Proč byste si měli pořídit širokoúhlý objektiv?

Zobrazit katalog
Proč byste si měli pořídit širokoúhlý objektiv?

Širokoúhlý objektiv je jedním ze základních příslušenství k bezzrcadlovce nebo digitální zrcadlovce, díky širokému úhlu záběru totiž dokážete zachytit mnohem větší výsek scény, než je tomu u standardních objektivů a teleobjektivů. Takový objektiv však má ještě další výhody, které můžete v praxi využívat.

Širokoúhlý objektiv využijete pro snímky interiéru a krajiny

Do skupiny širokoúhlých objektivů se řadí prakticky veškeré objektivy, jejichž efektivní ohnisko je menší než 35 mm, alespoň taková je nejčastější definice pro širokoúhlý objektiv. Úhel záběru 35mm objektivu je v případě plného formátu 62°, můžeme tedy konstatovat, že širokoúhlý záběr má ještě o něco větší pokrytí.

Standardní setové objektivy, které jsou dodávány k zrcadlovkám a bezzrcadlovkám mají efektivní ohniskový rozsah přibližně 27 až 88 mm. V závislosti na velikosti snímače ve fotoaparátu a na ceně celého setu pak bude variovat fyzická ohnisková vzdálenost objektivu a také jeho světelnost, případně rozsah na dlouhém ohnisku.

V případě, že již takový objektiv máte (typicky 18–55 mm, 18–105 mm apod.), pak jste se možná již ocitli v situaci, která by si zasloužila širší záběr, ale už nebylo kam couvat a při použití nejkratší ohniskové vzdálenosti nebyl záběr zcela ideální.

širokoúhlý objektiv šířka záběru ohnisková vzdálenost

Jednoduchá pravidlo říká, čím kratší ohnisko, tím širší úhel záběru.

Odtud tedy logicky první důvod pro pořízení širokoúhlého objektivu – potřebujete-li častěji využívat širší záběr, pak je pro vás takové sklo nezbytné. Zvláště když fotografujete v interiéru, anebo se naopak zaměřujete na krajinnou fotografii.

Zkreslení není chyba ale vlastnost

Nejširší ohnisko u setových zoomů (jak je uvedeno výše cca 28 mm) poskytne úhel záběru přibližně 75°, pokud ale zvolíte ohnisko ještě širší, dostanete se na úhel záběru 84° (ohnisko 24 mm) nebo 94° (ohnisko 20 mm) což už je na fotografii znát, doslova totiž diváka vtahuje do obrazu.

Typickým zástupcem širokoúhlého zoomu jsou objektivy s efektivním rozsahem cca 12–24 mm u plnoformátových aparátů nebo 16–35 mm u aparátů s menším APS-C snímačem. V praxi to znamená úhel záběru širší jak 100°.

Typickou vlastností takovýchto objektivů – ať už se jedná o variantu zoomovou nebo pevnou – je výraznější sférické a perspektivní zkreslení. V obou případech se jedná o vlastnost těchto objektivů a je možné ji částečně odstranit při postprodukci. Zkreslení se projevuje především v okrajových částech záběru.

šiirokoúhlý objektiv interiérová fotografie ohnisková vzdálenost světelnost

Interiérová fotografie s nízkou hladinou osvětlení je ideální disciplína pro širokoúhlý objektiv – ohnisko 14 mm (EQ 35 mm).

Perspektivní zkreslení je většinou dáno krátkou předmětovou vzdáleností – vzhledem k šířce záběru budete v případě menších objektů stát dost blízko – a pak dochází k výraznému zkreslení. To se projevuje například protažený nosem či rukama a nohama. Pokud nebudete fotit kolmo ale fotoaparát nakloníte, zkreslení bude výraznější. Na druhou stranu jej však můžete kreativně využít například pro optické prodloužení nohou u modelky.

Existuje několik málo širokoúhlých objektivů, které mají zkreslení minimalizované. Je toho dosaženo kombinací většího množství optických členů a specifickou optickou konstrukcí. Daní za takové „vylepšení“ je ale vysoká hmotnost a samozřejmě také cena. Jedním z velmi povedených modelů je například Canon EF 11–24 mm F4L USM.

Využití "širočiny" nejen kvůli záběru

Širokoúhlé objektivy nemají, až na výjimky, nijak závratnou světelnost a u většiny z nich se setkáte s klasickým rozsahem f/3,5–5,6 případně se stálou světelností cca f/4. Obecně je také možno konstatovat, že je díky krátkému ohnisku a zmíněné světelnosti většina fotografované scény ostrá, což je samozřejmě žádoucí především u krajiny.

Této vlastnosti je však možné využít nejen v případě krajiny, ale také u reportážní a street fotografie nebo městské krajiny, a to i v kombinaci s delším časem, který ve většině případů bez problémů udržíte.

širokoúhlý objektiv krajina malé ohnisko

Snímek pořízený objektivem Canon EF 15 mm F2,8 Fisheye Lens  s celoplošným zachycením scény.

Budete-li fotografovat objektivem s delším ohniskem (např. 20° nebo 16°), znamená sebemenší pohyb fotoaparátu změnu záběru a tím i scény. Do toho je třeba počítat také se zvýšeným rizikem vzniku pohybové neostrosti. V tento okamžik se dostává ke slovu pravidlo bezpečného času v podobě hodnoty obrácené ohniskové vzdálenosti – tedy při použití efektivního ohniska 200 mm byste měli pracovat s časem 1/200 s nebo kratším, abyste eliminovali pohybovou neostrost.

Zmíněné pravidlo platí částečně i u širokoúhlých objektivů, a tak ačkoliv platí pravidlo nepoužívat při fotografování z ruky časy delší jak 1/30 s, můžete – díky krátkému ohnisku v kombinaci se stabilizací obrazu na snímači nebo v objektivu – bez většího rizika používat i časy delší, např. 1/10 nebo 1/8 sekundy.

i Rybí oko Velmi specifický objektivem je rybí oko, které poskytne úhel záběru 180° a více. Takový objektiv má velké zkreslení, které je však vykoupeno atraktivností záběru. Rybí oko můžete najít ve dvou provedeních – jedno vykreslí na ploše snímku ohraničený kruhový obraz a úhel záběru je 180° ve všech směrech, druhé pak vykreslí obraz na celé ploše snímku a vertikální a horizontální úhel záběru je o něco menší než diagonálních 180°.
objektiv fisheye rybí oko

Typický zástupce objektivů typu rybí oko – Canon EF 8–15 mm F4L FISHEYE USM

Díky tomu není třeba nijak závratně zvyšovat citlivosti, což by mohlo mít vliv na míru nežádoucího šumu na fotografii. Velmi populární jsou proto širokoúhlé objektivy pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách, kdy bez problémů udržíte i delší čas a můžete tzv. střílet od boku.

Praxe je pak taková, že si zvolíte delší expoziční čas, který udržíte z ruky, objektiv necháte plně odcloněný a zároveň použijete manuální ostření, kdy využijete větší hloubky ostrosti. Velkým pomocníkem je v takovém případě jednoduchá kalkulačka hloubky ostrosti, s jejíž pomocí snadno zjistíte, co všechno bude na snímku ostré.

rybí oko fisheye objektiv

Snímek pořízený objektivem Canon EF 15 mm F2,8 Fisheye Lens s celoplošným  zachycením scény

Kupříkladu při použití ohniska 12 mm v kombinaci s menším APS-C snímačem a zaostření na vzdálenost 1,2 m, bude scéna ostrá od 60 cm až do nekonečna. V terénu tedy postačí zaostřit manuálně na 1,2 m a ponechat objektiv v této poloze. Při fotografování se pak věnujete pouze kompozici a stisku spouště, kdy je jisté, že bude ostré prakticky vše, a to i při delším expozičním čase. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že pohybující se objekty mohou být rozmazané, na druhou stranu je možné této pohybové neostrosti využít jako dynamického prvku na snímku.

Použijete-li objektiv s lepší světelností (např. f/2,8 nebo f/1,8) je možné i při krátké předmětové vzdálenosti pracovat s menší hloubkou ostrosti, a tudíž odpíchnout hlavní objekt alespoň částečně od pozadí. To je žádoucí především při reportážní fotografii, kdy je třeba zdůraznit děj na fotografii.

Koupit či nekoupit širokoúhlý objektiv?

Mnoho začínajících fotografů zvažuje doplnění své výbavy o další objektiv v okamžiku, kdy zjistí, že stávající rozsah ohnisek setového objektivu není dostatečný. V takové situaci se nabízí dvě cesty, které mohou podpořit jejich kreativitu.

Jednou z nich je koupě světelného (f/1,8 a nižší) pevného objektivu s ohniskem 35, 50 nebo 85 mm, který mohou úspěšně využít při práci s malou hloubkou ostrosti a za zhoršených světelných podmínek. Výsledkem jsou fotografie s příjemným krémovým bokehem, které diváka rozhodně zaujmou.

krajinářský objektiv

Další typická ukázka využití širokoúhlého objektivu, zde ohnisko 16,5 mm (EQ 35 mm)

Další cestou může být právě koupě širokoúhlého objektivu, který otevře dveře reportážní fotografie a umožní fotografovi být v centru dění. A právě v takových chvílích vznikají ikonické snímky. Ostatně i světově uznávaní reportážní či váleční fotografové se drží pravidla, že akci je třeba snímat, pokud možno, co nejblíže centra dění – to je komponováno jako hlavní motiv fotografie a širokoúhlý záběr zároveň umožní zachytit i okolí tzv. druhý plán fotografie.

Prakticky všichni největší výrobci fotoaparátů a objektivů již mají v nabídce širokoúhlý zoom, který má sice průměrnou světelnost, ale zároveň malé rozměry a velmi příznivou cenu. Není výjimkou, že profesionální širokoúhlé objektivy pro plnoformátové snímače pořídíte za cenu od cca 25 000 Kč.

Základní širokoúhlý zoom se však cenově pohybuje kolem 10 000 i méně, což je při velmi dobré obrazové kvalitě perfektní investice. A to nejen cílená ze strany fotografa, ale také nepředpokládaná v podobě objektivu jako daru pro amatérské fotografy.

Tipy na levné širokoúhlé objektivy

Širokoúhlé objektivy pro mobily

Vedle objektivů pro digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky najdete na trhu také celou řadu přídavných objektivů pro fotoaparát v mobilním telefonu. Jejich konstrukce je obvykle velmi jednoduchá a upevňují se buďto jako klip nebo se našroubují do obalu na mobilní telefon.

V případě přídavného objektivu k mobilu je vhodné zkontrolovat, jaké obrazové pole je schopen objektiv vykreslit, jelikož se jedná o další optické členy, přes které prochází světlo, a tudíž nemusí vždy vykreslit dostatečně velké obrazové pole pro snímač použití ve fotomodulu mobilního telefonu.

Přídavné objektivy obvykle najdete v sadě, kde je k dispozici jak širokoúhlý objektiv, který může být také typu rybí oko s opravdu velkým úhlem záběru. Dále bývá v sadě objektiv pro fotografování makrosnímků. Velmi praktický je také objektiv se zabudovaným polarizačním filtrem.

Petr Březina

Petr Březina je dlouholetým redaktorem několika různých magazínů a blogů, které se zabývají digitální fotografií a audiotechnikou. Vedle psaní se také věnuje výuce fotografických kurzů i specificky zaměřených workshopů pro začátečníky. Při fotografování aplikuje klasický přístup s minimálními úpravami – oblíbeným námětem jsou portréty a reportáž.

4,7 19×
NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G AF-P VR DX
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Nikon F, určen pro APS-C (ekv. 15 - 30 mm), závit pro filtry 72 mm, automatické ostření, stabilizace, váha 230 g
8 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OI383a
4,8 35×
Canon EF-S 10-18mm f/4.5 - 5.6 IS STM
Objektiv pro digitální zrcadlovky, bajonet Canon EF-S, určen pro APS-C (ekv. 16 - 29 mm), závit pro filtry 67 mm, automatické ostření, stabilizace, váha 240 g
5 979,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: OC32m
5,0
M. ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm f/4.0-5.6
Objektiv bajonet Micro 4/3, určen pro Micro 4/3, závit pro filtry 52 mm, automatické ostření, clonový kroužek, váha 155 g
13 490,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: OL410c
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací