Jaké jsou jednotlivé typy televizních tunerů? A jaké jsou jejich výhody, nevýhody a potíže, na které můžete narazit? O tom je aktuální díl AlzaTech!
i
Přechod na DVB T2 HEVC je zde. Vše, co potřebujete vědět, zjistíte v našem článku.
Před příchodem digitálního televizního vysílání byly televizní tunery rozměrné a vyžadovaly pro sledování vysílání speciální aplikace. Zvláště nahrávání vysílání na disk bylo komplikované a náročné na počítačový výkon, protože počítač musel zakódovat přicházející analogové video do digitální podoby. Správné nastavení nebylo jednoduché, mimo jiné proto, že různé země používaly jiné standardy televizního vysílání.
Změna přišla s příchodem digitálního televizního vysílání DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial), které vysílá video přímo v digitální podobě. V současnosti se používají dvě varianty, u nás je běžné vysílání ve starším standardu MPEG2 (odpovídá DVD kvalitě). Méně běžné je vysílání ve vyšší HD kvalitě, která využívá novější standard MPEG4 (odpovídá BluRay kvalitě). Pro příjem HD kvality je třeba pořídit tuner, který je označen jako HD DVB-T. Levnější modely často podporují jen příjem běžné kvality.
Moderní DVB-T tuner se prodává většinou v USB verzi. Vypadá zhruba jako flashdisk a zapojuje se do USB 2.0 portu. Zařízení obsahuje řídící logiku a dekodér, anténu je obvykle nutné přikoupit zvlášť. Bývá rozumné nepřipojovat USB tuner přímo do počítače, ale využít propojovací kabel: V případě připojení tuhého anténního kabelu může být USB tuner vystaven mechanickému namáhání, které by mohl přenášet přímo na základní desku počítače či notebooku. Propojovací kabel může toto mechanické namáhání eliminovat.
Většina výrobců nabízí vlastní aplikaci, která slouží pro zobrazování televize, vyhledávání televizního signálu, správu kanálů, používání průvodce EPG (Electronic Program Guide, elektronický programový průvodce), nahrávání programů a také možnost naprogramování nahrávání. Běžná je dnes možnost opožděného sledování (time shifting): Přijdete domů v době, kdy už program běží a zatímco se program nahrává, můžete ho sledovat od začátku, dokonce s možností přeskakovat reklamní bloky.
Je přitom vždy lepší používat aplikaci přímo od výrobce, která často nabízí funkce, které nejsou zcela obvyklé – jako je programování nahrávání přímo z nabídky EPG a podobně. V případě, že nemůžete pro televizní tuner najít jeho vlastní aplikaci, můžete vyzkoušet alternativy zdarma, jako je například NextPVR. Pokud používáte Windows 8.1, můžete narazit na problém, který je způsoben tím, že Windows 8.1 už standardně nepodporují MPEG2 kodek, který je potřeba jak pro přehrávání DVD, tak i DVB-T vysílání ve standardním rozlišení. Tento problém se projeví tím, že při spuštění živého televizního vysílání slyšíte zvuk, ale nevidíte žádný obraz. Řešením je instalace ovladačů MPEG2, které zdarma například najdete v balíčku FFDShow.
DVB-T tunery je možné koupit i pro mobilní zařízení. Pro iPhony a iPady lze pořídit tunery s Lighting konektorem, pro zařízení se systémem Android existují tunery s microUSB konektorem. Stačí pouze stáhnout z AppStore či Google Play správnou aplikaci, zasunout tuner a aplikace se sama spustí. Pokaždé, když se přemístíte na novou lokaci, je vhodné znovu prohledat kanály. Spolu s miniaturní anténou představuje mobilní tuner levný a praktický doplněk, i když je často vhodnější připojit spíše větší anténu s vyšším ziskem, která zajistí lepší příjem.
Mobilní DVB-T tunery jsou velmi praktické, ale jejich nevýhodou je to, že blokují často jediný USB konektor na zařízení, což znamená, že tablet či telefon není možné zároveň nabíjet a používat tuner. Také je třeba dát si pozor na externí antény, které mohou vyvíjet mechanický stres na USB konektor. Ocenili bychom, kdyby další generace tunerů dovolila zapojit do nich USB napájení, které by dobíjelo tablet či mobil a proměnilo je tak na plnohodnotnou miniaturní televizi.
Dodnes je také možné zakoupit zařízení pro digitalizaci analogového videa, které se používá například pro digitalizaci VHS videokazet. Některé modely, jako například Aver TV 3D Capture HD kombinují schopnost nahrávat video jak ze starých analogových zdrojů, tak i moderní DVB-T vysílání a dokonce i moderní digitální video přenášené přes HDMI kabel.