?

Je dobré téměř ke všemu, co lze na počítači dělat. Rozhodně se nejedná o nějakou výsadu programátorů, počítačových grafiků či filmových střihačů, i když právě tyto skupiny nepochybně patří mezi hlavní průkopníky. Dva monitory využije opravdu téměř každý, kdo pracuje na počítači. Pro účetní je druhá obrazovka vítaným místem pro komplexní tabulky, učitelé zase mohou na jednom monitoru vést videohovor se studenty a na druhém pracovat s jejich studijními materiály. A podobně snadno si práci na dvou monitorech osvojí IT specialisté, grafici, manažeři i administrativní pracovníci všeho druhu.

Hlavní výhoda dvou monitorů spočívá ve velkém množství virtuální pracovní plochy, kterou vám poskytují. Pokud pracujete ve více oknech najednou, nemusíte mezi nimi přepínat, ale pěkně si je vyskládáte vedle sebe tak, abyste je měli stále na očích. To se hodí nejen při práci v obou oknech současně (například při překládání textu), ale také při jejich častém střídání. Skutečnost, že nemusíte program opakovaně vyvolávat z lišty, vaši práci nesmírně urychlí.

dva monitory; rozšíření plochy dva monitory pivot

Jaký monitor (nebo monitory) vybrat?

Je jedno, jaké dva monitory se rozhodnete používat. Pokud mají správné konektory, nebude s kompatibilitou žádný problém. Nemusí mít stejné rozlišení ani úhlopříčku, a každý monitor může být také zapojen jiným způsobem – to v případě, že máte dva video konektory, z nichž je každý jiný. Existuje však několik důvodů, proč mít identické monitory.

  1. Stejná úhlopříčka a rozlišení: monitory se stejnou úhlopříčkou a rozlišením k sobě sedí nejlépe. Na oba se totiž vejde stejně oken, text a všechny ovládací prvky mají stejnou velikost a jsou také stejně ostré. Práce je díky tomu pohodlnější. U monitorů s rozdílnou úhlopříčkou nebo rozlišením je třeba se naopak připravit na proměnlivost ostrosti, velikosti apod.
  2. Stejné barvy: pokud si pořídíte dva monitory stejného modelu, můžete si být téměř jisti, že budou mít identické podání barev. Samozřejmě i dva odlišné monitory lze zkalibrovat tak, aby si byly barevně podobné, ale je to celkem obtížné. Když vypadají barvy na každém monitoru jinak, práce zkrátka není příliš pohodlná.
  3. Stejný design: dva identické monitory nejen vypadají lépe, ale mohou být také praktičtější. Například pokud si pořídíte monitory s velmi tenkými rámečky, bude mezi nimi tak malý předěl, že téměř splynou v jednu velkou pracovní plochu.
  4. Stejné ovládání: kdykoliv se rozhodnete změnit jas, zobrazovací režim, nebo třeba vstupní konektor, musíte se zorientovat v nastavení. To je u dvou stejných monitorů jednodušší než u dvou rozdílných. Také jejich nastavení (např. jas či barvy) velmi snadno sladíte.

Jakkoliv může být vlastnictví dvou nachlup stejných monitorů praktické, a vytíženým profesionálům ho rozhodně doporučujeme, rozšířit si pracovní plochu jde i snáz. Poslouží vám i dva monitory, které jsou úplně odlišné, a to platí i v případě, že jedním z nich je zabudovaný displej notebooku – sice budete muset trpět velký rozdíl v úhlopříčkách, své odůvodnění ale takové řešení má.

dva monitory notebook

Parametry: podle čeho se při výběru monitoru orientovat?

  • Úhlopříčka – určuje velikost monitoru. Nejběžnější jsou úhlopříčky od 22” (55,9 cm) do 27” (66,8 cm), hojně se však vyrábějí i monitory větší.
  • Rozlišení – jde o množství bodů, které určuje obrazovou ostrost. Nedoporučujeme rozlišení nižší než Full HD – to je také nejběžnější. Pokud vás zajímají úhlopříčky 27” a vyšší, doporučujeme zvážit rozlišení Quad HD nebo 4K. Při rozlišení Full HD začínají být na větších úhlopříčkách obrazové body rozeznatelné, což není při práci příliš komfortní.
  • Zobrazovací technologie – výrazně ovlivňuje barevné podání monitoru i jeho další zobrazovací vlastnosti. Zjednodušeně: nejlepší obraz poskytují IPS monitory, horší VA monitory a nejhorší jsou monitory s technologií TN. Jejich výhodou je však nízká cena a odezva, což dodnes rádi využívají počítačoví hráči.
  • Konektorová výbava – zde je důležité vědět, k čemu budete monitor připojovat. U starších notebooků najdete ještě VGA, u těch novějších je běžnější HDMI nebo USB-C s podporou přenosu videa – v tom případě na konektorech monitoru příliš nezáleží, protože pravděpodobně použijete redukci. Je ale lepší zvolit nějaký s moderními konektory HDMI nebo DisplayPort.
  • Nastavitelnost a ergonomie – jde především o možnost výškového nastavení, a také otáčení monitoru. Pokud máte omezený rozpočet, můžete nákupem monitoru bez těchto prvků ušetřit, připravíte se tím ale o možnost udělat sezení u počítače zdravějším. Monitor samozřejmě můžete vždy podložit, k čemuž nejlépe poslouží speciální podstavce.

i

Chcete vědět o výběru správného monitoru více? Podívejte se do našeho průvodce Jak vybrat monitor.

Jak zapojit dva monitory?

Připojení dvou monitorů se výrazně liší podle toho, zda je připojujete ke stolnímu počítači, či k notebooku. Dále závisí na tom, o jaký model počítače se jedná, a také na typu operačního systému. Jak dva monitory nastavit, si řekneme až v další části, nyní se podíváme, jaké jsou možnosti jejich fyzického propojení s počítačem:

i

    Nejpoužívanější konektory pro připojení monitoru

  • HDMI: tyto konektory najdeme na většině větších notebooků a prakticky u všech novějších stolních počítačů. HDMI má různé standardy a obecně platí, že dokáže přenášet video ve vysoké kvalitě.
  • DisplayPort: jedná se o moderní konektor schopný přenášet video ve vysokém rozlišení. U notebooků ho ale obvykle nenajdeme, mají ho především stolní počítače.
  • USB-C: i moderní USB-C zvládne přenášet signál videa, bývá totiž kompatibilní se standardy HDMI a DisplayPort. Pokud máte na notebooku pouze USB-C, pro připojení monitoru budete potřebovat dokovací stanici, redukci nebo speciální kabel (USB-C → HDMI/DisplayPort).
  • DVI: dnes málo používaný konektor pro digitální přenos obrazu. Obvykle ho najdeme jen u starších stolních počítačů. Pokud můžete, použijte raději HDMI nebo DisplayPort, není-li ale zbytí, můžete sáhnout po redukci či kabelu DVI → HDMI/DisplayPort.
  • VGA: dříve velmi používaný konektor pro analogový přenos videa. Najdeme ho na mnoha starších (i novějších) zařízeních od stolních počítačů, přes notebooky, televize a monitory, až po dataprojektory. Z hlediska kvality obrazu je již dalece překonaný, pro jeho dřívější popularitu se s ním ale i dnes setkáme celkem běžně. Je zpravidla lepší se mu vyhnout, případně ale můžete využít VGA redukci.

Pokud se chcete o konektorech a možnostech připojení dozvědět více, podívejte se do našeho článku Jak propojit notebook s TV nebo monitorem. Najdete tam vše potřebné, včetně dalších specifikací výše popsaných konektorů.

Stolní počítač

Připojení více monitorů ke stolnímu počítači je velmi jednoduché, takový počítač je totiž obvykle vybaven větším množstvím video konektorů. Ty najdeme vždy na zadní straně – jedná se o výstupy základní desky nebo grafické karty. Na základní desce (typicky jde o svisle orientované konektory) bývá HDMI, VGA nebo DVI. Na grafické kartě (horizontálně orientované konektory) pak mohou být jakékoliv z výše popsaných video konektorů, u moderních karet jde ale nejčastěji o HDMI a DisplayPort, případně také o DVI.

Najít na zadní straně počítače dva video konektory by neměl být problém. Až je najdete, stačí, když do nich připojíte odpovídající kabely, jejichž druhé konce povedou do monitorů.

Notebook

Připojení dvou monitorů k notebooku je obvykle složitější, notebooky jsou totiž zpravidla vybaveny jen jedním video konektorem. To znamená, že bez dalšího vybavení připojíte jen jeden externí monitor – i když jako druhý můžete stále použít zabudovaný displej. Pro připojení dvou monitorů k jednomu notebooku musíte využít jedné z následujících možností:

  • Dokovací stanice – na jedné straně připojíte do dokovací stanice velké množství standardních kabelů a na druhé ji jedním konektorem spojíte s notebookem – nejčastěji jde o rychlé USB-C. Dokovací stanice bohatá na konektory obvykle není nejlevnější záležitost, pokud ale využíváte notebook hojně, vyplatí se. Doma ho můžete používat téměř stejným způsobem jako stolní počítač, když se ale rozhodnete vzít notebook na cesty, stačí odpojit jediný kabel.

Jak vybrat správnou dokovací stanici? (a na co si dát pozor)

Při nákupu dokovací stanice byste si měli dávat pozor na určité věci, a to především proto, abyste se vyhnuli problémům s kompatibilitou či úplné nefunkčnosti. O co přesně jde?

Vyberte správné rozhraní pro připojení (Thunderbolt, USB 3.0 atd.)

Pokud víte, že budete chtít připojovat k dokovací stanici monitory s rozlišením 4K, ujistěte se, že kupujete dokovací stanici s rozhraním Thunderbolt 3, které se na notebooku ukrývá v USB-C konektoru. Že má notebook USB-C, ale ještě neznamená, že má také Thunderbolt 3 – to je třeba ověřit ve specifikacích, případně zkontrolovat, zda je USB-C konektor označen symbolem blesku. U moderních notebooků se jedná o poměrně běžnou součást výbavy, např. z notebooků nabízených na Alza.cz má Thunderbolt zhruba polovina.

Jestliže naopak plánujete jen monitory s Full HD rozlišením, bez Thunderbolt 3 se obejdete. USB-C může fungovat jako výstupní obrazový konektor i bez něj. Vždy je lepší důkladně prozkoumat to, co dokovací stanice zvládne – obvykle vám to prozradí produktový popis.

Poskytuje stanice dostatečný příkon pro nabíjení (množství W)?

Skrze dokovací stanici lze samozřejmě notebook i nabíjet. Aby ale takové nabíjení fungovalo správně, musí mít dokovací stanice dostatečný nabíjecí výkon, tedy takový, který bude odpovídat příkonu notebooku.

  • Zjistěte příkon svého notebooku – to uděláte tak, že se podíváte na svůj současný nabíjecí adaptér a najdete hodnotu ve Wattech (W) – mezi běžné příkony patří 45 W, 65 W, 85 W, 100 W, 130 W, 180 W apod.
  • Ověřte nabíjecí výkon dokovací stanice – v produktových popisech se obvykle jedná o snadno viditelný parametr. Hodnota ve Wattech by měla odpovídat dříve zjištěnému příkonu notebooku. Nabíjecí výkon může být vyšší než příkon notebooku, nikoli však nižší.

Dostatečné množství vhodných konektorů

Popřemýšlejte, co všechno budete chtít k dokovací stanici připojit – dva monitory, myš, klávesnici, externí disk, webkameru… Ještě něco? Stanice by měla být pro vaše potřeby dostatečně vybavena, nezapomínejte ale, že stále budete moci využívat i volné konektory notebooku.

  • Propojení monitorů (MST / daisy chain) – pokud máte notebook s USB-C, v němž je zabudována podpora DisplayPort 1.2 nebo vyšší, můžete se poohlédnout po monitorech, které podporují funkci daisy chain (oficiálně Multi-Stream Transport). Díky ní lze externí monitory spojit a k notebooku připojit jen jeden z nich. Takové monitory obvykle mívají prémiovou cenovku, možná se vám ale jejich pořízení vyplatí více než nákup dokovací stanice.

i

Datová propustnost video konektorů

Ať už připojujete monitory přímo k počítači, přes dokovací stanici, nebo pomocí daisy chain, je třeba mít na paměti, že různé typy monitorů mají různé nároky na připojení a ne všechna připojení si jsou rovna. Liší se v tzv. propustnosti. Při výběru monitoru je proto dobré vědět, jaké konektory máte k dispozici. Na základě toho budete vědět, zda můžete zvolit 4K rozlišení, nebo se budete muset spokojit s nějakým nižším – např. s Full HD.

Nároky na propustnost jsou tvořeny rozlišením (počtem obrazových bodů) a obnovovací frekvencí monitoru (množstvím snímků zobrazených za jednu sekundu). Vždy chceme, aby obnovovací frekvence dosahovala alespoň 60 Hz, což je standard většiny displejů. Kdyby přenosové rozhraní neposkytovalo dostatečnou propustnost, mohlo by se stát, že by se obnovovací frekvence monitorů zastavila na 30 Hz – takový obraz nepůsobí příliš plynule – nebo by došlo ke snížení rozlišení, případně k úplné nefunkčnosti.
Následující tabulka vám prozradí, jaké monitory lze připojit skrze různá rozhraní:

Rozhraní Maximální kvalita při 60 Hz:
DisplayPort 1.2 Full HD, QHD
DisplayPort 1.4 Full HD, QHD, 4K
DisplayPort 2.0 Full HD, QHD, 4K
HDMI 1.4 Full HD, QHD
HDMI 2.0 Full HD, QHD, 4K
HDMI 2.1 Full HD, QHD, 4K
Thunderbolt 3 Full HD, QHD, 4K (až 2×)
Thunderbolt 4 Full HD, QHD, 4K (až 2×)
DVI-D (single link) Full HD
DVI-D (dual link) Full HD, QHD
VGA Full HD

Nastavení více monitorů ve Windows 10

Až se vám podaří dva monitory fyzicky propojit s počítačem, oba je zapněte a už byste měli něco vidět. Pokud tomu tak není, pravděpodobně máte na monitoru špatně zvolený vstupní konektor. V takovém případě najděte fyzické ovládací prvky monitorů (tlačítka / joystick) a v nich položku pro změnu vstupního konektoru. Následně zvolte přesně ten konektor, skrze který máte monitor připojený. Pokud si nejste jisti, zkuste vstupů více, dokud netrefíte ten správný. 

Cílem je, aby byly oba monitory detekovány systémem Windows. To je třeba správně nastavit. 

  • Stiskněte klávesovou zkratku Windows + P a v menu, které se zobrazí na levé straně, zvolte možnost „Rozšířit“. Nejpozději teď by se vám měl zobrazit systém Windows na obou obrazovkách. nastaveni-displeje

Aby se všechno zobrazovalo správně, je třeba udělat ještě několik dalších nastavení:

  1. Klikněte pravým tlačítkem kamkoliv na plochu a v zobrazeném menu potom na „Nastavení obrazovky“. nastaveni-obrazovky
  2. Nastavte správné rozmístění obrazovek: v horní části zobrazeného okna najdete sekci, v níž jsou dva (nebo tři) obdélníky. Ty reprezentují vaše monitory. Pouhým kliknutím a tažením myší je seřaďte tak, aby odpovídaly fyzickému rozmístění monitorů na vašem stole. Pokud nevíte, který monitor je který, můžete kliknout na tlačítko „Identifikovat“, které na monitorech zobrazí identifikační čísla. nastavení více monitorů návod windows 10
  3. Nastavte správné rozlišení obrazovky – může se stát, že budete mít po zapojení monitorů chybně nastavené rozlišení. Změňte ho na maximální dostupnou hodnotu, a to na obou monitorech. Mezi jejich nastaveními přepínáte klikáním na číslované obdélníky v horní části stránky. nastavení rozlišení obrazovky návod
  4. Přizpůsobte si měřítko – pokud vám nevyhovuje velikost prvků na obrazovce, můžete si změnit měřítko. U monitorů s vysokým rozlišením je to obvykle nutné proto, aby byla navigace v systému pohodlná. nastavení 2 monitorů windows; měřítko

i

Jak na jednom monitoru hrát a na druhém chatovat, surfovat či sledovat video?

Máte-li v plánu na jednom monitoru hrát hry a druhý zároveň využívat jiným způsobem, ujistěte se, že máte hru spuštěnou v tzv. borderless fullscreen režimu (celá obrazovka v okně). To vám umožní přepínat mezi monitory snáz a rychleji, než kdybyste měli nastaven klasický režim fullscreen.

Neostré písmo?

Pokud jste správně nastavili rozlišení obou monitorů, ale vaše písmo není ostré, bude nejspíš nutné znovu nastavit funkci ClearType. Ta je součástí systému Windows a za běžných okolností zlepšuje čitelnost textů. Abyste ji našli, stiskněte klávesu Windows, začněte psát „Clear...“ a až se vám ve výsledcích vyhledávání zobrazí položka „Upravit text ClearType“, klikněte na ni. Uvítá vás okno přehledného průvodce – dál postupujte podle něj, což by ve výsledku mělo vyřešit vaše problémy. V případě, že se vaše monitory výrazně liší, nezapomeňte ClearType nastavit pro oba (což vám průvodce umožní).

i Jak přežít Home Office: RADY a TIPY

Při zapojování dvou monitorů k notebooku je nejdůležitější vědět, jaké máte k dispozici konektory, od čehož se silně odvíjí maximální rozlišení, které vaše monitory mohou mít. Pokud jste stále nenašli všechny odpovědi, neváhejte se podívat do našich dalších článků o monitorech – např. do komplexního průvodce výběrem.

4,7 402×
24" Philips 243V7QJABF
Monitor - IPS, Full HD 1920 × 1080 (16:9), 75 Hz, matný displej, 5 ms, reproduktory, HDMI, DisplayPort a VGA, VESA
1 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WC118b20c
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon