Sony Alpha 6500 (zkráceně A6500) patří k tomu nejnovějšímu, a hlavně také k tomu nejlepšímu, co Sony v této třídě bezzrcadlovek aktuálně nabízí. Důkazem je, že tento fotoaparát nedávno získal prestižní ocenění EISA 2017-2018 v kategorii „Prosumer Compact System Camera“. Pro zajímavost pak ještě dodám, že společnost Sony letos získala hned šest cen EISA, což je opravdu hodně slušný výkon. V následujícím článku se tedy podíváme na Sony Alpha 6500 podrobněji, zejména na ergonomii, ovládání, celkové provedení fotoaparátu jako takového a samozřejmě také na výstupní kvalitu fotografií – ukázky v plném rozlišení najdete ke stažení na konci článku.
Tělo fotoaparátu Sony A6500 je velmi kompaktní a na první dotek až překvapivě robustní. Celý základní korpus je totiž z masivního kovového odlitku, pravděpodobně z obvyklé a stále oblíbené hořčíkové slitiny. Prostě takový festovní kovový kvádřík, navíc odolný proti prachu a povětrnostním vlivům. Základní tvar těla je velmi jednoduchý, až bych skoro řekl strohý, přesto se však velmi dobře drží, a to i větší rukou – zejména díky bateriovému gripu vystupujícímu z přední strany a opoře pro palec na straně zadní (obojí je navíc opatřeno gumovým, neklouzavým a na dotek příjemným polepem). Fotoaparát tak lze dobře a bezpečně držet i jen jednou rukou.
Podobně dobře je na tom také ovládání – výrobci se na relativně drobné tělo fotoaparátu podařilo vhodně umístit dostatek ovládacích prvků, včetně jejich logického rozmístění tak, že člověk velmi snadno a rychle pochopí celou logiku ovládání. Snad až na jedinou drobnost, kterou je umístění spouště videa, která mi přijde zcela nesmyslně umístěná pod palcem pravé ruky ale tak, že ji téměř není možné stisknout bez použití obou rukou – jedině snad v případě uživatelů s velmi malou rukou. Určitě by se ještě vešla někam nahoru, kde by její umístění dávalo větší smysl i pohodlí. Jinak jsou všechny ostatní ovladače v pohodě, tedy nemají žádné nežádoucí vůle, jsou dostatečně velké i robustní – zejména důležité otočné voliče na horní straně, které se opravdu povedly. Stejně tak hlavní vypínač, jehož umístění přímo na spoušti mohou sice někteří kritizovat s ohledem na fakt, že tento způsob je typický pro jinou značku, ale nic to nemění na tom, že nic lepšího zatím nikdo jiný nevymyslel – je to mimořádně intuitivní, pohodlné a v případě potřeby akční reakce i rychlé.
Parametry | Sony A6500 |
---|---|
Snímací čip | Formát APS-C, Exmor CMOS, 24 Mpx |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah citlivosti ISO | 100 až 25 600 (manuálně až 51 200) |
Rozsah expozičních časů | 1/4000 až 30 s |
Automatické zaostřování | 425 / 169 bodů |
Rychlost sériového snímání | 11 snímků za vteřinu |
LCD monitor | Dotykový 3" (7,5 cm) – 921 600 pixelů |
Video | UHD 4K (3 840 × 2 160) |
Bezdrátové rozhraní | Bluetooth, NFC, WiFi |
Baterie | 1 020 mAh - cca 330 snímků |
Rozměry | 120 × 67 × 53 mm |
Hmotnost (včetně baterie a karty) | 453 g |
Zajímavý je LCD monitor na zadní stěně fotoaparátu – ten je výklopný nahoru i dolů, je samozřejmě dotykový a má širokoúhlý poměr stran 16:9, přestože poměr stran snímače je v klasickém poměru 3:2. Je to asi kvůli tomu, že jinak by se na zadní stranu prostě nevešel. Kvalitní je i elektronický hledáček, který má skoro 2,5 milionu obrazových bodů a je tedy velmi jemný, navíc si tak můžete přímo v hledáčku zobrazit spoustu užitečných informací od nastavení expozice, přes ostřící body, až po vodováhu či pomocnou mřížku na fotografování architektury.
Pokud fotoaparát otočíme vzhůru nohama, tak zjistíme, že dvířka na spodní straně ukrývají nejen baterii, ale současně i paměťovou kartu. Mě osobně se toto řešení líbí, protože čím míň takovýchto mechanických prvků, tím lépe. Velmi pozitivně vnímám také fakt, že baterie se nabíjí přímo ve fotoaparátu, a to pomocí v současné době velmi rozšířeného konektoru micro USB. V případě potřeby či nouze tak snadno můžete použít například nabíječku od téměř libovolného současného mobilního telefonu, nebo powerbanku, když jste zrovna na cestách. Pro jistotu pak snad ještě dodám, že na spodní straně je také obvyklý stativový závit, který je poctivě kovový tak, jako bajonet objektivu i sáňky pro externí blesk a v podstatě jako celý fotoaparát Sony Alpha A6500.
Oproti předchozím verzím byl u fotoaparátu Sony A6500 mírně pozměněn design menu, které je nyní lépe barevně odlišeno. Názory se různí, někteří chválí, jiní kritizují, podle toho, co komu vyhovuje. Já osobně bych řekl, že menu je skutečně velmi detailní, tedy umožňuje přesně specifikovat každý myslitelný detail a z toho v praxi vyplývá, že zatímco hračičkové budou velmi spokojeni, až nadšeni, tak naopak ti, kteří hledají přímočaré a jednoduché ovládání, tak budou spíše maličko zmateni a nespokojeni. Holt všem se člověk asi nikdy nezavděčí. ??
Fotoaparát Sony A6500 je vybaven snímacím čipem formátu APS-C s rozlišením 24 Mpx (výsledné fotografie tedy mají rozměr rozměr 6 000 × 4 000 pixelů) a disponuje rozsahem citlivosti ISO 100 až ISO 51 200, přičemž praktické výsledky jsou opravdu velmi dobré a skutečně odpovídají výsledkům, které podávají současné 24Mpx digitální zrcadlovky. Čistě subjektivně z praktického pohledu bych řekl, že Sony A6500 možná výsledné fotografie při zpracování svým obrazovým procesorem Bionz X maličko víc vyhlazuje, takže fotografie vypadají o fous méně zašuměné, ovšem za cenu drobné ztráty detailů kresby – samozřejmě hovořím o fotografiích, kde byla použita vyšší citlivost ISO. Je ale otázka, jak to vyhodnotit, protože některé konkurenční fotoaparáty to dělají přesně naopak, tedy že se při zpracování snaží zachovat maximum detailů, ale zase za cenu mírně vyššího šumu. Obě metody mají něco do sebe a každá je výhodou, ale v jiné situaci. V obecné rovině bych pak řekl, že výsledky všech současných 24Mpx fotoaparátů s čipem formátu APS-C jsou si velmi podobné a odlišnosti jsou spíše právě ve filozofii přístupu ke zpracování. Nicméně když se vrátím k Sony Alpha 6500, tak výsledky jsou opravdu velmi dobré a vůbec se nemusíte bát používat i hodně vysoké citlivosti ISO – ostatně jak dokládají ukázkové testovací fotografie v příloze.
Stejně dobré je i video – fotoaparát umí už i Ultra HD rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů) se snímkovou frekvencí 30 snímků za vteřinu. Většině uživatelů ale asi bude bohatě stačit Full HD video, které dosahuje snímkové frekvence 60 snímků za vteřinu. Pokud si ale s videem rádi pohrajete, pak jistě oceníte i možnost natáčení zpomaleného videa. Zpomalené video se tak dostává do čím dál více přístrojů a musím říct, že tento trend se mi moc líbí, protože po éře obliby časosběrných videí je to další užitečný nástroj. Například s dětmi nebo domácími mazlíčky se při použití zpomaleného videa můžete doslova vyřádit – jak ukazuje přiložené video, při jehož natáčení jsme si užili dost legrace. ??
Oproti předchozím verzím fotoaparátu má nejnovější Sony A6500 jednu zcela zásadní výhodou, kterou je výkonný pětiosý stabilizátor přímo na čipu. Podle mě je toto vylepšení zcela jednoznačně nejzásadnější, protože různých funkcí je dnes spousta, až se v tom uživatelé ztrácí a většina z nich je stejně využitelná vždy jen pro určitý okruh fotografů. Stabilizaci ale využije skutečně (skoro) každý, a to navíc velmi často, proto také osobně vždy rozhodně doporučuji brát stabilizaci v úvahu jako jeden z hlavních argumentů co koupit a co nikoliv. V tomto případě je navíc stabilizace přímo ve fotoaparátu, takže není nutné moc řešit, jak je na tom objektiv, a ještě navíc je stabilizace velmi účinná, a to dokonce hned v pěti osách. Pro zajímavost – pokud ale nasadíte objektiv, který je také vybaven stabilizátorem, pak oba stabilizátory dokážou vzájemně spolupracovat. Výrobce uvádí účinnost této stabilizace až 5EV, což je velmi slušná hodnota. V praxi se sice ověřuje jen velmi těžko, ale na základě svých letitých zkušeností a po několikadenním focení tomuto údaji prostě věřím.
Systém automatického zaostřování zůstal stejný jako u předchozí verze Sony Alpha A6300, tedy výrobcem nazývaný 4D Focus, využívající 425 AF bodů s detekcí fázového posunu a 169 AF bodů s detekcí kontrastu, což jsou parametry rozhodně více než dostačující. Sériové snímání také zůstalo stejné, tedy 11 snímků za vteřinu (nebo 8 bez přerušení živého náhledu). Zvětšila se ale vyrovnávací paměť, která by nyní měla pobrat až 307 fotografií ve vysoké kvalitě. Jako celek se pak celý systém automatického zaostřování v kombinaci se sériovým snímáním a vyrovnávací pamětí při praktickém fotografování osvědčil jako velmi svižný a spolehlivý, v tomto ohledu opravdu nemám nejmenších výhrad. Maličko se ale naopak zhoršila výdrž fotoaparátu na jedno nabití baterie – výrobce nyní udává zhruba 310 fotografií při použití elektronického hledáčku, anebo 350 fotografií při fotografování s živým náhledem na LCD monitoru (u A6300 to bylo 400 snímků). Na běžné použití to samozřejmě v pohodě stačí, jako celek to ale pořád považuji za jedno ze slabších míst bezzrcadlovek jako celku – klasické zrcadlovky pořád vydrží mnohem víc, což je ale důležité jen pro určitou část uživatelů, například při expedičních cestách a podobně.
Pokud jde o příslušenství, tak je zde k dispozici obvyklé a rozsáhlé portfolio veškerého příslušenství jak značkového, tak i od alternativních výrobců, a to od objektivů, přes externí blesky a mikrofony k natáčení náročnějšího videa až po náhradní baterie, brašny a podobně. Ukázkové fotografie v článku byly pořízeny pomocí základního zoom objektivu Sony E 16-50mm f/3,5-5,6 OSS, který mohu jen doporučit, zejména pokud chcete zachovat kompaktní rozměry celé sestavy. Další možné základní i specializované objektivy už jsou ale často o poznání větší, a proto věnujte při výběru pozornost i tomuto kritériu, zejména pokud jsou pro vás menší rozměry opravdu důležité. Sony A6500 se však bohužel zatím (10/2017) se zmíněným objektivem neprodává ve zvýhodněném setu, ale snad se to brzy změní.
Závěrečným parametrem je pak samozřejmě také prodejní cena, která je v mnoha případech velmi důležitým, ne-li přímo rozhodujícím parametrem, ke kterému však musím být trochu kritický. Na jednu stranu je sice pravda, že Sony Alpha 6500 je skutečně vynikajícím fotoaparátem, jehož kvality potvrzuje nejen moje uživatelská recenze a její výsledky, ale i v úvodu zmíněné prestižní mezinárodní ocenění. Výborné výstupní kvality fotografií potvrzují také přední světové laboratoře, věnující se testování přístrojů v laboratorních podmínkách, kde se Sony A6500 aktuálně drží v TOP 10 všech fotoaparátů osazených snímacím čipem formátu APS-C. Na druhou stranu si za tuto kvalitu nechá výrobce dobře zaplatit a samotné tělo Sony A6500 aktuálně (10/2017) stojí 45 990 Kč včetně DPH, což je opravdu docela dost. Na druhou stranu je ale prostě pravda, že lepší bezzrcadlovku (ale i zrcadlovku) v této kategorii, tedy s APS-C čipem, jen těžko (pokud vůbec) najdete a to jak po stránce kvality fotografií, tak i po stránce funkční výbavy.
Klady
Zápory
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.