Posledních několik let je čím dál běžnější, že výrobci fotoaparátů narážejí na hranice dostupných technologií, stejně jako na hranice nápadů a funkcí, o které je možné fotoaparáty vylepšovat. Velmi často se tak poslední dobou stává, že nové generace fotoaparátů jsou zpravidla už jen pouhou lehkou evolucí modelů stávajících. Jistě to znáte sami, přidá se jeden čudlík, k tomu dvě tři funkce a maličko se upraví název fotoaparátu a je to. V tomto případě tomu tak ale není, protože nový Canon G1X Mark III je svému předchůdci Canon G1X Mark II. podobný asi jako vlčák ovci a to doslova – úplně jiný totiž není jen design, ale i „vnitřnosti“. Ve své podstatě tak jde o úplně nový fotoaparát, který s předchozími dvěma generacemi řady G1X má společné snad jen to logo výrobce. Rovnou taky dodám, že Canon si zde dal opravdu hodně záležet – a to po všech stránkách.
Pamatujete si na první dvě generace Canonu G1X? Pokud ano, tak na ně klidně zapomeňte, protože třetí generace je po všech stránkách úplně jiná. Už jen první pohled na produktovém obrázku napovídá, že nejnovější verze vypadá úplně jinak, což se potvrdí i v okamžiku, kdy fotoaparát vezmete poprvé do ruky. Na obrázcích to až tak vidět není, i když jsou oba fotoaparáty ve správném poměru vedle sebe, ale první dojem je, že krom vzhledu je novinka mnohem menší a také výrazně lehčí, přesto však mimořádně robustní. Těžko se to popisuje, ale je to prostě taková ta situace, kdy něco vezmete prvně do ruky a hned si v duchu řeknete jo, tak tohle by šlo. Výrobce dokonce udává odolnost proti povětrnostním vlivům, dále to však (zatím) nespecifikuje, nicméně předpokládám, že minimálně nějaký ten deštíček by fotoaparát vydržet měl, stejně jako by neměl mít problém třeba s prachem vnikajícím pod čočky dovnitř objektivu. Jinak je celý fotoaparát kovový, a to včetně vysouvajícího se tubusu objektivu.
Pokud jde o ergonomii, tak celkovou logikou rozmístění ovládacích prvků připomíná Canon G1X Mark III spíše zrcadlovku než kompakt, takže pro ty, kteří by fotoaparát chtěli jako druhé tělo k zrcadlovce, tak jedině dobře, protože si zvyknou v podstatě okamžitě. Problém to ale nebude ani pro ty, kteří se zrcadlovkám vyhýbají, protože se fotoaparát drží tradičního Canoního systému ovládání, který je za ty roky dobře vychytaný i srozumitelný. Za zmínku stojí i ovládací tlačítka, která jsou vzhledem k celkovým rozměrům fotoaparátu až nezvykle velká a jsou také kovová, stejně jako všechny otočné voliče. Při vývoji se zcela evidentně myslelo i na drobnosti, jako třeba na pojistku hlavního otočného voliče expozičních režimů – je to sice detail, ale hned jsem si vzpomněl, kolikrát jsem se u jiných fotoaparátů vztekal, protože jsem si voličem nechtěně otočil třeba při vkládání do brašny a než jsem si toho všimnul, tak mi utekl nějaký zajímavý záběr. Právě takovéto drobnosti pak v praxi dělají fotoaparát dobrým. Stejně tak se mi líbí vyvedení korekce expozice do samostatného kruhového ovladače – je to jeden z nejzákladnějších ovládacích prvků a kéž by tomu tak bylo u více fotoaparátů.
Kladné body musím fotoaparátu připsat i za LCD monitor, umístěný na otočném kloubu. Častější a asi i trošku robustnější je sice dnes obvyklejší vyklápěcí provedení, ale otočný kloub je přeci jen variabilnější a nemluvě o tom, že v případě potřeby lze LCD zaklapnout směrem k tělu, takže třeba při delším transportu, nebo nošení na krku (když máte třeba bundu s masivnějším kovovým zipem) nehrozí jeho poškození, nebo poškrábání. Dobré je i osazení fotoaparátu sáňkami pro externí blesk, což také nejeden uživatel ocení a pokud ne, lze sáňky zajistit krytkou. Velkým plusem je hledáček, protože předchozí verze Canon G1X Mark II neměla hledáček vůbec. V případě Canon G1X Mark III již hledáček je a jeho provedení je jako kvalitní EVF s OLED displejem s rozlišením 2,36 Mpx. Přes malé rozměry fotoaparátu se Canon G1X Mark III. skvěle drží, a to i větší rukou (což je můj případ), zejména díky pogumovanému gripu pod prsty pravé ruky. Pokud bych měl být skutečný hnidopich, tak jediným nedostatkem, který mě napadá, tak je fakt, že stativový závit (samozřejmě také kovový), je maličko mimo osu objektivu, takže fandové skládaných fotografií možná budou trochu brblat, ale na druhou stranu – přímo pod objektiv by se upínací závit už asi nevešel a naprostá většina běžných fotografů si tohoto detailu asi ani nikdy nevšimne, protože na standardní fotografování to nemá žádný vliv a i u těch skládaných fotografií je to spíše jen v teoretické rovině.
Jednou z hlavních předností fotoaparátu Canon G1X Mark III je snímací čip typu CMOS a formátu APS-C (předchozí verze fotoaparátu měly čip podstatně menší), ke kterému výrobce dodává, že je podobný, jako u oblíbené digitální zrcadlovky Canon EOS 80D. Nevím přesně, v čem spočívá ono kouzelné slůvko „podobný“ a přesné detaily se asi ani nikdy nedozvíme, i když spekulací po internetu už teď koluje docela dost. Já osobně bych podle svých osobních zkušeností řekl, že ten čip bude opravdu spíš stejný než podobný. Ve své podstatě je to ale upřímně řečeno stejně jedno, důležité je, že je použit opravdu velký a kvalitní čip, který se výstupní kvalitou fotografií oné zmíněné zrcadlovce opravdu vyrovná, a to bez jakýchkoli záludných „ale“, jak ostatně můžete sami posoudit podle ukázkových fotografií v plném rozlišení na konci článku. Pro pořádek ještě dodám parametry, které nám říkají, že čip má rozlišení 24 Mpx, tedy výstupní fotografie o rozměru 6 000 × 4 000 pixelů, které můžete na paměťové karty typu SD/SDHC/SDXC ukládat jak ve formátu JPG, tak i ve formátu RAW. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600 a o zpracování obrazu se pak stará nejnovější obrazový procesor Canon DIGIC 7, který se také využívá v digitálních zrcadlovkách.
Systém automatického zaostřování využívá 49 ostřících bodů rozložených v mřížce 7×7 a funguje naprosto bez problémů, stejně jako rychlé sériové snímání, které je možné rychlostí až 9 snímků za vteřinu bez použití automatického zaostřování, pokud budete chtít současně i ostřit, pak je rychlost 7 snímků za vteřinu. Je však možné využít také velmi zajímavé možnosti ostřícího systému Dual Pixel AF přímo na čipu s možností umístění ostřícího bodu kamkoliv, ale hlavně možnost uživatelsky nastavit jeho velikost. Ostření je velmi rychlé, výrobce udává dobu reakce pouze 0,09 vteřiny, čemuž nemám důvod nevěřit. Videosekvence je pak možné natáčet ve Full HD rozlišení a rychlostí až 60 snímků za vteřinu, o jejich ozvučení se pak stará dvojice mikrofonů na horní straně fotoaparátu. Tady by se asi dalo namítnout, že fotoaparátu chybí také 4K video, ale já osobně si myslím, že to až tak nevadí, protože doba masivního rozšíření 4K videa prostě ještě nenastala. Ze zajímavějších funkcí bych pak vypíchnul třeba možnost pořizování časosběrných videí, anebo režim snadného snímání panoramat, kdy jen stačí otáčet fotoaparátem kolem své osy a panorama se už rovnou složí samo. Jinak Canon G1X Mark III disponuje klasickou nabídkou funkcí a režimů, od plného manuálu, přes obvyklou předvolbu času a clony až po automatické scénické režimy přednastavené na časté situace, nebo plně automatický režim. Pro náročnější uživatele jsou na otočném voliči dvě paměťové pozice, které si může uživatel nadefinovat a uložit sám podle sebe a svých osobních potřeb.
Velmi podstatnou kapitolou je samozřejmě také objektiv. Fotoaparát Canon G1X Mark III je vybaven trojnásobným zoomem s ekvivalentním rozsahem 24–72 mm se světelností f/2,8–5,6. Tady rovnou předpokládám, že se asi snese vlna kritiky, že je rozsah objektivu příliš malý a světelnost taky nic moc. Je ale třeba si uvědomit, že ve fototechnice je to prostě jako obvykle něco za něco a daní za skutečně velký čip je právě menší rozsah zoomu a nižší světelnost, protože to prostě ani jinak udělat nejde, při současném zachování kompaktních rozměrů fotoaparátu. Naopak bych ještě řekl, že světelnost f/2,8 na širokém konci zoomu je v vzhledem k celkovým parametrům ještě velmi slušná. Z optimistických parametrů bych naopak vyzdvihnul zejména velmi solidní kresbu objektivu, stejně jako fakt, že umí ostřit na vzdálenost již od 10cm a hlavně, že je vybaven optickou stabilizací obrazu se slušnou účinností 4EV, na video pak systémem pětiosé stabilizace. Příjemná je také možnost použít na objektiv klasické fotografické šroubovací filtry, což se u kompaktů také zase tak často nevidí.
Při praktickém fotografování v terénu se mi fotoaparát velmi osvědčil, a to zejména po stránce výstupní obrazové kvality. Ukázkové fotografie v plném rozlišení jako obvykle najdete na konci článku volně ke stažení. Opět jen dodám, že fotografie jsou zcela bez úprav a že byly vypnuté všechny funkce redukce šumu a podobná vylepšovací nastavení. Vhodným nastavením či zpracováním by pak samozřejmě bylo možné dosáhnout ještě lepších výsledků – ty pak skutečně odpovídají výstupu z digitální zrcadlovky. Stejně tak se mi osvědčilo spolehlivé automatické zaostřování, stejně jako třeba účinná optická stabilizace obrazu. Zde opravdu nevím, co bych fotoaparátu vytknul.
Parametry | Canon G1X Mark III |
---|---|
Snímací čip | APS-C, CMOS |
Poměr stran | 3:2 |
Stabilizace | Ano, účinnost 4 EV |
Obrazový procesor | DIGIC 7 |
Rozsah citlivosti ISO | ISO 100 až 25 600 |
Rozsah expozičních časů | 1/2000 až 30 vteřin |
Automatické zaostřování | Dual pixel AF, 49 AF bodů s fázovou detekcí |
Rychlost sériového snímání | 9 fps bez AF nebo 7 fps s využitím AF |
LCD monitor | 3“ (7,5cm), dotykový, 1 Mpx |
Video | Full HD / 60p |
Bezdrátové rozhraní | WiFi, Bluetooth, NFC |
Paměťové karty | SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
Výdrž baterie | Přibližně 200 snímků |
Materiál těla | Kov, odolné proti povětrnostním vlivům |
Rozměry | 115 x 78 x 51 mm |
Hmotnost | 399 gramů (s baterií i kartou) |
Canon G1X Mark III je možné také doplnit spoustou příslušenství, což je samozřejmě také dosti podstatná záležitost při hodnocení. Přístroj používá paměťové karty SD/SDHC/SDXC kompatibilní s UHS I. Dále je možné na objektiv použít šroubovací filtry a do sáněk pro blesk použít některý ze systémových blesků Canon Speedlite, nebo vysílač Canon Speedlite Transmitter. Dodávaná Li-ion baterie Canon NB-13L vydrží přibližně na 200 snímků, případně 250 v režimu ECO, což ale není mnoho a pokud jezdíte na delší výlety či fotoexpedice, tak rozhodně doporučuji si dokoupit ještě jednu záložní. V balení je i samostatná nabíječka, ale baterii lze nabíjet i přímo ve fotoaparátu přes standardní USB konektor, takže situaci případně můžete operativně řešit třeba také powerbankou k mobilu, či USB redukcí do zástrčky v autě a podobně. Dále je k dispozici například šroubovací sluneční clona k objektivu Canon LH-DC110 a nechybí ani dvojice bezdrátových dálkových ovladačů Canon RS-60E3, nebo ovladač s časovačem Canon TC-80E3. Fotoaparát ale můžete dálkově ovládat také ze svého chytrého telefonu, protože nechybí vybavení fotoaparátu rozhraním WiFi, Bluetooth a NFC, díky čemuž můžete také fotografie stahovat, sdílet a podobně. Pro nadšené potápěče pak Canon přímo k tomuto fotoaparátu nabízí také robustní podvodní pouzdro Canon WP-DC56 odolné pro potápění až do hloubky 40 metrů.
Pokud bych měl já osobně udílet nějaká ocenění typu „Kompaktní fotoaparát roku 2017“, nebo tak něco, tak by Canon G1X Mark III byl rozhodně jedním z nejžhavějších kandidátů na tento titul. Rozhodně to není fotoaparát pro každého, protože nejeden uživatel se raději smíří s menším čipem výměnou za větší rozsah zoomu, či lepší světelnost. Já naopak patřím k těm, kdo by upřednostnil nejvyšší kvalitu i za cenu jistých omezení, protože toto je doslova a bez přehánění kvalita zrcadlovky v natolik kompaktním provedení, že ji lze nosit v kapse. Někoho ale může odradit také cena, protože Canon si za špičkovou kvalitu nechá logicky také dobře zaplatit a Canon G1X Mark III startuje s prodejní cenou na začátku listopadu 2017 někde velmi těsně nad hranicí 30 000 Kč včetně DPH, což se může zdát docela dost. Na druhou stranu, pokud vezmete v úvahu cenu odpovídající zrcadlovky a připočítáte k tomu výhodu v podobě kompaktního provedení, které oceníte v mnoha situacích, kdy se vám s sebou klasická zrcadlovka nechce vláčet, tak najednou ta cena vypadá o hodně jinak. Zejména když vezmete v úvahu i provedení odolné proti povětrnostním vlivům, což mnohé zrcadlovky ani nemají.
Klady
Zápory
Společnost Canon dnes ohlásila již třetí generaci jednoho ze svých vůbec nejlepších kompaktních fotoaparátů série G1X, jehož kompletní název tak bude Canon PowerShot G1X Mark III a již podle tiskových informací je zřejmé, že se opravdu máme na co těšit. Hlavními taháky budou výrazně lepší snímací čip a také o poznání menší rozměry i hmotnost. Těšit se můžeme také na zcela přepracovaný design a další více či méně zajímavá vylepšení, která však budou "zdaněna" i mírným zhoršením některých parametrů oproti verzím předchozím. Přesto si myslím, že tohle bude skutečně hodně zajímavý kompaktní fotoaparát a jeden z velmi mála, který bude doopravdy (nejen papírově) skutečně konkurovat plnohodnotným digitálním zrcadlovkám – a to nejen těm levným.
Samotný výrobce, tedy společnost Canon tento kompaktní fotoaparát označuje jako přelomový a svým způsobem má pravdu. Canon G1X Mark III je totiž oproti předchozím verzím Mark I a Mark II skutečně zásadně vylepšen, a to především s ohledem na použitý snímací čip. Tím je totiž u tohoto fotoaparátu plnohodnotný CMOS snímací čip formátu APS-C, a výrobce se o něm doslova zmiňuje jako o čipu podobném, jako najdeme v digitální zrcadlovce Canon EOS 80D. Ať již bude čip stejný, nebo jen podobný (osobně si spíš myslím, že vzhledem k potřebným úsporám výrobních nákladů bude spíše stejný), tak je to na pováženou, protože Canon EOS 80D je hodně dobrá digitální zrcadlovka a představa, že její základ bude dostupný v kompaktním fotoaparátu, který ještě pořád lze nosit v kapse, tak tato představa je opravdu velmi, velmi lákavá. Pro pořádek musím dodat, že jde o čip s rozlišením 24 Mpx (maximální rozměr fotografií je 6 000 × 4 000 pixelů, tedy poměr stran 3:2) a s dostupným rozsahem citlivostí ISO v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600.
O poznání většímu čipu se musela také přizpůsobit optická soustava objektivu. Dobrou zprávou je, že nový objektiv je menší, respektive méně vyčnívá z fotoaparátu – a to docela o dost, takže nová verze fotoaparátu je ještě o něco kompaktnější (plošší) než ta předchozí, takže se bude lépe nosit jen tak v kapse. Bohužel jako obvykle ve fototechnice je to stylem něco za něco, takže nový objektiv má menší rozsah a pětinásobný zoom se smrsknul na trojnásobný – z ekvivalentního rozsahu přibližně 24–120 mm je nyní jen zhruba 24–72 mm. Bohužel to ale není vše, současně klesla světelnost objektivu z rozsahu f/2–3,9 na f/2,8–5,6. Takto napsané vedle sebe to sice na první pohled nevypadá moc dobře, ale pokud si uvědomíme do detailu změnu (zvětšení) čipu a vše, co s tím souvisí a co tím získáme, tak si myslím, že tato "daň" je pochopitelná i akceptovatelná. Zejména pokud vezmeme v úvahu i nezanedbatelné zmenšení celého fotoaparátu i přes použití většího čipu.
Další zásadní změnou je, že předchozí verze Canon G1X Mark II neměla hledáček, respektive měla, ale pouze jako volitelné příslušenství, které bylo nutné dokoupit zvlášť, tak nová verze Canon G1X Mark III již má hledáček zabudovaný. Jde o elektronický EVF hledáček s OLED displejem o rozlišení 2,36 milionu obrazových bodů, tedy velmi jemný. Změnou prošel i dotykový TFT LCD monitor na zadní stěně, který byl dříve jen výklopný a nyní je na otočném kloubu, jako to známe například z digitální zrcadlovky Canon EOS 200D, což je podle mě lepší řešení už jen proto, že pokud LCD monitor zrovna není zapotřebí, tak je možné jej úplně obrátit a tím jej zabezpečit proti poškození či poškrábání, což u pouze výklopné varianty samozřejmě nelze.
Výkonnější je také použitá elektronika, jako například obrazový procesor, kterým je nyní nejnovější Canon DIGIC 7, jaký známe i z digitálních zrcadlovek. Stejně tak systém automatického zaostřování, který je nyní rychlejší a využívá více ostřících bodů – přesněji 49 namísto původních 31. Také sériové snímání je rychlejší, nyní až 9 fps oproti dřívějším 5,2 fps. Naopak nejkratší expoziční čas závěrky se prodloužil z 1/4000 na 1/2000 vteřiny. Také video je lepší, nyní je to Full HD 60p.
Možná podstatnější ale je, že nový fotoaparát je výrazně lehčí, váží totiž jen necelých 400 g, oproti předchozím skoro 560 g, což je skutečně znatelná změna. Daní je ale o něco menší výdrž baterie, kde kapacita dříve vystačila na zhruba 240 fotografií a nyní pouze na 200 – i když na druhou stranu bych tady byl poněkud opatrný, protože údaje se rozcházejí a tohle je v samotné praxi hodně individuální věc. Pokud ale potřebujete třeba na cestách výdrž prodloužit, je k dispozici i režim Eco, který by měl výdrž prodloužit o zhruba 25%. Nabíjení je pak možné pomocí obvyklého USB konektoru, takže můžete použít i nabíječku od mobilu a nabíjet můžete také třeba z oblíbené powerbanky. Za zmínku pak stojí i konektivita, kdy je nyní k dispozici WiFi, Bluetooth i NFC a s tím související vychytávky v kombinaci s mobilním telefonem, od dálkového ovládání, přes sdílení snímků až třeba po použití GPS jednotky v telefonu pro zápis souřadnic do Exif údajů pořízených fotografií.
Parametr | Canon G1X Mark III |
---|---|
Snímací čip | APS-C, CMOS, 24 Mpx |
Objektiv | Ekvivalent 24-72 mm f/2,8–5,6 |
Stabilizace | Ano, účinnost cca 4 EV |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah citlivosti ISO | ISO 100 až ISO 25 600 |
Obrazový procesor | DIGIC 7 |
Automatické zaostřování | 49 AF bodů |
Rychlost sériového snímání | až 9 fps |
Rozsah expozičních časů | 1/2000 až 30s + bulb |
LCD monitor | Dotykový TFT, 3“ (7,5 cm), poměr stran 3:2, 1 Mpx |
Hledáček | EVF, OLED, 2,36 Mpx |
Video | Full HD / 60p |
Bezdrátové rozhraní | WiFi, Bluetooth, NFC |
Paměťové karty | SD, SDHC, SDXC (podpora UHS I) |
Výdrž baterie | Cca 200 snímků |
Rozměry | 115 × 78 × 51 mm |
Hmotnost | Cca 400 gramů (včetně baterie a karty) |
Již z těchto předběžných údajů je zjevné, že se máme skutečně na co těšit – nová verze Canon G1X Mark III bude bezpochyby o poznání lepší s ohledem na výkon i kvalitu fotografií. Navíc v menším a lehčím těle, i když za cenu některých drobných kompromisů. Fotoaparát by měl přijít na trh v průběhu listopadu, takže určitě nebude chybět ve vánoční nabídce. Otázkou je prodejní cena, kterou bohužel ještě neznáme a která bude jistě také velmi podstatná. V každém případě se na tento fotoaparát opravdu moc těším a již nyní si připravuji podklady pro obvyklou redakční recenzi.
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.