Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Obrovský výprodej Šrotovné

Ethereum (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Po bitcoinu je druhou aktuálně nejpopulárnější kryptoměnou Ethereum. Této kryptoměně se již od jejího vzniku v roce 2015 prorokuje zářná budoucnost. Ethereum je totiž mnohem více než jen prostředek směny, a to hlavně díky odlišné technologii, než kterou využívá alternativní virtuální měna bitcoin. Co je ethereum? Dokáže jednou sesadit bitcoin z trůnu? A jak koupit ethereum? V našem článku se dozvíte vše, co chcete o ethereu vědět!

i EEA přichází s novou specifikací pro svůj systém. Co přinese? – 21.05.2018Minulý týden se na oficiálním webu EEA (Enterprise Ethereum Aliance) objevila ke stažení nová specifikace pro klienta s označením Enterprise Ethereum Client Specification (CS) 1.0. Ve zkratce se jedná multiplatformní blockchain systém pro správu smart kontraktů v ehtereum síti, jehož základy jsou postavené na nedávno vyvinutém architektonickém balíčku (EEAS). Dle oficiálního oznámení by měla tato nová specifikace pomoci efektivně nahradit drahé a často zcela nevyhovující síťové protokoly a tím umožnit jednotlivým firmám v alianci budování vlastních systémů, které budou vyhovovat jejich specifickým potřebám. Enterprise Ethereum Client Specification (CS) 1.0 je samozřejmě open-source a stáhnout ji může každý zcela zdarma.Další ethereum aktuality najdete v kapitole Ethereum aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny.

Ethereum (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Co je to ethereum?
 2. Ethereum poskytuje ideální prostředí pro chytré kontrakty
 3. Ether slouží jako palivo Ethereum sítě
 4. Ethereum aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?
 5. Rozdíly mezi bitcoinem a ethereem
 6. Ethereum Hard Fork
 7. Jak koupit ethereum?
 8. Jak vybrat nejlepší ethereum peněženku?
 9. Jak těžit ethereum?
 10. ETH a CZK – jaký je kurz a cena etheru?
 11. Dokáže ethereum dostihnout bitcoin?

Co je to ethereum?

Ethereum je, stejně jako bitcoin, kryptoměna založená na decentralizované databázi, která uchovává a chrání neustále se zvyšující počet záznamů. V informatice je tento speciální druh databáze označován anglickým slovem blockchain. Zároveň se však jedná o decentralizovaný virtuální stroj pro běh takzvaných „smart contracts“ („chytrých kontraktů“).

i „Blockchain je pro Bitcoin to stejné, co je internet pro e-mail – velký elektronický systém, nad kterým můžete budovat aplikace. Měna je jen jednou z těchto aplikací.“ Sally Davies.

O vznik etherea se postaral rusko-kanadský programátor a vývojář kryptoměn Vitalik Buterin, který se mimo jiné podílel i na vývoji bitcoinu. Spíše než o vytvoření nové kryptoměny šlo ale vývojářům o to, aby vznikla sdílená výpočetní platforma umožňující využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací.

Celý vývoj byl financován formou crowdfundingu a vybralo se necelých 450 miliónů korun. Síť Etherea byla následně spuštěna 30. července 2015, zhruba po dvou letech od popsání celého konceptu. Ethereum spadá svým charakterem do kategorie kryptoměn další generace, které bývají často označovány jako Bitcoin 2.0.

Ethereum poskytuje ideální prostředí pro chytré kontrakty

Primární účel vzniku Etherea je zdokonalení chytrých kontraktů a jejich rozšíření do široké praxe, kde by například mohly nahradit a svým způsobem decentralizovat všechny klasické smlouvy a dohody. Jejich fungování je pro chod celé sítě naprosto zásadní, a právě tím se ethereum výrazně odlišuje od bitcoinu.

i Z definice je za chytrý kontrakt označován jakýkoliv protokol či software, jenž zajišťuje, ověřuje anebo vynucuje vyjednání nebo provedení kontraktu (smlouvy). Zatímco standardní smlouva popisuje podmínky vztahu (obvykle vynutitelné zákonem), chytré kontrakty prosazují tyto podmínky pomocí kryptografického kódu.

Bitcoin byl první technologií, která podporovala základní chytré kontrakty v tom smyslu, že síť dokáže převést něco hodnotného z jedné osoby na druhou. Celá síť uzlů potvrdí a schválí transakci pouze v tom případě, že jsou splněny všechny určené podmínky. Bitcoin je však omezen pouze na případ s použitím měny. Naproti tomu Ethereum nahradilo velice ohraničený skriptovací jazyk bitcoinu (obsahuje pouze zhruba 100 skriptů) jazykem, který umožnuje vývojářům psát své vlastní programy, a tedy i chytré kontrakty.

ethereum; chytré kontrakty

Chytré kontrakty jsou vlastně programy, které provádějí přesně to, co nastaví jejich tvůrci. Kontrakty vám pomohou transparentním a nekonfliktním procesem vyměnit peníze, majetek, akcie nebo zkrátka cokoliv cenného, a to s tím, že se vyvarujete veškerých zásahů třetích stran (právník, notář). Velice oblíbený příklad pro pochopení chytrých kontraktů je jejich přirovnání k jakémusi digitálnímu prodejnímu automatu. Počítačový vědec a kryptograf Nick Szabo popsal, jak mohou uživatelé vkládat data či něco hodnotného do automatu a ze stejného stroje získat finální položku (např. nápoj nebo dům).

Co dokážou chytré kontrakty?

 • Fungovat jako účty „s více podpisy“ – prostředky jsou vynaloženy pouze v případě, že požadované procento lidí souhlasí.
 • Spravovat smlouvy mezi uživateli – jakékoliv nákupy, platby nájmu, pojištění apod.
 • Poskytovat nástroje jiným smlouvám/kontraktům – jednotlivé chytré kontrakty dokáží komunikovat s ostatními a poskytovat jim dodatečné informace.
 • Uchovávat informace o aplikacích, například informace o registraci domény nebo záznamy o členství a registrační údaje (hesla, uživatelská jména, čísla kreditních karet).

Ether slouží jako palivo Ethereum sítě

Každá akce v Ethereum síti stojí určité množství „paliva“, které je založeno na potřebném výpočetním výkonu a délce běhu akce. Namísto toho, aby ether fungoval jako klasická virtuální měna, je využíván právě jako digitální palivo celé sítě.

ethereum; palivo

Těžaři na popud správce chytrého kontraktu vyvolají část programu (změna, smazání, úprava), a jsou za to odměněni v etherech. Běžná transakce například stojí 500 jednotek paliva, toto množství se následně přepočte na ethery a výsledná částka funguje jako transakční poplatek, podobně jako je tomu i u bitcoinů.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Objevte svět kryptoměn s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
2. Ethereum (ETH). Jak na toto téma hovoří Wikipedia?
3. Ethereum.org – oficiální web kryptoměny Ethereum.
4. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Co důležitého se událo?
5. Kryptoměny (KURZY). TOP 15 nejznámějších kryptoměn!

Ethereum aktuality – co se událo ve světě populární kryptoměny?

Kryptoměny přitahují zejména v poslední době nadměrnou, až takřka enormní pozornost. Prudký vývoj virtuálních platidel však s sebou přináší neustálý a mnohdy matoucí kolotoč změn. Ethereum, jakožto pravděpodobně nejatraktivnější kryptoměna současnosti není výjimkou – celá síť se nepřetržitě vyvíjí, mění, a hlavně téměř každý den roste. Abyste i vy mohly být pravidelně v obraze, připravili jsme po vás přehledně ty nejvýznamnější novinky a aktuality týkající se etherea.

Ethereum novinky a aktuality

Palm: nový projekt etherea umožňující tokenizaci herních předmětů. – 07.05.2018

Projekt Palm umožnuje za pomoci nástrojů Unreal Enginu strukturalizovat herní předměty po vzoru ERC-712 tokenů, které se tak následně mohou zapojit do chytrých kontraktů ehtereum sítě. Možnost užití takových tokenů (herních předmětů) bude zcela volitelná a pouze na hráčích – představte si například, že byste si svůj poctivě „vygrinděný“ legendární předmět mohly během mrknutí oka přenést z jedné hry do druhé (podmínkou je samozřejmě kompatibilní systém herních předmětů v obou hrách). Co se ale vývojářům etherea líbilo natolik, že bez váhání tento projekt zasahující do herního průmyslu schválili? Odpověď nám poskytnul sám tvůrce Palm, Timothy Clancy. Dle jeho slov je projekt zajímavý svou schopností zaujmout malá indie herní studia, kterým dokáže díky svému blockchainovému základu poskytnout silnou transakční ochranu. K tomu všemu se navíc jedná o originální projekt okatě vybočující z řady dosavadních business modelů.

Je Ethereum více decentralizovaná než Bitcoin? Studie hovoří jasně. – 25.04.2018

Autor porovnávací studie Bitcoinu (BTC) a Etherea (ETH), profesor Emin Gün Sirer z Cornellovy univerzity v USA, letos v únoru promluvil o své práci na londýnské konferenci GENESIS. V pozdějším soukromém interview poukázal na dvě hlavní skutečnosti, které podle něj studie odhalila. Předmětem zkoumání bylo, kromě mnoha jiných faktorů, také geografické rozmístění síťových uzlů jednotlivých platforem – zjištěno bylo, že uzly etherea jsou na rozdíl od bitcoinu rozprostřeny rovnoměrně na všech částech naší zeměkoule. Navíc uzly bitcoinové sítě jsou až o 56 % více koncentrovány ve velkých datových centrech a také mnohem častěji vlastněny velkými společnostmi (uzly etherea jsou provozovány převážně jednotlivci). Sirer v zakončení svého rozhovoru poukázal na fakt, že tato data jsou jasným ukazatelem lépe zvládnuté decentralizace v podání Ethereum sítě. Silný mediální dopad těchto závěrů vznikl až nyní, kdy bylo interview zveřejněno serverem CCN.

Boj proti ASIC minerům aneb hrozí ethereu centralizace těžby? – 13.04.2018

Jeden z předních ethereum developerů, Piper Merriam, před časem předložil komunitě další ze zlepšovacích návrhů (#958) pro Ethereum platformu. Obsahem je modifikace těžby cílená proti extrémně výkonným ASIC minerům, u kterých hrozí, že se stanou dominantní silou při těžbě etherů. Jedná se tak o reakci na nedávný postup čínské společnosti Bitmain, která se rozhodla uvést na trh nový Antminer E3 pracující s algoritmem Etash. Dle mnoha uživatelů zde proto hrozí vysoké riziko centralizace těžby, a tedy i podrytí decentralizovaného a svobodného systému kryptoměny ethereum. Avšak sám Vitalik Buterin vyzývá ke klidu s tím, že přesně proti takovéto centralizaci je ether již dnes dostatečně chráněn. Piperův návrh byl o několik dní později po téměř hodinové diskuzi vývojářů nepřijat, ačkoliv podle hlasování na sociální síti Twitter by si většinová část komunity přála, aby tomu tak nebylo.

Pronájem EDCC smluv v síti Ethereum – 30.03.2018

Přestože je aktuální systém fungování transakcí i inteligentních smluv EDCC v síti Ethereum spolehlivý, dle hlavních vývojářů se to může v blízké době změnit. Celý systém by podle nich měl poskytovat možnost uspat či zmrazit některé nepoužívané inteligentní smlouvy, a to pouze na jediném bloku, na kterém budou moci být později uživatelem zase rozmraženy. Aktuálně to totiž vypadá tak, že uživatelé používající inteligentní smlouvy EDCC zaplatí jednorázový poplatek za rozmístění a okopírování identické informace o smlouvě do všech dalších bloků. Toto síť značně vytěžuje a také pro uživatele je to o poznání dražší. Na nedávném workshopu, který proběhl na Tchaj-wanu, navrhli přední vývojáři Etherea několik řešení s důrazem na to, aby v co nejmenší míře omezovala běžné uživatele a funkcionalitu celé sítě.

ECF nabízí vývojářům 100 mil. dolarů – 20.02.2018

Šestice významných projektů, které v současnosti běží na ethereum blockchainu, se rozhodlo spojit své síly a aktivně pomoci s rozvojem a koordinací celé Ethereum sítě. Konkrétně se jedná o projekty Cosmos, OmiseGO, Golem, Global Brain, Maker a Raiden, přičemž všichni zmínění se zavázali ke sdružování zdrojů do nově vytvořeného společného fondu s názvem Ethereum Community Fond (ECF). Z fondu, ve kterém je uloženo zhruba 100 miliónů dolarů, budou v první vlně čerpat především vývojáři a vývojářské týmy zabývající se řešením problému škálovatelnosti, a to napříč všemi platformami sítě Ethereum. Nárok na finanční injekci tak budou mít pouze projekty s open source infrastrukturou a bez jakékoliv formy ziskového systému. Mezi poradce fondu se zařadil i samotný zakladatel Etherea Vitalik Buterin.

UNICEF hledá dárce v řadách hráčů – 14.02.2018

Dětský fond Organizace spojených národů apeluje na hráče a těžaře po celém světě s unikátním projektem Game Chaingers. Jeho podstatou je, že necháte svůj stroj poskytovat výpočetní výkon pro těžbu kryptoměny ethereum (ETH), přičemž všechny vámi vytěžené prostředky putují rovnou do transparentní ethereum peněženky organizace UNICEF. Tento krok by měl pomoci přitáhnout pozornost uživatelů, kteří by se jinak mezi dárce s velkou pravděpodobností vůbec nezařadili. Finální výtěžek (aktuálně 76 000 Kč) využije UNICEF k tomu, aby dětem sužovaným občanskou válkou v Sýrii poskytl přístup k vodě, vzdělání a základním zdravotnickým a hygienickým službám. Zapojit se může samozřejmě každý – stačit vám k tomu bude „pouze“ výkonná grafická karta a speciální těžící software ze stránek chainger.io.

Ethereum řeší škálovatelnost – 28.01.2018

Ethereum platforma začíná být díky svým rozšířeným schopnostem stále více populární, což však s sebou přináší i některé nepříjemnosti. Stále větší vytížení sítě vyúsťuje v pomalejší transakční časy a pro ethereum netypicky vysoké poplatky za zpracování. Pod tlakem na sebe reakce vývojářů nenechala dlouho čekat a sám zakladatel etherea Vitalik Buterin představil již hotovou technologii, která bude rozdělovat blockchainová data do menších, lépe ovladatelných částí. Jedná se aktuálně o první ze série čtyř kroků vedoucích k zefektivnění ethereum platformy a lepší škálovatelnosti, přičemž další fáze by měla být dokončena už přibližně za dva měsíce.

Kryptokoťátka pobláznila svět – 07.12.2017

CryptoKitties je jedna z první blockchainových her vůbec. Hráči si mohou za ethery (ETH) koupit virtuální koťátko (CryptoKitty), přičemž každé kotě je naprosto jedinečné svým vzhledem nebo vlastnostmi. Tyto koťátka mohou vlastníci také chovat a tím vytvářet nové unikátní společníky, které následně prodávají. Hra si získala neuvěřitelnou popularitu napříč celým internetem – podle statistik ze serveru ETH Gas Station tvoří platby spojené s CryptoKitties aktuálně největší část transakcí v celé Ethereum síti.

Bitcoin Cash na krátký čas předstihl ethereum – 12.11.2017

Ethereum bylo dlouhodobě největším pronásledovatelem bitcoinu, ale 12. listopadu, potom co hodnota jedné mince Bitcoin Cash překonal hranici 1 500 dolarů, se na na jeden den vše změnilo. Bitcoin Cash díky rychlému růstu kurzu překonal tržní kapitalizaci etherea a stal se tak druhou nejhodnotnější kryptoměnou na světě. Přesto, že situace neměla dlouhého trvání, pro Bitcoin Cash byl toto významný okamžik, jelikož se na druhém místě zařadil hned za svého „velkého bratra“ bitcoin. Událost spolu s gratulací sdílel na svém twitterovém účtu také zakladatel Etherea Vitalik Buterin.

i Digitální měna Ripple a s ní spojený platební systém se díky extrémně rychlým a levným transakcím těší mimořádné popularitě. Také odborníci po celém světě prorokují této digitální měně velkou budoucnost. Zároveň je však Ripple zdrojem nebývalých kontroverzí a vzhledem k nedostatečné decentralizaci s sebou přináší i svá rizika. Více se dozvíte v našem článku Ripple (XRP).

Rozdíly mezi bitcoinem a ethereem

Jak už bylo řečeno, Bitcoin i Ethereum jsou sítě založené na veřejné a decentralizované blockchain databázi. Ačkoliv mezi těmito sítěmi existují významné technické rozdíly, nejpodstatnější je fakt, že se Bitcoin a Ethereum naprosto liší svým účelem a schopností. Zatímco Bitcoin blockchain se používá ke sledování transakcí s virtuální měnou bitcoin, Ethereum blockchain se zaměřuje na spouštění zdrojového kódu jakékoliv decentralizované aplikace (chytré kontrakty).

ethereum vs. bitcoin

Dalším z rozdílů je průměrný čas k vytěžení jednoho bloku – v bitcoin databázi je to zhruba 10 minut, kdežto u etherea se jedná pouze o 12 sekund. Z toho důvodu je potvrzování transakcí rychlejší, a ether tak nemusí řešit stejné problémy se škálováním, jež už dlouhou dobu provází právě bitcoin. Navíc dvě třetiny všech bitcoinů už byly vytěženy a většina z nich připadla prvotním těžařům, naopak ethereum se rozhodlo nabízet první ethery v předprodeji a pravděpodobně až v roce 2020 bude vytěžena polovina všech etherů.

Ethereum Hard Fork – nejen bitcoin prošel rozdělením na dvě větvě

Prakticky ode dne svého vzniku na sebe ethereum strhávalo velkou pozornost. Zlomový okamžik nastal v roce 2016, kdy vznikla organizace DAO (Distributed Autonomous Organization). Cílem DAO bylo za pomoci chytrých kontraktů na ethereum síti poskytnout decentralizovaný obchodní model komerčním, ale také neziskovým společnostem. Během necelého měsíce se na tento ambiciózní projekt vybrala částka ve výši 150 miliónů dolarů. Problém nastal o další měsíc později, kdy došlo k hackerskému útoku na organizaci, při němž anonymní skupina odcizila 50 milionů dolarů v etherech.

i Bitcoin Cash
Hard fork proběhl 1. srpna i v Bitcoinové síti. Jak to celé probíhalo, to se dozvíte v našem článku Bitcoin vs. Bitcoin Cash.

Tato událost vyvolala v celé komunitě značné pozdvižení, a nakonec vedla až k jejímu rozdělení. Jedna část podporovala navrácení peněz zpět k investorům, což by však vyžadovalo provést velké změny a rozvětvit celou Ethereum síť, zatímco druhá část komunity podporovala pokračování v současné síti bez větších změn. Nakonec zvítězila radikálnější varianta rozdělení sítě neboli „hard fork“, a celá blockchain databáze se tak rozdělila do dvou odlišných větví – na Ethereum (o kterém je článek) a Ethereum Classic.

Rozdělení proběhlo poněkud hekticky, a dodnes je kritizován celý jeho průběh. Rozhodujícího hlasování o změnách v ethereum blockchainu se zúčastnilo prachbídných 860 uživatelů této měny, zároveň byl celý průběh tohoto „hard fork“ opakovaně pod útokem hackerů. Přesto však ether tuto krizi překonal a po roce se řadí mezi nejpopulárnější kryptoměny.

Jak koupit ethereum?

Ethereum můžete koupit třemi způsoby:

 1. Na ethereum burze nebo směnárněBitfinex, Kraken, Coinbase.
 2. V ETH automatech – v automatu v Paralelní Polis nakoupíte ethery i za naše koruny.
 3. Dojednat nákup osobně – facebookové skupiny či internetová diskuzní fóra.

Na internetových burzách a ve směnárnách můžete ethereum směnit za většinu světových měn (EUR, USD, GBP), ale také za bitcoiny a další kryptoměny. Podmínkou pro nákup je aktivní ethereum peněženka a registrace s ověřením identity, kdy je nutno doložit kopii občanského průkazu a dokumentu s vaší adresou (například výpis z účtu). Přehled těch nejlepších ethereum směnáren naleznete na stránkách hongikat.

i Jak na nákup kryptoměn na Alza.cz? Ve všech našich platebních terminálech můžete nyní nakoupit dvě dominantní kryptoměny – bitcoin (BTC) a litecoin (LTC)! Časem se však dočkáme také dalších altcoinů.

Jak vybrat nejlepší ethereum peněženku?

Pro koncového uživatele, který ethereum pouze vlastní, nebo vlastnit chce, je nejdůležitější mít ethery kde ukládat. Stejně jako v případě bitcoinů, nejjednodušším řešením je založení ethereum peněženky. Těchto elektronických peněženek existuje několik druhů – vybírat můžete z klasických desktopových peněženek pro váš počítač, mobilních peněženek v podobě aplikací do chytrých telefonů nebo čistě online peněženek dostupných pouze přes prohlížeč ve vašem zařízení. Přehled těch nejlepších ethereum peněženek naleznete na stránkách coinstura.

ethereum wallet, exodus

V historii se však už několikrát stalo, že nejen peněženky přišly kvůli útokům hackerů o velké množství uložených kryptoměn. Nejbezpečnějším řešením, jak ethereum ukládat, jsou proto hardwarové peněženky. Ty fungují obdobným způsobem jako softwarové peněženky, avšak všechny uchovávané soukromé klíče uživatele se nacházejí v bezpečném hardwarovém zařízení, a jsou tak imunní vůči počítačovým virům a útokům hackerů. Taktéž potvrzení transakcí probíhá mimo PC s několikanásobným ověřením a pouze jednosměrnou cestou.

Jak koupit ethereum na burze Coinbase – NÁVOD

Nejjednodušší a zároveň i nejbezpečnější způsob, jak koupit ethereum, je skrze bitcoinovou burzu, která ethereum podporuje.

Zde je návod, jak koupit ethereum skrze konkrétní burzu Coinbase v několika krocích:

 1. Zaregistrujte se, a vytvořte si tak účet na stránkách Coinbase.
 2. Přidejte svůj preferovaný způsob platby (kreditní karta, debetní karta, bankovní účet).
 3. Po ověření platební metody začněte ihned nakupovat ethereum v kategorii „Buy/Sell“.
 4. Zvolte požadovanou částku v etherech.
 5. Potvrďte nákup kliknutím na „Buy Ethereum“.

Jak koupit ethereum?; coinbase

Nyní jsou vaše ethery bezpečně uchovány a propojeny s vaším účtem na Coinbase. V případě potřeby si můžete stáhnout i elektronickou peněženku Coinbase, kde budete mít ethery stále k dispozici, a to pro platformu Android nebo iOS.

Jak těžit ethereum?

S trochou nápovědy a správným mining vybavením má těžba etherů stále vysoký potenciál a na rozdíl od těžby bitcoinů může být i v případě sólo-těžby výnosná. K těžbě bitcoinů je totiž kvůli extrémní náročnosti těžby nyní nutné použít výkonné ASIC čipy, přičemž jejich pořízení je velmi nákladnou záležitostí. Naopak Ethereum se těží nejlépe pomocí GPU (grafických karet), které můžete efektivně poskládat do tzv. mining rigu, a vytvořit si tak sestavu speciálně určenou k těžbě kryptoměn. Následně lze efektivitu těžby zvýšit tím, že se zapojíte do některého sdružení těžařů (mining pool), kteří se na ethereum zaměřují, vybrat si můžete například na stránkách cryptocompare.

i Jak složit PC pro těžbu?
K maximalizaci zisku z těžby kryptoměn je potřeba najít ideální rovnováhu mezi výkonem a spotřebou elektrické energie každé jednotlivé komponenty počítače. Nejdůležitějším prvkem klasické těžby je výkonná grafická karta, zároveň základní deska musí pojmout co nejvíce těchto grafických jednotek. U zdroje je vyžadován nadprůměrný výkon, naopak u procesoru je žádoucí hlavně úspora energie.

Pokud stále váháte, zda pro vás může být těžba výhodná, pomůže vám speciální kalkulačka, která vypočítá čistý zisk z těžby na základě vaší výpočetní síly a ceny za elektřinu. Skvělý způsob, jak začít kryptoměny těžit, odhalíte v našem jednoduchém, ale podrobném návodu – Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net.

ETH a CZK – jaký je kurz a cena etheru?

Pokud byste hledali jednu společnou vlastnost většiny současných kryptoměn, pak se bezpochyby jedná o extrémní volatilitu. Ethereum není výjimkou – jedná se o vysoce rizikovou investici. Na druhou stranu z hlediska celkové tržní kapitalizace se ethereum již dlouhodobě drží v závěsu za vedoucím bitcoinem a představuje tak jednu z nejstabilnějších součástí krpytosvěta. Aktuální kurz (CZK) spolu s grafem reflektujícím vývoj ceny najdete pod tímto odstavcem.

i Na webu BTCtip.cz najdete pravidelné analýzy bitcoinového trhu a také velké množství užitečných informací ze světa kryptoměn.

Dokáže ethereum dostihnout bitcoin?

Pokročilé funkcionality ethereum sítě v podobě chytrých kontraktů dělají měnu extrémně komerčně zajímavou a přitahují velké banky, firmy, nebo dokonce vlády. Například už v roce 2016 projevil zájem o implementování chytrých kontraktů do svých hlasovacích systémů Ukrajinský parlament.

i Zajímají vás kryptoměny a chcete se více ponořit do jejich problematiky? Pomůže vám naše série edukativních článků, kde jsme se rozepsali nejen o populárních kryptoměnách – Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, ale také o méně známých, avšak velice zajímavých projektech jako je například Vertcoin, ZenCash nebo STORJ.

Později se tato technologie stala natolik populární, že došlo ke sdružení komerčních institucí se zájmem o ethereum a vytvoření asociace Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která v květnu 2017 čítala 86 členů (včetně firem jako je např. Microsoft). Zároveň si uživatelé oblíbili také blockchainové aplikace či hry vznikající na ethereum síti, kterých tak stále přibývá. Pokud bude takový trend pokračovat, může bitcoin velice rychle získat rovnocenného partnera. A co myslíte vy? Má Ethereum šanci?

Hama prodlužovací přívod 1.4m - Přepěťová ochrana
Více než99%spolehlivost
1,4 m
Hama prodlužovací přívod 1.4m
Přepěťová ochrana - 1,4m, male konektory: 1× vidlice typu E/F, female konektory: 6× zásuvka typu F, maximální proudové zatížení 16 A, špičkový proud 4500 A, s vypínačem, vypínač pro každou zásuvku, LED indikace a dětská pojistka

399,- bez DPH 330,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: MKH025a
Belkin BSV603 - Přepěťová ochrana
Více než98%spolehlivost
2 m
Belkin BSV603
Přepěťová ochrana - 2m, male konektory: 1× vidlice typu E/F, female konektory: 6× zásuvka typu E/F, kapacita rázové energie 650 J, maximální proudové zatížení 16 A, špičkový proud 15000 A, s vypínačem a LED indikace, zahnuté zakončení

539,- bez DPH 445,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NX006c3
Belkin BSV804 - Přepěťová ochrana
Více než98%spolehlivost
2 m
Belkin BSV804
Přepěťová ochrana - 2m, male konektory: 1× vidlice typu F, female konektory: 2× USB-A (USB 2.0), 8× zásuvka typu E, kapacita rázové energie 900 J, maximální proudové zatížení 16 A, špičkový proud 15000 A, s vypínačem a LED indikace, zahnuté zakončení

od 859,- bez DPH 710,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NX006c1
WD Blue 1TB - Pevný disk
-9%
WD Blue 1TB
Pevný disk 3,5", SATA III, maximální rychlost přenosu 150 MB/s, cache 64 MB, 7200 ot/min

-9% 1 279,-
1 169,- bez DPH 966,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Objednací kód: FW138l
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi