FIFA 20 (RECENZE) – Pouliční fotbal a Liga mistrů pod jednou střechou

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Listí pomalu žloutne, vítr se prohání po strništích a blázni milující fotbal už jsou v plném proudu rozjeté sezóny aneb typické příznaky příchodu nového dílu série FIFA, tentokráte s číslovkou 20 v názvu. Mnoho z vás skepticky hledí na úvod tohoto textu, protože nečeká od aktuálního dílu digitální kopané žádné novinky, a přece se jedna pořádná najde – streetový fotbálek VOLTA. Jestli se nám pobíhání po asfaltech a trávnících celého světa líbilo, zjistíte v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)NovinkyOznámení

FIFA 20; keyart: cover

zdroj: Electronic Arts

FIFA 20 (hra) | FIFA (herní série)

Sportovní hra FIFA 20 je dalším 27. herní série FIFA. Titul vyvíjí studia EA Vancouver a EA Romania a vydává společnost EA Sports. Hra vyšla 27. 9. 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch  s českou lokalizací. Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze | FIFA 18 Recenze | FIFA 19 Recenze

FIFA 20 (PS4 Pro) – Recenze

 1. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale do podobné?
 2. Brankáři své schopné útočníky a obránce moc nepodpoří
 3. VOLTA jako trademark FIFA 20 uspěje jen u některých
 4. To je proti pravidlům!
 5. Televizní přenos s výhradami
 6. Stokrát nic umořilo vola
 7. Recenze FIFA 20: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro FIFA 20 PC

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale do podobné?

• Recenze: 4. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Hned na začátku recenze si musíme vyjasnit, jak se na FIFA 20, potažmo sportovní hry, dívám. Já jsem si totiž na sezónní vydávání sportovních titulů zvykl a vlastně to patří ke koloritu žánru. Jednou za čas se dočkáme převratného přepracování systému, jako bylo například implementování enginu Frostbyte do série FIFA a Madden NFL, ale většinou se tvůrci snaží o maximální vylepšení hratelnosti v mezích technických možností stávajícího rozhraní tak, aby přinesli co nejvíce novinek pro aktuální ročník. Někdy se jim zadaří více, jindy méně, ale menší počet změn nutně neznamená, že do rukou dostanete špatnou hru (především pokud jste třeba vynechali poslední ročník nebo dva).

FIFA 20; screenshot: cover
Jednou z velkých hvězd letošní FIFA 20 je Virgil van Dijk.

Přesně do této škatulky patří také FIFA 20, jež se povrchním pohledem v hratelnosti moc nezměnila a vše chce dohnat širokou nabídkou herních režimů (letos s obrovskou novinkou streetového VOLTA čutání), inovací samotného fotbalu a oku lahodícím audiovizuálním podáním dění na hřišti i mimo něj. Ale v případě, že jste na zeleném pažitu v loňském roce strávili desítky hodin, pocítíte změny v pohybu hráčů, fyziky míče a dalších součástí zápasů okamžitě. Nechci ovšem tvrdit, že by se úplně vždy jednalo o posun směrem kupředu, bohužel.

Brankáři své schopné útočníky a obránce moc nepodpoří

Začnu ovšem s pochvalou, protože především útočná fáze hry je velmi zábavná. Práce kopálistů s míčem pomocí pravé páčky je velmi intuitivní a jestli jste za poslední roky dostatečně „nasákli“ tvorbou kliček, budete jako ryba ve vodě. Průměrným fotbalistům občas míč nešikovně odskočí, uteče do autu nebo si jej předkopnou tak daleko, že se stane snadnou kořistí obránců, ale superhvězdy zelených trávníků dokáží tvořit finesy, z nichž se vám zatočí hlava. Efektní a efektivní zpracování balónu vypadá skvěle už při pohledu televizní kamery, ale opakované záběry chytí každého milovníka nejrozšířenějšího sportu světa za srdce.

FIFA 20 - Career Valencia vs AS Roma 2d Half I GEM (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

V případě, že se naučíte správně načasovat přihrávku a ovládnete časovanou střelbu, bude pro vás střední obtížnost procházkou růžovou zahradou a můžete směřovat k dalším výzvám či do online soubojů.

Také využívání přesně načasované střelby se přiblížilo více k intuitivnosti a přišlo mi, že se s ním pracuje mnohem lépe, než v loňském roce (i když to může být podstoupenou praxí z FIFA 19). Minely ve vyložených pozicích nejsou již tak časté (i když ukopnutí metr před bránou stále zažijete, což je fajn) a střely slabší nohou nejsou již tak magické i při vychytání přesného okamžiku, ale dokonalé zasažení míče zpoza šestnáctky dokáže vykouzlit neskutečné pumelice, jež by se neztratily ani ve výčtech nejhezčích gólů sezóny.

Letos se tvůrci FIFA 20 zaměřili také na práci obránců. V nastavení lze určit míru jejich nezávislosti, při zachytávání přihrávek či odražených míčů, ale obecně jsou trošku méně samostatní. V klíčových chvílích se musíte snažit převzít otěže, vyčkat si na správný okamžik a výpadem zneškodnit kličkování útočníka. Chce to trošku cviku, ale po několika zápasech budete tuhle novou mechaniku milovat. Zlepšení defenzivní činnosti v poli ovšem zastiňují nepovedené zákroky brankářů. Na přímé střely z dálky sice reagují velmi slušně a v případě, že na ně dosáhnou, tak je usměrní za autovou čáru či k rohovému praporku, ale jakmile se začne zatápět v pokutovém území, doslova ztratí hlavu.

FIFA 20; gameplay: z půlky FIFA 20; gameplay: holky FIFA 20; gameplay: tahání
Hráči dostali k dispozici širokou škálu pohybů, takže se nebojí sprostě zfaulovat soupeře nebo jej zatahat za dres. Došlo i na pověstný gól z půlky.

Začnou zmatkovat, pobíhat nesmyslně po malém vápně a vyrážet míče před sebe přímo pod nohy soupeřů, což v rámci dorážek znamená téměř jistý gól. Nebo úplně naopak neudělají proti hráči na malém vápně tři rychlé kroky a poslušně čekají, do kterého rohu jim útočník uklidí merunu. Když ke všemu přičtu ještě neustálou potřebu boxovat sebelehčí centr k brance bez snahy jej zachytit, vyjde mi z toho velmi špatné vysvědčení, jež si muži mezi třemi tyčemi za rámeček nedají. Ještě tragičtější dopad mají aktuální (ne)dovednosti brankářů v módu VOLTA, kde každá dorážka znamená vysoce pravděpodobné navýšení soupeřova skóre.

VOLTA jako trademark FIFA 20 uspěje jen u některých

Když už jsem zmínil největší novinku letošního ročníku FIFA, pojďme se na ni podívat více zblízka. O módu, který mnozí pasovali na nástupce FIFA Street, se mluvilo nejhlasitěji, protože se vymyká tradičnímu pojetí fotbalu. Čutání na oplocených hřištích za barákem či tradiční futsal totiž doteď v digitální podobě citelně chyběl (pokud neberete v potaz prastarou plážovou kopanou). Tvůrci z EA Sports dobře vyhmátli mezeru na trhu a pustili se do ní se vší vervou. Aby se o režim pouliční kopané zajímali také sváteční hráči, zabalila se VOLTA do příběhového režimu nahrazujícího tažení Alexe Huntera.

FIFA 20 - VOLTA Story 4v4 without goalkeeper I GEM (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

V zápasech režimu VOLTA není čas přemýšlet nad taktizováním. Jedná se o dravější, sevřenější verzi kopané, v níž rozhoduje rychlost a dovednost.

Nyní se chopíte vlastní postavy s unisex přezdívkou Revvy, jež se stane součástí týmu bažícího po účasti na mistrovství světa ve futsalu v Argentině. Mimo Buenos Aires se podíváte na střešní hřiště v Tokiu, do prašného Mexico City či Říma, legendárního Rio de Janeira nebo pod Eifellovku v Paříži. Příběh odsýpá relativně svižně, máte neustálý pocit, že se něco děje a mimo přehnaně cool ladění se občas brnkne i na vážnější strunu. Ve své podstatě se ovšem jedná jen o způsob, jak vám představit všechny možnosti točící se kolem VOLTA módu. Já jsem kouzlu nahrávek o mantinely moc nepodlehl, ale samotný futsal s hvězdami světového formátu jsem si docela užíval.

Přesto mám pocit, že dost konzervativních hráčů na VOLTA zanevře. Je totiž ještě arkádovější než samotná FIFA, což už vyplývá jen ze samotné streetovosti, kdy nejde ani tak o samotné skóre jako spíše o machrování, které k němu vede. Kličky jsou mnohem divočejší, průběh zápasu se chlubí ještě nakopnutější dynamikou a střelba je mnohem těžší, protože váš avatar vypálí směrem daným vaším manuálním zacílením. Může se tak stát, že metr před bránou se ukopnete tak, že balón skončí v rohu nebo se odrazí do soupeřova protiútoku. Některé staromilce navíc praští do očí gumová kolena a velmi pružné kotníky samotných hráčů, kteří při tricích působí až nepřirozeně ohebně.

FIFA 20; gameplay: cool FIFA 20; gameplay: skvadra FIFA 20; gameplay: cool 2
Režim VOLTA sleduje současné trendy streetfotbalové komunity celého světa, čemuž také odpovídají časté záběry z mobilů a ručních kamer.

To je proti pravidlům!

Mimo nově přidaný streetový režim se samozřejmě dočkáme dalšího nášupu klasických módů zaznamenávajících několik změn, jež sice nikoho neurazí, ale ani nenadchnou. Z mého pohledu je největším přínosem možnost vytvoření vlastního manažera (nebo manažerky) v rámci Kariéry. Mimo boje o drahocenné body ve zvolené soutěži se budete snažit vyplnit očekávání vlastníků klubu, kupovat a vychovávat talenty, udržovat v chodu celý tým a ještě se budete starat o jeho psychickou pohodu. Hladina morálky se nezvedá pouze s počtem vítězství, ale musíte být za dobře s lídry v kabině (hezky si s nimi popovídat a nasazovat je do zápasů) a pěkně o nich mluvit na veřejnosti. Tiskové konference jsou velmi dobrým oživením i přes absenci dabingu, ale po chvíli prokouknete, jak odpovídat, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.

Velké množství času samozřejmě utopíte v mikrotransakčním režimu FUT (FIFA Ultimate Team), jenž nemůže ve FIFA 20 chybět. Nekonečná honba za co nejlepšími fotbalisty ve vašem vlastním týmu, propojování synergií k co nejlepšímu výkonu a do krve ubíjející grind, který lze nahradit vytažením kreditní karty, už patří k základním jmenovatelům populárního online/offline módu. Já osobně jsem si jej oblíbil loni díky Squad Battles. Ten nechybí ani letos, takže můžete získávat zkušenosti i bez navštívení krutého světa, kde puberťáci s máminým účtem za zády křižují hřiště s Ronaldem, Messim a Virgilem, zatímco vy se musíte spokojit s několika málo hvězdami, které na vás náhodně vyskočily z balíčků.

FIFA 20; gameplay: neymar FIFA 20; gameplay: messi FIFA 20; gameplay: ronaldo
Neymar da Silva Santos Júnior, Lionel Messi a Cristiano Ronaldo

Stejně tak se lze vydat do soubojů v Pro Clubs, jimž jsem doteď moc na chuť nepřišel. Přesto má tento mód, v němž se chopíte jedné pozice v týmu a vydáte se s dalšími deseti spoluhráči vstříc celkům složeným z dalších jedenácti nadšenců, velkou fanouškovskou základnu, což vývojáře dotlačilo k vybalancování dovedností a číselných statistik s dopadem na samotný projev na hřišti.

Nesmíme zapomenout ani na loňský hit House of Rules, který dokáže z „obyčejného“ fotbalu udělat šílenou arkádu s unikátními pravidly. Přibyla možnost Mystery Ball, jež při každém opuštění míče mimo hrací plochu vymění kulatému nesmyslu speciální vlastnost (silnější přihrávky, střely atd.), a King of the Hill, v níž musíte nabít míč do gólové hodnoty ve speciálních prostorech na hřišti. Ztřeštěné nápady se ve FIFA 20 dají ze zeleného pažitu přenést také na plácky z režimu VOLTA, takže se můžete vyblbnout do sytosti.

FIFA 20; gameplay: tiskovka FIFA 20; gameplay: údaje FIFA 20; gameplay: choreo
Trenérský režim Kariéra nabízí ve FIFA 20 tradiční náplň okořeněnou o tiskové konference. Vše pro spokojené hráče a fanoušky, že ano.

Televizní přenos s výhradami

Arkádový zážitek z digitální kopané je ve FIFA 20 podpořen tradičně velmi kvalitním audiovizuálním zpracováním, které jakoby z oka vypadlo oficiálním přenosům z ligových soutěží. Samozřejmě se dopředu nejvíce tlačí licence na Ligu mistrů, jež se přestěhovala loni z konkurenční série Pro Evolution Soccer. Přes tento obrovský důraz na nejsledovanější evropskou soutěž je proto s podivem, že mi při rychlém turnaji hra nabídla rozlosování loňského ročníku a ne to současné (Plzeň prostě imponuje tvůrcům více než Slavie). Přesto se FIFA 20 musela vyrovnat s překážkou v podobě uzmutých práv na Juventus Turín, který se letos objevil právě v rivalském projektu od Konami.

Tváře fotbalových hvězd jsou zpracované do posledního detailu, stejně jako jejich unikátní pohyby. Podobně bych se mohl rozplývat nad fyzikou dresů, jež se přirozeně vlní (tedy kromě trenýrek, které pruží jako gumová opička). Přesto se letos FIFA 20 nevyhnula řadě nepříjemných technických a grafických bugů, jež si můžete prohlédnout na přiložených snímcích. Některé doslova až vyděsí. Na druhou stranu, téměř bez chybičky se povedla audio část. Zvuk je zkrátka fenomenální, atmosféra na hřišti houstne díky chorálům desítek tisíc fanoušků schopných v hledišti relativně slušně existovat také fyzicky (i když zpovzdálí stále vypadají jako panáci bez emocí, reagující na pokyny naprogramovaných algoritmů).

FIFA 20; gameplay: duch FIFA 20; gameplay: joker
Některé grafické chyby jsou úsměvné jako hráč třetího týmu, který nečinně stojí celý zápas na polovině hřiště, jiné doslova vyděsí, jak sami můžete vidět na jokerovském „úsměvu“ reprezentantky Spojených států amerických.

Stokrát nic umořilo vola

Jak tedy s FIFA 20 zúčtovat? Letošní ročník ve svém jádru nabízí propracovanější útok a obranu, než jsme zažili v loňské sezóně, ale brankáři prošli trpkým vymýváním mozků, což pro mě ve výsledku znamená nulový, možná až mínusový posun. Velké množství módů ovšem dokáže zabavit na dlouhou dobu a vybere si z nich zkrátka každý. Nový režim VOLTA si své fanoušky také najde, ale rozhodně nebude po chuti všem, protože je mnohem agresivnější a zaměřený na individuality, popř. provádění triků (něco jako World of CHEL v NHL 20). Když odhlédneme od sporadických technických chyb, působí FIFA 20 velmi přirozeným a pěkným dojmem.

Přesto nejsem ani letos schopen rozseknout, zda je lepší FIFA 20 nebo eFootball PES 2020, protože se jedná o úplně odlišné hry, které mají společnou „pouze“ kopanou. Zatímco titul od Konami je spíše doménou taktičtěji a trénersky laděných hráčů, fanoušci bezstarostného arkádového pojetí raději sáhnou po FIFA 20. Za mě se jedná o remízu, protože o něco horší grafickou stránku dohání PES na propracovanosti taktiky a brankářích. FIFA 20 vyšla 24. září 2019 na PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch.

FIFA 20; screenshot: nůžky
Akrobatická zakončení patří k nejsvětlejším momentům ve FIFA 20.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze FIFA 20: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 85 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
93 %
Audiovizuální zpracování
91 %
Znovuhratelnost
99 %
FIFA 20; recenze

Klady

 • Svižná hratelnost
 • Přepracované bránění
 • Nový způsob provedení trestných kopů
 • Pro milovníky arkád režim VOLTA
 • Mechanika morálky v režimu Kariéra
 • Ženské týmy
 • Audiovizuální prezentace

Zápory

 • Brankáři
 • Grafické bugy
 • Neaktuálnost některých sestav a složení týmů
 • Občas zmatkující obránci ovládaní AI
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro FIFA 20Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky (předpoklad)
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 3.1GHz / AMD Phenom II X4 965 Intel Core i5-7400 3.0GHz / AMD Ryzen 3 2300X 4-Core 3.5GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460 / Radeon R7 260 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB / Radeon R9 380X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

S jakým herním PC na FIFA 20?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Fifa 20 – Novinky

 1. (5. 2. 2020) Dočkáme se Fortuna ligy ve FIFA 2021?
 2. (12. 8. 2019) Zápasy ve VOLTA vás protáhnou celým světem
 3. (19. 7. 2019) Jak správně obstřelit zeď
 4. (16. 7. 2019) Malá kopaná přebírá otěže
 5. (9. 6. 2019) Buduj si své jméno
 6. HW nároky pro FIFA 20 PC

Dočkáme se Fortuna ligy ve FIFA 2021?

• Novinka: 5. 2. 2020 • Autor: Jakub Němec

Absence nejvyšší české fotbalové soutěže patří už od roku 2011 k tradičním steskům recenzentů, popř. negativům při hodnocení, protože si povětšinou pamatují na časy, kdy se naše liga dala najít mezi německou, anglickou, francouzskou či španělskou soutěží. Zatímco někteří z hráčů se spokojí s českou lokalizací, jiní doufají ve velkorysost vydavatelů v Electronic Arts, kteří by mohli zařadit celky z Fortuna ligy do týmů v základní soupisce. Prozatím si můžeme vybrat z pražské Sparty a Slavie společně s plzeňskou Viktorkou, ale možná se přece jen dočkáme plné šestnáctky domácích týmů. Bylo by na čase, když svou ligu mají digitálně zpracovanou Poláci, Rumuni a Angličané mají dokonce i čtvrtou ligu.

FIFA 20; screenshot: ligy
Ve výčtu podporovaných soutěží v rámci FIFA 20 česká liga chybí.

Proč se vůbec česká liga z FIFA ztratila? Česká asociace zkrátka chtěla za licenci víc peněz, než by EA byla ochotna zaplatit a navíc lesk domácí soutěže se v druhém desetiletí pomalu, ale jistě vytrácel. Několik výjimečných výkonů předvedla v evropských soutěžích Plzeň, Sparta a v posledních letech Slavie, ale jinak se českým klubům moc nevedlo. Dle rozhovoru poskytnutého pro server Aktuálně.cz ředitelem komunikace Ligové fotbalové asociace Štěpánem Hanušem je v zájmu FAČR (Fotbalové asociace České republiky), aby se naše liga v dalších dílech série FIFA objevila.

Sám přitom poznamenává, že Česká republika je jedinou zemí, která se účastní esportového turnaje Global Seires a nemá přímé zastoupení ve FIFA 20. Musím přiznat, že mě popularita české e-ligy ve FIFA 20 docela překvapila. Každý český prvoligový tým se pokusil sestavit co nejlepší hráčskou dvojici, aby uspěl v DATART e:LIZE, již nakonec vyhrál tým Viktorie Plzeň. Jestli si myslíte, že se jedná o přátelskou srandu mezi několika nejlepšími hráči, tak vězte, že za první místo inkasovala vítězná sestava 80 000 Kč a body do celosvětové série, což se stává lákavé pro širší spektrum hráčů.

FIFA 20; screenshot: DATART e:LIGY
Finále DATART e:LIGY ve FIFA 20 hraný na konzolích PS4 si dokonce našel cestu na televizní obrazovky v rámci vysílání televize O2 Sport, což je úspěch, který místní profesionální scéně může pomoci k větší popularitě.

Díky tomu by se podle Hanuše mohla objevit česká liga již v ročníku FIFA 22, tedy napřesrok. Možná si myslíte, že o tak malé věci nemá cenu ani psát, ale v rámci tak rozšířeného sportu jako je fotbal, v němž čeští sportovci působí jako kapka v moři (dobře, možná jako olejová skvrna, které si jako odborník všimnete), je vrácení české ligy obrovským úspěchem. Místní sponzoři dostanou nový prostor a podporování místní kopané se stane lukrativnějším podnikem. Vlastně se jedná o spojené nádoby, v nichž se točí neuvěřitelné peníze.

Osobně bych byl šťastný, kdyby se povedlo dostat českou ligu už do FIFA 21, ale to je spíše přání z říše snů. Po rozhovoru s českými vydavateli a prodejci v rámci výstavy Gamescom 2019 se vlastně divím, že se trhem střední Evropy zástupci Electronic Arts vůbec zabývají, protože dle dlouhodobých statistik interně prezentovaných právě prodejcům stejně většina hráčů hraje za několik vybraných týmů z celého světa (v rámci Evropy za FC Barcelona, Real Madrid, FC Liverpool, Chelsea, oba Manchestery a Bayern Mnichov), zatímco za lokální kluby jen ti nejskalnější fanoušci, kteří z ekonomického hlediska nehrají roli. Ale my českou ligu chceme, tak budeme doufat, že se ji co nejdříve podaří zařadit.

• Zdroje: Sport aktuálně, e-ligaZápasy ve VOLTA vás protáhnou celým světem

• Novinka: 12. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Již od E3 vás poctivě informujeme o tom, co se kde šustne v rámci připravovaného fotbalu od EA. Zcela jistě tedy víte, že FIFA 20 letos nenabídne příběhový režim Cesta s Alexem Hunterem, na nějž jsme byli zvyklí poslední tři sezóny, a místo něj přichází pouliční kopaná VOLTA, v níž se z obyčejného otloukánka za domem stanete přeborníkem v malé kopané. Proti vám se postaví hvězdy světového fotbalu na hřištích po celé planetě. Díky tomu uvidí vaše triky Londýn, Kapské město nebo Tokio na pláccích s různým povrchem. V rámci režimu VOLTA budete moci uplatnit úpravy pravidel na bázi loňské mechaniky House of Rules, o čemž vás přesvědčí nový trailer.

FIFA 20 | Oficiální herní upoutávka na režim VOLTA

Režim VOLTA vypadá nebezpečně dynamicky. Snad se tak bude ve FIFA 20 i hrát.

Trenéři se ve FIFA 20 zúčastní tiskových konferencí

Bude zajímavé sledovat, jaký ohlas si získá nástupce FIFA Street mezi hráči. Konzervativnější pařani ovšem raději rozjedou kariéru, jež zaznamenala mnoho změn. Tvůrci si vzali k srdci zpětnou vazbu od komunity a některé postřehy svých příznivců i kritiků zapracovali do nového ročníku, resp. do módu kariéry. Samozřejmě se dušují, že se tím pozice trenéra přiblíží ještě více k realitě, ale to posoudíme až v plné verzi. Očekávat můžeme detailnější práci s hráči nejen na hřišti, ale také mimo něj. Aktuální forma a důvěra v kouče se totiž bude odvíjet také od jeho odpovědí během tiskových konferencí a při rozhovorech s hráči.

Tento postup již dávno známe ze série Football Manager, v němž docela slušně funguje, takže se nebojím, že by titulu FIFA 20 ublížil. Právě naopak by jej mohl posunout kupředu, tím spíše, pokud se autorům podaří zapracovat mechaniku „novinářské paměti“, díky které se zvědaví pisálci budou ptát na starší věci či si dávat dohromady jednotlivé události. Pro týmovou morálku může být opravdu zničující, když zkritizujete hráče za chyby v taktickém rozestavení, jež jste sami navrhli. U samotných odpovědí budou přítomny i jednotlivé symboly, jež naznačí, jakým směrem se bude konverzace dále vyvíjet, takže by se nemělo stávat, že z plánované pochvaly bude nečekaný hejt do kabiny.

FIFA 20; screenshot: volta FIFA 20; screenshot: volba
Svůj unikátní styl můžete předvést jak v režimu VOLTA, tak při vytváření trenéra. Větší možnosti se nám zřejmě nabídnou u Freestyle kopané, ale bude to vykoupeno mikrotransakcemi.

Na lavičku patří také ženy

Společně s detailnějším vedením týmu se tvůrci z EA Sports zaměřili na poctivější prezentaci samotného trenéra. V pokročilém rozhraní, jež si z vizuálního hlediska tvorby postavy nezadá s těmi nejlepšími akčními RPG, si totiž vypipláte svého kouče do poslední nitky svetru. Navrhování vlastního avatara není možné podceňovat, protože se na něj budete dívat docela často, nejen při zápasech, ale hlavně při samotných tiskových konferencích. Pro některé z vás bude zřejmě vítanou novinkou také možnost dosadit do čela týmu ženu. Ano, FIFA 20 poprvé zařadí trenérky něžného pohlaví, což otevírá možnost dostat je třeba na lavičku áčka Realu Madrid (to by se Zidane divil).

Nebudeme si nalhávat, že by EA tímto krokem bojovalo proti předsudkům fotbalového světa o ženském fotbalu, ale umělé inteligenci ve vedení klubů bude pohlaví trenéra úplně jedno (ještě aby ne, kontroverzi s nerespektováním ženských trenérek v digitálním světě by si EA za rámeček asi nedalo). Místo toho budou vlastníci týmů sledovat vaše úspěchy na samotném hřišti. Ten má záviset na tom, jak si navyknete na nové herní prvky, o nichž jsme vás informovali v minulé novince, především na inovované zahrávaní trestných kopů, menší samostatnosti umělé inteligence a poupravení fyziky míče.

FIFA 20; screenshot: trenérka
EA se po nedávném zařazení ženských týmů do série FIFA rozhodla také pro ženské trenérky.

Online ligy ve FIFA 20 zaznamenají změny

Celý kolotoč okolo zážitku pro jednoho hráče je sice fajn, ale většina fotbalistů před obrazovkou jej vnímá pouze jako trénink před vstupem do multiplayerového kolbiště, které ve FIFA 20 opět ponese zkratku FUT (FIFA Ultimate Team). EA uvolnila detailní informace o proměnách oblíbeného online režimu, který nejenže nabízí prostor pro vytváření vašich vysněných týmů, ale zároveň přináší vydavateli nemalé částky v rámci mikrotransakcí (uvidíme, jak se „balíčkování“ hráčů bude vyvíjet v letošní sezóně).

Dle všeho se tvůrci snaží, abyste u FUT 20 vydrželi co nejdéle, a proto se pokračuje v měsíčních sezónách známých z loňského ročníku, jež budou prostoupeny úkoly přinášející sladké odměny za jejich splnění. Jednotlivá zadání se v nadcházející FIFA 20 mají sdružovat do tematických celků, takže nebude problém vyhlédnout si pro vás přijatelné questy na zeleném pažitu, zatímco ostatní zavrhnete. Získáváním zkušeností se dostanete nejen k novým skinům, hráčům a dalším aktivitám, ale také poroste vaše prestiž, což znamená, že budete dostávat těžší úkoly. Mám pocit, že koho nezajímají turnaje FUT Champions nebo Division Rivals, tak si najde dost zábavy právě zde.

FIFA 20; screenshot: pirlo
Slavní hráči minulosti do režimu FUT patří a nebude tomu jinak ani ve FIFA 20.

Jinak se v rámci FUT 20 upravují jednotlivé mechanismy správy týmu, předvolby taktiky, synergie mezi hráči a další prvky, jejichž vypsání by působilo spíše jako telefonní seznam a dnešní novinku by úplně rozbilo. Zájemci si bez váhání otevřou odkaz s podrobným popisem nových možností, zatímco ti méně aktivní budou zjišťovat změny až přímo ve hře. Osobně bych vypíchl především úpravy v hledišti, kde si můžete nastavit fanouškovská chorea předváděná před zápasem i během něj. Více méně blbůstka, která ovšem báječně podpoří atmosféru na samotném hřišti.

Dočkáme se české ligy ve FIFA 20?

Pro českého fanouška by měla mít mnohem větší dopad jiná zpráva – zařazení české FORTUNA ligy do oficiálního seznamu soutěží, v nichž můžeme zápolit. V minulém ročníku jsme se setkali s trojicí Sparta, Slavia a Plzeň, ale kompletní zastoupení naší nejvyšší soutěže chybí. Šuškanda proběhnuvší internetem v červenci ovšem ještě nabízí určitou naději, že si zahrajeme na českých hřištích, což by bylo skvělé. Uvidíme až při vydání plné verze, která se připravuje na 27. září pro PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: EA blog, YouTubeJak správně obstřelit zeď

• Novinka: 19. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Trestné kopy pro mě jak v sérii PES, tak ve FIFA byly vždy jedním z kamenů úrazu, a proto jsem se místo střel v nádherně zakroucených trajektorií známých z televizních obrazovek rozhodl raději rozehrát standartní situaci i v těch nejlukrativnějších místech před velkým vápnem. S letošní úpravou ve FIFA 20 by ovšem mohlo být vše jinak. Tvůrci představili nový systém zaměřování přímáků a penalt, díky kterému bychom měli mít větší kontrolu nad dráhou letu míče. Zatím vypadá dost šíleně určit místo doletu mimo svatyni soupeře a spoléhat na rotaci, ale může to fungovat parádně, což ovšem zjistíme až s prvními zkušenostmi s hratelnou verzí.

FIFA 20 | Oficiální herní upoutávka

Rozjuchaná ukázka FIFA 20 nám opět ukazuje řadu oku lahodících situací jako z televizního přenosu, ale především informuje o novinkách v hratelnosti.

Sympaticky se jeví také různé typy střel, které můžete zatočit, nechat prudce padat za zdí či jen napálit z plné síly do šibenice. Díky opět poupravené fyzice míče bychom se měli dočkat reálnějších situací na hřišti a tím také mnohem hezčích gólů (a trapnějších minel). Ovládnutí pohybu s balónem i bez něj bude kritické, protože letošní díl FIFA 20 se mnohem více zaměřila na hru jeden na jednoho. Kličky zatím vypadají dynamičtěji, díky čemuž dostane pravá páčka ovladače opravdu zabrat, ale ani obránci s mechanikou agresivnějšího a kontrolovanějšího procesu bránění nevypadají zle.

Budete se zkrátka muset více snažit a mít vše pod palcem, jinak budete po závěrečném hvizdu soupeři blahopřát k výhře. Jak jsme totiž informovali v předchozích novinkách, letošní ročník bude mnohem více o vašich schopnostech, protože aktivní podpora umělé inteligence především při bránění bude utlumena. Díky tomu bude docházet k častějším brejkům, jejichž zakončování by se mělo blížit dění na hřišti ve skutečnosti. Brankáři tak v přímých soubojích přestanou fungovat jako supermani a vstřelit gól z vyložených šancí by mělo být snadnější. Uvidíme, jak vše bude fungovat v praxi od 27. září, kdy FIFA 20 vyjde na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: ea.comMalá kopaná přebírá otěže

• Novinka: 16. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Možná patříte k hráčům žehrajícím na fakt, že FIFA přináší každý rok minimum inovací. Právě na vás útočí Electronic Arts se svým pojetím VOLTA Football. Elektrizující název ovšem neodkazuje na slavného vynálezce, ale vychází z portugalského výrazu znamenajícího „vrátit se“, což pro FIFA 20 znamená víc než by se na první pohled mohlo zdát. Mimo to, že se vrátíme v čase do dob, kdy FIFA Street pohlcovala všechny freestylisty v kopačkách, tak myšlenkou tvůrců je především návrat do ulic, kde podle nich fotbal vznikl a kam také stále neodmyslitelně patří. Nemůžeme autorům upřít, že kopačák prohání na plácku za domem každý druhý kluk (a postupem času roste i počet dívek), takže jsem na jejich pojetí dost zvědavý.

FIFA 20 – Volta (trailer)

Zběsilé tempo ukázky VOLTA Football v rámci FIFA 20 se neomrzí ani po měsíci.

Už první ukázka nám chtěla dokázat, jak je malý fotbal v kleci super a cool a že by jej měl dělat každý, včetně milionářů pobíhajících na hřišti během hymny Ligy mistrů. Autoři samozřejmě sází na upravitelnost postavy (a s ní provázané kosmetické mikrotransakce) podobně jako v NHL 19, kde se objevil mód World of CHEL. Se svým avatarem budete dobývat čest a slávu za pomoci ohromujících triků, jež fotbalové fajnšmekry pošlou do kolen. S tím se zcela jistě bude pojit také scénář o ošklivém kačátku někde z Horní Dolní, které nakonec celému světu ukáže, že jeho fotbalový um sjedná světový mír. Přeháním, vím o tom, ale budu hodně překvapený, pokud se scenáristé vyhnou klasickým klišé sportovních filmů.

VOLTA není jen o image hráče

Pakliže jste již imunní vůči všem oblečkům, tetováním a dalším úpravám vizáže postavy v herním světě, bude vás pravděpodobně více zajímat, co se ve VOLTA Football bude dít z pohledu hratelnosti. Mód FIFA 20 se má věnovat především parádičkám, takže tvorba triků by měla být snazší i pro ty, kteří si na virtuálním hřišti raději přihrají, než aby čelili kličkování v soubojích jeden na jednoho. Nabízí se také různé vychytávky s mantinely či klecí po okrajích hřiště. Myslím, že efektní sestřihy z online zápasů zaplní streamovací kanály ihned po vydání, což marketingové oddělení EA jedině potěší.

FIFA 20; screenshot: Volta, hřiště
Pokrytí míče bude v soubojích jeden na jednoho v rámci módu VOLTA Football klíčové.

Doufejme, že se VOLTA objeví v dosud neoznámeném, ale očekávaném demu, abychom mohli o FIFA 20 vycházející 27. září na PC, PS4 a Xbox One říci více. Zařazení streetové malé kopané se dá předpokládat, protože i v minulých letech se objevila ochutnávka příběhového módu. Uvidíme, co nejbližší dny a týdny přinesou.

• Zdroje: ea.comBuduj si své jméno

• Oznámení: 9. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Autoři FIFA 20 zřejmě dlouho uvažovali, čím by ozvláštnili nadcházející sezónu celosvětově oblíbeného simulátoru kopané. Pomoci jim mohl výlet do historie, kdy série FIFA sdílela fanoušky čutané se svým spin-offem FIFA Street, jenž se zaměřoval na vyobrazení fotbalu na pláccích za domem. K podobným principům se vrací mód Volta Football, v němž si to rozdáte v zápasech 3v3, 4v4 nebo 5v5. Ovládat budete vámi vytvořený charakter, jemuž přiřadíte specifickou vizáž, oblečení, tetování a pohyby. Nepochybuju o tom, že některé prvky budou dostupné pouhým zvyšováním úrovně, zatímco exkluzivnější budou podrobeny kosmetickým mikrotransakcím.

FIFA 20 | Oficiální upoutávka k představení – VOLTA

Oficiální trailer - Volta Football si svým undergroundovým pojetím nezíská srdce všech hráčů FIFA 20, ale mohl by nabídnout zajímavou volbu pro ty, kteří se sérii EA vyhýbají.

Autoři z EA Sports kladou ve Volta Football důraz na dovednosti jednotlivce. S trochou cviku a šikovnosti dokážete vykouzlit ohromující triky využívající nejen rychlých nohou vašeho hráče/vaší hráčky (budou také smíšené týmy, na pohlaví postavy nezáleží), ale také za využití okolního prostoru. Narážečka o zeď či pletivo dokáže spolehlivě zaskočit sebelepšího soupeře. V případě, že se nebudete chtít pachtit se svým vlastním avatarem, můžete vždy sáhnout po hráčích z licence FIFA, díky čemuž můžete do klece poslat Messiho proti Ronaldovi, což by mohl být exkluzivní zážitek.

Sympatickou snahou tvůrců je zprostředkovat pocit pouličního fotbalu z celého světa, takže bychom si měli zahrát na střeše tokijského věžáku, pod mostem v Amsterodamu nebo na plácku v brazilské favele stísněném okolními domy. Z dostupných materiálů je znát, že si speciální tým tvůrců z EA Sports opravdu máknul. Audiovizuální prezentace zatím šlape na jedničku, takže nezbývá než držet palce, aby vše vyšlo podle plánů, které se evidentně inspirovaly u NHL Threes či streetového módu NBA Live 19. FIFA 20 obsahující mód Volta Football vyjde 27. září na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: YouTube


Fifa 20 – Oznámení

 1. FIFA 20 si bere připomínky komunity k srdci
 2. Bránění odměňuje aktivní hráče
 3. FIFA 20 učiní přítrž zázračným žonglérům
 4. HW nároky pro FIFA 20

FIFA 20 si bere připomínky komunity k srdci

• Oznámení: 31. 5. 2019 • Autor: Jakub Němec

Tvůrci EA Sports starající se o hladký chod fotbalové simulace FIFA 20 celý rok vstřebávali poznámky hráčů z celého světa a v blogově laděném článku shrnují inovace pro další ročník. Nikde sice není napsáno, že se naplno projeví již v letošní sezóně, ale jejich zařazení se dá očekávat. Potvrzení novinek se zřejmě dočkáme až při oficiálním oznámení 8. června na EA Play. Přesto se vyplatí text Gabriela Zara, Coreyho Andresse a jejich týmu prostudovat, protože jejich postřehy slibují do budoucna velké věci.

Fifa 20; screenshot: journey
Bude FIFA 20 pokračovat v rozvíjení příběhového módu? Uvidíme již 8. června v rámci EA Play před E3 2019.

Jako jeden z problémů, který hráče letošního ročníku trápil, vyzdvihují potíže s různou úrovní hráčů. Rádi by se soustředili na to, aby si FIFA 20 užili jak rekreační pařani, tak aby nabídla komfortní prostředí pro profesionální hráče. Otázkou tedy je, jak odladit samotnou hratelnost, aby se zmlsaní vlci různých smeček nažrali a koza zůstala celá. Uvidíme, jak si s tímto nelehkým problémem vývojáři poradí, ale protože se jedná teprve o hudbu blízké budoucnosti, pojďme se raději zaměřit na již oznámené úpravy pro následující ročník.

Bránění odměňuje aktivní hráče

Velkou změnou by měla projít především defenzivní fáze. Fotbalisté ovládáni umělou inteligencí již nebudou tak aktivní a budou spíše aktivně vykrývat prostor než se pouštět do vlastních akcí. Ty musí převzít do svých otěží hráč samotný. Obranné zákroky budou následovány aktuálně nejvhodnějšími akcemi pro tým (odkopnutí, rozehrání míče). Do budoucna by mělo být oslabeno také zdvojování hráčů, kdy jste si mohli povolat blízkého spoluhráče, abyste snadněji odebrali mičudu soupeři.

Fifa 20; foto: obalka
Kdo by se podle vás měl dostat na přebal FIFA 20? Cristianovi Ronaldovi totiž u EA zřejmě zavřeli vrátka před nosem díky jeho aférám z posledních měsíců

Díky tomu by mělo docházet častěji k situacím jeden na jednoho v šestnáctce, kde by již neměli brankáři představovat superhrdiny s bleskově rychlými reflexy. Místo toho by se měli realističtěji pohybovat, občas udělat chybu či nečekaný pohyb. Tvůrci se také zaměřili na doklepávání míče do prázdné brány, kdy by vaši útočníci měli mít větší pravděpodobnost úspěšného zásahu do nechráněné svatyně. Měly by se tak omezit frustrující situace, kdy se trojice elitních útočníků marně snaží dotlačit pumlíč za brankovou čáru a jen orazítkovávají tyčky.

Zato trefit míč pomocí načasovaného zakončení (novinka ve FIFA 19) by mělo být o poznání těžší. FIFA 20 se chce zaměřit více na realismus, takže dokonalá trajektorie vystřeleného projektilu se nebude objevovat tak často a téměř vůbec u střel z otočky. Voleje, hlavičky, centry a střelba bez přípravy by měly nabídnout nečekané situace, které se na trávníku v reálném zápase tradičně stávají (to bude zase vztekání a rozsekaných ovladačů při nepředvídaných nepřesnostech nejlepších fotbalistů světa). S tím samozřejmě souvisí propracovanější kolizní systém, kdy každý kontakt může hvězdu vašeho týmu rozhodit a on pošle balón až na horní tribunu stadionu.

FIFA 20 učiní přítrž zázračným žonglérům

Jsem velmi rád, že se lidé zodpovědní za hratelnost podívali na zoubek také kličkování, tedy přesněji vršení jedné kličky za druhou. Ve FIFA 19 mi přijde dost na hlavu postavené, jak hvězdy s maximálním skillem v ovládání míče rotují kolem míče jako baletka během Labutího jezera, jsou neustále schopni pokrýt si balón a to vše ještě v maximální rychlosti. V novém ročníku FIFA 20 by se mělo kouzelníkům s mičudou naházet trošku klacků pod nohy a při častějším řetězení triků by měla exponenciálně (to je fakt hodně) růst pravděpodobnost ztráty balónu. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat v praxi.

Fifa 20; foto: kličky
Kouzelníci s míčem budou mít ve FIFA 20 mnohem realističtější kontury. Můžeme tak zapomenout na nikdy nekončící kličkovanou přes půl hřiště?

Autoři z EA Sports se také vrhli na umělou inteligenci hráčů při bránění standartek. Trpaslíci tak už nebudou osobně bránit dvoumetrové věže, kterým sahají tak po pás. Místo toho by se měli zaměřit na vyhledávání pro ně adekvátních soupeřů, popř. vyplňovat rizikové prostory. Naopak jistého omezení se dočká manuální ovládání brankářů, které se bude blížit více realismu, takže se již brankář nevydá sprintem na kraj velkého vápna, i když si to bude vroucně přát (leda s pořádnou mírou risku).

Dnešní přehled novinek zakončím tím, že se tvůrci podívali také na systém nahrávek, jejichž přesnost bude odpovídat tlaku vyvíjenému na hráče s míčem. Sympatické je také přidání prudké narážečky, díky níž budete schopni v rychlosti překonat zhuštěnou obranu a la současný Liverpool, což by mohlo v praxi fungovat jako ultimátní ničivá zbraň pro likvidaci statické defenzivy soupeře. Prvního gameplaye bychom se měli dočkat v sobotu 8. června, kde by se měly výše naznačené směry naplno projevit, kde se určitě oznámí datum vydání a kde se potvrdí předpokládané vydání na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: Electronic Arts

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací