AD mini AP+ plus nový vizuál

Elektronická evidence tržeb (EET) – vše důležité přehledně a stručně

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Problematika elektronické evidence tržeb (dále jen EET) je nyní více než aktuální. S ohledem na již tradiční nepřehlednost tuzemského právního řádu přinášíme krátký text, který vás obeznámí se základními principy a východisky EET. Protože povinnost evidovat tržby se týká v zásadě všech podnikatelů realizujících hotovostní prodeje, věříme, že článek bude zajímavý pro široký okruh návštěvníků našeho e-shopu.   

i

Aktualizace 4. 5. 2020: Elektronická evidence tržeb pozastavena

V pondělí 4. května 2020 schválila vláda České republiky návrh Ministerstva financí, který odkládá elektronickou evidenci tržeb pro všechny vlny až do konce roku 2020 (start EET je naplánován na 1. ledna 2021). Tento návrh byl přijat v reakci na krizovou situaci spojenou s epidemií koronaviru.

Pokladní systém

Elektronická evidence tržeb (EET) – OBSAH

 1. Snížení zátěže se zavedením EET pro podnikatele
 2. EET a právní úprava
 3. Princip EET
 4. Zjednodušený režim evidování tržeb
 5. EET a povinnosti podnikatelů
 6. Obcházet EET se nevyplatí

Snížení zátěže se zavedením EET pro podnikatele

S ohledem na široký záběr povinných subjektů a zvýšené vstupní náklady myslel zákonodárce na počáteční úlevy, které mají zajistit hladký náběh EET do praxe. Níže uvádíme jejich výčet.

Daňové zvýhodnění 

 • Sleva na dani z příjmu ve výši 5 000 Kč (§ 35bc ZoDP), kterou je možné uplatnit ve stejném zdaňovacím období jako první elektronicky evidovanou tržbu a zároveň nezáleží na skutečně vynaložených nákladech na pokladní zařízení.
 • Zavedení snížené sazby daně z přidané hodnoty na stravovací služby s výjimkou alkoholu, tzn. z 21 % na 15 % od 1. prosince 2016.

EET a právní úprava

Evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, který nabyl platnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů dne 13. dubna 2016 (dále jen ZoET). Současně se zákonem o evidenci tržeb nabyl platnosti vyhlášením ve Sbírce doprovodný zákon č. 113/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb.

Postup zavádění EET pro jednotlivé ekonomické činnosti (definované dle klasifikace NACE) je postupný (viz § 37 ZoET), přičemž evidovat tržby musí:

 • od 1. prosince 2016 provozovatelé ubytovacích a stravovacích služeb (odloženo do 1. ledna 2021),
 • od 1. března 2017 subjekty provozující maloobchod a velkoobchod (odloženo do 1. ledna 2021),
 • od 1. května 2020 ostatní podnikatelé mimo řemesla a výrobní činnosti zahrnuté do poslední fáze (odloženo do 1. ledna 2021),
 • od 1. května 2020 vybraná řemesla a výrobní činnosti (odloženo do 1. ledna 2021).
! Třetí a čtvrtá z plánovaných etap EET byla již dříve rozhodnutím Ústavního soudu odložena až do novelizování příslušného zákona (podrobnější informace v článku Třetí a čtvrtá vlna EET odložena). Nově jsou v reakci na situaci týkající se epidemie koronaviru odloženy všechny vlny EET až do konce roku 2020.

Elektronické evidenci tržeb budou postupně podléhat všichni plátci daně z příjmů fyzických a daně z příjmů právnických osob (§ 3 ZoET), kteří mají tzv. rozhodný příjem (§ 6 ZoET) a přijímají tržby v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou, stravenkou apod. (§ 5 ZoET).

Jeden podnikatel může mít více činností, které jsou posuzovány podle NACE. Tržby z doplňkových činností má podnikatel možnost evidovat až s tržbami z hlavní činnosti. Podmínkou však je, že platby nepřekročí 175 000 Kč za rok a tvoří méně než polovinu všech plateb dané provozovny (vychází se z předchozího kalendářního roku).

Podnikatel může začít evidovat své tržby i před datem zákonné povinnosti. Zde platí princip dobrovolnosti, a pokud dojde k nějakému pochybení při evidenci, neměl by být sankcionován. 

Dne 28. 11. 2016 byla přidána další úprava, která z EET vyjímá platby ve webových obchodech provedené kartou přes internet. Účastnit se také nemusí živnostníci, kteří dosahují ročního příjmu do 250 000 Kč a získají od finančního úřadu možnost platit daně paušálem. Jedná se však pouze o možnosti, nikoliv plošnou výjimku.

Drobná EET tiskárna

Jedním z praktických řešení EET je aplikace pro mobilní telefon a miniaturní tiskárna na účtenky.

Princip EET

 • Povinná osoba pošle v okamžiku přijetí transakce v hotovosti (nebo jiným způsobem dle § 5 ZoET) datovou zprávu o transakci ve formátu XML do systému Finanční správy. 
 • Obratem obdrží potvrzení o přijetí s unikátním kódem (fiskální identifikační kód = FIK). Podnikatel vystaví doklad/účtenku s uvedením unikátního kódu a předá jej zákazníkovi.
 • Webová aplikace finanční správy umožní zpětné ověření transakce jak ze strany zákazníka (ověření účtenky), tak ze strany podnikatele (ověření všech evidovaných tržeb pod podnikatelským subjektem).
 • Mezi podnikateli panuje obava z nestabilního internetového připojení, které by mohlo zamezit řádnému odeslání datové zprávy. Naštěstí tuto eventualitu navrhovatelé zákona vzali v patrnost v § 22 ZoET – nastane-li taková situace nebo mezní doba odezvy překročí 2 sekundy, a tudíž se dostane do tzv. offline režimu, je prodejce povinen údaje o evidované tržbě zaslat datovou zprávou dodatečně po pominutí příčiny, nejpozději však do 48 hodin. 
i V rámci elektronické evidence tržeb byla v roce 2017 spuštěna takzvaná Účtenková loterie. Jejím úkolem bylo motivovat zákazníky k převzetí účtenky. Doklady zaevidované do systému byly každý měsíc slosovány, hrálo se o věcné i peněžní výhry. Účtenková loterie se nesetkala s úspěchem a její poslední losování proběhlo 15. dubna 2020.

Zjednodušený režim evidování tržeb

Vybraní podnikatelé mají možnost podat žádost o povolení evidence tržeb ve zjednodušeném režimu (§ 11 ZoET) v případech, kdy by evidence běžným způsobem zásadně ztížila výkon činnosti podnikatele (§ 10 ZoET). Jde o případy, kdy podnikatel nemá v místě podnikání přístup k internetu. Ve zjednodušeném režimu je nutno zaslat údaje o evidované tržbě do 5 dnů. V případě zamítnutí žádosti lze podat další nejdříve po uplynutí 60 dnů. Pominou-li podmínky pro zjednodušený režim, má podnikatel povinnost tuto skutečnost ohlásit do 14 dnů a zjednodušený režim mu bude zrušen. 

Příruční tiskárna Systém pro evidenci tržeb

Nabídka řešení pro EET je velmi široká. Od malých příručních pokladen za pár tisícikorun až po robustní systémy se softwarem a řadou příslušenství.

EET a povinnosti podnikatelů

 • Podání žádosti o autentizační údaje před zahájením EET na portálu Finanční správy nebo osobně na územních pracovištích FÚ.
 • Zaevidování údajů o provozovnách podnikatele (portál EET), jejichž prostřednictvím provádí činnosti, z nichž plynou nebo jsou přijímány evidované tržby.  
 • Získání a stažení certifikátu pro evidenci tržeb na základě autorizačních údajů (z portálu EET).
 • Otestování funkčnosti pokladního zařízení (zkušební provoz EET začal 1. 11. 2016).
 • V místě, kde přijímá tržby, umístit oznámení o tom, že má povinnost tržby evidovat a vystavovat účtenky.

Více informací a FAQ najdete na oficiálním webu Finanční správy www.etrzby.cz.

EET na tabletu

Obchodníci často ovládají evidenci tržeb skrze dotykové tablety. Na zpracování EET se zaměřuje celá řada aplikací.

Obcházet EET se nevyplatí

Při nedodržení povinností vyplývajících ze ZoET zavádí zákonodárce sankce. Například za neodeslání datové zprávy nebo nevystavení účtenky hrozí pokuta až 50 tisíc Kč a za závažné ztížení nebo zmaření evidence tržeb hrozí pokuta dokonce až do výše 500 tisíc Kč (viz § 28 až 30 ZoET). Technické řešení evidence je přitom možné pořídit již od několika tisícikorun a na trhu je velmi pestrá nabídka pokladen i softwarových řešení, mezi nimiž si vyberete přesně podle potřeb svého podnikání.

Základními předpoklady pro plnění povinností jsou: 

Vše potřebné k zavedení elektronické evidence tržeb pořídíte z naší nabídky pokladních systémů.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací