Nový fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV se pořád ještě řadí do kategorie kompaktních fotoaparátů, někdo by namítl, že spíše do kategorie megazoomů a podobných označení by se dalo vymyslet či určit ještě několik. Já osobně bych spíše řekl, že je to takové "vše v jednom", tedy od každého trochu, respektive z každé dané kategorie fotoaparátů pokud možno to nejlepší. Výsledkem je pak kompromis, ale kompromis v dobrém slova smyslu – tedy velmi dobré vybalancování jednotlivých vlastností tak, aby to jako celek dávalo smysl, což se v tomto případě docela dobře povedlo. Ale to není nic nového, to bylo jen takové úvodní shrnutí – přeci jen je toto již čtvrtá generace tohoto konkrétního modelu. Nemluvě pak o tom, že Sony má v tomto typu fotoaparátů mnohaletou praxi a dodnes si vzpomínám, jak jsem již před 12 lety recenzoval model Sony Cyber-shot DSC-R1, který byl asi úplně prvním fotoaparátem tohoto typu se značkou Sony.
Jako obvykle začnu první dojmem – když vezmete fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV poprvé do ruky, tak vás hned napadne, že opravdu hodně připomíná klasickou zrcadlovku střední třídy, a to jak vzhledem, tak i velikostí, hmotností a také svojí robustností. Pravda, zhruba 1,1 kilogramu není úplně málo a fotoaparát je opravdu těžší, než na pohled vypadá, ale na druhou stranu vzhledem k celkovým parametrům to lze akceptovat, protože některé věci se prostě ošidit nedají.
Výhodou naopak je, že díky větším rozměrům se přístroj přímo perfektně, a hlavně jistě, drží. Není to prostě takový ten foťáček, kde se musíte neustále bát, že vám vyklouzne z ruky, spadne a rozbije se. To tady skutečně nehrozí, protože tvarování úchopové části je přímo bezchybné, a to i pro fotografy s větší rukou. Nemluvě pak o tom, že jisté a pevné držení je mimořádně důležité i z hlediska plného využití rozsahu zoomu objektivu. Velkým plusem je také to, že tělo fotoaparátu je odolné vůči povětrnostním vlivům, tedy vůči vlhkosti a prachu – déšť nebo prašné prostředí města či pouště tak nejsou nejmenším problémem a na rozdíl od zrcadlovek taky pak nemusíte řešit znečištění čipu.
Podobná situace se týká také ovládání – větší tělo dává více prostoru pro větší množství ovládacích prvků a také jejich mnohem ergonomičtější rozmístění. I v tomto ohledu připomíná fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV spíše zrcadlovku, kde je zpravidla rozmístění a ergonomie ovládání fotoaparátu nejlepší – tedy systémem, kdy všechny důležité funkce mají svoje vlastní tlačítko či ovladač + k tomu ještě navíc dvě samostatná funkční tlačítka, kterým můžete funkci přidat sami podle svých osobních potřeb a preferencí.
Totéž platí také pro objektiv, na kterém je dostatek místa pro dvojici prstenců, stejně jako pro clonový kroužek, kde si můžete například v oblíbeném režimu priority clony nastavit clonu, jako za starých časů, samostatným kroužkem. Objektiv má navíc klasický filtrový závit, takže pokud rádi používáte třeba fotografické filtry, tak máte opět stejné možnosti, jaké byste měli na objektivu digitální zrcadlovky. Přední příruba se navíc neotáčí, takže o to lepší je práce především s polarizačními filtry, případně s nasouvacími přechodovými.
Dostatek prostoru je i pro kvalitní 3" (7,5 cm) LCD monitor na zadní straně, který je samozřejmě dotykový a také prakticky vyklápěcí, stejně jako třeba pro vychytávku v podobě samostatného a dostatečně velkého tlačítka pro blokaci zaostření. Já osobně pak velmi oceňuji také samostatný mechanický otočný volič pro korekci expozice, protože tuto funkci považuji za jednu z nejzákladnějších a toto provedení má tu velkou výhodu, že jej lze nastavit i bez koukání na displej a při troše cviku jde ovládat i jen hmatem, což je při akčnějším fotografování v terénu doslova k nezaplacení.
Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV je tedy možná pro někoho větší a těžší, než se na první pohled může zdát, ale na druhou stranu přístroj z těchto parametrů vytěžil skutečné maximum v podobě skvělého držení, ovládání lepšího než u některých zrcadlovek, a to celé ještě navíc v těle odolném proti povětrnostním vlivům. Přes delší uvažování mě opravdu nenapadá v tomto ohledu jediná výhrada – prostě takto má fotoaparát tohoto typu vypadat a opravdu tak i vypadá. Snad jen pro ty, kteří zkušenost s podobnými fotoaparáty nemají, tak jen upozorním na značné vysouvání objektivu při zoomování, což je ale opět logické, vzhledem k jeho parametrům.
Jednou z nejsilnějších zbraní fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV je jeho objektiv, kterým je tradičně Vario-Sonnar od značky ZEISS. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti ekvivalentní ke kinofilmu je 24–600 mm a to při velmi dobré světelnosti f/2,4–4. Tedy zjednodušeně řečeno má na širokoúhlém konci dostatečně široký úhel záběru i na fotografování krajiny či architektury a současně na dlouhém konci dostatečné zvětšení i na fotografování zvířat či menších ptáků. Také o objektivu se dá říct, že odpovídá celkové koncepci shrnuté do výrazu "vše v jednom", protože tento rozsah skvěle pokrývá téměř veškeré myslitelné situace. V praxi se mi navíc osvědčily jeho antireflexní vrstvy ZEISS T*, viz praktická ukázka v ukázkových fotografiích – tedy přes složitost optické soustavy objektivu se téměř nevyskytují nežádoucí reflexy, a to ani při slunci v přímém záběru. Kvalita objektivu je ale celkově vysoká, a to po všech stránkách, tedy ostrostí počínaje a vykreslením detailů do rohů konče. Dobře si poradí s chromatickou aberací a také geometrické zkreslení je malé. Snad jen když potřebujete rychle vyzoomovat na maximální zvětšení, tak to chvilku trvá, ale to je vzhledem k celkovému rozsahu zoomu pochopitelné a upřímně řečeno jsou všechny ostatní fotoaparáty s takto velkým rozsahem zoomu, které jsem zatím vyzkoušel, ještě pomalejší.
Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV je osazen jednopalcovým (13,2 × 8,8 mm), tedy na tuto kategorii poměrně dosti velkým čipem typu CMOS o rozlišení 20 Mpx. O zpracování obrazu se pak stará nejnovější obrazový procesor Sony Bionz X, který známe například z nejvyššího modelu bezzrcadlovkové modelové řady s full-frame čipem Sony A9. S tím souvisí i nový systém automatického zaostřování, který je dle údajů výrobce nejrychlejší na světě – jde o hybridní systém s celkem 315 ostřícími body (pokrývají celkem 65 % plochy snímku) kombinující detekci kontrastu s klasickou fázovou detekcí, díky čemuž dokáže zaostřit za rekordních 0,03 s. Současně navíc fotoaparát zvládá pořizovat fotografie rychlostí až 24 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme skoro 250 snímků ve formátu JPG, nebo něco přes 100 ve formátu RAW, což je opravdu hodně slušný výkon, protože tolik často nepoberou ani některé klasické zrcadlovky.
Pro lepší sledování pohyblivých objektů je zde použita technologie "High Density", kterou již známe například z bezzrcadlovek od Sony. Pro ještě rychlejší ostření pak lze aktivovat omezení rozsahu zaostření až od 3 metrů. Také při praktickém fotografování v terénu se mi automatické zaostřování velmi osvědčilo, a to ve všech myslitelných situacích, od statických scén až po rychle se pohybující objekty – v takovém případě pak doporučuji kombinaci s rychlým sériovým snímáním a také dostatečně rychlou paměťovou kartu (tedy ne že by to s pomalou nešlo, vyrovnávací paměť je opravdu hodně veliká – 112 snímků v RAW a dvakrát tolik v JPG, ale s rychlou je to pohodlnější). 😊
Parametry | Sony DSC-RX10 Mark IV |
---|---|
Snímací čip | CMOS, 1" (13,2 × 8,8mm), 20 Mpx |
Objektiv | Ekvivalent 24–600 mm, f/2,4–4 |
Stabilizace | Ano, optická (4,5 EV) |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah citlivosti ISO | ISO 64–12 800 |
Obrazový procesor | Bionz X |
Automatické zaostřování | 315 bodů |
Rychlost sériového snímání | 24 sn./s |
Rozsah expozičních časů | 30–1/2000 (1/32000 elektronicky) |
LCD monitor | 3" (7,5 cm), vyklápěcí |
Video | 4K / 30p |
Bezdrátové rozhraní | WiFi, Bluetooth, NFC |
Paměťové karty | SD/SDHC/SDXC nebo Memory Stick Duo |
Výdrž baterie | cca 400 snímků |
Rozměry | 133 × 94 × 145 mm |
Hmotnost | 1095 gramů |
Na tuto kategorii poměrně velký snímací čip v kombinaci s nejnovějším obrazovým procesorem se podepsali na skutečně velmi dobré výstupní kvalitě fotografií, a to jak po stránce barevného podání, dynamického rozsahu a samozřejmě hlavně s ohledem na nežádoucí šum při vyšších citlivostech ISO. Pro posouzení kvality výstupu jsem jako obvykle zvolil noční scénu, na které jsou případné nedostatky nejlépe vidět. Výsledky můžete posoudit sami na ukázkových fotografiích a v přílohách na konci článku si můžete stáhnout i originální soubory v plném rozlišení. Za sebe pak musím říct, že mě kvalita výstupu až překvapila, protože je opravdu velmi dobrá, a to i za špatných světelných podmínek.
Pochválit musím také velmi účinnou stabilizaci obrazu, kterou využijete nejen za špatných světelných podmínek, ale také při fotografování vzdálenějších objektů. Stabilizátor velmi dobře zvládá i maximální zoom na 600 mm, což oceníte zejména při toulkách přírodou, kdy s sebou člověk stativ většinou nenosí a o pohotovosti ani nemluvě. Obojí pak také využijete při natáčení videa, které je možné až ve 4K kvalitě a kde využijete také celou paletu doplňkových funkcí, od videa zrychleného (časosběrné snímání) a po video naopak velmi zpomalené – i tady se doslova vyřádíte.
Jako obvykle musím zdůraznit i příslušenství, které je vždy při hodnocení také velmi důležitou otázkou. Výhodou fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV je, že díky své celkové koncepci u něj můžete použít (samozřejmě kromě výměnných objektivů – což ale není zase tak moc potřeba) v podstatě kompletně vše, co byste využili na klasické zrcadlovce. Počínaje objektivem, kde je účinná tvarovaná sluneční clona již zahrnuta v ceně, ale kde můžete použít obvyklé šroubovací fotografické filtry. Kromě vestavěného blesku má fotoaparát i patku na blesky externí, kterých má Sony v nabídce hned několik.
Pokud máte raději video, pak do téže patky můžete upnout i LED osvětlení scény pro natáčení videa ve špatných světelných podmínkách, či přímo potmě. Pokud nevyužijete ani jedno, můžete tamtéž uchytit i originální externí mikrofon pro vysoce kvalitní záznam zvuku. V nabídce ale samozřejmě nechybí ani obvyklá paleta dalších drobností, jako je kabeláž, brašny, popruhy, stínítka LCD monitoru a další oblíbené vybavení. Kompletní mapu originálního příslušenství najdete přímo na stránkách výrobce zobrazenou na přehledném grafickém rozhraní zde: Příslušenství k fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV.
Fotoaparátu ale nechybí ani obvyklá bezdrátová rozhraní WiFi, Bluetooth a NFC, takže k příslušenství můžete samozřejmě započítat i nejrůznější chytrá zařízení, s jejichž pomocí můžete s přístrojem dále pracovat, dálkově ovládat, stahovat či sdílet fotografie a podobně. Ale to už opravdu jen tak pro jistotu, protože to už dnes považuji v dané třídě a cenové hladině fotoaparátů za samozřejmost.
Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV mě opravdu mile překvapil a svojí koncepcí "vše v jednom" jde dál, než bývá v této kategorii obvyklé. Velký a stabilizovaný čip v kombinaci s přímo skvělým objektivem a velkou paletou funkcí se navzájem skvěle doplňují s výbornou ergonomií a také odolností proti povětrnostním vlivům. Také výdrž baterie je slušná a výrobcem uváděných cca 400 snímků na jedno nabití je uvěřitelná a při troše soudnosti dostatečná i na víkendový výlet. Vše dohromady je přímo dokonale funkční, a hlavně to jako celek dává smysl.
Fotoaparát je ideální pro ty, kteří chtějí velký rozsah zoomu objektivu bez toho, aby s sebou museli tahat batoh plný objektivů, a to při rozumné velikosti, ergonomii, kvalitě a také rychlosti celého systému jako takového. Zjednodušeně řečeno bych řekl, že Sony Cyber-shot DSC-RX10 Mark IV je podle mě v současné době nejlepším fotoaparátem tohoto typu na trhu. I přes delší dumání mě totiž nenapadají žádné větší výhrady a napadají mě snad jen drobnosti, jako že je fotoaparát trošku těžší, než vypadá, což ale lze vzhledem k parametrům chápat, nebo že nepodporuje nejnovější a nejrychlejší formát paměťových karet UHS-II, což ale také není žádná tragédie.
Jeden háček to ale přeci jen má – opravdu špičkový fotoaparát v dané kategorii si výrobce také nechá příslušně zaplatit, takže aktuální (12/2017) prodejní cena někde kolem 55 000 Kč vč. DPH je pro nemálo fotografů skutečně dost. I to je ale částečně řešitelné, protože v prodeji jsou stále ještě všechny tři předchozí generace tohoto fotoaparátu, které jsou o poznání levnější, byť jsou samozřejmě technologicky starší, ale v případě předposlední generace, označené jako Mark III, rozdíl není zase tak velký.
Klady
Zápory
Společnost Sony přichází s již čtvrtou generací „ultrazoom“ fotoaparátu Cyber-shot RX10. Tato nejnovější verze vyniká novým obrazovým procesorem, automatickým zaostřováním s fázovou detekcí a třeba také vylepšeným 4K videem a dalšími funkcemi. Naopak objektiv fotoaparátu a třeba i snímací čip zůstávají v podstatě stejné, jako byly v předchozí verzi Sony Cyber-shot RX 10 III. Shrnutí základních vlastností a parametrů najdete v produktovém videu a následujícím článku.
Po roce přichází čtvrtá generace ultrazoomu Sony Cyber-shot RX10 a první dojmy jsou lehce rozporuplné, protože spousta věcí se změnila ale spousta také zůstala stejná, jako u přechozí verze, nesoucí pořadové označení III. Třeba snímací čip zůstal stejný, tedy 1“ Exmor RS CMOS s rozlišením 20 Mpx a citlivostí až ISO 12 800 (rozšiřitelnou až na ISO 25 600), ale novinkou je nejnovější obrazový procesor Bionz X, který známe například v nejvyššího modelu bezzrcadlovkové modelové řady s full-frame čipem Sony A9 a díky tomu je celý systém pořádně rychlý. S tím souvisí i nový systém automatického zaostřování, který je dle údajů výrobce nejrychlejší na světě – jde o hybridní systém s celkem 315 ostřícími body (pokrývají celkem 65 % plochy snímku), kombinující detekci kontrastu s klasickou fázovou detekcí, díky čemuž dokáže zaostřit za rekordních 0,03 vteřiny.
Současně navíc fotoaparát zvládá pořizovat fotografie rychlostí až 24 snímků za vteřinu, přičemž vyrovnávací paměť pojme skoro 250 snímků ve formátu JPG, nebo něco přes 100 ve formátu RAW, což je opravdu hodně slušný výkon, protože tolik často nepoberou ani některé klasické zrcadlovky. Pro lepší sledování pohyblivých objektů je zde použita technologie „High Density“, kterou již známe například z bezzrcadlovek této značky. Pro ještě rychlejší ostření pak lze aktivovat omezení rozsahu zaostření až od 3 metrů.
Použitý objektiv je obvyklý Zeiss Vario-Sonnar T* s ekvivalentním rozsahem ohniska 24 až 600 mm (tedy 25× optický zoom), při velmi slušné světelnosti f/2,4 – 4. V optické soustavě sestávající z 18 čoček je využito hned 6 asférických čoček, dvě čočky z nízkorozptylového ED skla a jeden AA prvek. Pro milovníky makrofotografie je podstatné, že na nejširším konci ohniska lze zaostřit už od 3 centimetrů, na nejdelším ohnisku pak od 72 centimetrů od přední čočky, takže fotoaparát Sony Cyber-shot RX10 IV je skvěle využitelný i pro makrofotografii. Objektiv je také vybaven standardním závitem o průměru 72 mm pro využití obvyklých fotografických filtrů. V neposlední řadě je objektiv vybaven také optickým stabilizátorem obrazu, který podle údajů výrobce prodlouží použitelné expoziční časy při fotografování z ruky až o 4,5 EV – což je velmi důležité především vzhledem k dlouhému maximálnímu ohnisku 600 mm.
Sony Cyber-shot RX10 IV je vybaven jak mechanickou, tak i elektronickou závěrkou – mechanická umožňuje rozsah expozičních časů od 30 vteřin až po 1/2000, elektronická pak jde až na extrémně krátkou hodnotu 1/32000. Vylepšeno bylo video, které je možné natáčet ve 4K rozlišení (3 840 × 2 160 pixelů) rychlostí 30 snímků za vteřinu, což sice uměl i předchozí model, ale nyní je video navíc načítáno z celé plochy snímače bez crop faktoru. Při natáčení v klasickém Full HD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 pixelů je pak možné točit rychlostí až 120 snímků za vteřinu. Takto vysoká rychlost je pak dále ještě využita hned k několika režimům zpomaleného videa. Přístroj tak bude vhodný i pro fandy videa, kteří se s ním jistě doslova vyřádí.
Parametr | Sony Cyber-shot RX10 IV |
---|---|
Snímací čip | CMOS, 1“ (13,2 × 8,8 mm), 20 Mpx |
Objektiv | Ekvivalent 24 – 600 mm, f/2,4 – 4 |
Stabilizace | Ano, optická (4,5 EV) |
Poměr stran | 3:2 |
Rozsah citlivosti ISO | ISO 64 – 25 600 |
Obrazový procesor | Bionz X |
Automatické zaostřování | 315 bodů |
Rychlost sériového snímání | 24 snímků za vteřinu |
Rozsah expozičních časů | 30 – 1/2000 (1/32000 elektronicky) |
LCD monitor | 3“ (7,5 cm), vyklápěcí |
Video | 4K / 30p |
Bezdrátové rozhraní | Wi-Fi, Bluetooth, NFC |
Paměťové karty | SD/SDHC/SDXC nebo Memory Stick Duo |
Výdrž baterie | Cca 400 snímků |
Rozměry | 133 × 94 × 145 mm |
Hmotnost | 1 095 g |
Samotný fotoaparát je na zadní stěně osazen 3“ (úhlopříčka 7,5 cm) LCD monitorem s rozlišením 1,44 milionu obrazových bodů. LCD panel je výklopný a samozřejmě dotykový. Elektronický hledáček je pak osazen OLED displejem s rozlišením 2,4 Mpx a disponuje automatickým přepínáním mezi hledáčkem a hlavním LCD panelem. Tělo fotoaparátu je poměrně robustní a je také odolné proti vlhkosti a prachu. Pro ukládání fotografií jsou využity paměťové karty Memory Stick PRO Duo, SD, SDHC nebo SDXC s podporou rozhraní UHS-I (škoda, že chybí i UHS-II). Baterie fotoaparátu by měla vystačit na zhruba 400 snímků. Kromě dnes již obvyklé konektivity Wi-Fi, Bluetooth a NFC nechybí ani tethering, tedy podpora ovládání fotoaparátu počítačem prostřednictvím USB kabelu. Fotoaparát svým designem s mohutným úchopem tradičně připomíná zrcadlovku a je to docela cvalík (což se ale vzhledem k ohnisku není čemu divit) a včetně baterie a paměťové karty váží skoro 1,1 kilogramu.
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.