BOOST JBL Philips Alza dny Boost

EKWB Performance 240 (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog
EKWB Performance 240 (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Dnes si pro chlazení procesorů i grafických karet můžeme vybrat z nepřeberného množství chladičů. Z klasických vzduchových, ale také z vodních, které nabízejí mnohem větší chladicí potenciál a možnost montáže i do velmi malých nebo zvláštně řešených skříní. Zářným příkladem je právě set vodního chlazení EKWB Performance 240 z dílny evropského, světově uznávaného výrobce EKWB, na který se podíváme v dnešní recenzi.

EKWB Performance 240, set vodního chlazení

EKWB Performance 240 (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Recenze EKWB Performance 240: Obsah balení
  2. Recenze EKWB Performance 240: Kompletace a zavodnění
  3. Recenze EKWB Performance 240: Výkon a provozní vlastnosti
  4. Závěrečné hodnocení: Jak si vedl vodní chladič EKWB Performance 240?

Recenze EKWB Performance 240: Obsah balení

EKWB Performance 240 není tak docela vodní chladič, jako spíše stavebnice. V krabici nenajdete chladič a pár ventilátorů, jak je tomu u All-in-One chladičů, ale jednotlivé díly, z nichž si svůj okruh sami postavíte. Můžete si samozřejmě sestavit okruh dle vlastního návrhu, pokud se ale ve výběru komponent nevyznáte, EKWB Performance 240 je produkt přímo pro vás. Tento set je určený pouze k chlazení procesoru. Skládá se z plnohodnotných dílů bez kompromisů, v případě potřeby lze pohodlně rozšířit o další radiátor, blok pro grafickou kartu nebo jiné komponenty podle vašich potřeb. Takže co na nás v krabici čeká?

EK-Supremacy EVO Kit Edition

EK-Supremacy EVO, vodní blok nepochybně patřící mezi to nejlepší, co lze aktuálně koupit, v tomto případě ve verzi Plexi. Je tedy průhledný, součástí balení jsou i diody, které blok skvěle nasvítí, můžete si tedy užít i trochu toho RGB. Dále se v balení EKWB Performance 240 nachází veškerý montážní materiál pro takřka všechny aktuální i neaktuální sockety Intel i AMD, vnitřní náhradní díly bloku pro případ ztráty či poškození a tuba s teplovodivou pastou Thermal Grizzly. Blok je CNC soustružený z mědi a jeho povrch je niklovaný. Základna chladiče je dokonale hladká jako zrcadlo.

EK-Supremacy EVO Kit Edition
Vodní blok EK-Supremacy EVO, který se dodává v setu EKWB Performance 240.

EK-Coolstream RAD PE 240

Balení EKWB Performance 240 obsahuje také EK-Coolstream RAD PE 240, což je v podstatě celkem běžný 120 × 240mm měděný radiátor s matně černou povrchovou úpravou a slušivým logem EKWB, které ostatně můžeme najít na většině produktů této značky. Pro případ, že byste jej chtěli osadit dalšími ventilátory, z obou stran jsou připraveny závity. Otvory pro fitinky jsou pouze z přední strany.

EK- Coolstream RAD PE 240
V EKWB Performance 240 najdeme i radiátor EK-Coolstream RAD PE 240.

2× EK-Vardar F3-120

EK-Vardar F3-120, dva 120mm ventilátory s vysokým statickým tlakem jsou ovladatelné signálem PWM. Dosahují maximálních otáček 1 850 rpm a jsou kompromisem solidního průtoku vzduchu a ticha. Rám i lopatky jsou plastové, kabel má černé opletení. Ventilátory Vardar mají svůj typický design, podle nějž je bezpečně poznáte.

EK- Vardar F3
Ventilátory EKWB Performance 240 se jmenují EK-Vardar F3-120. V balení najdeme dva.

EK-XRES 140 Revo D5 PWM

EK-XRES 140 Revo D5 PWM je expanzní nádoba setu EKWB Performance 240. Vyrobena je z plastu a plexiskla, s integrovanou pumpou Laing D5, taktéž ovladatelnou přes PWM. V balení se nachází také syntetická houbička, plexi trubička a plexi logo, kterými lze upravit vzhled nádoby a proudění vody v ní. Dále pak uvnitř najdeme příslušenství pro ukotvení nádoby jak horizontálně, tak vertikálně kdekoli, kam lze připevnit 120mm ventilátor. No a nakonec jsou přibaleny dva silentbloky, které zamezí přenosu vibrací z pumpy na konstrukci skříně a následnému nepříjemnému bzučení.

D5 Pump, Pumpa Laing D5
Jádrem EK-XRES 140 Revo D5 PWM je pumpa Laing D5, která nebude mít s poháněním okruhu EKWB Performance 240 sebemenší problém.

Pumpa Laing D5 je, stejně jako tomu bylo u bloku Supremacy EVO, jedna z nejlepších a nejpoužívanějších pump v rámci vodního chlazení. Oproti taktéž oblíbenému modelu DDC je větší, silnější a tišší. Můžeme ji vidět ve velmi složitých a členitých okruzích, u nichž je síla a tlak pumpy rozhodující. Vzhledem k jednoduchosti EKWB Performance 240 se může jevit jako zbytečný luxus, ale s přihlédnutím k možnosti rozšíření nám zde D5 zaručuje takřka neomezené možnosti a záruku spolehlivosti. Napájena je klasickým MOLEX konektorem a ovládána je 4pin konektorem používaným pro připojení ventilátorů.

EK-Duraclear 9,5/12,7 mm 2m

EK-Duraclear 9,5/12,7 mm, dva metry čiré hadice bez defektů a značek. Pasuje do dodaných 10/13mm fitinek, velmi často používaný průměr, jenž je dostatečný pro bezproblémové proudění vody v okruhu. Hadice je celkem měkká, v ohybech se neláme. Dva metry pro tento okruh vystačí i v těch největších skříních.

EK- Duraclear 9,5/12,7mm
Čiré hadice EK-Duraclear 9,5/12,7 mm najdeme v krabici EKWB Performance 240 hned dva metry.

6× EK-AFC Fitting 10/13 mm

EK-AFC Fitting 10/13 mm, šest měděných fitinek s niklovaným povrchem a jisticí objímkou se závitem, jež zajistí dokonalou těsnost. Opět můžeme vidět logo EKWB. Uvnitř jsou fitinky šestihranné, lze je tedy utáhnout přibaleným imbusem. Objímku po nasazení hadice dotáhneme rukou.

EK-AFC Fitting 10/13
EKWB Performance 240 obsahuje šest kusů fitinek EK-AFC Fitting 10/13 mm.

EK-Cryofuel Clear 100 ml

V EKWB Performance 240 najdeme také EK-Cryofuel Clear 100 ml, čirý koncentrát určený ke smíchání s destilovanou vodou v poměru 1 : 9. Stačí tedy nalít do nádoby s 900 ml destilované vody a máme rovný litr kapaliny s aditivy, která zaručí bezproblémový chod okruhu bez koroze a zanášení.

EK- Cryofuel Clear 100ml
Výrobce nezapomněl k EKWB Performance 240 přibalit ani chladicí roztok, konkrétně se jedná o 100ml EK-Cryofuel Clear.

ATX 24pin konektor a další příslušenství

EK-ATX 24pin konektor slouží k sepnutí zdroje bez spuštění počítače. Tento jednoduchý zlepšovák použijeme při plnění okruhu. Díky rozdvojce napájení v balení EKWB Performance 240 můžeme oba ventilátory ovládat z jednoho konektoru základní desky.

i Z našeho hardwarového magazínu by vás mohlo také zajímat:

Recenze EKWB Performance 240: Kompletace a zavodnění

Samotná kompletace není nijak náročná, bezpochyby ale zabere více času než instalace vzduchového chladiče nebo All-in-One vodního chlazení. Tento okruh nestavíme mimo počítač, ale přímo do něj, díl po dílu. Před instalací doporučuji vyndat grafickou kartu, usnadní vám to práci a minimalizujete možnost poškození.

Jako první doporučuji osadit komponenty fitinkami. Blok, radiátor, expanzní nádobu, každý díl po dvou kusech. Fitinky zašroubujeme rukou a lehce dotáhneme imbusovým klíčem. Následně již zmíněné komponenty nainstalujeme do skříně. Na zadní stranu základní desky přiložíme plechový backplate a z přední strany zašroubujeme sloupky. Před připevněním bloku je potřeba očistit procesor a nanést teplovodivou pastu. Pak už jen přiložíme blok, nasadíme pružinky a matky. Matky utahujeme jednu po druhé, vždy o pár otoček, přiměřenou silou. Tak docílíme rovnoměrného přítlaku.

EK plnění vodního okruhu
K plnému zavodnění okruhu EKWB Performance 240 použijeme směs roztoku a destilované vody v poměru 1 : 9.

Radiátor a pumpu setu EKWB Performance 240 lze nainstalovat mnoha způsoby. Do klasických tower skříní doporučuji osazení do předního panelu skříně tak, aby skrz radiátor proudil chladný vzduch z místnosti, ne z vnitřku skříně. Ideální je mít ventilátory v konfiguraci „push“, to znamená že jsou před radiátorem a tlačí vzduch skrze něj. Před tímto krokem budete pravděpodobně muset sundat přední panel vaší skříně, poté už jen přišroubovat radiátor a ventilátory dodanými šroubky.

i Pumpu s expanzní nádobou doporučuji připevnit na zadní stranu radiátoru. Pokud vám to nedovolí grafická karta, lze pumpu připevnit jinam, je ale potřeba mít na paměti, že nádoba by měla být ukotvená vertikálně, aby nedošlo k nasávání vzduchu, a pokud možno co nejvýše vzhledem k radiátoru.

Před nasazením hadic sundáme z fitinek jisticí objímky a podíváme se na značení na bloku a expanzní nádobě. IN a OUT značí směr proudění kapaliny, hadice by měly být rozvrženy tak, aby voda z pumpy proudila otvorem OUT a do bloku vcházela otvorem IN. Je to důležité pro správné fungování vodního bloku. Ve chvíli, kdy tohle máme rozmyšleno, je čas na stříhání hadic. K tomu nám poslouží obyčejné nůžky. Hadice stříháme tak dlouhé, aby nedošlo ke zlomení, to by znamenalo zúžení a zpomalení okruhu, nebo dokonce úplné zastavení, což by mohlo mít pro EKWB Performance 240 fatální důsledky. Nakonec hadice nasadíme na fitinky a upevníme je jisticími kroužky, které utáhneme rukou, opět přiměřenou silou.

Pro inspiraci se můžete podívat na kompletaci okruhu L240, který se EKWB Performance 240 značně podobá.

V tuto chvíli je okruh EKWB Performance 240 kompletní a na řadu přichází chladicí kapalina. K její přípravě budeme potřebovat destilovanou vodu (lze koupit na většině čerpacích stanic), nádobu a dodaný koncentrát. Smícháním 900 ml destilované vody a 100 ml EK-Kryofuel získáme rovný litr chladicí kapaliny a můžeme začít se zavodněním okruhu. Pro spuštění pumpy nám poslouží dodaný 24pin konektor, který zapojíme na protikus na zdroji. Je třeba podotknout, že pumpa by neměla běžet nasucho, po spuštění pumpy je tedy vhodné průběžně dolévat kapalinu, dokud z okruhu neodejde všechen vzduch. Po odvzdušnění doporučuji nechat okruh pár hodin běžet. Průběžně okruh kontrolujte, zda někde nedochází k úniku kapaliny. Pokud jste si jistí, že všechno těsní, je načase zapojit 24pin zpátky do desky a můžete spustit počítač.

Recenze EKWB Performance 240: Výkon a provozní vlastnosti

V následujících grafech se podíváme, jak si EKWB Performance 240 vede proti dalším chladičům vybaveným 120 × 240mm radiátorem a dvěma ventilátory. K dispozici jsou čtyři grafy. V prvním vidíme výsledky s delidnutou Intel Core i7-8700K na základní frekvenci 4,7 GHz, v druhém pak výsledky po přetaktování na 5,2 GHz.

EKWB P240 4,7GHz temp
Teploty procesoru Intel Core i7 8700K (4,7 GHz) chlazeného EKWB Performance 240 při stress testu Prime95.
 
EKWB P240 5,2GHz temp
Teploty procesoru Intel Core i7 8700K (5,2 GHz) chlazeného EKWB Performance 240 při stress testu Prime95.

Třetí a čtvrtý graf zobrazuje naměřený hluk. Co se teplot týče, EKWB Performance 240 se v grafech drží na prvním místě. Na základním taktu jsou teploty srovnatelné, po přetaktování vidíme slušný náskok. Co se hlučnosti týče, na základním taktu jsou konkurenční chladiče tišší, po přetaktování ale vidíme EKWB Performance opět na jeho právoplatném prvním místě.

EKWB P240 4,7GHz sound
Hlučnost EKWB Performance 240 při chlazení Intel Core i7 8700K (4,7 GHz) ve stress testu Prime95.
EKWB P240 5,2GHz sound
Hlučnost EKWB Performance 240 při chlazení Intel Core i7 8700K (5,2 GHz) ve stress testu Prime95.

K dosažení těchto teplot nemusí stačit jen kvalitní chladič, důležitými faktory jsou také kvalitní tepolovodivá pasta a v případě procesorů Intel také delid.

Závěrečné hodnocení: Jak si vedl vodní chladič EKWB Performance 240?

EKWB Performance 240 je prvotřídní zástupce vodních chladičů pro procesory. V případě potřeby lze okruh snadno rozšířit o přídavné bloky, radiátory, čidla a další komponenty podle potřeb uživatele. Dílenské zpracování je vynikající. Části z plexiskla jsou křišťálově čisté, plasty nepůsobí levně, plastové i kovové části jsou řádně zpracované a vše do sebe skvěle zapadá. EKWB se jako obvykle drží svého decentního designu. Části k sobě vizuálně ladí, kombinace plexiskla, lesklého kovu a černé je doplněna všudypřítomnými logy EKWB. Nechybí ani implementace RGB diod ve vodním bloku pro příjemné oživení sestavy. Jedinou připomínku bych měl k absenci dalších otvorů pro fitinky na radiátoru a expanzní nádobě. To by zjednodušilo montáž doplňků, jako jsou teplotní čidla, čidla průtoku, vypouštěcí ventily a další, a rozšířilo by to možnosti sestavení.

i Jak EKWB Performance 240 obstál proti dalším chladičům? Mrkněte na naši srovnávací recenzi AiO vodních chladičů, která vám pomůže s výběrem toho správného chladiče!

Kompletace okruhu není úplně jednoduchá, ale věřím, že ji zvládne i uživatel bez předchozích zkušeností s vodním chlazením. V krabici kromě destilované vody naleznete všechno, co je ke stavbě potřebné, včetně nářadí a pěkně zpracovaného manuálu, kde je stavba krok po kroku popsána.

EKWB Performance 240 nepatří mezi nejlevnější vodní chladiče. V základní konfiguraci je chladicím výkonem srovnatelný s nejlepšími All-in-One chladiči, co se týče hlučnosti, je na tom ale podstatně lépe. Největší výhodou je pochopitelně výše zmíněná modularita a možnost rozšíření. Fantazii se meze nekladou, okruh má díky výkonné pumpě potenciál pro chlazení prakticky celého počítače včetně základní desky, grafické karty a klidně i pamětí. Aktuální skříně nabízí dostatek pozic pro ventilátory, kam lze připevnit další radiátory, díky nimž bude okruh výkonnější a při přetaktování vám umožní z vašeho stroje vyždímat maximální výkon při zachování už tak tichého provozu.

POPISEK

EKWB Performance 240

Vodní chlazení

EKWB Performance 240 je plnohodnotný vodní okruh chlazení procesoru s potenciálem pro rozšíření. Exceluje perfektním zpracováním i použitými materiály a stejně tak provozními vlastnostmi. Zejména bych vypíchnul opravdu tichý provoz.

Klady

  • Skvělý výkon a tichý provoz
  • Modularita, snadné rozšíření
  • Design

Zápory

  • Vyšší cena
  • Oproti AIO složitější instalace
 
Jan Grepl

Jan Grepl

Jan Grepl, modelář sanitární keramiky a vášnivý hráč počítačových her, který se začal věnovat počítačům na střední škole. Taktováním se zabývá spíš okrajově, ale na pořádné chlazení nedá dopustit. Počítače staví rád, ještě radši ale vodní okruhy. Zbožňuje netradiční řešení a DIY, rád se učí nové věci. Na internetu vystupuje pod přezdívkami Garrakken, nebo Gman. 

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací