Alzákovy Jarní TOPky Velké zboží doručíme zdarma

Recenze objektivu Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM

Zobrazit katalog
Recenze objektivu Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM

Velmi často se stává, že si někdo pořídí digitální zrcadlovku, do začátku nechce příliš utrácet, a tak sáhne pouze po starter kitu s nějakým tím nejlevnějším základním zoomem. Časem ale poměrně často zjistí, že ho fotografování opravdu baví a že ten nejzákladnější „seťák“ už mu prostě z různých důvodů tak nějak nestačí a vyvstává potřeba pořídit si něco lepšího. Tímto stádiem si asi prošla většina dnešních fotografů a pokud je to i váš případ a vlastníte digitální zrcadlovku značky Canon, pak je tento článek přesně pro vás, protože právě tohle by vás mohlo zajímat. Objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM je totiž právě jedním z nejzajímavějších kandidátů na základní zoom pro pokročilejší fotografy.

ACanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM

Rozměry, mechanické provedení a ovládání

Základní zoom objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM je, jak již napovídá označení EF-S, určen pouze pro digitální zrcadlovky s menším formátem čipu APS-C. Jeho rozměry a hmotnost jsou tak nějak akorát k pokročilejším digitálním zrcadlovkám tohoto formátu, pro které je primárně určen, tedy například pro modely Canon EOS 77D nebo Canon EOS 80D, ale použít jej lze samozřejmě i s ostatními APS-C těly, jen u těch menších a lehčích je nutno počítat s jistou rozměrovou i hmotnostní nevyvážeností, což ale také nemusí být vysloveně na škodou – je to jen o zvyku.

Po stránce mechanického provedení je objektiv velmi zdařilý – použité materiály jsou velmi kvalitní, stejně jako jejich povrchová úprava a solidní dojem podporuje poctivý kovový bajonet. Chod zoomovacího i ostřícího prstence jsou plynulé, s přiměřeným odporem a bez sebemenších známek nějaké vůle. Gumový povrch má příjemnou strukturu a dobře se drží. Jediný problém, na který jsem narazil je to, že oba prstence jsou přímo u sebe a mezera mezi nimi není o moc větší, jak jeden milimetr. V praxi se pak stává, že „v zápalu boje“ omylem otočíte oběma prstenci najednou. Většinou to ale nevadí, protože v režimu automatického zaostřování nemá otáčení ostřícím prstencem žádný vliv. To ale zase vypovídá o tom, že pokud chcete ostřit ručně, tak musíte na ruční ostření napřed přepnout samostatný přepínač.

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenzeCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenzeCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenze

Ošizeny nejsou ani voliče objektivu, a tak na boku najdeme hned tři přepínače – prvním je obvyklá volba manuálního či automatického zaostřování, druhým je možnost zapnutí nebo vypnutí optického stabilizátoru a poslední je mechanický zámek zoomu. Ten snad ani není příliš potřeba, protože objektiv nemá tendenci se samovolně vysouvat – i když kdo ví, testovací kus byl nový a třeba se to časem vychodí. Každopádně to na to ale moc nevypadá, ale je lepší, když je něco navíc, než kdyby to chybělo. Každopádně je z toho jasné, že objektiv se při zoomování vysouvá (přiměřeně ohnisku), ale podstatnější je, že se při zoomování ani ostření nic neotáčí, takže lze snadněji používat fotografické filtry a také účinnou tvarovanou sluneční clonu. Co naopak chybí, je stupnice zaostřené vzdálenosti, ale s tím bych si opravdu hlavu nelámal, protože tu už dneska opravdu nepoužívá skoro nikdo.

ParametryCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM
Ohnisková vzdálenost18-135 mm
Světelnostf/3,5
Nejvyšší clonaf/22 - 38
Nejkratší zaostření0,39 m
Clona7 lamelová
Filtrový závit67 mm
Optická soustava16/12
Účinnost stabilizace VR4 EV
Rozměry77 × 96 mm
Hmotnost515 g


Po stránce mechanického provedení a ovládání bych tedy objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM hodnotil (až na detail blízkosti obou prstenců) velmi dobře. Je přesně takový, jaký má objektiv této kategorie být, a to po všech stránkách. Dobře se drží i ovládá a také jeho rozměry a hmotnost jsou přiměřené. Současně je přitom dostatečně robustní a odolný, aby snesl i náročnější a intenzivnější nasazení pokročilejších fotografů, například jako univerzální cestovatelský základní zoom objektiv.

i Jaký fotoaparát zvolit k objektivu Canon EF-S 18-135mm? Mrkněte na naši nabídku digitálních zrcadlovek Canon EOS.

Vybavení funkcemi, praxe a optická kvalita objektivu

Objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM je vybaven výkonným optickým stabilizátorem, který umožní fotografovat z ruky časy delšími až o 4 EV než by to bylo možné bez stabilizace. Přesně takto by to mělo v dnešní době už být standardem a já osobně bych základní zoom bez optické stabilizace už rozhodně nikomu nedoporučil. Samozřejmě to ale není jediná vychytávka, další takovou je použití systému automatického zaostřování s využitím technologie Nano USM. Automatické zaostřování je díky tomu mimořádně rychlé a přesné, podobně jako u technologie krokových motorků, což Canon na svých objektivech označuje zkratkou STM. Stejně tak je ostření i plynulé, takže je tento objektiv ideální nejen pro fotografování, ale i pro natáčení videa.

i Pokud nejste zaměřeni na nějaký vysloveně specifický obor fotografie, tak je volba základního zoom objektivu pro vaši digitální zrcadlovku zcela zásadní. Volba vhodného a kvalitního objektivu je často důležitější, jak volba samotného fotoaparátu. Vybírejte proto pečlivě, protože většina fotografů časem zjistí, že většinu fotografií pořídí právě základním objektivem, který je tak opravdovým základem jeho fotografické výbavy.

Při praktickém použití byl objektiv skvělý v protisvětle, kdy se se sluncem v přímém záběru dá celkem snadno vykouzlit ona „clonová hvězdička“ a přitom se většinou neobjeví ani jeden nežádoucí reflex. Zejména na nejširším konci v protisvětle opravdu paráda, stejně jako přenos kontrastu a odolnost proti závoji. Trošku horší je to s chromatickou aberací, která občas objeví docela ochotně, ale nikoli tam, kde to člověk většinou čeká. Na druhou stranu se tak nestává příliš často a spíše jen při opravdu ostrém světle a vyšším zaclonění, navíc se s tímto lze již dnes snadno popasovat při zpracování fotografií v grafickém editoru – skoro všechny na to už mají i speciální funkci.

Samotná ostrost fotografií je velmi dobrá, a to v naprosté většině situací. Objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM o poznání lépe zvládá fotografování s plně otevřenou clonou, než při maximálním zaclonění, které však ale zpravidla ani není potřeba. I zde tedy platí, že pokud chcete z objektivu dostat maximum, tak cloňte na hodnotu f/8, maximálně na f/16. Pokud budete mít nedostatečné osvětlení, pak se ale vůbec nebojte nastavit minimální zaclonění, tedy nejnižší clonové číslo. Geometrické zkreslení snímků pak nestojí za řeč a vinětaci také většinou není třeba řešit.

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímek

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímek

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímekCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM ukázkový snímek

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Příslušenství, cena a závěr

Pokud si objektiv důkladně prohlédnete, tak na jeho spodní straně najdete neobvyklé kontakty, čímž nemyslím obvyklé kontakty u bajonetu, ale opravdu „na břiše“ objektivu. Slouží k připojení zajímavého příslušenství v podobě motorového zoomu Canon PZ-E1, který je určen především pro natáčení videosekvencí. Díky tomu adaptéru můžete ovládat zoom naprosto plynule, takže díky tomu můžete natáčet opravdu profesionální videa s plynulou změnou ohniska a díky ostření Nano USM i s naprosto plynulým zaostřováním. Skoro se až chce říct, že jde o videoobjektiv, ale to by bylo přehnané, protože stejně dobrý je i na samotné fotografování – konstruktéři prostě jen při návrhu tohoto objektivu důsledně mysleli na obojí. Jinak samozřejmě nechybí možnost použití obvyklého příslušenství, jako třeba fotografických filtrů a samozřejmě i v tomto případě doporučuji důsledně používat originální sluneční clonu Canon EW-73D, už jen kvůli ochraně objektivu.

Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenze, sluneční clona EW-73DCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenze, motorový zoom PZ-E1Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM recenze, motorový zoom PZ-E1

Aktuální (08/2017) prodejní cena objektivu Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM je někde okolo 13 500 Kč včetně DPH, přičemž lze ještě využít CashBack akce firmy Canon a cena pak spadne na zhruba 12 000 Kč včetně DPH. Výhodou také je, že tento objektiv lze zakoupit v cenově zvýhodněném setu hned s několika různými modely digitálních zrcadlovek Canon EOS. Cena je to opravdu velmi dobrá, protože objektiv je opravdu velmi zdařilý. Skoro bych řekl, že je to možná vůbec nejlepší objektiv tohoto typu od Canonu. Být majitelem digitální zrcadlovky Canon s čipem formátu APS-C, tak bude tento objektiv jednoznačně nejžhavějším kandidátem na univerzální základ výbavy.

Závěrečné hodnocení objektivu Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM

Hodnocení 92% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
90%
Obrazová kvalita
90%
Poměr cena / výkon
95%
AF-P DX Nikkor 10-20mm f/4,5-5,6 G VR

Klady

  • Dobrá optická kvalita
  • Velmi rychlý AF
  • Optická stabilizace
  • Kvalitní mechanické provedení
  • Ideální i pro video
  • Dostupný v setu s tělem
  • Dobrý poměr cena / výkon

Zápory

  • Ostřící a zoomovací prstence blízko u sebe
  • Mírně vyšší aberace

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

4,9
Canon EF-S 18-135mm f/3.5 - 5.6 IS USM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF-S, určen pro APS-C (ekv. 29 - 216 mm), závit pro filtry 67 mm, automatické ostření, stabilizace, váha 515 g

+ ZDARMA Čisticí roztok K&F Concept

Super cena
12 290,- Ušetříte 600,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OC325c5
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací