Hlavní parametry
Konstrukce
75 %
Obrazová kvalita
90 %
Poměr cena / výkon
85 %
Písmeno “M” u fotoaparátu Canon EOS M prý znamená Mobility a Mini. Jedná se o pokročilé, praktické fotoaparáty bez zrcátka, s velkým čipem a výměnnými objektivy pro kvalitní fotografie.
Fotoaparáty řady “M” byly reakcí na rozšiřující se nabídku konkurenčních značek a touhu po menších fotoaparátech s dokonalým výstupem. Ne každý fotograf chce tahat těžkou zrcadlovku a objektivy. “Bezzrcadlovky” řady “M” jsou vhodnou alternativou.
Systém Canon EOS M existuje od roku 2012 a testovaný fotoaparát je čtvrtý model řady. Canon EOS M10 je v řadě nejlevnější a především nejmenší. I proto s ním byl představen nový objektiv Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM. Novinka je vybavena APS-C CMOS senzorem s rozměry 22,3 × 14,9 mm (s crop faktorem 1,6) a rozlišením 18,5 megapixelů. Data můžete ukládat v JPEGu nebo 14bitovém RAWu.
Nebýt toho setového objektivu, je fotoaparát Canon EOS M10 vyloženě drobeček. Pokud bychom na něj nasadili nějaký drobnější objektiv, třeba EF-M 22mm f/2 STM, snadno by svojí titěrností strčil do kapsy většinu kompaktů. Navíc s kvalitou výstupu digitální zrcadlovky.
Rozměry těla fotoaparátu jsou 108 x 66,6 mm s tloušťkou 35 mm a hmotnost včetně baterie a paměťové karty je pouhých 301 g. Tady je ovšem nutné připomenout, že fotoaparát budete samozřejmě používat s objektivem, který kompaktnost těla opravdu výrazně naruší.
Sestava se setovým objektivem Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM vypadá trochu bizarně a ještě podivnější to bude po nasazení objektivů EF přes redukci EF-EOS M (o tom podrobněji níže).
Tělo fotoaparátu tlačítky pro ovládání příliš neoplývá. V horní části naleznete pouze spoušť, tlačítko s červeným puntíkem pro zahájení snímání videozáznamu a přepínač voleb pro automatické fotografování, kreativní režimy fotografování a volby záznamu videa. Na zadní straně je pak pouze kloubové ovládání, tlačítko pro vstup do Menu a tlačítko s modrou šipkou pro přehrání snímků. Omezená dostupnost tlačítek příliš nevadí, vše důležité totiž dobře nahrazuje dotykový displej.
Fotoaparát Canon EOS M10 je vybaven výklopným LCD (TFT) dotykovým displejem s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0"), poměrem stran 3:2 a přibližně 1 040 000 body. Ta “výklopnost” není všemi směry jako například u digitální zrcadlovky Canon EOS 760D, ale pouze o 180 stupňů. Když displej maximálně překlopíte dopředu nad fotoaparát, automaticky se spustí režim Self Portrait, z něhož budou nadšení všichni, kdo pravidelně pořizují selfie snímky.
Displej fotoaparátu je opravdu veliký a jeho dotykové ovládání je velmi praktické. V terénu mi obvykle stačilo pouze stisknout středové tlačítko SET na zadní straně fotoaparátu a hned jsem se snadno dostal k nastavování všech funkcí.
K dispozici je i praktický pomocník, režim Creative Assist, který méně zkušeným uživatelům zjednodušuje ovládání nejdůležitějších fotografických nastavení. Kreativní asistent velmi šikovně zobrazuje popis nejčastěji měněných nastavení.
Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 23mm, clona f/8, ISO 100, čas 1 / 200 s.
Canon EOS M10 podporuje automatické nastavení expozice, prioritu clony, času i úplný manuál. Bohužel pro volení pokročilejších kreativní režimů není vybaven klasickým kolečkem, tyto režimy je nutné hledat složitěji v menu. Citlivosti mají rozsah od ISO 100 do ISO 12 800, v režimu rozšíření se lze dostat na ISO 25 600. U videa je maximem ISO 6 400. Expoziční časy pak mohou být od 1 / 4 000 sekundy do 30 sekund.
Zabudovaný interní blesk má směrné číslo pouhých 5 při citlivosti ISO 100, výkon je tedy velmi slabý. Svým úhlem záběru pokryje přepočtených 24 mm. Při velmi časných vyjížďkách lodí ještě za tmy ale odvedl svou práci na výbornou, což je při jeho titěrnosti k neuvěření.
Sáňky pro externí blesk zde nenajdete. Synchronizační čas činí 1/200 sekundy a korekce blesku je možná od -2 EV do +2 EV. Fotoaparát nabízí mnoho scénických režimů, mezi nimiž najdete například HDR.
Rychlost snímání je 4,6 snímků za vteřinu a je možné takto pořídit až 1000 fotografií ve formátu JPG. Pokud budete fotit do RAWu, buffer vám poskytne kapacitu jen na sedm snímků. Videosekvence lze natáčet maximálně ve Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při frekvenci 30p, u HD videa ve formátu 1 280 × 720 pixelů se dostanete i na 60p. Využívá se formátu MP4 a kodeku MPEG-4 AVC/H.264. Fotoaparát podporuje Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n) ve 2,4GHz pásmu, nechybí ani NFC technologie, kdy můžete fotoaparát snadno ovládat pomocí telefonu nebo do něj pořízené fotografie snadno přenášet. K dispozici je proto aplikace Canon Camera Connect (také pro iOS), kterou si nainstalujete do svého telefonu.
Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 15mm, clona f/5.6, ISO 200, čas 1/1250s.
Jednoznačně největší “vadou” testované sestavy Canon EOS M10 s objektivem Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM byl právě ten objektiv. Pokud totiž chcete fotografovat, musíte nejen zapnout fotoaparát, ale pomocí zvláštního tlačítka vlevo uvést do chodu i objektiv. Pokud jen zapnete fotoaparát, nic nevyfotografujete, na displeji se rozsvítí hlášení “Nastavte objektiv do pozice snímání”. Což mě při testování vytáčelo k nepříčetnosti, o spoustu zajímavých momentů jsem tak přišel. V časové tísni je tak mnohem praktičtější telefon, s nímž můžete fotografovat během jedné vteřiny. S Canon EOS M10 to bude trvat 3 - 5 vteřin, po kterých už často nebude co fotografovat.
Objektiv se třemi asférickými členy je jinak velmi povedený. Rozsah ohnisek 15 až 45 mm (ekvivalent pro 35mm film je 24 až 72 mm) je velmi praktický pro většinu příležitostí, přední část se vysouvá, ale neotáčí (což je výhodné při použití polarizačního filtru). Filtrový průměr je 49 mm. Dokonalému optickému výstupu pomáhá i vestavěná stabilizace (3,5krokový optický stabilizátor obrazu), kdy z ruky při troše soustředění udržíte expoziční časy kolem půl vteřiny, časy 1/4 a 1/8 pak poměrně s jistotou. Fotografie jsou až překvapivě ostré.
Nový objektiv potěší i začínající filmaře – využívá technologii motoru STM, díky které je zaostřování během natáčení filmů plynulé a téměř neslyšitelné.
Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 30mm, clona f/11, ISO 100, čas 1/400s.
Velmi sympatickou vlastností fotoaparátu je rychlé a přesné ostření za velmi špatných světelných podmínek, např. ve tmě se slabým umělým osvětlením. Výběr ostřících bodů probíhá velmi prakticky přetažením ostřícího bodu (bílý obdélníček na displeji). Snad je jen škoda že na rozdíl od jiných fotoaparátů nelze ostřící body roztáhnout zcela do krajů snímků, plocha pro zaostření je omezená.
Nový fotoaparát je ideální pro zachycení rychlých a spontánních okamžiků, ať již jde o akce během dovolené nebo o děti v pohybu. Díky automatickému zaostřování s technologií Hybrid CMOS AF II a se 49 AF body může Canon EOS M10 přesně zaostřit okamžitě. Natáčení filmů v režimu průběžného zaostřování tak vedle větší svobody pro kompozici zajišťuje i to, že v záběru nebude chybět nic podstatného.
Velmi praktická je samostatně prodávaná (stojí 3300 Kč) redukce CANON EF-EOS M, díky níž můžete na fotoaparát Canon EOS M10 nasadit desítky dalších EF objektivů a funkčnost miniaturního těla dále rozšířit. Vhodné to může být i pro profesionální fotografy, kteří tak mohou mít titěrné tělíčko jako záložní, kdyby v terénu velká zrcadlovka selhala.
Autor: Ondřej Prosický | Canon EOS M10 + EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, ohnisko 15mm, clona f/3.5, ISO 1600, čas 1/50s.
Fotoaparát Canon EOS M10 jsem měl zapůjčený na testování během své cesty na sněhem zapadaný ostrov Hokkaidó, kam jsem se vypravil fotografovat jeřáby mandžuské a orly východní. Tedy, žádný ateliér, ale poměrně drsná příroda.
Přestože jsem často fotografoval i při teplotách -20 stupňů a silném chumelení s větrem, fotoaparát vše snadno ustál, a to i několik ledových šplouchanců na moři. Poměrně mile mě překvapila baterie. Sice jsem příliš nefotografoval (vyfotil jsem jen 300 fotografií), ale fotoaparát i přes silné chladno vydržel v pohotovosti celý týden. Což je pro fotografy na cestách jistě potěšující zjištění.
Radost mi udělala technická kvalita snímků. To, že je formát senzoru shodný s tím, kterým jsou vybaveny APS-C zrcadlovky, jsem věděl, i tak jsem ale byl překvapený. Snímky byly krásně ostré a i vysoká ISO dobře použitelná. Na houpající se lodi jsem fotil při 1/50 a cloně f/3.2 konec noci v přístavu Rausu při ISO 1 600 a snímek je vzhledem k podmínkám dobře použitelný. Svoji hodnotu pak mají noční dokumentační fotografie pořízené z ruky na ISO 6 400.
Až na zmíněný problém se “zapínáním objektivu” fotoaparát splnil přesně ta očekávání, pro které jsem jej na cestu vzal. Byl praktickým obrazovým zápisníkem s dokonalým výstupem ve chvílích, kdy nebyl čas na kompletování fullframe zrcadlovky se širokoúhlým objektivem. Fotoaparát Canon EOS M10 jsem mohl mít neustále v kapse péřové bundy ve chvílích, kdy jsem se s teleobjektivem vzdálil od fotografického batohu.
Pokud bych se však rozhodoval pro kvalitní fotoaparát, který u sebe mohu mít vždy v kapse jako doplněk digitální zrcadlovky, volil bych spíše Canon PowerShot G7 X Mark II. Je mnohem kompaktnější, má větší rozsah objektivu a jeho užitná hodnota je vyšší. Jeho nevýhodou, oproti fotoaparátu Canon EOS M10, bude jen slabší technická kvalita fotografií (přenos detailu, rozlišení, šum na vysoká ISO).
Konstrukce
75 %
Obrazová kvalita
90 %
Poměr cena / výkon
85 %
Technické informace | |
---|---|
Snímací prvek: | APS-C 18 Mpx, 22,3 x 14,9 mm |
Typ snímače: | CMOS |
Paměťové médium: | SD/ SDHC/ SDXC |
Rozsah expozičních časů: | 30 – 1 / 4 000 s |
Rozsah citlivosti: | ISO 100 – 25 600 |
Videosekvence: | Full HD při 29,97 sn./s |
Rozměry (š × v × h) a hmotnost: | 108 × 66,6 × 53 mm, 301 g |
Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.