Pentax Ricoh Theta umí pořizovat 360° fotografie

Zobrazit katalog
Pentax Ricoh Theta umí pořizovat 360° fotografie

Úvod a trocha historie

Virtuální prohlídky jsou specifický druh fotografie (ale dnes už i videa), pro který se vžilo hned několik názvů. Kromě výrazu virtuální prohlídky se používá také výraz 360° fotografie, sférická fotografie, nebo sférické panorama a několik dalších. Princip je ale vždy stejný – zachytit prostě úplně vše a to v okruhu 360° všemi směry.

Pořád nerozumíte? Tak jinak – představte si klasické panorama, složené z několika fotografií pořízených vedle sebe. No a teď si představte, že se při fotografování těchto fotografií otočíte úplně kolem dokola a pořízené snímky složíte do sebe. Vznikne vám vlastně nekonečné panorama, protože začátek a konec lze také spojit dohromady, takže by z toho teoreticky vznikla fotografie, kterou by bylo možné nalepit do vnitřku válce, přičemž pozorovatel stojí uvnitř uprostřed. No, a když totéž provedete všemi směry, tak vám vlastně vznikne něco jako koule a pozorovatel opět stojí uprostřed uvnitř – a přesně tohle je virtuální prohlídka. Z praktického použití se s virtuální prohlídkou nejčastěji setkáte v mapách nebo aplikaci Google Street View.

Pentax Ricoh Theta; ukázková fotografie; kostel

Maková hora, Czech republic. - Spherical Image - RICOH THETA

Klasická panoramatická fotografie je sice již hodně starou záležitostí, ale historie virtuální prohlídek moc dlouhá není. Opravdu zajímavé to začalo být teprve až s příchodem digitální fotografie, kdy bylo konečně možné snímky snadno a rychle spojovat dohromady. Teoreticky je možné takovou virtuální prohlídku udělat jakýmkoli fotoaparátem i objektivem, je to jen otázka toho, jak snadno či nesnadno to pak lze spojit dohromady. Logicky to ale vychází tak, že čím širokoúhlejší objektiv, tím méně snímků je na to potřeba a tím snadnější je také následné skládání dohromady.

První fotografové, kteří se tímto oborem zabývali, proto používali digitální zrcadlovky v kombinaci s širokoúhlými objektivy, případně rovnou s rybím okem. To už tak pracné nebylo a navíc díky použití zrcadlovky dosahovali (a stále dosahují) vynikajících výsledků i s ohledem na technickou kvalitu. Práce se zrcadlovkou a rybím okem sice v tomto ohledu sice už není až tak těžká, ale přeci jen to stále vyžaduje specializovaný software (který navíc není zrovna uživatelsky přívětivý) a hlavně velkou pečlivost a zkušenosti při samotném fotografování. Takové fotografování tedy pořád ještě není pro každého a doposud bylo především doménou nadšenců.

Časem se ale výrobci fototechniky probudili a začaly se pomalu ale jistě objevovat první specializované fotoaparáty, přímo určené k tomuto druhu fotografie. Často se jednalo o dosti bizarní kousky fantastických tvarů a vybavených hned několika objektivy. Některé modely byly spíše úsměvná monstra, u kterých bylo hned od začátku jasné, že se výroby ani nedočkají. Jiné zase byly celkem zajímavé, nápadité a vybavené důmyslnými funkcemi, přesto však jejich výroba většinou skončila u několika prototypů, nebo jen několika málo vyrobenými kousky, které se často ani nedostaly do běžného prodeje.

Pentax Ricoh Theta; koncept

Koncept Ricoh Theta

Situace na trhu se výrazně změnila teprve až s příchodem konceptu fotoaparátu Theta, firmy Ricoh. Celý systém byl od začátku velmi dobře promyšlen, dotažen až do detailů a hlavně již skutečně připraven na opravdovou sériovou výrobu a prodej. Fotoaparát první generace se jmenoval jednoduše jen Ricoh Theta, vyráběl se v elegantním bílém provedení a vynikal především skvělou ergonomií, za kterou získal několik mezinárodních ocenění za design. Fotoaparát je navržen tak, aby se dobře držel v ruce, snadno ovládal a hlavně měl oba objektivy co nejblíž u sebe, aby se fotografie dobře a snadno spojovaly, bez hluchých míst (to je hlavní nedostatek skoro všech konkurenčních přístrojů). Slabinou byla naopak nízká kvalita fotografií a velmi malé rozlišení. 

Design to byl natolik povedený, že se ho Ricoh zatím drží dodnes u všech dalších generací. Až skoro revoluční také bylo celkové provedení přístroje s důrazem na maximálně snadné ovládání s naprostým minimem ovládacích tlačítek. Stejně neobvyklá je také napevno vestavěná baterie a dokonce i paměť. Nabíjení i stahování fotografií probíhá výhradně přes USB kabel. V případě potřeby detailnějšího nastavení parametrů fotografování pak chybějící tlačítka nahradil opravdu moderní způsob ovládání, pomocí WiFi a bezdrátového propojení s mobilním zařízením – chytrým telefonem či tabletem. Ke komunikaci sloužila specializovaná aplikace Ricoh Theta, dostupná jak pro Android, tak i pro iOS

Pentax Ricoh Theta; popis ovládacích prvků

Mírné vylepšení přišlo po čase v podobě modelu Ricoh Theta M15, který ale v podstatě přinesl pouze možnost natáčení videa a několik barevných variant samotného fotoaparátu. Zásadní změna přišla až nedávno a to v podobě modelu Ricoh Theta S a mírně odlehčeného (hlavně cenově) Ricoh Theta SC, kterým se budu věnovat v tomto článku.

Pentax Ricoh Theta; černá barva Pentax Ricoh Theta; modrá barva Pentax Ricoh Theta; horní a dolní pohled Pentax Ricoh Theta; ovládání pomocí aplikace

Ricoh Theta S / SC - mechanické provedení, parametry a ovládání

Jak jsem již zmínil v úvodu, tak v mechanickém provedení a ovládání se toho od prvních modelů moc nezměnilo. Design a ergonomie zůstaly v podstatě stejné, změnila se jen dostupná barevná provedení. Zůstala i napevno vestavěná baterie a interní paměť o dostačující kapacitě 8 GB. Přístroj spíše připomíná diktafon a je příjemně malý a lehký, rozměry jsou 130 × 44 × 23 mm a hmotnost 125 gramů (v případě modelu SC jen 105 gramů).

Oba objektivy mají solidní světelnost f/2, což usnadňuje fotografování za horších světelných podmínek. Oba snímací čipy jsou 1/2,3“ s rozlišením cca 12 Mpx, z čehož po složení dohromady (automaticky přímo v přístroji) vyjde fotografie o rozměrech 5 376 × 2 688 obrazových bodů, což je zhruba 14,5 Mpx. Snímky se bohužel ukládají pouze ve formátu JPG. Natáčet lze i ozvučené Full HD video s 30 snímky za vteřinu.

Samotný přístroj funguje v podstatě pouze v režimu plné automatiky, a jakmile potřebujete jeho detailnější nastavení, pak je potřeba ho propojit s chytrým zařízením a aplikací Ricoh Theta S, která je k dispozici jak na Google Play (Ricoh Theta S – pro Android), tak i na App Store (Ricoh Theta S – pro iOS). Pomocí této aplikace pak samozřejmě můžete přístroj i dálkově ovládat. Aplikace je velmi dobře vyladěná a uživatelsky přívětivá. Sice chybí čeština, ale je to tak intuitivní, že lokalizace ani moc nevadí.

Přes aplikaci je k dispozici jak plná automatika, tak předvolba času, ale chybí předvolba clony, protože clona je napevno – fotoaparát neostří, díky extrémní hloubce ostrosti to ani není potřeba, ostré je prostě vždy vše od cca 10cm až po nekonečno. Zajímavý je režim priority ISO, kdy zadáte citlivost a automatika k tomu už jen dopočítá expoziční čas. Rozsah expozice je pak k dispozici v rozsahu 1/6400 až po 60 vteřin.

Dále jsou pak k dispozici obvyklá nastavení, jako u běžných fotoaparátů – jako třeba vyvážení bílé barvy, samospoušť, rozlišení a podobně. Nechybí ani živý náhled na displeji chytrého telefonu či tabletu. Aplikaci musím opravdu pochválit, protože je skutečně povedená a hlavně ji výrobce neustále aktualizuje a vylepšuje.

Ricoh Theta S; kreativní fotografie v praxi; most Ricoh Theta S; kreativní fotografie v praxi; les Ricoh Theta S; kreativní fotografie v praxi Ricoh Theta S; kreativní fotografie v praxi; interiér

K dispozici je ale i několik dalších aplikací a to jak přímo od výrobce, tak i od nadšenecké komunity. Pomocí těchto aplikací lze vytvářet další kreativní hrátky s fotografiemi, zejména pak oblíbené „planetky“. Dalším doplňkem je aplikace pro stolní počítače, pomocí které lze fotografie prohlížet a odesílat na web - pro virtuální prohlídky existuje speciální firemní stránka. Na tomto odkaze naleznete galarii a další informace k projektu.

Virtuální prohlídky se ale dají nahrávat také přímo na Google Street View, protože Google dokonce oficiálně garantuje plnou technickou kompatibilitu s fotoaparáty Theta. Dále pak lze přístrojem natáčet i video. Zde je zase s Thetou kompatibilní portál Youtube, kam lze videa nahrávat a za chodu s nimi otáčet, podobně jako s virtuálními prohlídkami. Pro opravdové fajnšmekry pak nechybí třeba ani dnes stále oblíbenější časosběrné snímání.

Technická kvalita fotografií a praktické použití

Technická kvalita fotografií je oproti prvním verzím výrazně lepší a to nejen s ohledem na vyšší rozlišení, ale také na přenos barev a dynamický rozsah fotografií. Dostupný rozsah citlivostí ISO je v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600. Pro ukázku kvality výstupu jsem pořídil sérii snímků při všech dostupných citlivostech ISO – najdete je ke stažení na konci článku v přílohách.

Fotografie jsem pořídil v tmavém interiéru kostela, kde lze lépe posoudit i dynamický rozsah. Výsledky se poměrně obtížně posuzují, protože tohle prostě není běžný fotoaparát. Nicméně podle mě je výstup více než dostatečný pro účel, ke kterému je určen (tedy především virtuální prohlídky), ale snímky pořízené za dobrých světelných podmínek jsou vhodné i k tisku menších formátů na papír.

Ricoh Theta S; scéna za horších světelných podmínek

Při praktickém fotografování jsem si asi nejvíce oblíbil režim priority ISO a to zejména při fotografování statických scén, kdy délka expozice nehraje roli a lze tak bez obav použít nejnižší citlivost ISO 100, kde je kvalita fotografií logicky nejlepší. Dalším praktickým postřehem je, že je potřeba si za slunečného počasí dávat pozor na reflexy. Antireflexní vrstvy jsou sice poměrně kvalitní, nicméně sluneční clonu použít nelze a tak se nějakému tomu reflexu prostě občas nevyhnete. Reflexy jsou minimální, a když už, tak se zpravidla vyskytne jen jeden, ale malý, o to však výraznější – sytě červený. Lze jej ale vzhledem k malému rozměru většinou snadno vyretušovat. Odlesky se také dají minimalizovat změnou polohy fotoaparátu ke slunci, nebo umístěním do stínu – stačí malé zastínění, třeba od větve stromu, nebo tak něco – a odlesky zmizí úplně.

Při práci s Ricoh Theta je také potřeba dávat velký pozor na čočky objektivů – vzhledem k unikátní konstrukci je jisté, že když vám fotoaparát spadne, tak vždy na čočku jednoho z objektivů. To samé platí pro ukládání přístroje, kde rozhodně vždy doporučuji použít originální pouzdro (je v ceně přístroje), nebo třeba ještě v kombinaci s tvrdým obalem na brýle (to se mi velmi osvědčilo).

Skvěle můžete naopak využít malých rozměrů a hmotnosti ke kreativní tvorbě – Theta má standartní stativový závit, takže ji lze postavit na stativ, případně připevnit nějaké očko a někam zavěsit. Takové snímky jsou pak velmi efektní a v přístroji je i senzor polohy, takže i když Theta visí „hlavou dolů“, snímek se vám pak v editoru sám otočí do správné polohy. Při takovémto umístění na neobvyklá místa pak o to víc přijde vhod dálkové ovládání přes WiFi. Zde je jen třeba dávat pozor na dosah signálu, který by mohl být přeci jen lepší – i když tohle se těžko posuzuje, protože to není jen o WiFi v samotném fotoaparátu ale také v použitém chytrém zařízení.

Ricoh Theta S; obsah balení Ricoh Theta S, odolné pouzdo Ricoh Hard Case TH-2 Ricoh Theta S; očko na zavěšení Ricoh Theta S, kožené pouzdro Ricoh Soft Case TS-1

Příslušenství, cena a závěr

Kromě příslušenství v podobě různých programů jsou k dispozici i nějaké ty více či méně praktické doplňky. Zejména jde o různá pouzdra, očka na zavěšení, selfie tyče, stativy a podobně. Vybere si rozhodně každý. Pokud jde o cenu, tak vysloveně levná hračka to není, ale vzhledem k tomu, o jak unikátní přístroj se jedná, tak ani nelze říct, že by byl drahý. Pokud vás povídání o virtuálních prohlídkách aspoň trochu zaujalo, tak zkuste o Ricoh Theta zapřemýšlet – získáte nejen velmi neobvyklý fotoaparát, ale díky němu taky získáte zcela nový pohled na svět a věci kolem sebe. Pokud děláte třeba do realit, tak v podobě Thety můžete získat i účinný nástroj pro vaše profesionální aktivity.

Ukázkové snímky v plném rozlišení ke stažení

Na závěr si můžete jako obvykle stáhnout několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Ricoh Theta S nebo SC. Snímky jsou zcela bez úprav tak, jak byly uloženy ve fotoaparátu. Kvalitním zpracováním ve fotoeditoru by bylo možné dosáhnout i podstatně lepších výsledků.

Závěrečné hodnocení Pentax Ricoh Theta

Hodnocení 77% Alza.cz

Hlavní parametry

Konstrukce

80 %

Obrazová kvalita

70 %

Poměr cena / výkon

75 %

PENTAX RICOH THETA; bílá barva

Klady

  • Promyšlená ergonomie pozitivně ovlivňující kvalitu fotografií
  • Velmi kvalitní aplikace pro ovládání z mobilního telefonu
  • Malý, lehký a velmi pohotový přístroj
  • Solidní kvalita fotografií
  • Veškeré ovládání ( i všech aplikací) je intuitivní
  • Obrovská šíře možností praktického i kreativního využití
  • Praktický obal zahrnut v ceně

Zápory

  • Snímky pouze ve formátu JPG
  • Horší kvalita videí
  • Chybí čeština

Technické informace
Typ snímače: CMOS
Rozlišení snímače: 24,1 Mpx
Minimální čas závěrky:1 / 7 840 s
Maximální čas závěrky:58,8 s
Maximální ISO:1 600
Rozměry (Š × V × H):4,4 × 13 × 2,3 cm
Hmotnost:125 g

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací