TOPky na dovču AlzaPlus+

Sony A6500 (RECENZE)

Zobrazit katalog
Sony A6500 (RECENZE)

Sony Alpha 6500 (zkráceně A6500) patří k tomu nejnovějšímu, a hlavně také k tomu nejlepšímu, co Sony v této třídě bezzrcadlovek aktuálně nabízí. Důkazem je, že tento fotoaparát nedávno získal prestižní ocenění EISA 2017-2018 v kategorii „Prosumer Compact System Camera“. Pro zajímavost pak ještě dodám, že společnost Sony letos získala hned šest cen EISA, což je opravdu hodně slušný výkon. V následujícím článku se tedy podíváme na Sony Alpha 6500 podrobněji, zejména na ergonomii, ovládání, celkové provedení fotoaparátu jako takového a samozřejmě také na výstupní kvalitu fotografií – ukázky v plném rozlišení najdete ke stažení na konci článku.

Sony A6500 boduje robustní konstrukcí a intuitivním ovládáním

Tělo fotoaparátu Sony A6500 je velmi kompaktní a na první dotek až překvapivě robustní. Celý základní korpus je totiž z masivního kovového odlitku, pravděpodobně z obvyklé a stále oblíbené hořčíkové slitiny. Prostě takový festovní kovový kvádřík, navíc odolný proti prachu a povětrnostním vlivům. Základní tvar těla je velmi jednoduchý, až bych skoro řekl strohý, přesto se však velmi dobře drží, a to i větší rukou – zejména díky bateriovému gripu vystupujícímu z přední strany a opoře pro palec na straně zadní (obojí je navíc opatřeno gumovým, neklouzavým a na dotek příjemným polepem). Fotoaparát tak lze dobře a bezpečně držet i jen jednou rukou.

Sony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze test
Sony A6500 dokáže i přes malé rozměry svojí obrazovou kvalitou konkurovat většině zrcadlovek.

Podobně dobře je na tom také ovládání – výrobci se na relativně drobné tělo fotoaparátu podařilo vhodně umístit dostatek ovládacích prvků, včetně jejich logického rozmístění tak, že člověk velmi snadno a rychle pochopí celou logiku ovládání. Snad až na jedinou drobnost, kterou je umístění spouště videa, která mi přijde zcela nesmyslně umístěná pod palcem pravé ruky ale tak, že ji téměř není možné stisknout bez použití obou rukou – jedině snad v případě uživatelů s velmi malou rukou. Určitě by se ještě vešla někam nahoru, kde by její umístění dávalo větší smysl i pohodlí. Jinak jsou všechny ostatní ovladače v pohodě, tedy nemají žádné nežádoucí vůle, jsou dostatečně velké i robustní – zejména důležité otočné voliče na horní straně, které se opravdu povedly. Stejně tak hlavní vypínač, jehož umístění přímo na spoušti mohou sice někteří kritizovat s ohledem na fakt, že tento způsob je typický pro jinou značku, ale nic to nemění na tom, že nic lepšího zatím nikdo jiný nevymyslel – je to mimořádně intuitivní, pohodlné a v případě potřeby akční reakce i rychlé.

ParametrySony A6500
Snímací čipFormát APS-C, Exmor CMOS, 24 Mpx
Poměr stran3:2
Rozsah citlivosti ISO100 až 25 600 (manuálně až 51 200)
Rozsah expozičních časů1/4000 až 30 s
Automatické zaostřování425 / 169 bodů
Rychlost sériového snímání11 snímků za vteřinu
LCD monitorDotykový 3" (7,5 cm) – 921 600 pixelů
VideoUHD 4K (3 840 × 2 160)
Bezdrátové rozhraníBluetooth, NFC, WiFi
Baterie1 020 mAh - cca 330 snímků
Rozměry120 × 67 × 53 mm
Hmotnost (včetně baterie a karty)453 g

Nabíjení přes micro USB dovolí doplnění energie na cestách

Zajímavý je LCD monitor na zadní stěně fotoaparátu – ten je výklopný nahoru i dolů, je samozřejmě dotykový a má širokoúhlý poměr stran 16:9, přestože poměr stran snímače je v klasickém poměru 3:2. Je to asi kvůli tomu, že jinak by se na zadní stranu prostě nevešel. Kvalitní je i elektronický hledáček, který má skoro 2,5 milionu obrazových bodů a je tedy velmi jemný, navíc si tak můžete přímo v hledáčku zobrazit spoustu užitečných informací od nastavení expozice, přes ostřící body, až po vodováhu či pomocnou mřížku na fotografování architektury.

Sony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze testSony a6500 - recenze test
K bezzrcadlovce Sony A6500 je k dispozici široká řada objektivů i dalšího příslušenství.

Pokud fotoaparát otočíme vzhůru nohama, tak zjistíme, že dvířka na spodní straně ukrývají nejen baterii, ale současně i paměťovou kartu. Mě osobně se toto řešení líbí, protože čím míň takovýchto mechanických prvků, tím lépe. Velmi pozitivně vnímám také fakt, že baterie se nabíjí přímo ve fotoaparátu, a to pomocí v současné době velmi rozšířeného konektoru micro USB. V případě potřeby či nouze tak snadno můžete použít například nabíječku od téměř libovolného současného mobilního telefonu, nebo powerbanku, když jste zrovna na cestách. Pro jistotu pak snad ještě dodám, že na spodní straně je také obvyklý stativový závit, který je poctivě kovový tak, jako bajonet objektivu i sáňky pro externí blesk a v podstatě jako celý fotoaparát Sony Alpha A6500.

i Současné špičkové bezzrcadlovky s čipem formátu APS-C dosahují zhruba stejné kvality fotografií, jako plnohodnotné zrcadlovky, ale zato v kompaktnějším těle a většinou jsou lépe vybaveny různými doplňkovými elektronickými funkcemi. Zpravidla také mají méně mechanických dílů, díky čemuž jsou o něco méně náchylné k poruchám a poškození. Na druhou stranu většinou nejsou levnější, mají podstatně menší výdrž na baterii a méně příslušenství.

Oproti předchozím verzím byl u fotoaparátu Sony A6500 mírně pozměněn design menu, které je nyní lépe barevně odlišeno. Názory se různí, někteří chválí, jiní kritizují, podle toho, co komu vyhovuje. Já osobně bych řekl, že menu je skutečně velmi detailní, tedy umožňuje přesně specifikovat každý myslitelný detail a z toho v praxi vyplývá, že zatímco hračičkové budou velmi spokojeni, až nadšeni, tak naopak ti, kteří hledají přímočaré a jednoduché ovládání, tak budou spíše maličko zmateni a nespokojeni. Holt všem se člověk asi nikdy nezavděčí. ??

Dobrá práce s obrazovým šumem a video ve 4K

Fotoaparát Sony A6500 je vybaven snímacím čipem formátu APS-C s rozlišením 24 Mpx (výsledné fotografie tedy mají rozměr rozměr 6 000 × 4 000 pixelů) a disponuje rozsahem citlivosti ISO 100 až ISO 51 200, přičemž praktické výsledky jsou opravdu velmi dobré a skutečně odpovídají výsledkům, které podávají současné 24Mpx digitální zrcadlovky. Čistě subjektivně z praktického pohledu bych řekl, že Sony A6500 možná výsledné fotografie při zpracování svým obrazovým procesorem Bionz X maličko víc vyhlazuje, takže fotografie vypadají o fous méně zašuměné, ovšem za cenu drobné ztráty detailů kresby – samozřejmě hovořím o fotografiích, kde byla použita vyšší citlivost ISO. Je ale otázka, jak to vyhodnotit, protože některé konkurenční fotoaparáty to dělají přesně naopak, tedy že se při zpracování snaží zachovat maximum detailů, ale zase za cenu mírně vyššího šumu. Obě metody mají něco do sebe a každá je výhodou, ale v jiné situaci. V obecné rovině bych pak řekl, že výsledky všech současných 24Mpx fotoaparátů s čipem formátu APS-C jsou si velmi podobné a odlišnosti jsou spíše právě ve filozofii přístupu ke zpracování. Nicméně když se vrátím k Sony Alpha 6500, tak výsledky jsou opravdu velmi dobré a vůbec se nemusíte bát používat i hodně vysoké citlivosti ISO – ostatně jak dokládají ukázkové testovací fotografie v příloze.

Sony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímky
Porovnání snímků s citlivostí ISO 100 až 51 200. Snímky v plném rozlišení najdete na konci článku.

Stejně dobré je i video – fotoaparát umí už i Ultra HD rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů) se snímkovou frekvencí 30 snímků za vteřinu. Většině uživatelů ale asi bude bohatě stačit Full HD video, které dosahuje snímkové frekvence 60 snímků za vteřinu. Pokud si ale s videem rádi pohrajete, pak jistě oceníte i možnost natáčení zpomaleného videa. Zpomalené video se tak dostává do čím dál více přístrojů a musím říct, že tento trend se mi moc líbí, protože po éře obliby časosběrných videí je to další užitečný nástroj. Například s dětmi nebo domácími mazlíčky se při použití zpomaleného videa můžete doslova vyřádit – jak ukazuje přiložené video, při jehož natáčení jsme si užili dost legrace. ??

Pětiosá stablizace je jednou z hlavních předností Sony A6500

Oproti předchozím verzím fotoaparátu má nejnovější Sony A6500 jednu zcela zásadní výhodou, kterou je výkonný pětiosý stabilizátor přímo na čipu. Podle mě je toto vylepšení zcela jednoznačně nejzásadnější, protože různých funkcí je dnes spousta, až se v tom uživatelé ztrácí a většina z nich je stejně využitelná vždy jen pro určitý okruh fotografů. Stabilizaci ale využije skutečně (skoro) každý, a to navíc velmi často, proto také osobně vždy rozhodně doporučuji brát stabilizaci v úvahu jako jeden z hlavních argumentů co koupit a co nikoliv. V tomto případě je navíc stabilizace přímo ve fotoaparátu, takže není nutné moc řešit, jak je na tom objektiv, a ještě navíc je stabilizace velmi účinná, a to dokonce hned v pěti osách. Pro zajímavost – pokud ale nasadíte objektiv, který je také vybaven stabilizátorem, pak oba stabilizátory dokážou vzájemně spolupracovat. Výrobce uvádí účinnost této stabilizace až 5EV, což je velmi slušná hodnota. V praxi se sice ověřuje jen velmi těžko, ale na základě svých letitých zkušeností a po několikadenním focení tomuto údaji prostě věřím.

Sony a6500 - sample photoSony a6500 - sample photoSony a6500 - sample photoSony a6500 - sample photoSony a6500 - sample photoSony a6500 - sample photo
Další ukázkové snímky z fotoaparátu Sony A6500, tentokrát za slunečného dne i z interiéru. Všechny ukázkové snímky v plném rozlišení najdete ke stažení níže.

Systém automatického zaostřování zůstal stejný jako u předchozí verze Sony Alpha A6300, tedy výrobcem nazývaný 4D Focus, využívající 425 AF bodů s detekcí fázového posunu a 169 AF bodů s detekcí kontrastu, což jsou parametry rozhodně více než dostačující. Sériové snímání také zůstalo stejné, tedy 11 snímků za vteřinu (nebo 8 bez přerušení živého náhledu). Zvětšila se ale vyrovnávací paměť, která by nyní měla pobrat až 307 fotografií ve vysoké kvalitě. Jako celek se pak celý systém automatického zaostřování v kombinaci se sériovým snímáním a vyrovnávací pamětí při praktickém fotografování osvědčil jako velmi svižný a spolehlivý, v tomto ohledu opravdu nemám nejmenších výhrad. Maličko se ale naopak zhoršila výdrž fotoaparátu na jedno nabití baterie – výrobce nyní udává zhruba 310 fotografií při použití elektronického hledáčku, anebo 350 fotografií při fotografování s živým náhledem na LCD monitoru (u A6300 to bylo 400 snímků). Na běžné použití to samozřejmě v pohodě stačí, jako celek to ale pořád považuji za jedno ze slabších míst bezzrcadlovek jako celku – klasické zrcadlovky pořád vydrží mnohem víc, což je ale důležité jen pro určitou část uživatelů, například při expedičních cestách a podobně.

i Bezzrcadlovky z řady Sony Alpha šlapou na paty zrcadlovkám od Canonu a Nikonu. Obecně jsou hojně používány pro natáčení videí, protože v této dispciplíně excelují.

Sony A6500 podá perfektní výsledky i se základním objektivem

Pokud jde o příslušenství, tak je zde k dispozici obvyklé a rozsáhlé portfolio veškerého příslušenství jak značkového, tak i od alternativních výrobců, a to od objektivů, přes externí blesky a mikrofony k natáčení náročnějšího videa až po náhradní baterie, brašny a podobně. Ukázkové fotografie v článku byly pořízeny pomocí základního zoom objektivu Sony E 16-50mm f/3,5-5,6 OSS, který mohu jen doporučit, zejména pokud chcete zachovat kompaktní rozměry celé sestavy. Další možné základní i specializované objektivy už jsou ale často o poznání větší, a proto věnujte při výběru pozornost i tomuto kritériu, zejména pokud jsou pro vás menší rozměry opravdu důležité. Sony A6500 se však bohužel zatím (10/2017) se zmíněným objektivem neprodává ve zvýhodněném setu, ale snad se to brzy změní.

Sony a6500 - příslušenstvíSony a6500 - příslušenstvíSony a6500 - příslušenství Sony a6500 - příslušenstvíSony a6500 - příslušenstvíSony a6500 - příslušenství
K bezzrcadlovce Sony A6500 je k dispozici široká řada objektivů i dalšího příslušenství.

Závěrečným parametrem je pak samozřejmě také prodejní cena, která je v mnoha případech velmi důležitým, ne-li přímo rozhodujícím parametrem, ke kterému však musím být trochu kritický. Na jednu stranu je sice pravda, že Sony Alpha 6500 je skutečně vynikajícím fotoaparátem, jehož kvality potvrzuje nejen moje uživatelská recenze a její výsledky, ale i v úvodu zmíněné prestižní mezinárodní ocenění. Výborné výstupní kvality fotografií potvrzují také přední světové laboratoře, věnující se testování přístrojů v laboratorních podmínkách, kde se Sony A6500 aktuálně drží v TOP 10 všech fotoaparátů osazených snímacím čipem formátu APS-C. Na druhou stranu si za tuto kvalitu nechá výrobce dobře zaplatit a samotné tělo Sony A6500 aktuálně (10/2017) stojí 45 990 Kč včetně DPH, což je opravdu docela dost. Na druhou stranu je ale prostě pravda, že lepší bezzrcadlovku (ale i zrcadlovku) v této kategorii, tedy s APS-C čipem, jen těžko (pokud vůbec) najdete a to jak po stránce kvality fotografií, tak i po stránce funkční výbavy.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Závěrečné hodnocení Sony A6500

Hodnocení 90 % Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Poměr cena / výkon
80 %

Klady

  • Vynikající kvalita fotografií
  • Množství funkcí a nastavení
  • Skvělé video
  • Výkonná stabilizace přímo na čipu
  • Kompaktní provedení
  • Robustní a odolný
  • Nabíjení přes micro USB

Zápory

  • Vyšší cena
  • Umístění spouště pro video
  • Menší výdrž baterie
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací