Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix (RECENZE)

Zobrazit katalog

Zdravé stravování je v současné době trendy. Kdo nežije zdravě, jako by nebyl. V dnešní době plné stresu a napětí je totiž nezbytné dbát na správnou výživu. Jednoho takového pomocníka, který vám pomůže přichystat ty nejzdravější dobroty, jsem se rozhodla otestovat. V této recenzi se dočtete, jaký je mixér Eta Vital Blend RAW & Smoothie mix a co všechno zvládá.

ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix

První dojem z ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix

Pokud mixér vybalíte z krabice, jako první vás do očí uhodí jeho obří velikost. Výrobci ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix pojali značně megalomansky. Nadměrnou velikost vyvažuje použití kvalitních materiálů. Nádoba o objemu 2,5 litru je vyrobena z Tritanu™, tedy nezávadného plastu používaného pro lékařské účely. Šestiramenný nůž s nerezovým ostřím se roztočí rychlostí až 28 000 ot./min, což je slušná nálož.

V balení najdete demontovací páku pro odšroubování nožů a pěchovadlo, které na první pohled vypadá jako policejní obušek. To vám poslouží při mixování, kdy je potřeba ingredience nějak usměrnit. Například ve chvíli, kdy se nějaká neposedná potravina nalepí na stěnu nádoby a nechce dolů. Výhodou je, že nemusíte sundavat celé těsnicí víko, ale stačí jen otevřít plnicí otvor a prostrčit jím pěchovadlo. To ušetří spoustu práce.

Potěší vás velmi pěkně vyvedená knížka receptů s názvem zdRAWě? hRAWě! Objevíte v ní tipy na smoothie, polévky, zmrzliny, pomazánky nebo třeba pleťovou masku.

První dojem z mixéru ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix

Sestavení ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix není nijak složité. Stačí mixovací nádobu zacvaknout pomocí aretačních trnů, které do pohonné jednotky umístíte mírným pootočením po směru hodinových ručiček (to stačí učinit při prvním použití). Pak na nádobu nasadíte těsnicí víko s krytkou, zastrčíte přívodní kabel do zásuvky a je to.

Plnicí otvor v mixovací nádobě je dostatečně velký pro dolévání tekutin i přidávání středně velkých ingrediencí (banán, mrkev, polovina řepy). Těsnění víka je opravdu hodně účinné. Nádobu s tekutinou můžete i naklonit, a přesto vám nic neuteče. Na druhou stranu si ale kvůli těsnění budete muset zvyknout na tužší sundávání víka.

Ovládání mixéru ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix

Na zjištění, jak se zařízení používá, nutně nepotřebujete návod. Já po měsících používání ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix otevřela až při psaní této recenze. Mixér disponuje 2 spínači a jedním otočným regulátorem rychlosti se světelnou indikací provozu. Hlavním spínačem vlevo mixér uvedete do chodu i vypnete. Zůstane ve vámi zvolené poloze, takže pokud potřebujete mixovat delší dobu (třeba 4 minuty při výrobě burákového másla), nemusíte celou dobu spínač přidržovat.

Vpravo je na mixéru ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix umístěno tlačítko „pulse“, což je vlastně mžikový spínač, který má na svědomí maximální otáčky motoru. Pokud ho chcete uvést do chodu, musíte ho celou dobu přidržovat. Tlačítko ale slouží k rychlému domixování potravy, když zkrátka s výslednou konzistencí nejste úplně spokojeni. Pokud chcete na plné otáčky mixovat celou dobu, poslouží vám otočný regulátor rychlosti otáček, kterým plynule nastavujete výkon.

Mixér Eta Vital Blend Raw&Smoothie mix

Mixér vždy používám na minimální výkon a případně na chvilku zapnu pulsní spínač. V návodu jsem se ale dočetla, že u zmražených potravin je vždy nutné zvolit maximální otáčky hned na začátku, takže v tomhle si ze mě neberte příklad.

ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix svou práci zvládne v řádu vteřin (pokud netvoříte ořechová másla apod., která vyžadují několik minut). Výrobce v návodu uvádí, že byste zařízení neměli vystavovat delší než 6minutové nepřetržité práci. Pak je třeba přístroj nechat 10 minut odpočinout, abyste příliš nezatížili motor.

Bezpečnost a možnost skladování

Co se týká zabezpečení před dětmi, zde má výrobce trochu mezeru. Jediná pojistka, kterou ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix disponuje, spočívá ve správném nacvaknutí nádoby do aretačních šroubů. Pokud to uděláte špatně, přístroj se zkrátka nespustí. Jestli ale zařízení necháváte na lince složené a připojené v zásuvce, kolemjdoucí ratolest ho může klidně spustit. Přístroj vás navíc během chodu nechá sundat víko. Jde ale tak ztuha, že to dětské ručičky pravděpodobně nezvládnou. Nicméně přístroj nikdy nenechte dítě obsluhovat.

Kvůli skladování si budete muset na lince nebo ve skříňce muset vyhradit nemalé místo. Nádoba se sice dá velmi snadno sundat z pohonné jednotky, ale obě části zaberou dost místa i samostatně. Rozměry pohonné jednotky: výška 20 cm, šířka 21 cm, hloubka 18 cm. Rozměry nádoby: výška 25 cm, šířka 15 cm, hloubka 11 cm.

A jedna z nejdůležitějších věcí: jak snadno z nádoby ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix dostanete svoji připravenou pochoutku? Záleží na konzistenci. V případě, že připravujete smoothie nebo zkrátka něco, co je řidší, jednoduše sundáte těsnicí víko a tekutinu vylijete. Díky nálevce vám nic neukápne vedle.

Podívejte se, jak si mixér poradil s cihlami nebo mobilním telefonem.

Pokud připravujete v mixéru ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix něco hustšího, jako je třeba chia pudink nebo burákové máslo, půjde to o něco složitěji. Kvůli velkým rozměrům v nádobě zůstává hodně zbytků, které můžete zkusit vyexpedovat pomocí stěrky. Kámen úrazu ale tkví v prostoru pod noži. Tam se vždy skrývá jedna malá porcička, kterou prostě ne a ne dostat ven. Pokud nechcete nože zespodu odšroubovávat, budete muset použít lžičku i stěrku a snažit se ze dna dostat co nejvíce. Zde opět musím zmínit značnou velikost nádoby, která tento proces neulehčuje. Na druhou stranu díky skvělému těsnění se mi, ať už během mixování nebo vyprazdňování nádoby, nikdy nestalo, že bych si zašpinila kuchyňskou linku.

Výrobce slibuje, že Eta Vital Blend RAW & Smoothie mix rozmixuje téměř cokoliv. Zvládne vyrobit rostlinná mléka, nasekat led, rozmělnit zmrzlé ovoce, zpracovat slupky i jádra. Mixér jsem tedy podrobila osobnímu kuchyňskému testu. A jak si vedl?

Recenze ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix

Chia pudink

Jedním z hitů zdravého stravování je právě chia pudink. Je veganský a zároveň RAW. Záleží na způsobu jeho přípravy. Smíchala jsem 8 lžic chia semínek, 3 banány, 2 lžíce datlového sirupu a 2 hrnky kokosového mléka. Vše jsem dle receptu v kuchařce rozmixovala v ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix a nechala do rána nabobtnat. Ejhle, po 12 hodinách nedošlo k žádné změně. Semínka zkrátka nenabyla na objemu. Zkusila jsem to tedy znovu, ale chia semínka jsem přidala až po rozmixování ingrediencí a lehce promíchala. Ráno byla směs správně nabobtnalá. Rozmixovala jsem ji v mixéru, aby měla hladkou konzistenci. 

Smoothie řepa, mrkev, banán

Smoothie patří ke zdravé výživě naprosto neodmyslitelně. Pokud ho správně smícháte, dostanete do sebe rychle a chutně spoustu vitamínů, vlákniny, minerálů i antioxidantů. Rozhodla jsem se pro smoothie z řepy, mrkve a banánu.

Mixování s Eta Vital Blend Raw&Smoothie mix

Použila jsem 1 mrkev, 1 banán, ½ řepy a hrnek vody. Zeleninu jsem nijak nekrájela a vhodila do Eta Vital Blend RAW & Smoothie mix všechny ingredience. Zapnula jsem mixér na nejnižší otáčky a během cca 5 vteřin bylo vše krásně rozmixované do hladka. Překvapilo mě, že u tak tvrdých přísad, jako je řepa a mrkev, se mixér nijak nezadrhl a ani nezanechal nerozmixované kousíčky.

i Chcete další inspiraci na osvěžující smoothie? Mrkněte na náš článek, ve kterém najedete 8 receptů na skvělé smoothie

Mixování s Eta Vital Blend Raw&Smoothie mix

Kokosové mléko

Ať už jste vegan a nahrazujete živočišné mléko rostlinným, nebo zkrátka jen máte rádi tu specifickou chuť kokosového mléka, už ho nemusíte draze kupovat v plechovkách nebo krabicích. Udělejte si ho jednoduše doma ze sušeného kokosu, který si můžete nakoupit i do zásoby. Eta Vital Blend RAW & Smoothie ho zvládne jedna dvě. Vyzkoušela jsem následující postup:

Smíchala jsem 2 hrnky kupovaného strouhaného kokosu a 4 hrnky hodně teplé vody. Mixér kokos najemno nerozmixoval, ale mléka z něj bylo dost (cca 1 litr).  Mělo příjemnou kokosovou chuť a uvítala jsem ho jak v chia pudinku, tak v ovesné kaši. Jediná nevýhoda takto připraveného mléka tkví v tom, že ho musíte spotřebovat ještě ten samý den.

V knížce receptů zdRAWě? hRAWě! jsem se dočetla, že zbylý kokos lze usušit a použít třeba do buchty při pečení. Za sebe to ale nedoporučuji, protože po tomto „vyprání“ už nemá kokos žádnou chuť ani vůni. 

Slupky melounu

Ne, že bych si holdovala v pojídání slupek od melounů, ale výrobce v kuchařce slibuje, že Eta Vital Blend RAW & Smoothie se vypořádá i s melounem včetně slupek. To ve mně vzbudilo zvědavost. Vykrájela jsem čtvrtku malého melounku a slupky o průměru cca 15 cm vhodila do mixéru s troškou vody. Vzhledem k tomu, že většina melounů je chemicky ošetřena, jsem nechtěla nic riskovat a kůru použila pouze na pokus.

Mixování s Eta Vital Blend Raw&Smoothie mix

Uvedla jsem ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix do chodu a čekala, že se bude trochu vztekat. Jedna slupka se zasekla u stěny, ale přístroj stále pracoval a aktivně mixoval. Onen kousek, který se snažil protestovat, jsem tedy usměrnila. Mixér vyprodukoval opravdu hladkou tekutinu v barvě i struktuře okurkové vody. Dost mě překvapilo, že se vlastně ani jednou nezadrhl.

Mixování s Eta Vital Blend Raw&Smoothie mix

Arašídové máslo

Arašídy obsahují hodně tuku, a tak se při skladování arašídového másla často stává, že se v něm vyskytují aflatoxiny, plísně podporující rakovinné bujení. Pokud tedy dostanete chuť na arašídové máslo, je nejlepší připravit si ho doma pěkně čerstvé, než běžet do obchodu a kupovat něco, o čem nevíte, co vlastně obsahuje.

Pro mě to byla taková malá výzva. U přípravy arašídového másla se každý spotřebič totiž pěkně zapotí. Je nutné tuto tvrdou luštěninu mixovat 4 až 5 minut. Byla jsem zvědavá, jak to Eta Vital Blend RAW & Smoothie zvládne.

Smíchala jsem dle knihy receptů 2 lžíce arašídového oleje, 2 lžíce medu, posypala 2 špetkami soli a navrch přidala 4 hrnky nasucho opražených arašídů. Pak jsem mixovala v ETA Vital Blend RAW & Smoothie mix 5 minut, přičemž v mixéru vznikla hladká pasta. Ovšem dostat ji z přístroje byl podobný adrenalinový zážitek jako u chia pudinku.

Jahodová aqua fresca

V mexických restauracích jsem si zamilovala nápoj zvaný aqua fresca. Jedná se v podstatě jen o rozmixované čerstvé ovoce s trochou perlivé vody, citronové šťávy a drceného ledu. Proto mě nadchlo, že v knížce receptů je o ní zmínka.

Jahodová aqua fresca

Smíchala jsem 3 hrnky mražených jahod, lžíci cukru, 1 hrnek ledu a 4 hrnky vody. Vše jsem nalila do mixérua spustila ho. Nejprve aktivně pracoval a túroval jako vždy, ale pak se najednou zadrhl. Po vypnutí a zapnutí se situace opakovala. Bylo třeba dolít trochu vody, a pak Eta Vital Blend RAW & Smoothie pracoval normálně. Je tedy důležité dbát na to, aby bylo v mixéru pokaždé dost tekutiny.

Jahodová aqua fresca

Hrášková polévka

Pokud si přečtete návod k použití (nebo alespoň knížku receptů), zjistíte, že můžete do Eta Vital Blend RAW & Smoothie nalít i horkou polévku. To u většiny mixérů nemůžete, protože by se zničila plastová nádoba. Zkusila jsem to s hráškovou polévkou. Kuličky mixér rozmělnil opravdu najemno – možná až moc. :)

Lněné semínko

Pokud máte v plánu v mixéru zpracovávat semínka, kvůli velikosti nožů i nádoby na to není Eta Vital Blend RAW & Smoothie vhodný. Sílu na to má, ale obří proporce z něj v tomhle případě činí slona v porcelánu.

Závěrečné shrnutí recenze Eta Vital Blend RAW & Smoothie

Od přístroje jsem očekávala maximální výkon a efektivitu práce. To v mých očích rozhodně splnil. Je to svědomitý pracant se silou Ramba, který si poradí i s těmi největšími tvrďáky. Sice nerozmixoval malá semínka, jako je sezamové nebo lněné, ale to se dá u mixérů k těmto úkonům neuzpůsobených čekat. Jediné, co mi na přístroji není úplně po chuti, je hluk startující stíhačky a řvoucího Hulka v jednom. Obří proporce také nejsou zrovna ideální. Ovšem pokud někdo hledá všestranný přístroj na smoothie, sekání ledu, výrobu burákového másla i mixování polévek, je to ten pravý. <3

Hodnocení ETA Vital Blend RAW & smoothie mix

Hodnocení92% Alza.cz>

Hlavní parametry

Výkon

90 %

Všestrannost

85 %

Ovladatelnost

100 %

Eta Vital Blend RAW & Smoothie; recenze; mixer

Klady

  • Vysoký výkon 28 000 otáček
  • Kvalitní materiál
  • Prodloužená záruka 5 let
  • Krásná kniha receptů
  • Pulsní spínač

Zápory

  • Vysoká hlučnost
  • Obří rozměry
  • Hmotnost 5 kg
  • 2,5l nádoba je příliš velká
  • Absence dětské pojistky
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací