Alza.cz
Zobrazit katalog

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED (RECENZE)

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Dosavadní rybí oko AF 16mm f/2,8 D pro formát Nikon FX, tedy full-frame zrcadlovky, je sice opticky poměrně slušné a je stále v prodeji, ale přeci jen pochází ještě z „doby kinofilmové“, a tak bylo už jen otázkou času, kdy přijde nová verze. Stalo se tak koncem loňského roku, ale kdo čekal, že půjde jen o doplnění o nejnovějších technologií k optice stávajícího objektivu, tak byl asi velmi překvapen. Nová verze plnoformátového rybího oka Nikon AF-S 8-15mm F/3,5-4,5E ED je totiž úplně jiná a ve své podstatě toho s přechozím rybím okem nemá společného skoro nic. To ale neznamená, že by to nebyl zajímavý objektiv, spíše je tomu právě naopak a pokud zrovna potřebujete do své výbavy nové rybí oko, pak si rozhodně nenechte tuto recenzi ujít.

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED – klame svou velikostí

Design nového objektivu Nikon AF-S 8-15mm F/3,5-4,5E ED na první pohled velmi nápadně připomíná jiný, velmi známý širokoúhlý objektiv (nikoli rybí oko) stejné značky, a sice Nikon AF-S 14-24mm f/2,8 G ED. Podoba je opravdu značná, ale je to však pouze zdání a spíše jen na obrázku, protože v reálu je nové rybí oko doslova poloviční. Přiznám se, že i mě to trošku zmátlo a obával jsem se, že objektiv bude příliš velký, ale nakonec se ukázalo, že je skoro až překvapivě malý a lehký.

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED
Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED se perfektně drží a je také překvapivě lehký. Jako majitel toho objektivu bych dával pozor na přední čočku, která se může snadno poškrábat.

A to zejména když jsem sundal sluneční clonu – právě sluneční clona totiž dělá objektiv zdánlivě větším, než ve skutečnosti je. Samotná sluneční clona je vůbec poměrně zajímavá, protože kvůli značně vypouklé frontální čočce tvoří se speciální krytkou zajímavý celek a v případě potřeby lze sundat buď jen krytku anebo i krytku se sluneční clonou současně, což je víceméně nutné v případě, kdy chcete fotografovat na ohnisko 8 mm. Pokud totiž při 8 mm nesundáte sluneční clonu, tak vám bude zavazet v záběru. 😊 Sluneční clona i se speciální krytkou je samozřejmě zahrnuta v ceně objektivu, stejně jako u Nikonu již tradiční měkké pouzdro na objektiv.

Jinak je samotný objektiv proveden v klasickém firemním designu značky Nikon a je příjemně robustní a kompaktní. Dobře se drží v ruce a také oba prstence, ostřící i zoomovací, mají plynulý chod a příjemně se ovládají. Kovový bajonet objektivu je doplněn o gumové těsnění proti vlhkosti a prachu, a výrobce uvádí odolnost proti vodě a prachu i u celého objektivu jako takového. S objektivem se dobře pracuje, ale pokud není nasazena sluneční clona, tak je nutno dbát zvýšené opatrnosti kvůli extrémně vypouklé přední čočce, kterou tak lze velmi snadno poškrábat – z tohoto důvodu doporučuji sluneční clonu sundávat opravdu jen v případě, kdy je to skutečně nutné, tedy při fotografování na nejkratší ohnisko 8 mm.

i Extrémně širokoúhlé objektivy typu rybí oko jsou mezi ostatními objektivy tak nějak samostatnou kapitolou. Jsou poměrně oblíbené a známé, přesto jako celek spíše méně používané. Spojit kruhové a klasické rybí oko do jednoho objektivu je proto vítaným řešením, které rozšíří možnosti využití takového objektivu – ať již na kreativní fotografii, či profesionální práci, typicky pro virtuální prohlídky, nebo pro využití v realitách či jiných oborech, ve kterých je potřeba do jednoho snímku zachytit co nejvíc z okolního prostoru.

Kvůli tvaru přední čočky objektivu také na objektivu nelze použít klasické fotografické filtry, což je ale u objektivů typu rybí oko prostě běžnou vlastností, se kterou je nutno počítat. Nicméně lze použít filtry želatinové, které se vkládají do speciálního držáku na zadní straně objektivu. V praxi se však u rybího oka filtry většinou stejně nepoužívají, protože pro to není ani příliš reálných důvodů.

S antireflexními vrstvami proti nežádoucím odleskům

Objektiv je dle očekávání vybaven ultrazvukovým motorem ostření Nikon SWM (v označení objektivu označeno písmeny AF-S), který funguje bezchybně, tedy dostatečně rychle a přesně, i když přesnost je v tomto případě relativní, protože hloubka ostrosti je tak obrovská, že i kdyby přesně neostřil, tak se to asi hned tak nepozná. 😊

Naopak objektiv není vybaven optickou stabilizací, která by se za horších světelných podmínek nebo na noční focení hodila, ale u objektivů rybí oko se s optickou stabilizací prostě nesetkáte kvůli atypické optické soustavě, do které se stabilizace už nevejde. Možná k tomu není ani příliš velký tlak na výrobce, protože faktem je, že u takto širokoúhlého ohniska lze z ruky udržet velmi výrazně delší expoziční časy než třeba v případě teleobjektivů. Ale třeba se jednou dočkáme stabilizace i u rybího oka. 😊

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED
Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 15 cm od čočky objektivu. Pro noční focení by se hodila optická stabilizace.

Optická soustava objektivu je složena z 15 čoček ve 13 skupinách a čočky jsou opatřeny dnes již vyhlášenými antireflexními vrstvami Nikon Nano Crystal Coat, což je v praxi skutečně znát. Na fotografiích se díky tomu téměř nikdy nesetkáte s nežádoucími odlesky, a to i když je slunce v přímém záběru, což se vzhledem k úhlu záběru stává v exteriéru poměrně dosti často. Z praktického hlediska se častěji než s odlesky setkáte s viditelnými nečistotami na přední čočce, tedy zejména pokud zacloníte na více než zhruba f/8 či f/11.

To sice není příliš často, ale přesto je dobré na to myslet, a to nejen v tomto případě, ale u fotografování rybím okem obecně – nejde totiž o vadu ale o vlastnost, danou extrémně velkou hloubkou ostrosti rybího oka jako takového. Zajímavá je i minimální zaostřitelná vzdálenost 16 cm od roviny čipu, tedy reálně jen několik centimetrů od přední čočky objektivu. Toho se dá v praxi využít ke kreativnímu fotografování třeba legračně deformovaných portrétů a podobně – koho tohle baví, tak se s tímto objektivem určitě doslova vyřádí. 😊

Hlavní technické specifikace Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED:

ParametryNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED
Ohnisková vzdálenost8–15 mm
Světelnostf/3,5-4,5
Optická stabilizaceNe
Optická soustava15/13
Clona7 kruhových lamel
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost16 cm
Filtrový závitNemá (zadní želatinový)
Sluneční clona v ceněAno
Utěsnění proti povětrnostním vlivůmAno
Bajonet – materiálKov
Rozměry78 x 83 mm
Hmotnost485 g

Raději moc necloňte

Stejně jako s reflexy je na tom objektiv velmi dobře také s chromatickou aberací, které se asi nikdy žádné rybí oko zcela nevyhne. Tak je tomu i v tomto případě, kdy se aberace občas vyskytne, ale s ohledem na ohnisko a složitost optické soustavy zoomu je opravdu skvěle potlačená a setkáme se s ní jen minimálně. Pokud už na ni vůbec narazíme, objevuje se spíše v okrajových částech snímků anebo také při ohnisku 8 mm na hraně kruhového zobrazení.

Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E EDNikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED
Ostrost snímků je u objektivu Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED příkladná.

Ještě zajímavější je pak samotná ostrost snímků, kdy objektiv jako celek kreslí opravdu velmi pěkně. Ve středu snímků je ostrost přímo perfektní téměř vždy, maličko lepší při ohnisku 15 mm a trošku měkčí při 8 mm. S ohledem na použitou clonu pak objektiv produkuje ostré snímky i na nejnižší clonová čísla, přímo skvělý je pak kolem středních hodnot, ale kresba jde směrem dolů při vysokém zaclonění – zhruba od hodnoty f/8 až f/11. Proto nedoporučuji příliš clonit, pokud to nebude vysloveně nutné, a to i kvůli již zmíněné větší viditelnosti případných nečistot na přední čočce. U takto širokého úhlu záběru ale není nutné clonit na víc než na f/8 prakticky nikdy a klidně si dovedu představit, že bych minimálně u 90 % situací a fotografií používal pouze clonová čísla v rozmezí někde mezi f/4,5-5,6 čímž se současně aspoň trošku kompenzuje absence optického stabilizátoru.

Závěrečné hodnocení objektivu Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED

Objektiv Nikon AF-S 8-15mm F/3,5-4,5E ED sice není žádným převratným vynálezem a podobný objektiv existuje i u konkurence, třeba Canon EF 8-15mm f/4 L USM a podobný býval od Tokiny i na formát AFS-C. Testovaný objektiv je primárně určen na formát Nikon FX (Full-frame), ale není důvod, proč by nešel použít i na Nikon DX (APS-C). Na plném formátu je ale jeho využití jednoznačně nejlepší, protože se vlastně jedná o dva objektivy v jednom. Navíc jeho kvalita je po všech stránkách velmi dobrá a není ani zdaleka tak velký, jak na obrázku vypadá.

i Zajímají vás fotoaparáty značky Nikon? Pak mrkněte na naše recenze Nikon D850 a Nikon D7500.

Pokud tedy chcete rybí oko na Full Frame a bajonet Nikon, tak vám můžu objektiv Nikon AF-S 8-15mm F/3,5-4,5E ED jednoznačně doporučit, protože je určitě lepší, jak starší či konkurenční alternativy. Vzhledem ke kvalitě a parametrům není ani moc drahý, cena se pohybuje okolo 37 000 Kč. Pokud ale budete chtít přeci jen ušetřit, tak lze případně ještě vzít jako alternativu velmi kvalitní rybí oko AF DX Nikon 10,5mm f/2,8 G ED pro formát APS-C, které je levnější, menší i světelnější, ale zase už to není dva v jednom a díky určení pro formát APS-C taky budete mít nižší rozlišení výsledných fotografií. Za zmínku pak také stojí fakt, že pokud by vám u některých fotografií vadilo přirozené soudkové zkreslení rybího oka, tak se obraz dá následně „narovnat“ v grafickém editoru – například ve firemním Nikon Capture NX-D, kde je přímo k tomuto účelu speciální funkce. Samozřejmě ale touto úpravou dojde k mírnému ořezu a snížení kvality fotografie.

Ukázkové snímky pořízené objektivem Nikon 8-15mm f/3,5-4,5E ED

Hlavní výhody i nevýhody Nikonu 8-15mm f/3,5-4,5E ED

Hodnocení 90 % Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení
90 %
Obrazová kvalita
95 %
Poměr cena / výkon
85 %

Klady

  • Menší a lehčí, než vypadá
  • Kvalitní antireflexní vrstvy
  • Odolný proti vodě a prachu
  • Dobrá optická kvalita
  • V podstatě dva objektivy v jednom
  • Sluneční clona a obal v ceně

Zápory

  • Omezené použití filtrů
  • Nemá stabilizaci
  • Vyšší cena
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon