Expozice

Při expozici vystavujeme snímač fotoaparátu světlu ze zachycované scény. Expozici určují tři základní parametry, kterými jsou citlivost (ISO), clona (F) a expoziční čas. Čím vyšší je maximální ISO a nižší clonové číslo, tím kratší čas potřebujete k zachycení snímku a snáze se vyhnete rozmazání, což se může hodit zejména při fotografování sportů, závodů a dalších pohybově rychlých scén, stejně jako pořizování snímků ve večerním a nočním prostředí. Expozice tedy představuje množství světla, které pronikne na snímač a vykreslí fotografii.

Základní expoziční parametry

Správně nastavená expozice je gró pro získání kvalitní fotografie. Jestliže snímač není dostatečně vystaven světlu, vznikne tmavý, podexponovaný snímek. Naopak, vystavíme-li snímač přílišnému množství světla, dojde k přesycení světlocitlivých buněk snímače a vnikne světlý přeexponovaný snímek bez kontrastu. 

Expozice
Ukázka snímků s rozdílnou expozicí. Úplně vlevo je snímek podexpovaný, vpravo zcela přeexponovaný

Proto jsou zde expoziční parametry, které při správném nastavení zajišťují správnou expozici fotografie. Expoziční parametry tedy slouží k regulaci množství světla, které dopadne na snímač. 

Čas závěrky

Čas závěrky nebo také expoziční čas je doba, po kterou světlo procházející objektivem plní světlocitlivé buňky snímače. Může se jednat o setinu vteřiny či několik sekund. Zpravidla platí, že čím delší je čas závěrky, tím více světla pronikne na snímač a fotografie je světlejší a naopak. Čím ale volíme delší čas závěrky, tím je větší pravděpodobnost že fotografie bude rozmazaná vlivem pohybu ruky fotografa. Proto expozici ovlivňují i další parametry.

Clona

Clona svou změnou otvoru v objektivu přímo ovlivňuje množství světla, které dopadne na snímač. Čím větší je otvor ve cloně (tedy menší clonové číslo), tím více světla do fotoaparátu pronikne a vnikne světlejší fotografie. Clonu můžeme využít i k úpravě obsahu snímku - např. k ovlivnění hloubky ostrosti. Čím bude otvor ve cloně menší (tedy větší clonové číslo), tím širší oblast bude ostrá.

Citlivost ISO

Nastavením citlivosti ISO měníme vnímavost snímače na světlo. Čím vyšší je hodnota ISO, tím méně světla stačí pro správně světlou fotografii. Se zvyšující se citlivostí ale vniká na fotografii nevzhledný šum. 

Expozice  Expozice  Expozice - parametry
Expoziční parametry se navzájem ovlivňují

Expozimetr

Expozimetr je přístroj, který slouží k měření množství světla na scéně, podle kterého pak nastvíme parametry expozice. Expozimetr měří buď světlo, které na scénu dopadá (externí expozimetr), nebo světlo odražené od fotografované scény (vestavěný ve fotoaparátu). Expozimetry vestavěné do fotoaparátů sice nejsou tak přesné, jako ty externí, ale ve většině případů odvádějí dobrou práci a fotografování nám usnadní.

Projděte si

Vytisknout

P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací