Sony RX100 V (RECENZE)

Zobrazit katalog
Sony RX100 V (RECENZE)

Kompaktní fotoaparát Sony DSC-RX 100 se už dnes pomalu ale jistě stává legendou. První generace tohoto fotoaparátu se na trhu objevila už v roce 2012 a od té doby se zhruba každý rok objeví nová verze, vždy zase o něco vylepšená. Nyní je v prodeji již pátá varianta s kompletním, poměrně složitým označením Sony RX 100 V. Fotoaparát je to opravdu hodně zajímavý, přímo bleskurychlý a výkonný, s vynikajícími výstupy i přes opravdu hodně kompaktní provedení, díky kterému se dá doslova nosit v kapse. Přístroj navíc získal prestižní ocenění asociace EISA jako „Best product“ v kategorii kompaktních fotoaparátů pro sezónu 2017/2018. Nejen proto se na něj detailněji podíváme v následujícím obvyklém redakčním uživatelském testu, včetně ukázkových fotografií v plném rozlišení volně ke stažení uvnitř článku.

Sony RX100 V recenze

Sony RX100 V je opravdu kompakt do kapsy

Úplně první dojem z fotoaparátu Sony DSC-RX100 Mark V je, že je ještě menší, než se na první pohled zdá, protože ve vypnutém stavu není o moc větší, jak krabička cigaret, čímž splňuje jednu z hlavních věcí, kterou aspoň já osobně od takového fotoaparátu očekávám, tedy že je opravdu kompaktní, takže ho lze nosit jen tak volně v kapse. Na druhou stranu je ale třeba také říct, že pro někoho už může malý až příliš – jednoduchý design s čistými liniemi je sice na pohled velmi elegantní, ale fotoaparátu ubírá na ergonomii. Pogumovaná opora pro palec na zadní straně je sice dobrá, ale úplně hladká přední strana není pro bezpečné držení úplně ideální. Přitom by stačil nalepený svislý gumový pásek pro oporu prstů i vpředu a držení by bylo mnohem pohodlnější a hlavně bezpečnější (a za to narušení designu by to asi stálo). Pravda, fotografům či fotografkám s menší rukou to asi bude vadit mnohem méně, či možná vůbec. Těm s rukou větší, ale i ostatním, pro jistotu určitě doporučuji jistit se poutkem na zápěstí, které je součástí balení.

Sony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze test
Sony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze test
Sony RX100 V je ještě menší, než se při prvním pohledu na fotografie může zdát. Bez přehánění lze říci, že ho lze nosit v kapse.

Přes malé rozměry ale fotoaparát RX100 V působí velmi robustním a odolným dojmem, prostě taková poctivá, festovní kovová krabička, zabalená navíc do možná trochu strohého, ale působivého retro designu, který se mi opravdu hodně líbí. Dobré je také rozmístění ovládacích prvků, které jsou všechny tam, kde je člověk očekává, takže žádné záludnosti a vše soustředěno na maximální funkčnost bez zbytečných výstřelků. Drobnou výhradu bych měl snad jen k tlačítku pro záznam videa, které v podstatě téměř nejde ovládat při držení jen jednou rukou – vzhledem k již zmíněné hladké přední stěně a faktu, že tlačítko je až za hranou gumové opory na straně zadní.

Naopak velmi se mi líbí ovládání objektivu otočným prstencem, stejně jako kvalitní 3“ LCD monitor na zadní stěně, který je navíc vyklápěcí nahoru i dolů, což se v mnoha situacích opravdu dost hodí. Škoda jen, že není dotykový, což je v dnešní době až trošku podivné. Doslova lahůdkou je pak hledáček, který je důmyslně ukryt uvnitř fotoaparátu a v případě potřeby jej lze vysunout. Tohle řešení se mi fakt moc líbí, a to nejen z estetického hlediska, ale i z praktického – díky tomuto řešení si Sony RX100 V uchovává velmi malé rozměry, a přesto má velký LCD monitor, kterému hledáček neubírá místo a člověk si ho vysune jen v případě, kdy ho opravdu potřebuje (ostré slunce, sníh a podobné klasické situace).

Sony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze test
Sony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze testSony RX100 V - recenze test
V tenkém těle kompaktu Sony RX100 V se ukrývá objektiv s vysokou světelností a více než 3násobným zoomem.

Dále je fotoaparát vybaven obvyklým stativovým závitem, který je stejně jako celé tělo kovový, což opět hodnotím kladně. Nechybí ani vyskakovací vestavěný blesk, který sice není nijak extra výkonný, ale to lze snadno kompenzovat zvýšením citlivosti ISO, případně v kombinaci s využitím vysoké světelnosti objektivu. Výhodou naopak může být, že blesk slze prstem nasměrovat dolů i nahoru, což se v některých situacích může hodit. Sáňky pro externí blesk se na fotoaparát už nevešly, což ale vzhledem k rozměrům není nic překvapivého. Kladně hodnotím jedna společná dvířka pro paměťovou kartu i baterii, kterou navíc lze nabíjet klasickým micro USB konektorem přímo ve fotoaparátu, takže například na výlet si můžete zabalit jen jednu nabíječku pro mobil i fotoaparát, nebo dobíjet z powerbanky – drobnost, ale potěší.

Parametry fotoaparátu Sony RX100 V

ParametrySony RX100 V
Snímací čip1“ (13,2 × 8,8 mm), 20 Mpx, CMOS Exmor RS
Poměr stran3:2
ObjektivEkvivalent 24–70mm f/1,8–2,8
StabilizaceAno
Obrazový procesorBionz X
Rozsah citlivosti ISOISO 80 – 12 800 (25 600)
Rozsah expozičních časů30“ – 1/2000 (1/32000)
Automatické zaostřování315 / 25
Rychlost sériového snímání24 fps
LCD monitorTFT LCD 3“ / 7,5 cm (1,2 Mpx)
Video4K / 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi, NFC
Paměťové kartyMemory Stick Duo nebo SD/SDHC/SDXC
Výdrž baterieCca 220 fotografií
Materiál tělaHliník
Rozměry102 × 58 × 41 mm
HmotnostCca 300g včetně baterie a karty
i V současné době se poměrně často hovoří o srovnání mobilních telefonů a (nejen) kompaktních fotoaparátů, výhody, nevýhody a podobně. Pravda, některé mobilní telefony některým kompaktům více či méně úspěšně konkurují zejména drahé a kvalitní mobily levnějším fotoaparátům. Pokud ale chcete víc než mobil, a přitom s sebou nechcete nosit nic velkého a těžkého, pak je kvalitní kompakt se světelným objektivem a větším čipem, jako je třeba právě Sony RX100 V velmi dobrou volbou – nezabere moc místa, a přitom toho dokáže o hodně víc, než co dokáže i velmi slušný mobil, a dokonce i víc než většina běžných kompaktních fotoaparátů.

Objektiv Zeiss s nadprůměrnou světelností

Fotoaparát Sony RX100 V má hned několik silných zbraní a tou první je bezesporu objektiv, kterým je Vario-Sonnar T* tradičně od firmy Zeiss. Rozsah zoomu objektivu je kinofilmovým ekvivalentem rozsahu 24–70 mm, což je vzhledem k celkovým parametrům v podstatě ideálním kompromisem, navíc přibližně kopírujícím nejoblíbenější rozsah základních zoom objektivů na digitálních zrcadlovkách. To by ale samo o sobě nebylo nic až tak zvláštního, ještě lepší na tom totiž je, že objektiv disponuje přímo skvělou světelností v rozsahu f/1,8–2,8 což je na kompaktní fotoaparát opravdu skvělá hodnota. Také kresba objektivu je velmi dobrá, stejně jako odolnost vůči přímému protisvětlu a podobně. Jediným nešvarem tak je vinětace, která je někdy viditelná i na běžných fotografiích (viz třeba ukázková fotografie s věží kostela proti modré obloze). Velký problém bych z toho ale nedělal, protože s vinětací se dá poměrně snadno bojovat vhodným nastavením fotoaparátu, případně při dodatečném zpracování fotografií v grafickém editoru. Vzhledem k rozměrům fotoaparátu a velikosti čipu lze považovat rozsah zoomu, světelnost i výslednou kvalitu fotografií za skutečně vynikající – takový objektiv opravdu hned tak každý kompakt nemá. Líbí se mi také, že objektiv má u paty kovový prstenec, pomocí něhož lze ovládat, či nastavovat funkce – přesné nastavení funkčnosti tohoto prstence je uživatelsky definovatelné.

Sony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímkySony RX100 V - ukázkové snímky
Porovnání snímků s celým rozsahem citlivosti ISO.

Dalším podstatným bodem je snímací čip, kterým je 1“, tedy poměrně velký senzor typu CMOS Exmor RS a s rozlišením 20 Mpx. Na kompaktní fotoaparát má méně obvyklý poměr stran 3:2, což ale také považuji spíše za výhodu, protože si nemůžu pomoct, ale tento poměr stran se mi prostě líbí víc, jak u kompaktů častější 4:3, nemluvě pak třeba i o tom, že poměr 3:2 je používanější i u fotopapírů a podobně. Také výstupní kvalita fotografií je velmi dobrá, což ostatně můžete posoudit sami na ukázkových fotografiích, které si na můžete níže také stáhnout v plném rozlišení a zcela bez úprav (při fotografování navíc vypnuté redukce šumu).

Musím říct, že při jejich fotografování jsem byl až sám překvapen kvalitou výstupu, která při vysokých citlivostech ISO konkuruje nejedné zrcadlovce. Stejně dobře je na tom také hybridní systém automatického zaostřování Sony Fast Hybrid AF, který v sobě kombinuje výhody systémů fázové detekce s detekcí kontrastu a je schopen zaostřit během rekordních 0,05 sekundy. Navíc systém obsahuje 25 polí s detekcí kontrastu a 315 s fázovou detekcí, které pokrývají 65 % plochy fotografované scény, což je opět velmi slušný parametr, který navíc není jen „papírový“, ale který v praxi rozhodně využijete. To vše navíc ve velmi svižném tempu i co se týče samotného fotografování, protože Sony Cybershot RX100 V zvládne fotografovat rychlostí až 24 snímků za sekundu, což oceníte zejména při akčnějším focení třeba dětí, či domácích mazlíčků. 😊

Sony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sampleSony RX100 V ukákzkové snímky sample
Ukázkové podzimní fotografie jsou demonstrací perfektní obrazové kvality na poměry digitálních kompaktů. Snímky v plné kvalitě najdete níže.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

4K video a neslyšná elektronická závěrka

Neméně dobré je i video, které je možné natáčet i ve stále populárnějším 4K rozlišení a to opět i při natáčení akčnějších scén, kdy můžete využít například i funkci sledování objektu. Pokud nejste příliš akční a raději máte pomalejší tempo, pak může naopak využít možnosti natáčení až 40× zpomaleného videa. Zachytit a v klidu detailně prohlédnout si tak můžete i extrémně rychlé děje. Prostě další z kreativních nástrojů, který může být dobrou motivací nejen kreativním hračičkům. Zajímavou a praktickou je i funkce duálního záznamu, tj. možnost fotografovat v průběhu natáčení videa a to v rozlišení 17 Mpx.

Z dalších funkcí Sony RX100 V bych snad ještě zmínil, že pomocí elektronické závěrky se lze s expozičním časem dostat až na 1/32000 sekundy a elektronická závěrka také umožňuje zcela tiché fotografování. Praktické je také automatické zaostřování na oči fotografované osoby, které jsou automaticky detekovány v režimu kontinuálního zaostřování AF-C. Nechybí dokonce ani programovatelné funkční tlačítko, kterému můžete uživatelsky přiřadit některou ze 40 funkcí, kterou vy osobně nejčastěji používáte. Hodit se jistě bude i kompletní konektivita s chytrými telefony a to pomocí kompletního rozhraní WiFi/Bluetooth/NFC, které vám pomocí některé z dostupných aplikací umožní fotoaparát dálkově ovládat, stahovat a sdílet fotografie, stejně jako třeba použít mobilní telefon jako externí hledáček, nebo jako zdroj informací o GPS souřadnicích a přesném čase.

i Sony RX100 V patří do rodiny kompaktních fotoaparátů Sony CyberShot. V ní můžete najít také základní kompakty pro nenáročné a výkonné ultrazoomy.

Volitelný gumový grip pro větší jistotu držení 

Důležitým aspektem při hodnocení fotoaparátu je také otázka možného příslušenství. Sony DSC-RX 100 Mark V je sice klasickým kompaktem, který například neumožňuje použití šroubovacích filtrů, ale přesto je nabídka příslušenství i tak docela zajímavá. Samozřejmostí je několik různých brašniček, dokonce i stylové originální kožené pouzdro Sony LCJ-RXF či Sony LCS-RXG, ochrana LCD monitoru Sony PCK-LM15, náhradní baterie Sony NP-BX1 a spousta dalších doplňků. Pokud rádi jezdíte k vodě, pak nechybí ani originální podvodní pouzdro Sony MPK-URX100A s možností ponoření až do hloubky 40 metrů. Zapomenout nesmím ani na paměťové karty SD/SDHC/SDXC, kde pro jistotu zdůrazňuji, že pokud chcete rychlost tohoto fotoaparátu využít opravdu naplno (zejména v případě videa a rychlého sériového fotografování), pak podle toho vyberte i skutečně kvalitní a rychlou paměťovou kartu.

Sony RX100 V příslušenství Sony RX100 V příslušenství Sony RX100 V příslušenství
Jedním z kusů příslušenství je nalepovací gumový grip přinášející větší jistotu při úchopu. V nabídce nechybí ani podvodní pouzdo s vodotěsností až do 40 m.

Osobně se ale přiznám, že úplně nejvíc ze všeho se mi ohledně příslušenství líbí jedna nenápadná, ale zato velmi užitečná drobnost. Vzpomínáte si, jak jsem v úvodu tohoto článku kritizoval ergonomii držení fotoaparátu, zejména větší rukou? Pak vězte, že i toto je snadno a velmi elegantně řešitelné. Pokud máte větší ruku, nebo je pro vás dobré a bezpečné držení podstatnější, jak design plný čistých a rovných linií, pak si můžete dokoupit nalepovací gumový grip Sony AG-R2. Přiznám se, že na vlastní oči jsem tento doplněk sice neviděl, ale již podle produktových fotografií je zřejmé, že výrazně zlepší držení a celkovou ergonomii. A co se mi na tom tak líbí? Prostě to, že vývojáři myslí skutečně hlavou a dají si záležet i na takovýchto drobnostech – a to prostě o něčem vypovídá.

Závěrečné hodnocení Sony RX100 V

Závěrečné hodnocení je celkem jasné – fotoaparát Sony DSC-RX 100 V nezískal prestižní ocenění EISA – Best product v kategorii kompaktních fotoaparátů na roky 2017/2018 jen tak, pro nic za nic. Je to skutečně nadupaný přístroj, patřící v současné době k absolutní špičce. Disponuje skvělým objektivem s optimálním rozsahem a špičkovou světelností, stejně jako větším snímacím čipem, produkujícím opravdu mimořádně kvalitní fotografie. K tomu ještě špičkové technologie, rychlost i výkon a rozsáhlá nabídka funkcí. To vše doplněno o elegantní design v robustním těle, které je ale stále ještě skutečným kompaktem, tedy fotoaparátem, který lze bez problémů nosit jen tak v kapse. Takhle si prostě já osobně představuji špičkový kompakt se vším všudy.

Na druhou stranu nic a nikdy není ideální a drobné nedostatky se najdou i zde – absence dotykového displeje zamrzí, ale není zase takovou tragédií, horší držení větší rukou také není ideální, ale lze to řešit nalepovacím úchytem. Co ale opravdu zamrzí je, že oproti předchozí verzi Sony RX100 IV je ještě nižší výkon baterie, která většinou nevydrží ani umírněné víkendové focení. Výrobce se možná snažil udělat fotoaparát až příliš kompaktní a toto je výsledek. Mě osobně by třeba nevadilo, kdyby se delší strana fotoaparátu prodloužila klidně o centimetr za cenu zvýšení kapacity baterie.

Pravda také je, že výrobce si za tuto kvalitu nechá dobře zaplatit a současná (10/2017) cena 29 990,- Kč včetně DPH je skutečně docela vysoká, i když vzhledem ke kvalitě pochopitelná. Pokud ale budete chtít přeci jen ušetřit, můžete zvolit některou z předchozích variant tohoto fotoaparátu, které v mnoha ohledech nejsou o tolik horší, ale zato jsou nyní velmi výrazně levnější.

Hodnocení 90% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
95%
Obrazová kvalita
95%
Poměr cena / výkon
80%
Sony RX100 V

Klady

 • Vynikající kvalita fotografií
 • Kvalitní a vysoce světelný objektiv Zeiss
 • Rychlé ostření i celkové reakce
 • Vtipně vyřešený hledáček
 • Opravdu kompaktní rozměry
 • Kvalitní provedení těla
 • Celková nabídka funkcí

Zápory

 • Vyšší cena
 • Menší výdrž baterie
 • Nemá dotykový displej
 • Horší držení větší rukou
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací