Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Recenze Nikkor 70-300mm VR. Univerzální a dostupný teleobjektiv.

Zobrazit katalog
Recenze Nikkor 70-300mm VR. Univerzální a dostupný teleobjektiv.

Teleobjektivy s rozsahem zoomu přibližně někde kolem 70-300mm patří už dlouhé roky k nejoblíbenějším a ve své nabídce je mají všichni současní výrobci fotoaparátů a objektivů. Nejinak je tomu samozřejmě i v případě Nikonu, který má ve své nabídce takový objektiv hned v několika provedeních. Doslova před pár dny k této nabídce přibyla další verze s označením AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR (k dispozici bude i verze bez VR). Již podle samotného označení si pozornější jistě všimnou hned dvou věcí, jednak že jde o objektiv primárně určený pro digitální zrcadlovky formátu DX (nebo chcete-li, tak s formátem čipu APS-C) a druhak (krásné to slovo :-) ), že je zde použit nejnovější ostřící motor, označovaný v "hantýrce" Nikonu jako AF-P. Tento zaostřovací motor byl poprvé použit u základního zoomu, o kterém jsem již psal zde: AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR, a je zřejmé, že se s tímto motorkem ještě setkáme v mnoha dalších nových objektivech.

AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR

AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR - nejnovější verze teleobjektivu s velmi oblíbeným rozsahem zoomu.

Technické specifikace obou verzí objektivu: optickou soustavu tvoří celkem 14 čoček, z toho 1 z ED skla, sestavených v 10 skupinách. Počet lamel clony: 7, minimální zaostřitelná vzdálenost je 1,1m od roviny čipu, filtrový závit 58mm, rozměry cca 72x125mm, hmotnost je 415 gramů u verze s optickou stabilizací VR nebo 400 gramů u verze bez VR.

Design, mechanické provedení a vlastnosti objektivu

Nejen po technologické, ale i po designové stránce se nový objektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR velmi podobá již zmíněnému (a také novému) základnímu zoomu AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR. Není divu, oba objektivy totiž spadají do stejné třídy určené zejména začínajícím fotografům a také se dá předpokládat, že budou nabízeny společně ve větším setu s vybranými digitálními zrcadlovkami – například s nejnovějším modelem Nikon D3400 ale i s jinými typy.

Na první pohled si objektiv zachovává typický design, na jaký jsme u Nikonu léta zvyklí, na pohled druhý ale odhalíme několik zajímavých detailů. Příjemným zjištěním je výrazné rozšíření ostřícího prstence, se kterým se tak mnohem pohodlněji pracuje. Další změnou je absence jakýchkoli tlačítek či voličů na objektivu, vše se totiž již ovládá přímo z fotoaparátu a tak nejsou potřeba - což u některých, zejména starších fotoaparátů to může vyžadovat aktualizaci firmwaru. Objektiv ale funguje i bez této aktualizace a jediným omezením pak je jen nemožnost vypnout optickou stabilizaci VR.

NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VRNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; Optická stavba objektivuNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; sluneční clonaNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; příslušenství; přenosový vak

Jinak jak už to tak ve fototechnice bývá, tak i v konstrukci je vždy něco za něco a každému vyhovuje něco jiného. Zatímco jeden fotograf může nadávat na to, že tento objektiv je kompletně plastový (včetně upínacího bajonetu), tak druhý si to může pochvalovat, protože objektiv je díky tomu mimořádně lehký – což je zejména na cestách docela významná výhoda. Jednoznačnou nevýhodou je však průměr filtrového závitu 58mm. Již několikrát zmíněný "záklaďák" AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR má totiž průměr 55mm, takže pokud je budete používat oba (což je docela pravděpodobné vzhledem k plánovaným setům), tak budete muset mít na každý zvlášť jiné filtry. Tím myslím zejména filtr polarizační, který nelze nahradit úpravou v PC a který není zrovna levný. Jinak jsem ale s konstrukcí objektivu byl spokojen – je malý, lehký, příjemně kompaktní a i přes plastovou konstrukci nevykazoval žádné mechanické problémy, jako vůle a podobně.

Nikon D7200; NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; ukázková fotografie

Autor: Michal Kupsa | Nikon D7200, ohnisko 300mm, clona f/11, ISO 800, čas 1/800s.

Praktické použití a optické vlastnosti

Z praktického hlediska, při použití tohoto teleobjektivu v terénu, se mi objektiv osvědčil především jako lehký, pohotový a snadno přenosný na výletech, kdy mi stačila i velmi malá brašna na fotoaparát, základní zomm + tento teleobjektiv. Velmi jsem si pochvaloval také kvalitní a účinnou optickou stabilizaci Nikon VR (výrobce udává účinnost 4EV, což mohu víceméně povrdit), protože stativ se nejen mě, ale ani většině fotografů na běžné výlety tahat nechce a navíc je při pohybu terénem focení z ruky daleko pohotovější. Objektiv je navíc tak lehký, že se dá jít i delší vycházka s objektivem na fotoaparátu a obojím na krku, což je s běžnými teleobjektivy kvůli vyšší hmotnosti přinejmenším dosti nepohodlné. :-)

Pro nejednoho uživatele může být zajímavá také nejkratší zaostřitelná vzdálenost 1,1 metru od roviny čipu v celém rozsahu zoomu, což sice není vysloveně na plnohodnotnou makrofotografii, ale pro hrátky s méně drobnými detaily je to více než dostatečné, takže kreativnější fotografové se s tímto objektivem vyblbnou i v tomto ohledu víc než dost. Dobrým pomocníkem je také nový ostřící systém s krokovým motorkem, což napovídá již samotné označení objektivu písmenky AF-P. Jako celek sice toto ostření není ani zdaleka tak rychlé, jako u již zmíněného "záklaďáku" AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR (což je celkem logické s ohledem na větší a těžší čočky optické soustavy teleobjektivu), ale je stejně přesné a hlavně naprosto plynulé, což ocení zejména ti fotografové, kteří svoji digitální zrcadlovku využívají také pro natáčení videa.

NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; MTF křivky objektivu NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; MTF křivky objektivu NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VRNIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR

Nový teleobjektiv AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR dostal do vínku také úplně novou optickou soustavu, navíc vylepšenou jedním prvkem z optického ED skla s extrémně nízkým rozptylem. Výsledkem je opticky opravdu docela dost povedený objektiv – to již předem naznačovaly firemní MTF křivky a v praxi to potvrdily i konkrétní výsledky v terénu. Vzhledem ke kategorii jsou výsledky tohoto objektivu opravdu až překvapivě dobré. Ostrost je skvělá v celém rozsahu zoomu a obvyklé optické vady jsou velmi dobře potlačené, což platí od sférického zkreslení, přes vinětaci až po chromatickou aberaci, či protisvětlo. Díky kruhové sedmilamelové cloně má objektiv také hezký a přirozený bokeh, takže si ho bez problémů dovedu představit i na náročnější fotografování. Po stránce optické kvality opravdu nemám, co bych tomuto objektivu vytknul. Někdo by sice mohl namítat, že má na delším konci nižší světelnost f/6,3 ale oproti běžnému standardu této kategorie f/5,6 je to rozdíl minimální a objektiv to optickou kvalitou i malými rozměry a nízkou hmotností více než dostatečně vynahradí.

Nikon D7200; NIKKOR 70-300mm F4.5-6.3G AF-P DX ED VR; ukázková fotografie

Autor: Michal Kupsa | Nikon D7200, ohnisko 300mm, clona f/11, ISO 400, čas 1/1000s.

Cena a závěr

V závěru musím připomenout, že se vlastně nejedná o jeden objektiv, ale rovnou o objektivy dva - celou dobu jsem sice hovořil o teleobjektivu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR, ale v nabídce je i naprosto identická verze, která se liší pouze absencí písmenek VR na konci typového označení, což znamená, že není vybavena optickým stabilizátorem, je o pár gramů lehčí a samozřejmě také o něco levnější. Upřímně řečeno ale rozhodně doporučuji si připlatit (rozdíl je aktuálně cca 1.400,- Kč včetně DPH) na verzi se stabilizací, protože je jednak opravdu kvalitní a druhak (mé oblíbené slovo :-) ) protože u teleobjektivu je optická stabilizace opravdu dost důležitá – určitě důležitější, jak u základních, nebo širokoúhlých objektivů.

Nakonec se musím také přiznat, že závěrečné bodové shrnutí největších výhod i nedostatků jsem do posledního písmenka opsal z článku, ve kterém jsem se věnoval již několikrát zmíněnému "záklaďáku" AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR. Oba objektivy toho totiž mají opravdu hodně společného – a to jak přednosti, tak i nedostatky. Vynikají skvělým novým autofokusem, velmi dobrými optickými vlastnostmi, účinnou optickou stabilizací a kompaktním, lehkým provedením, ideálním na cesty a výlety. Z nevýhod musím jmenovat poněkud vyšší cenu, než bylo v této třídě zvykem, absenci obalu a hlavně sluneční clony v ceně a také jiný filtrový závit než má základní zoom.

Hlavní výhody objektivu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR:

  • zcela nový systém automatického zaostřování AF-P
  • velmi nízká hmotnost i rozměry
  • dobré optické vlastnosti
  • kvalitní optická stabilizace VR
  • povedený a praktický desing
  • neotáčí se přední příruba

Hlavní nevýhody objektivu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR:

  • přeci jen trošku vyší cena, než bylo dosud zvykem
  • sluneční clona není zahrnuta v ceně
  • jiný závit filtru než základní setový zoom AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR

Aktuální (10/2016) cena teleobjektivu AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR se pohybuje více či méně těsně nad hranicí 10.000,- Kč včetně DPH. Jak jsem již uvedl výše, je to cena trochu vyšší, než jsme byli doposud "v těchto vodách" zvyklí, ale jedním dechem musím dodat, že vzhledem ke skvělým, zejména optickým, ale i konstrukčním vlastnostem tohoto teleobjektivu je nárůst ceny akceptovatelný a mohu vám jej v klidu doporučit. Pokud ještě svoji vysněnou digitální zrcadlovku nemáte, pak je ideální tento teleobjektiv koupit rovnou v některém ze zvýhodněných setů s fotoaparátem a základním objektivem – je to asi nejlepší způsob, jak srazit celkovou cenu výbavy směrem dolů.

Tak a to je asi vše a příště třeba zase něco o nějaké nové zrcadlovce. ;-)

P.S. – Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7200 a pro šťouraly jen dodám, že jsou v nejvyšší kvalitě formátu JPG, tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu, tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu, či zpracováním fotografií v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Michal Kupsa; fotografMichal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.
Technické informace
BajonetNikon AF-P
Délka × šířka125 × 72 mm
Minimální ohnisková vzdálenost70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost300 mm
Min. clona při min. a max. ohniskové vzdálenostif/4.5, resp. f/6.3
Max. clona při min. a max. ohniskové vzdálenostif/22, resp. f/32
Hmotnost415 g
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací