Populární značka nositelné elektroniky Fitbit, kterou nedávno koupil Google, svá zařízení naučila měřit okysličení krve. Předběhla tak dokonce i Apple, který se senzory chlubil už dříve, ale funkci zatím nezpřístupnil. K čemu je takové měření a co vám napoví o vašem zdraví?
Fitbit novou funkci postupně aktivuje v zařízeních řady Versa, Ionic a Charge 3, a to skrze aktualizaci systému. Momentálně je však dostupná jen pro několik procent uživatelů a ostatní si musí počkat, až dorazí i do jejich zařízení. Senzory s možností měřit SpO2 jsou v chytrých hodinkách a fitness náramcích značky Fitbit už déle, ale až nyní je výrobce naučil interpretovat data způsobem umožňujícím zobrazit SpO2. Podobnou analýzu už přitom zvládá i konkurence, zmínit musíme zejména chytré hodinky Garmin.
Hodnota okysličení krve ukazuje, jak dobře se kyslík šíří v celém těle. To má zásadní vliv na správnou funkci orgánů. Sledování okysličení krve je prospěšné při cvičení (říká, jak tělo zvládá například náročný trénink nebo dlouhý výšlap) i při spánku, kdy zase může upozornit na skryté zdravotní problémy.
Prozatím Fitbit povolil měření pouze v části aplikace, která se věnuje spánku. Výsledky zároveň neuvidíte po hodinách, ale jako celkový přehled v podobě souhrnného grafu. Měření je pouze orientační – Fitbit nechce konkurovat lékařským zařízením, ale spíše uživatele varovat, když se v těle děje něco podezřelého.
Graf okysličení krve vás upozorní na prudké výkyvy hladiny kyslíku v krvi ve spánku a napoví tak, kdy už je čas navštívit lékaře. Špatné okysličení krve může vést k problémům s dýcháním nebo může být příznakem spánkové apnoe. Touto poruchou trpí mnoho lidí, aniž by o ní vůbec věděli. Dochází při ní k problémům s dýcháním během spánku, a pokud se apnoe neléčí, může ohrozit naše zdraví.
Výkyvy okysličení krve mohou být důsledkem vysokého krevního tlaku a řady dalších zdravotních problémů. Nemusíte se ale hned děsit: možná máte za sebou jen náročný týden. Hodnoty sledujte alespoň pár týdnů, a pokud se výkyvy nezklidní, raději navštivte lékaře.
Podobně jako ostatní výrobci nositelné elektroniky, i Fitbit se snaží posunout z pouhého „měřiče kroků a počítadla kalorií“ ke všestranně užitečnému zařízení, které pohlídá nejen váš sportovní výkon, ale i zdraví. Tento trend se nám líbí a nemůžeme se dočkat, až bude měření hladiny kyslíku v krvi dostupné i u nás. Uvidíme, kdy se na této vlně sveze i silný soupeř Apple a další výrobci wearables.