Jestli jste nikdy o používání dvou monitorů neuvažovali, vězte, že přinese revoluci do způsobu, jakým na počítači pracujete. To se následně pozitivně projeví na vašem pohodlí i pracovní produktivitě. V tomto článku si povíme vše, co byste o používání této konfigurace měli vědět – od výčtu nových možností přes výběr monitorů až po jejich zapojení.
Je dobré téměř ke všemu, co lze na počítači dělat. Rozhodně se nejedná o nějakou výsadu programátorů, počítačových grafiků či filmových střihačů, i když právě tyto skupiny nepochybně patří mezi hlavní průkopníky. Dva monitory využije opravdu téměř každý, kdo pracuje na počítači. Pro účetní je druhá obrazovka vítaným místem pro komplexní tabulky, učitelé zase mohou na jednom monitoru vést videohovor se studenty a na druhém pracovat s jejich studijními materiály. A podobně snadno si práci na dvou monitorech osvojí IT specialisté, grafici, manažeři i administrativní pracovníci všeho druhu.
Hlavní výhoda dvou monitorů spočívá ve velkém množství virtuální pracovní plochy, kterou vám poskytují. Pokud pracujete ve více oknech najednou, nemusíte mezi nimi přepínat, ale pěkně si je vyskládáte vedle sebe tak, abyste je měli stále na očích. To se hodí nejen při práci v obou oknech současně (například při překládání textu), ale také při jejich častém střídání. Skutečnost, že nemusíte program opakovaně vyvolávat z lišty, vaši práci nesmírně urychlí.
Je jedno, jaké dva monitory se rozhodnete používat. Pokud mají správné konektory, nebude s kompatibilitou žádný problém. Nemusí mít stejné rozlišení ani úhlopříčku, a každý monitor může být také zapojen jiným způsobem – to v případě, že máte dva video konektory, z nichž je každý jiný. Existuje však několik důvodů, proč mít identické monitory.
Jakkoliv může být vlastnictví dvou nachlup stejných monitorů praktické, a vytíženým profesionálům ho rozhodně doporučujeme, rozšířit si pracovní plochu jde i snáz. Poslouží vám i dva monitory, které jsou úplně odlišné, a to platí i v případě, že jedním z nich je zabudovaný displej notebooku – sice budete muset trpět velký rozdíl v úhlopříčkách, své odůvodnění ale takové řešení má.
i
Chcete vědět o výběru správného monitoru více? Podívejte se do našeho průvodce Jak vybrat monitor.
Připojení dvou monitorů se výrazně liší podle toho, zda je připojujete ke stolnímu počítači, či k notebooku. Dále závisí na tom, o jaký model počítače se jedná, a také na typu operačního systému. Jak dva monitory nastavit, si řekneme až v další části, nyní se podíváme, jaké jsou možnosti jejich fyzického propojení s počítačem:
i
Pokud se chcete o konektorech a možnostech připojení dozvědět více, podívejte se do našeho článku Jak propojit notebook s TV nebo monitorem. Najdete tam vše potřebné, včetně dalších specifikací výše popsaných konektorů.
Připojení více monitorů ke stolnímu počítači je velmi jednoduché, takový počítač je totiž obvykle vybaven větším množstvím video konektorů. Ty najdeme vždy na zadní straně – jedná se o výstupy základní desky nebo grafické karty. Na základní desce (typicky jde o svisle orientované konektory) bývá HDMI, VGA nebo DVI. Na grafické kartě (horizontálně orientované konektory) pak mohou být jakékoliv z výše popsaných video konektorů, u moderních karet jde ale nejčastěji o HDMI a DisplayPort, případně také o DVI.
Najít na zadní straně počítače dva video konektory by neměl být problém. Až je najdete, stačí, když do nich připojíte odpovídající kabely, jejichž druhé konce povedou do monitorů.
Připojení dvou monitorů k notebooku je obvykle složitější, notebooky jsou totiž zpravidla vybaveny jen jedním video konektorem. To znamená, že bez dalšího vybavení připojíte jen jeden externí monitor – i když jako druhý můžete stále použít zabudovaný displej. Pro připojení dvou monitorů k jednomu notebooku musíte využít jedné z následujících možností:
Při nákupu dokovací stanice byste si měli dávat pozor na určité věci, a to především proto, abyste se vyhnuli problémům s kompatibilitou či úplné nefunkčnosti. O co přesně jde?
Pokud víte, že budete chtít připojovat k dokovací stanici monitory s rozlišením 4K, ujistěte se, že kupujete dokovací stanici s rozhraním Thunderbolt 3, které se na notebooku ukrývá v USB-C konektoru. Že má notebook USB-C, ale ještě neznamená, že má také Thunderbolt 3 – to je třeba ověřit ve specifikacích, případně zkontrolovat, zda je USB-C konektor označen symbolem blesku. U moderních notebooků se jedná o poměrně běžnou součást výbavy, např. z notebooků nabízených na Alza.cz má Thunderbolt zhruba polovina.
Jestliže naopak plánujete jen monitory s Full HD rozlišením, bez Thunderbolt 3 se obejdete. USB-C může fungovat jako výstupní obrazový konektor i bez něj. Vždy je lepší důkladně prozkoumat to, co dokovací stanice zvládne – obvykle vám to prozradí produktový popis.
Skrze dokovací stanici lze samozřejmě notebook i nabíjet. Aby ale takové nabíjení fungovalo správně, musí mít dokovací stanice dostatečný nabíjecí výkon, tedy takový, který bude odpovídat příkonu notebooku.
Popřemýšlejte, co všechno budete chtít k dokovací stanici připojit – dva monitory, myš, klávesnici, externí disk, webkameru… Ještě něco? Stanice by měla být pro vaše potřeby dostatečně vybavena, nezapomínejte ale, že stále budete moci využívat i volné konektory notebooku.
i
Datová propustnost video konektorů
Ať už připojujete monitory přímo k počítači, přes dokovací stanici, nebo pomocí daisy chain, je třeba mít na paměti, že různé typy monitorů mají různé nároky na připojení a ne všechna připojení si jsou rovna. Liší se v tzv. propustnosti. Při výběru monitoru je proto dobré vědět, jaké konektory máte k dispozici. Na základě toho budete vědět, zda můžete zvolit 4K rozlišení, nebo se budete muset spokojit s nějakým nižším – např. s Full HD.
Nároky na propustnost jsou tvořeny rozlišením (počtem obrazových bodů) a obnovovací frekvencí monitoru (množstvím snímků zobrazených za jednu sekundu). Vždy chceme, aby obnovovací frekvence dosahovala alespoň 60 Hz, což je standard většiny displejů. Kdyby přenosové rozhraní neposkytovalo dostatečnou propustnost, mohlo by se stát, že by se obnovovací frekvence monitorů zastavila na 30 Hz – takový obraz nepůsobí příliš plynule – nebo by došlo ke snížení rozlišení, případně k úplné nefunkčnosti.
Následující tabulka vám prozradí, jaké monitory lze připojit skrze různá rozhraní:
Rozhraní | Maximální kvalita při 60 Hz: |
---|---|
DisplayPort 1.2 | Full HD, QHD |
DisplayPort 1.4 | Full HD, QHD, 4K |
DisplayPort 2.0 | Full HD, QHD, 4K |
HDMI 1.4 | Full HD, QHD |
HDMI 2.0 | Full HD, QHD, 4K |
HDMI 2.1 | Full HD, QHD, 4K |
Thunderbolt 3 | Full HD, QHD, 4K (až 2×) |
Thunderbolt 4 | Full HD, QHD, 4K (až 2×) |
DVI-D (single link) | Full HD |
DVI-D (dual link) | Full HD, QHD |
VGA | Full HD |
Až se vám podaří dva monitory fyzicky propojit s počítačem, oba je zapněte a už byste měli něco vidět. Pokud tomu tak není, pravděpodobně máte na monitoru špatně zvolený vstupní konektor. V takovém případě najděte fyzické ovládací prvky monitorů (tlačítka / joystick) a v nich položku pro změnu vstupního konektoru. Následně zvolte přesně ten konektor, skrze který máte monitor připojený. Pokud si nejste jisti, zkuste vstupů více, dokud netrefíte ten správný.
Cílem je, aby byly oba monitory detekovány systémem Windows. To je třeba správně nastavit.
i
Jak na jednom monitoru hrát a na druhém chatovat, surfovat či sledovat video?
Máte-li v plánu na jednom monitoru hrát hry a druhý zároveň využívat jiným způsobem, ujistěte se, že máte hru spuštěnou v tzv. borderless fullscreen režimu (celá obrazovka v okně). To vám umožní přepínat mezi monitory snáz a rychleji, než kdybyste měli nastaven klasický režim fullscreen.
Pokud jste správně nastavili rozlišení obou monitorů, ale vaše písmo není ostré, bude nejspíš nutné znovu nastavit funkci ClearType. Ta je součástí systému Windows a za běžných okolností zlepšuje čitelnost textů. Abyste ji našli, stiskněte klávesu Windows, začněte psát „Clear...“ a až se vám ve výsledcích vyhledávání zobrazí položka „Upravit text ClearType“, klikněte na ni. Uvítá vás okno přehledného průvodce – dál postupujte podle něj, což by ve výsledku mělo vyřešit vaše problémy. V případě, že se vaše monitory výrazně liší, nezapomeňte ClearType nastavit pro oba (což vám průvodce umožní).
Při zapojování dvou monitorů k notebooku je nejdůležitější vědět, jaké máte k dispozici konektory, od čehož se silně odvíjí maximální rozlišení, které vaše monitory mohou mít. Pokud jste stále nenašli všechny odpovědi, neváhejte se podívat do našich dalších článků o monitorech – např. do komplexního průvodce výběrem.