Alza.cz
Zobrazit katalog

Ethereum Classic (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Kryptoměna budoucnost?

Článek

Aktualizováno

Ethereum Classic, měna budoucnosti. Většina nadšenců do měny Ethereum ani netuší, že existuje matka i otec v měně Ethereum Classic. Tuto měnu je možné těžit a dříve představovala levnější alternativu k ethereu. Ty časy jsou však za námi a dnes Ethereum Classic se svými třemi vývojovými týmy dokazuje, že parametry jako neměnnost a pravá decentralizace mají mezi veřejností stále větší oblibu. Jak vypadal vznik kryptoměny Ethereum Classic a proč zvážit investici do ETC?

Ethereum Classic

Ethereum Classic (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

  1. Jak vznikalo Ethereum Classic?
  2. DAO a Ethereum Classic aneb Ethereum hard fork
  3. Řízení vývoje protokolu Etherea Classic
  4. Jak je na tom Ethereum Classic se stabilitou?
  5. Nový monetární model Etherea Classic
  6. Proč investovat do ETC?
  7. Jak těžit ETC?
  8. Ethereum Classic – jakou vybrat pěněženku?
  9. Jak na Ethereum Classic nahlíží Vladimír Vencálek?
i „V nové vlně digitální revoluce vznikly digitální měny. Mnozí se domnívají, že jde o největší vynález od vzniku internetu. Poprvé v historii lze posílat hodnotu kamkoliv ve světě, ohromnou rychlostí a bez prostředníků, do nichž bychom museli vkládat důvěru. Digitální měny však neslouží pouze k výměně hodnoty. Nabízejí alternativu pro ekonomické, politické a sociální systémy, které jsou dnes provozovány velkými organizacemi. Poháněné milióny uzlů uvnitř globálně distribuované sítě, digitální měny demokratizují informace a hodnoty novými, dříve těžko uvěřitelnými cestami. Věříme v budoucnost mnoha digitálních měn, každé s unikátní konkurenční výhodou, která jim umožní hrát určené role v rostoucím ekonomickém růstu a dovolí rovněž diverzifikaci investičních protfolií.“Převzato od společnosti Grayscale a jejich whitepaper pro Ethereum Classic Investment Trust

Jak vznikalo Ethereum Classic?

Na konci roku 2013 programátor a spoluzakladatel Bitcoin magazínu Vitalik Buterin vydal dokument o inovativní platformě budoucnosti nazvané Ethereum. Domníval se tehdy, že digitální token může být mnohem více než jen platidlo, a tak vznikla Ethereum platforma pro smart kontrakty (chytré smlouvy).

Díky integraci programovacího jazyka do měny bylo umožněno programátorům z celého světa začít budovat jednu z největších platforem a veřejných blockchainů. Díky chytrým smlouvám je možné automaticky přenášet hodnoty na základě předem definovaných a dynamických podmínek.

O čem bylo Ethereum Classic ve svých počátcích? Mrkněte na krátké video, které vám to objasní.

V podstatě se jednalo o nový operační systém a jak Vitalik několikrát řekl, v tuto chvíli se jedná o jeden poměrně hloupý superpočítač, přičemž na nás záleží, co bude umět. Základní principy byly stejné jako u bitcoinu. Měla to být decentralizace a neměnnost. 30. července 2015 vznikla měna Ethereum. Důraz byl kladen na asic rezistenci, což znamená, že Ethereum mělo být odolné vůči těžební centralizaci, která se přihodila u bitcoinu. (Zde čínská společnost Bitmain kontroluje rozsáhlý výkon sítě a vzhledem k tomu, že hlasování o změnách v protokolu probíhá pomocí výkonu, tak rozhoduje i o vývoji).

DAO a Ethereum Classic aneb Ethereum hard fork

Mnozí se domnívají, že Ethereum Classic (ETC) vzniklo jako hard fork z měny Ethereum (ETH), ale opak je pravdou. Současná dvojka na trhu kryptoměn vznikla jako hard fork právě z Ethereum Classic. Stalo se to, když společnost Slock.it vydala DAO na Ethereum. DAO byl převratný vynález, decentralizovaná společnost, která se řídila naprosto demokratickým způsobem. Akcionáři mohli dávat návrhy na projekty, ty pak byly schvalovány a pomocí smart kontraktů byly uvolňovány peníze. Když tento projekt vyšel do světa, během několika málo týdnů nasbíral 150 mil. USD a byl spuštěn.

Ethereum Classiv, příroda, rozcestník
Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC) se každé vydalo svou vlastní cestou.

Když byl projekt spuštěn, tak si nejen autor článku myslel, že se jedná asi o nejgeniálnější projekt na planetě. Bylo tolik věcí, které by mohl dokázat. Jeho možnosti neznaly mezí. Chvíli po spuštění, právě když se hlasovalo o uvolnění peněz na zvýšení bezpečnosti, byla objevena bezpečnostní chyba, která způsobila, že cca 60 mil. USD bylo přesunuto do nezabezpečeného účtu. Po zveřejnění spadla cena ETH na polovinu a zavládla panika. Během nadcházejících dnů přišlo to, co nikdo nečekal. Proběhlo rychlé hlasování, z historie měl být tento hack vymazán a měl proběhnout takzvaný hard fork. Vše probíhalo tak rychle, že nikdo pořádně nechápal, co se děje.

„Demokratické“ hlasování

Přibližně 6 % komunity stihlo hlasovat a ve dvanáctidenním hlasování bylo rozhodnuto, že se bude forkovat. 20. července proběhl hard fork a vznikl nový blockchain s vymazanou a cenzurovanou historií. Hříčkou osudu se nový blockchain jmenuje Ethereum a starý se jmenuje Ethereum Classic.

Ethereum Classic
Rozhodnutí o hard forku kryptoměny Ethereum nebylo zrovna jednoznačné – hlasování se zúčastnilo pouze 6 % celé Ethereum komunity.

Od toho dne se oba blockchainy vydaly svou cestou. Oba se stejnými základy a možnostmi, ale každý s naprosto jiným principem vývoje, financování a řízení. Vzhledem k tomu, že ETC má oproti ETH významně průhlednější a decentralizovaný vývoj i financování, mnozí věří, že se jedná o dlouhodobě významně zajímavější investici než ETH.

i Co je to hard fork a soft fork? Jaké mohou být důvody pro větvení kryptoměny? Nejen to se dozvíte v našem článku Kryptoměnový fork (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Řízení vývoje protokolu Etherea Classic

Ethereum Classic má jednu z nejlepších metod řízení vývoje – decentralizovanost a otevřenost komunity. Existuje celá řada výzkumů, které dokazují, že dlouhodobě je u aktiv, jež mají dobré řízení, vidět více dobrých výsledů. U nových technologií to platí dvojnásob a tuto metriku můžeme použít při výběru aktiva, do kterého bychom chtěli dlouhodobě vložit prostředky.

Hlavní prvky řízení kryptoměn

  • Principy
  • Design

Principy jsou klíčové pro dlouhodobou stabilitu a vytvoření základních hodnot pro všechny účastníky. Design pak vytváří strukturu pro podporu a ochranu těchto hodnot. Jako příklad si můžeme vzít měnu Ethereum, kde Ethereum Foundation zvolila vymazání události „DAO hacker“ a rozhodla se pokračovat v blockchainu, v němž se toto nestalo. Ač to vypadá neškodně, a dokonce by celá řada účastníků mohla říci, že „přeci nemůžeme nechat hackerovi peníze", změnou historických dat popřela Ethereum Foundation hlavní princip blockchainu, kterým je právě neměnnost.

i Mohlo by vás zajímat
1. Bitcoin (BTC). Král světa kryptoměn.
2. Stealthcoin (XST). Černý kůň mezi kryptoměnami?
3. Monero (XMR). Kryptoměna, která nabízí úplnou anonymitu.
4. Vertcoin (VTC). ASIC rezistentní kryptoměna!
5. CoinMarketCap. Mějte přehled o kryptoměnách.
6. Kryptoměny v účetnictví a v daních. Jak to s nimi opravdu je?
7. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.

Když se toto stalo jednou, je určitá pravděpodobnost, že by taková situace mohla nastat i v budoucnu, a proto je pro investory rizikové investovat peníze do měny, u níž hrozí, že zpětně proběhne rozsáhlá změna pravidel.

Jak je na tom Ethereum Classic se stabilitou?

Přestože by mnoho lidí mohlo namítat, že blockchain je nová technologie a je nutné neustále inovovat, pro investory je důležité pohybovat se uvnitř jasných, předem daných mantinelů. Příkladem může být nejasné oznámení Vitalika o tom, že Ethereum v budoucnu přejde na model Proof-of-stake (POS).

ethereum classic, plechovka
Dokáže Ethereum Classic (ETC) v budoucnu překonat svého slavného „potomka“ neboli platformu Ethereum (ETH)?

Bylo sice oznámeno, že hard fork ponese jméno Casper, ale v průběhu času se informace o přechodu dramaticky lišily. Nejprve se jednalo o celkový přechod, následně o částečný, tzv. hybridní POS, a v tuto chvíli koluje celá řada informací, jež se v čase dokonce mění. Přitom takzvaní mineři (provozovatelé hardwaru, kteří propůjčují část výpočetního výkonu síti) investují do HW vysoké částky a očekávají určitou míru návratnosti investice. To stejné platí i pro investory.

Nejistota modelu blockchain omezuje možnosti dlouhodobých investic do projektu a znesnadňuje investorovi orientaci v matematickém modelu. A to ještě nehovoříme o riziku, že by přechod na nový model nezafungoval optimálně a po něm by vyšla najevo bezpečnostní rizika, v důsledku čehož by byla síť napadena hackery.

Nový monetární model Etherea Classic

Právě představitelé ETC se rozhodli na základě společné dohody změnit monetární model Ethereum Classic na pochopitelnější a predikovatelný model, jenž bude pro investory představovat snadnější cestu pro kalkulaci rizik a rovněž pro větší porozumění návratnosti investice.

Hlavní body implementace nového modelu

  • Omezení celkového množství generování ETC
  • Každých 5 000 000 bloků snížení odměny (nového ETC) o 20 % včetně uncle bloků
  • Celkově vygenerované množství ETC bude okolo 210 milionů a maximálně 230 milionů
Ethereum Classic, graf
Společný plán pro implementaci nového monetárního modelu pro Ethereum Classic.

ETC vs. ETH

Ethereum v současnosti nemá omezené množství generovaných coinů. Pro zjednodušení je třeba říci, že Ethereum musí vyprodukovat významně větší vnitřní hodnotu než ETC, aby dokázalo udržovat stejnou, nebo rostoucí cenů coinů.

Ethereum Classic, graf inflace
Přehledné grafy srovnávající celkové množství nabídky a inflaci kryptoměn ETC a ETH.

Dále je třeba poznamenat, že Ethereum Foundation stále vlastní poměrně hodně ETC a stejně tak DAO hacker vlastní cca 3,3 mil. tokenů, což by mohlo představovat investiční riziko. Na druhou stranu u ETH je situace ještě hrozivější. Ethereum Foundation a vývojáři v současné chvíli vlastní přes 72 mil. coinů. To bude při zavedení protokolu Casper představovat masivní výhodu při přechodu na POS a většinu zisků z POS ponese Ethereum Foundation.

Vitalik Buterin – hlavní osoba za měnou Ethereum. Závislost měny na jeho prohlášeních a postojích je pro celou řadu investorů a členů komunity alarmující. Když na internetu proběhl „žert“, že Vitalika srazilo auto, tak se kapitalizace Etherea propadla o 4 mld. dolarů. Domníváme se, že závislost potenciálně celosvětové měny, byť na geniálním chlapci, je neúnosná, a proto se celá řada investorů přesouvá do projektů, v nichž je možné riziko rozšířeno méně centrálně.

i Nákup bitcoinu a litecoinu na Alza.cz! Naše nákupní síť je aktuálně tou největší v České republice.

Vývojové týmy

V současné chvíli na ETC pracují 3 vývojové týmy, což dělá z ETC nejprůhlednější coin z hlediska vývoje. To značí, že o všem se mezi týmy hlasuje a vše probíhá naprosto veřejně, tedy pro veřejnost je to transparentní. Oproti coinu, který má jeden tým, do poslední chvíle tají, co vyvinul, a pak na tom profitují kamarádi vývojářů, kteří vše věděli týdny dopředu.

Je nutno upozornit, že Ethereum Commonwealth přišlo se samostatným projektem napojeným na ETC s CLO (Callisto Network).

Proč investovat do ETC?

Samozřejmě je zde určitá pravděpodobnost, že ETC, stejně jako bitcoin, bude uchovatelem hodnoty, nicméně největší potenciál této měny je ve smart kontraktech a v IoT (Internet of Things).

Ethereum Classic, roadmap

Takto vypadá dlouhodobý plán vývoje platformy Ethereum Classic (květen až prosinec 2018) – kompletní „roadmapu“ pak můžete najít zde.

Hlavní vlastnosti, na kterých ETC staví

  • Limitované množství – Stejně jako u zlata či diamatů je pro investora důležité, že coinů bude limitovaný počet. V případě ETC bude v roce 2070 cca 210 milionů coinů. Celkem maximálně 230 milionů. V tuto chvíli jsme přibližně na polovině této částky.
  • Dělitelnost – Stejně jako u zlata je pro coin, který by měl uchovávat hodnotu, nutností dělitelnost, jež usnadňuje likviditu. U ETC jde pak až o 1/18 coinu.
  • Napojitelnost – Možnost poslat ETC kamkoliv a okamžitou rychlostí dělá z ETC alternativu k bitcoinu. ETC je významně více napojitelné než vzácné kovy či fiat měny.
  • Zaměnitelnost – Jedna jednotka ETC má stejnou hodnotu jako jiná jednotka ETC stejné velikosti.
  • Ověřitelnost – ETC se automaticky ověřuje skrz Ethereum Classic blockchain v reálném čase kdekoliv na světě.
  • Rozšířenost – Po celém světě je vidět trend v adopci ETC. Pohybuje se na vrchní hranici transakcí altcoinů za den. Viz graf transakcí.
i Zajímavosti o Ethereu Classic
1. Podle většiny analýz kryptoměn se ETC pravidelně umisťuje v top 10 coinech.
2. Společnost Grayscale připravuje zalistování ETC na burzu s cennými papíry.
3. Příklad využití ETC v satelitech společnosti SAT-1.

Dále je důležité, aby protokol, který zaručuje fungování měny, měl určité parametry důležité pro zachování hodnoty coinů.

  • Decentralizace – Ethereum Classic je decentralizovanou sítí. V principu je decentralizovaná síť stabilnější a bezpečnější než centrální nebo sítě s koncentrovanou kontrolou, a to zejména díky tomu, že selhání jednotlivých prvků v síti není možné z důvodu současné replikace sítě na statisících či miliónech bodů.
  • Neměnnost – Je nemožné cenzurovat či ovlivňovat síť jakýmkoliv činnitelem.
  • Adaptibilita – Open-source platforma ETC umožňuje neustálý vývoj, adaptaci a zlepšování.

Příležitost pro ETC

Celá řada lidí vnímá bitcoin jako digitální zlato. ETC může být digitální stříbro nebo platina, kde mimo uchování hodnot má ETC (stejně jako stříbro nebo platina) příležitost být vysoce použitelné v mnoha odvětvích IoT. Pokud bychom se dále bavili o zlatě, existuje strategie, jež dokazuje, že při správné kombinaci mixu zlata a dalších drahých kovů v portfoliu lze dosahovat větších zisků za menšího rizika. Vzhledem k tomu, že při růstu kapitalizace Bitcoinu většina altcoinů také roste, ale zároveň altcoiny rostou i vzhledem k Bitcoinu, lze část portfolia alokovat právě do ETC, a získat tak stabilnější investiční balíček.

Jaký je potenciál IoT?

ETC se v poslední době hodně orientuje na IoT. Pojďme se podívat, jaký je potenciál IoT trhu.

Internet věcí - potenciál
Jak velký podíl na trhu by mohl mít internet věcí (IoT) v roce 2025?

Dnes je období, kdy velcí hráči investují velké prostředky do vývoje vlastních blockchainových řešení v oblasti IoT. Dle společnosti Cisco je 99 % všech zařízení, jež jsou schopna IoT komunikace, stále nezapojeno, jelikož není platforma, která by je sjednocovala. Toto může vyřešit ETC a side-chains, na nichž se pracuje. Z tohoto důvodu je ETC jedním z největších kandidátů na platformu, která by mohla vše sjednotit.

Ethereum Classic, graf Ethereum Classic, graf

Přehledné tabulky reflektující vývoj hypotetického portfolia s ETC.

Jak těžit Ethereum Classic (ETC)?

Jak mnozí z vás ví, tak ETH bude v blízké budoucnosti (1–3 roky) přecházet na hybridní POS, což bude dost pravděpodobně znamenat odliv těžařů z ETH a přesun na ETC.

Těžba virtuálních měn
Takto vypadá těžba ETC ve velkém měřítku.

Ethereum Classic lze těžit buď doma na grafické kartě, nebo za použití specializovaného rigu s více kartami. Mining má oproti nákupu kryptoměn celou řadu výhod, které si v tomto článku nestihneme vysvětlit, ale pro velký počet zejména konzervativnějších investorů je v mnoha parametrech méně riziková než prostý nákup kryptoměn. V případě, že uvažujete o větším počtu rigů k těžbě, je vhodné si na to vybrat správného partnera, kam rigy umístíte a on vám zajistí servis.

Ethereum Classic – jakou vybrat pěněženku?

Když už budete nějaké ty coiny mít nebo je budete chtít kupovat, bylo by fajn vědět, kam se dají uložit. První je samozřejmě ClassicEtherWallet, což je plnohodnotná webová „peněženka“, již si můžete založit na ETC síti, ale i na jiných. Zajímavá je funkcionalita Decentralized Naming Service, díky níž můžete své ETC peněžence zabrat doménu. Například si svoji komplikovanou peněženku změním na vvencalek a můžete mi posílat ETC na tuto adresu, což je super, protože to zjednodušuje posílání prostředků.

i Více se o hardwarových peněženkách dočtete v našem článku Hardware peněženky – aneb lidé, updatujte!

Mimoto je samozřejmě k dispozici celá řada peněženek, jako je JAXX, Coinomi a samozřejmě moje oblíbené HW peněženky Ledger Nano S a Trezor. V případě, že to myslíte s krypto vážně, tak velmi doporučuji si HW peněženku koupit, neboť vám ulehčí spaní v noci nebo na dovolené. Co se týče nákupu ETC, najdete jej na mnoha velkých burzách.

Jak na Ethereum Classic nahlíží Vladimír Vencálek?

Start Ethereum Classic jsem zažil na vlastní kůži a musím říct, že ten pocit, jak se rozpadá super tým lidí, je dost bolestivý, zvláště pokud v tom máte vlastní peníze. Nicméně od doby rozpadu jsem přeměnil svoje portfolio v poměru cca 50 % ETC / 20 % ETH a zbytek altcoiny. ETH držím hlavně kvůli Vitalikovi a ETC kvůli tomu, že je v souladu s mým přesvědčením a osobně si myslím, že má významně větší potenciál růstu v letech 2019–2020.

Vladimír Vencálek

Vladimír Vencálek

Vladimír Vencálek je jednatelem společnosti Invictus Mining s.r.o. a aktivně se pohybuje v blockchain komunitě a specializuje se převážně na mining, altcoiny a využití blockchain technologie v korporátní sféře.

4,7 1 589×
WD Blue 1TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximální rychlost přenosu 150 MB/s, cache 64 MB, 7200 ot/min
Zlevněno -4 %
1 399,- 1 459,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FW138l
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon