6 tipů, jak ušetřit AlzaCafé

Flicker-free a filtry modrého světla: jak chránit své zdraví při práci s PC

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Práce na počítači dnes může zabírat významnou část naší pracovní doby i volného času. Ve výsledku před počítačem strávíme i několik desítek hodin týdně. Nejen v tomto případě bychom se tedy měli starat o to, jaký vliv na nás světelné záření monitoru má a jak můžeme ty negativní zmírnit či zcela zneškodnit.

Flicker-free a filtry modrého světla

Flicker-free a filtry modrého světla – OBSAH

  1. Co je PWM a proč potřebujeme flicker-free monitory?
  2. Filtry modrého světla mohou vyřešit nespavost
  3. Brýle proti modrému světlu: Jaké dávají smysl?
  4. Ergonomie monitoru

Co je PWM a proč potřebujeme flicker-free monitory?

Každý bezpochyby ví, že počítačové monitory disponují nastavením jasu. Zkrátka otevřete menu na displeji, vyhledáte jas a stáhnete ho, kam potřebujete. Může se zdát, že v tom není žádná věda, protože podsvícení monitoru se zkrátka jen „ztmaví". Omyl.

Flicker-free a filtry modrého světla
Ničí monitor oči? Určině ne, unavit je však může. Ochrana zraku při práci s počítačem je důležitá především kvůli prevenci různých bolestí nebo třeba nespavosti.

Výrobci monitorů používají k regulaci jasu různé způsoby, z nichž nejoblíbenějším byla dlouhou dobu pulzně šířková modulace neboli PWM (Pulse-width modulation). Tato technika je levná a efektivní, pro výrobce tedy ideální. V elektronice se používá často, v počítači například pro kontrolu otáček ventilátorů chlazení. Monitor, jehož jas je kontrolovaný skrze PWM, ve skutečnosti nedisponuje všemi úrovněmi jasu, které v menu nabízí, nýbrž pouze dvěma, 0% a 100%. Pokud chcete, aby jas nabýval některou z úrovní mezi těmito hodnotami, standardní monitor zapojí právě PWM.

Namísto prostého snížení záření podsvícení se začne jeho úroveň vysokou frekvencí měnit z 0 na 100% a naopak. O výsledném jasu pak rozhoduje poměr obou hodnot v rámci jedné periody. Zkráceně to tedy znamená, že monitor s PWM bliká, člověk to ale nepozoruje právě díky vysoké frekvenci, která dokáže naše vědomí ošálit.

Flicker-free a filtry modrého světla
Srovnání redukce jasu pomocí PWM a flicker-free monitoru.

Ačkoliv problikávání monitoru nevnímáme, naše oko ho stále pozoruje a oční zornice mění svoji velikost. To může vést až k nepříjemným bolestem hlavy, které jsou samozřejmě nežádoucí a dokážou spolehlivě vyrušit ze soustředění. Velká část monitorů má frekvenci podsvícení někde mezi 90 Hz a 400 Hz, existují však i monitory, jejichž PWM pracuje na frekvenci v jednotkách nebo desítkách kHz.

i Pozor, frekvence podsvícení nemá nic společného s obnovovací frekvencí monitoru. Zatímco frekvence podsvícení určuje, kolikrát za sekundu problikne LED podsvícení, obnovovací frekvence udává maximální počet různých snímků, které dokáže monitor za jednu sekundu zobrazit, rozhoduje tedy o plynulosti obrazu.

Bolesti hlavy způsobené koukáním do monitoru samozřejmě nejsou nic příjemného a výrobci si to také začali uvědomovat. Prvním krokem v tomto boji bylo výrazné zvýšení frekvencí, což sice negativní efekt zmírnilo, nikoli však zcela eliminovalo. Pravé řešení představují až flicker-free monitory, které již k regulaci jasu nevyužívají PWM, nýbrž jiné specializované obvody. Tyto obvody zajišťují, že k LED diodám už nejsou přiváděny jen dvě napěťové úrovně, ale celá jejich škála. To znamená, že pokud na flicker-free monitoru snížíme jas, svítí skutečně méně.

Pozitivní vliv, který na nás flicker-free monitory oproti PWM modelům mají, se může transformovat v pohodlí, efektivitu práce a nakonec i lepší náladu.

Flicker-free a filtry modrého světla
PWM může být jedním z faktorů majících neblahý vliv na vysychání a následné slzení očí u počítače. 

Filtry modrého světla mohou vyřešit nespavost

Jedním z faktorů, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví i psychiku, je modré světlo. V historii jsme byli vystavováni zpravidla slunci, které mělo všechny složky vyrovnané, a svíčkám, ohni nebo žárovkám, v jejichž žlutém světle byla modrá část spektra zastoupena jen okrajově.

i Zajímavé monitory s funkcí filtru modrého světla:

Především díky velmi nízké spotřebě a vysoké svítivosti se v posledních letech čím dál více používají světlo emitující diody – LED. Ty byly pro svět velkým přínosem. S jejich používáním se pojí ale i jisté nevýhody, které představuje především nevyrovnanost barevného spektra vyzařovaného světla. Jasně v něm dominuje modrá složka, jež má na lidské tělo znatelný vliv. Ten může být v některých případech žádoucí, když ale vystavení modrému světlu nekontrolujeme, spíše nám škodí.

Flicker-free a filtry modrého světla
Ve večerních hodinách je taktéž vhodné omezit svícení bílým až modrým podsvícením, může to mít podobný výsledek jako  použití filtru moderého světla PC.

Jak? Světlo obecně má značný vliv na cirkadiánní (biologický) rytmus lidského těla. Při vystavení běžnému spektru je i rytmus běžný a přirozený, nevhodné vystavení modrému světlu ho však může narušit. Modré světlo totiž podporuje aktivitu a účinně potlačuje hladinu hormonu, který usnadňuje spánek. To znamená, že zatímco v ranních a odpoledních hodinách je modré světlo pro člověka vhodné, v těch večerních je přímo nežádoucí. Pokud zdroje modrého světla, mezi něž patří především a hlavně moderní displeje s LED podsvícením, večer neomezíme, mohou nabourat denní rytmus a znekvalitnit spánek, nebo dokonce zapříčinit nespavost.

i Jestliže vás při práci trápí bolest očí z monitoru, která se může snadno transformovat v bolest hlavy, ujistěte se, že nemáte monitor příliš blízko. Dopřávejte si dostatečné pauzy, při kterých hledíte do dálky, uvolňuje to zaostřovací svaly a předchází bolesti. Další prevencí mohou být také například brýle pro práci s PC. Určitě nepodceňte osvětlení u počítače, když je tma. Nemusí být všem příjemné, ale objektivně snižuje kontrast scény a pomáhá při únavě očí.

Nejjednodušší metodou omezení modrého světla je snížení jasu displeje. Méně modrého světla má na nás samozřejmě menší vliv. To se pojí s předchozí kapitolou. Nemáte-li flicker-free monitor, nemusí být negativní efekt záření redukováním jeho intenzity příliš ovlivněn.

Za významný pokrok můžeme považovat filtry modrého světla. Ty modrou složku potlačují, čímž výrazně zkreslují barevné podání monitoru, pro grafickou práci se tedy příliš nehodí. Avšak díky tomu, že lze filtr modrého světla libovolně vypínat a zapínat, můžete ho použít jen ve chvíli, kdy barevné podání oželíte.

i Pokud je váš spánek nekvalitní a doma svítíte bílým až modrým světlem, možná by bylo vhodné zvážit, zda neexistuje souvislost. Mezi svítidly a žárovkami je ideální vybírat takové modely, jejichž barva je teplejší než barva denního světla. Ideální jsou svítidla s nastavitelnou barvou. Večerní světlo by pak mělo mít teplotu zhruba 2000–3000 K.

Takovým filtrem může disponovat počítačový monitor nebo software, je tedy jedno, jakým způsobem se modrá složka omezí. Bez rozdílu v provedení by měla jít nastavit úroveň intenzity potlačení, softwarové filtry modrého světla pak lze dokonce automaticky aktivovat v určitou hodinu, například po západu slunce.

Brýle proti modrému světlu: Jaké dávají smysl?

Alternativou k softwarovým a jiným filtrům jsou brýle blokující modré světlo. Podle některých se jedná o efektivní způsob, jak ve večerních hodinách blokovat modré světlo nejen z displejů, jimž se vystavujeme, ale také z dalších bílých svítidel, s nimiž se ve večerních hodinách setkáváme. Brýle na modré světlo v takovém případě fungují jako filtry před očima. Nosit takové brýle déle než jen před spaním je ale kontraproduktivní, protože, jak jsme si již řekli výše, přes den modré světlo potřebujeme.

Brýle proti modrému světlu
Že jsou brýle červené, ještě neznamená, že správně blokují modré světlo, i když se jedná o znak, který tomu nasvědčuje. Také je ale důležité, aby dobře obepínaly obličej – klasické obroučky proto příliš dobře nefungují.

Jak např. říká český vynálezce Hynek Medřický, nejlepší brýle jsou takové, které maximálně blokují jak modrou, tak zelenou složku světelného spektra. Takové brýle jsou zpravidla výrazně červeně zbarvené. Od brýlí, které výrazné zbarvení postrádají, nelze očekávat dobré výsledky. Podle Medřického je důležitý také tvar brýlí. Klasické dioptrické obroučky vám příliš dobře neposlouží, protože kolem nich stále proniká velké množství světla. Lepší jsou velká skla (avšak typicky plastová) a obroučky, které maximálně obepínají obličej, takže blokují i světlo ze stran.

Správná ergonomie monitoru je základ úspěchu

Pokud u počítače cítíte nepohodlí, bolí vás hlava nebo se zkrátka nemůžete soustředit, může to být způsobeno nejen nevhodným zářením monitoru, ale také jeho neoptimálním umístěním. Stejně jako se vyplatí investovat do kvalitní kancelářské židle, je vhodné nešetřit ani na dalších ergonomických prvcích. Jedním z nich může být držák na monitor.

Flicker-free a filtry modrého světla: bolest za krkem
Jestliže chcete u počítače sedět lépe a zamezit různým bolestem, můžete si přečíst článek Ta správná cesta ke zdravějšímu sezení.

Ideální je koupit monitor s nastavitelným stojanem. Důležitá je možnost nastavení výšky, naklopení a natočení. Jestliže plánujete nákup monitoru bez přizpůsobitelného stojanu, nebo doma už jeden takový máte, určitě vás potěší, že lze zakoupit držáky na monitor zvlášť. Připevňují se podle standardu VESA 100 × 100 mm nebo 75 × 75 mm.

Ačkoli se mohou v některých aplikacích uplatnit držáky monitoru na stěnu, mnohem jednodušším řešením jsou ty, které se připevňují ke stolu. Nemusíte nic vrtat, pouze dotáhnete šrouby a můžete monitor připevnit. Velkou výhodu představují nejen široké možnosti nastavení polohy, ale u lepších modelů také snadný proces její změny. Pružiny, které simulují protizávaží, dovolují manipulaci s monitorem pomocí jediného prstu. Díky tomu si můžete vždy nastavit monitor tak, aby co nejlépe odpovídal vašemu aktuálnímu posedu.

Jestliže se vám nechce investovat přímo do nastavitelného držáku na monitor, ale polohu monitoru byste rádi zvýšili, nabízí se jako řešení ještě jednodušší podstavce pod monitor.

i Samotný držák na monitor všechnu ergonomii nespasí. Základem je kvalitní židle, pokud se nechcete zbavovat té současné, můžete zvážit alespoň koupi bederní opěrky nebo podsedáku pro lepší sezení. Jestli však novou židli koupit chcete, ale nevíte jakou, můžete si přečíst náš test kancelářských židlí.

Díky držákům na monitor lze dosáhnout fantastické ergonomie, ulevit krku od namáhání, a předejít tak jeho bolestem. Když to skloubíte s flicker-free monitorem, jste na dobré cestě k pohodlnější práci na počítači. Pokud k tomu ještě začnete používat filtry modrého světla, je možné, že se vám pak bude spát lépe.

AROZZI Visione VX-800 Black
Brýle na počítač - herní, 0 dioptrií, čtvercové, kovové, jantarová barva skel, bílá a černá barva obrouček, UV ochrana UV400, snížení únavy očí, v balení pevné pouzdro a hadřík na čištění, šířka brýlí 14,1 cm, délka nožiček 13,8 cm

1 479,-
Můžete mít v úterý 4.10.
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: AROZ08g25
24" MSI Optix G24C4
LCD monitor prohnutý, Full HD 1920 × 1080, VA, 16:9, 1 ms, 144Hz, FreeSync, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, sluchátkový výstup, VESA

5 939,-
Můžete mít dnes od 17:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WQ27o5o5k
GUNNAR Berkeley Onyx, jantarová skla
Brýle na počítač - herní, klasické, 0,2 dioptrií, obdélníkové, plastové, jantarová barva skel, černá barva obrouček, UV ochrana UV400, ochrana proti poškrábání, zakřivený tvar, snížení únavy očí a zvýšení kontrastu, v balení hadřík na čištění a měkké pouzdro, šířka brýlí 12,9 cm, délka nožiček 14,2 cm

1 209,-
Můžete mít v úterý 4.10.
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: JD610m3c4
GUNNAR Gaming Collection RPG designed by Razer, onyx/yellow
Brýle na počítač pro práci s LCD monitorem, dioptrie 0,25, snižují únavu očí, zvyšují kontrast, ostrost, detaily, redukují odlesky, technologie skel i-AMP

1 999,-
Můžete mít v úterý 4.10.
Skladem 3 ks u partnera
Objednací kód: JD610m3a
24" Samsung F24T350
LCD monitor Full HD 1920 × 1080, IPS, 16:9, 5 ms, 75Hz, FreeSync, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, HDMI 2.0, VGA, VESA

2 989,-
Můžete mít ihned na 19 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WH603r3e
31.5" MSI Optix G32C4
LCD monitor prohnutý, Full HD 1920 × 1080, VA, 16:9, 1 ms, 165Hz, FreeSync, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, sluchátkový výstup, VESA

7 990,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WQ27o5o5w7
GUNNAR Pendleton Slate, jantarová skla
Brýle na počítač - herní, moderní, 0,2 dioptrií, obdélníkové, kovové, jantarová barva skel, černá barva obrouček, UV ochrana UV400, ochrana proti poškrábání, zakřivený tvar, snížení únavy očí a zvýšení kontrastu, v balení hadřík na čištění a měkké pouzdro, šířka brýlí 13,6 cm, délka nožiček 13,8 cm

1 609,-
Můžete mít dnes do 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JD610m3c9
0
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací