Alza.cz
Zobrazit katalog

Canon EOS 77D (RECENZE)

Canon EOS 77D (RECENZE)

Někdy mám pocit, že se u levnějších zrcadlovek zrychluje tempo uvádění na trh. Je to chvilka, co se prodávají Canon EOS 760D, 750D a 80D, a už tu máme jejich nástupce Canon EOS 800D a 77D. Právě tomu poslednímu jmenovanému bych se chtěl více věnovat, připadá mi totiž z toho výčtu jednoznačně nejlepší. Nečekejte převratné věci, fotoaparát je spíše jen dokonale vyvážený funkcemi za výbornou cenu.

Canon 77D vs 800D, rozdíly mezi novinkami

Současně s fotoaparátem Canon EOS 77D byla představena i zrcadlovka Canon 800D, která je v mnoha ohledech srovnatelná, ale nejzásadnějším rozdílem jsou ztížené možnosti ovládání na těle fotoaparátu. Nemá například zadní ovládací kolečko ani stavový displej na horní straně fotoaparátu. Neznamená to, že byste na 800D některé funkce nenastavili, jen budete muset nepohodlně procházet menu.

Přestože má být Canon EOS 77D spíše nástupcem dokonale univerzálního těla Canon EOS 760D, svojí výbavou patří spíše k zrcadlovce Canon EOS 80D. Proto to dvouciferné označení používané pro digitální zrcadlovky pokročilejších uživatelů. Připadá mi to logické, mně se totiž 77D líbí více než 80D, který je o třetinu dražší.

Novinkou je tlačítko „AF-ON“, které byste na předchozích modelech stovkové řady hledali marně. Mají ho pouze profesionálnější fotoaparáty firmy Canon a je umožněno na něm uživatelsky nastavit různé funkce související s ostřením. Nejzajímavější je možnost nahradit tímto tlačítkem spoušť fotoaparátu, co se zaostřování týče. Ostříte tlačítkem AF-ON a fotografujete spouští, což je pro mnoho uživatelů velmi praktické.

Canon EOS 77D zrcadlovka

Dokonalé ovládání a dotykový displej

Canon EOS 77D se v ruce výborně drží. Přestože je menší než Canon EOS 80D, díky ostře vykrojenému gripu je úchop mnohem jistější. Hmotnost těla je 540 gramů a rozměry 131 × 100 × 76 mm, spíše připomíná zrcadlovku Canon EOS 760D.

Výhodou testovaného těla je jednoznačně to, že je přímo na fotoaparátu mnoho prvků pro ovládání. Pro změnu nastavení parametrů snímání nemusíte do menu fotoaparátu. Na zadní straně fotoaparátu najdete kolečko známé z vyšších řad fotoaparátů Canon, podobně jako horní stavový displej. Při fotografování to velmi výrazně zvyšuje komfort užívání, pro změnu nastavení nemusíte dávat tělo od oka.

Obecně se tělo ovládá podobně jako jiné zrcadlovky Canon ve srovnatelné třídě. Někteří uživatelé snad mohou mít problém s přepínáním polohy fotografie/video přímo páčkou pro zapnutí přístroje, snadno ji můžete omylem přepnout. Poloha změny funkce u hledáčku mi u jiných zrcadlovek přišla praktičtější.

DSLR Canon 77D EOS zrcadlovka Sigma 35mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektiv Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/1,6, ISO 100, čas 1/320 s.

Fotoaparát Canon EOS 77D je vybavený dotykovým výklopným displejem s rozlišením 1 040 000 bodů a úhlopříčkou 7,7 cm. Což je užitečná věc, kterou tolik postrádám u profesionálních zrcadlovek Canon. Trochu mi vadil pozměněný způsob vyklápění, na zrcadlovce Canon EOS 760D je to mnohem pohodlnější a rychlejší.

Přestože má být testovaná novinka podle specifikací méně odolná než například Canon EOS 80D, vůbec bych se ji nebál používat za deště nebo v prašném prostředí.

77D vs 80D: podobné parametry bez převratných inovací

Canon EOS 77D nabízí vhodný kompromis mezi velikostí pixelu a fyzickým rozlišením snímače. 24 megapixelů je asi ideální hodnota u snímače formátu APS-C, fotoaparát přenáší poměrně hodně detailů na nízká ISO a na ta vysoká ještě tolik nešumí.

ISO citlivost lze nastavit v rozmezí 100 25 600 a v uživatelských funkcích lze aktivovat i rozšířenou citlivost (H), což je simulace hodnoty 51 200. Provedl jsem několik zkušebních snímků a charakter šumu je velmi podobný tomu, co jsem popisoval u zrcadlovky Canon EOS 80D. Žádné ošklivé barevné šmouhy, jen velmi jemné zrnění, které příliš neruší. Snímky se z RAWů velmi pěkně zpracovávají, a to včetně dříve problematických stínů. 

Když to zjednoduším, obraz bude stejný a možná i lepší než na dražší zrcadlovce Canon EOS 7D Mark II.

i Canon EOS 77D patří mezi nejpokročilejší fotoaparáty z řady Canon EOS. V ní najdete například i bezzrcadlovky Canon EOS M, které jsou dobrou volbou jak pro začátečníky, tak jako záložní stroj pro profíky. Tápete-li při výběru, přečtěte si našeho průvodce výběrem digitálního fotoaparátu.

Ostření srovnatelné s profesionálními fotoaparáty

Jestli udělal Canon EOS 77D někde pokrok, je to jednoznačně schopnost ostření. S několika různými objektivy jsem dělal srovnání s Canon EOS 760D a novinka na tom byla mnohem lépe, plně srovnatelná s dražším fotoaparátem Canon EOS 80D.

Jak jsem se někde dočetl, Canon EOS 77D má nejrychlejší automatické zaostřování v režimu živého náhledu na světě, prý stačí jen tři setiny sekundy na to, aby přesně zaostřil.

Fázový autofokus nabídne 45 křížových bodů velmi pěkně rozprostřených v ploše hledáčku, které mají navíc citlivost již od -3 EV, takže velmi dobře ostří i za špatného světla. V Live View je možné využít 49 ostřících bodů s trochu nižší citlivostí od -2 E. Výhoda režimu Live View je v tom, že ostřící body máte ještě více do krajů fotografie.

Zrcadlovka Canon EOS 77D Sigma 35 mm motýl

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektiv Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/1,8, ISO 100, čas 1/200 s.

Snad jedinou droboučkou vadou Canonu 77D je to, že ostřící body jsou v hledáčku „příliš velké“, taková ta červeně podsvětlená kostička pokrývá z ostřeného objektu příliš. U full frame zrcadlovek je toto menší. Pokud chcete třeba ostřit vybraným ostřícím bodem na oko, pokryjete ostřícím bodem nejen oko a zvýšíte tak šanci, že nebude přesně zaostřeno. Ale to je asi vlastnost fotoaparátů APS-C, ostatní to mají podobně. Problém je to zejména u velmi světelných objektivů a nízkých clon.

Schopnosti videa a šikovný průvodce

U videa je maximem stále jen Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při 60 progresivních snímcích za sekundu (59,94 p). Ukládají se do MP4 souborů s kompresí H.264. Radost jistě udělá 3,5 mm jack pro externí mikrofon a duální pixely (Dual Pixel CMOS AF) pro příjemné průběžné ostření u videa.

Pro mne byla jednoznačnou novinkou pětiosá elektronická stabilizace videa, u které můžete ještě lepších výsledků dosáhnout v kombinaci s opticky stabilizovanými objektivy. Pokud vím, tak to před EOS 77D žádná zrcadlovka Canon neměla, a pro natáčení videa je to věc, kterou mnoho uživatelů ocení.

Pro začínající fotografy bude sympatický průvodce při změně režimu focení. Když hodnoty měníte, objevuje se okénko, kde se funkce nastavení popíše. Mne to spíše obtěžovalo a určitě bych uvítal možnost tuto novinku vypnout. Pro ty, kdo nemají se zrcadlovkou zkušenosti, je to ideální.

Canon EOS 77D DSLR Sigma 35 mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektiv Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/2,8, ISO 100, čas 1/320 s.

Možnosti projení Canonu 77D s mobilními zařízeními

Už tradiční je u nových digitálních zrcadlovek pohodlí a rychlost, kterou jim dává WiFi a NFC konektivita. Pomocí WiFi připojení můžete fotoaparát ovládat chytrým telefonem nebo tabletem, prohlížet a stahovat fotografie, nebo rovnou zálohovat na internetových úložištích. 

Podobně jako u jiných digitálních zrcadlovek Canon jsem se do spárování s mobilním telefonem pustil bez čtení manuálu. Netrvalo mi to déle než minutu. Před prvním připojením si stáhněte do chytrého telefonu nebo tabletu aplikaci Canon Camera Connect, pomocí které budete fotoaparát ovládat. Pak už jen stačí v menu fotoaparátu WiFi připojit, pojmenovat zařízení, na telefonu najít WiFi s vaším pojmenováním, připojit se, ověřit číselným heslem a je to. EOS 77D můžete plnohodnotně ovládat z telefonu včetně ostření nebo pořízené fotografie snadno stáhnout do tabletu nebo mobilního telefonu. Po odpojení a opětovném připojení už není ověřování nutné. Rychlé, snadné.

Nechybí ani podpora trvalého propojení pomocí technologie Bluetooth, tedy i možnost prohlížení snímků bez vyndání fotoaparátu z brašny, nebo vzdálené ovládání z chytrého zařízení či pomocí nového dálkového ovladače BR-E1.

Má snad Canon EOS 77D nějaké vady?

Během testování fotoaparátu mne několik klientů workshopů požádalo, abych jim poradil, jakou si mají po 4 – 8 letech nyní koupit novou univerzální lehkou digitální zrcadlovku formátu APS-C. Naprosto bez váhání jsem odpověděl, že Canon EOS 77D.

Až nyní při psaní recenze jsem si uvědomil, že bych se měl pokusit najít nějaké vady. Našel jsem, ale pro většinu nemusejí být zásadní – konstrukce těla není hořčíková ale z velké části plastová (dražší zrcadlovky budou odolnější), pokrytí obrazového pole v hledáčku je pouze 95 % (Canon EOS 70D měl 98 % a Canon EOS 80D má dokonce 100 %), méně komfortní vyklápění displeje než u Canon EOS 760D, u vyvážení bílé chybí možnost nastavení ve stupních Kelvina.

Úplně nejraději bych svůj Canon EOS 760D za novinku vyměnil, ale používám jej pouze svátečně, když nechci tahat profesionální těla Canon. 

Canon EOS 77D zrcadlovka Sigma 35 mm

Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS 77D, objektiv Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART, ohnisko 35 mm, clona f/3,5, ISO 100, čas 1/400 s.

Ukázkové snímky v plné kvalitě:

Závěrečné hodnocení Canonu EOS 77D

Hodnocení 90% Alza.cz

Hlavní parametry

Konstrukce

85  %

Obrazová kvalita

95 %

Poměr cena / výkon

90 %

Canon EOS 77D

Klady:

  • Dokonalý poměr výkon / cena
  • Snadné možnosti ovládání malého a lehkého těla
  • Výjimečné schopnosti ostření
  • Stabilizace videa

Zápory:

  • Méně pohodlné vyklápění displeje
  • Pokrytí hledáčku pouze 95 %
  • Chybí možnost vyvážení bílé v Kelvinech
  • Tělo fotoaparátu není hořčíkové

Technické informace
Snímací prvek:APS-C (28,3 mm)
Typ snímače:CMOS
Paměťové médium:SD / SDHC / SDXC
Rozsah expozičních časů: 30 – 1 / 4 000 s
Rozsah citlivosti: ISO 100 – 25 600
Videosekvence: Full HD při 60 sn./s
Rozměry (š × v × h) a hmotnost: 131 × 100 × 76 mm, 540 g

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

Vytisknout
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon