Recenze objektivu TAMRON AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro 1:2

Zobrazit katalog
Recenze objektivu TAMRON AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro 1:2

Teleobjektivy s rozsahem ohniska přibližně 70-300 mm patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším objektivům vůbec. Všichni výrobci objektivů mají ve své nabídce minimálně jeden, častokrát ale i více teleobjektivů s tímto, nebo velmi podobným rozsahem ohnisek, od levných, spíše plastových verzí, po často sofistikovanější a dražší provedení. Nabídka na trhu je tak opravdu mimořádně široká a to jak originálních objektivů od tradičních výrobců fotoaparátů, tak i od alternativních výrobců, kteří se specializují pouze na objektivy, ale zato je většinou vyrábí v provedení pro všechny nejpoužívanější značky zrcadlovek. Jeden z takových objektivů bych vám dnes rád představil a podíval se na něj podrobněji. Jde o objektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro, který patří k těm vůbec nejlevnějším na současném trhu a je tedy volbou spíše pro začínající amatérské fotografy.

Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro – rozměry, mechanické provedení a ovládání

Když vezmete teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro poprvé do ruky, tak asi první co zaujme je to, že objektiv je příjemně kompaktní a také lehký (i když jsou v této kategorii i menší a lehčí, ale už ne o moc). Velmi pozitivně hodnotím také dostatečně široký jak zoomovací, tak i zaostřovací prstenec. Oba prstence jsou navíc doplněny o kvalitní pogumování a i jejich chod lze hodnotit jako dostatečně plynulý. Bezproblémové jsou i posuvné přepínače, pro volbu automatického, či ručního zaostřování, nebo pro přepínání do makro režimu. Objektiv jako celek dobře padne do ruky a i v praxi se s ním skvěle pracuje a to jak na větších, tak i na menších tělech digitálních zrcadlovek.

Provedení objektivu je takové, jaké se vzhledem k ceně dalo očekávat, tedy v podstatě celoplastové. Přesto tento objektiv nepůsobí nijak extra laciným dojmem, použité plasty jsou poměrně kvalitní a ovládací prvky nevykazují vůle, neskřípou a ani nic podobného. Jako celek objektiv působí (vzhledem k ceně) až překvapivě solidně. Tento dobrý dojem navíc umocňuje poctivý kovový upínací bajonet, takže při nasazování na fotoaparát není nutné být až tak úzkostlivě pečlivý, jako u objektivů s plastovým bajonetem (a občas mají plastové bajonety i podstatně dražší objektivy). Po stránce mechanického provedení a ovládání bych tedy objektiv hodnotil velmi dobře.

Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD MacroTeleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro – vlastnosti a obrazová kvalita

Jestliže bylo mechanické provedení a ovládání objektivu Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro velmi příjemným překvapením, tak v kapitole o dalších vlastnostech už to zase tak příjemné čtení nebude. Na druhou stranu je ale pořád nutno brát v úvahu danou cenovou relaci, protože některé věci lze omluvit právě cenou – to je například fakt, že objektiv se při zoomování i při ostření nejen vysouvá (to je běžné u všech podobných objektivů), ale také dochází k otáčení přední příruby, což může vadit například při použití některých typů filtrů. Naopak to nevadí sluneční cloně, která je kruhová a navíc je již zahrnuta v ceně objektivu, což naopak hodnotím velmi kladně, protože to bohužel ještě pořád není úplně běžné ani u podstatně dražších objektivů (přitom je sluneční clona v podstatě jen obyčejný kousek plastu).

Objektiv také není vybaven stabilizací, která by se u takto dlouhého ohniska opravdu hodně hodila, ale stejně jako zmíněné otáčení přední příruby to lze přežít s ohledem na extrémně nízkou cenu. Chce to prostě si jen uvědomit, co to znamená v praxi a chovat se podle toho (používat vyšší hodnoty ISO, nebo fotografovat pouze při dostatku světla). Ještě mrzutější je ale automatické zaostřování, které je nejen hlučné, ale i velmi pomalé. Na nějaké akčnější fotografování je objektiv v podstatě přímo nevhodný, protože pokud se objektiv pohybuje jen do stran, tak to ještě jde, ale jakmile se přibližuje nebo vzdaluje, tak objektiv prostě nestíhá doostřovat – a to ani relativně pomalé objekty (blíže se to hůře specifikuje, protože záleží nejen na rychlosti, ale třeba i na osvětlení a kontrastu objektu).

Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro

Naopak příjemně překvapil režim Macro, ve kterém lze zaostřit až na objekty vzdálené pouhých 95 centimetrů a dosáhnout tak maximálního zvětšení v již slušném poměru 1:2. Tedy ne že by takto bylo možné nahradit plnohodnotný makroobjektiv se zvětšením v poměru 1:1, ale na běžnou amatérskou makrofotografii to již celkem v pohodě dostačuje. Pro lepší představu bych řekl, že hranicí nejmenších fotografovatelných objektů jsou předměty zhruba do velikosti desetikorunové mince (viz ukázková fotografie). Při takovémto fotografování je už ale automatické zaostřování spíše na obtíž, a pokud nepoužijete stativ, je nutné hodně světla, pro dosažení dostatečně krátkého expozičního času, který lze vůbec udržet (bez stabilizátoru) z ruky.

Pokud jde o samotnou optickou kvalitu objektivu, tak ta je překvapivě celkem slušná, i když musím opět dodat, že je to samozřejmě myšleno v rámci dané kategorie nejlevnějších objektivů. Vinětaci ani chromatickou aberaci bych už snad ani neřešil, protože s tím si většina dnešních fotoaparátů už více méně poradí sama. Pokud jde o závoj a hlavně reflexy v protisvětle, tak tady se samozřejmě nějaké ty vady vyskytují, ale není to nic tragického (viz ukázkové foto). Přenos kontrastu je pak výborný a to i v protisvětle a podobně je na tom i bokeh, při vhodném použití objektivu (větší odstup motivu od pozadí). Samotná ostrost fotografií je pak celkem dobrá a především v pohodě dostatečná pro danou kategorii objektivů. Pro klasické fotografie na web je ostrost při pečlivém zpracování v podstatě bez problémů použitelná, podobně jako pro tisk menších formátů fotografií. I zde ale platí, že rozhodně doporučuji důsledně používat sluneční clonu a pokud to množství světla dovoluje, pak si přiclonit ideálně zhruba na clonu f/8.

Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro – vybavení, cena a závěr

Teleobjektiv Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro je již v ceně vybaven sluneční clonou, což považuji za velké plus, protože to bohužel ještě stále není samozřejmost. Dále je na objektiv samozřejmě možné fotografické filtry s průměrem 62 mm. To je trošku škoda, protože tento průměr patří k nejméně používaným – vhodnějším by byl menší průměr 55 mm, nebo naopak větší 67 mm, což odpovídá průměru filtrového závitu některých základních objektivů, takže by bylo možné mít jeden filtr na oba objektivy. Osobně bych použití filtrů na tomto objektivu spíše nedoporučoval, protože běžné filtry jsou již dnes z větší části přežitek a víceméně zůstává smysluplný pouze filtr polarizační, ale u něj je zase použití na tomto objektivu problematické, vzhledem k otáčející se přední přírubě objektivu. Podobné je to pak s případným využitím filtrů přechodových.

Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek

Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek

Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek Teleobjektiv Tamron 70-300mm ukázkový snímek

Pro jistotu také musím dodat, že objektiv je vhodný pro všechny typy zrcadlovek a to jak digitálních s menším čipem formátu APS-C (naprostá většina dnešních DSLR), tak i pro ty s velkým čipem formátu Full-Frame a stejně tak lze objektiv použít bez omezení například i pro kinofilmové fotoaparáty.

Nemá cenu si nic nalhávat, hlavní devizou teleobjektivu Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro je jeho prodejní cena, která je aktuálně 3 990,- Kč včetně DPH, což znamená, že v tento okamžik je nejlevnějším objektivem tohoto typu na současném trhu. To však neznamená, že tento objektiv není zajímavý, spíše naopak. I přes extrémně nízkou cenu je malý, lehký a velmi dobře ovladatelný. Také optická kvalita je pro běžné použití dostatečná. Objektiv má také vlastní motorek automatického zaostřování, takže je vhodný i pro nejlevnější digitální zrcadlovky. Daní za velmi nízkou cenu je především hlučné a hlavně velmi pomalé ostření a to až do té míry, že pro jakékoli akčnější fotografování je tento objektiv občas až nepoužitelný. Také stabilizace obrazu občas dost chybí, ale to vzhledem k ceně také není nic divného. Přesto bych objektiv klidně doporučil zejména začínajícím amatérským fotografům, kteří jsou limitováni pořizovací cenou, případně i jako lehkou alternativu na cesty – je však nutno myslet na jistá omezení a přizpůsobit tomu zacházení s tímto objektivem.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Závěrečné hodnocení objektivu Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro

Hodnocení 77% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
70%
Obrazová kvalita
75%
Poměr cena / výkon
85%

Klady

  • Extrémně nízká cena
  • Malý, lehký a dobře ovladatelný objektiv
  • Lze použít i na makrofotografii
  • Sluneční clona v ceně
  • Kovový bajonet

Zápory

  • Velmi pomalé a hlučné automatické zaostřování
  • Celkově mírně zastaralá koncepce
Technické informace
Objektiv pro formát:Full frame, APS-C
Rozměry:117 × 77 mm
Hmotnost:435 g
Optická soustava:13 čoček
Nejkratší zaostření:95 cm
Maximální zvětšení:1:2
Světelnostf/4 – f/5,6
Nejvyšší clonové číslo:F32
Průměr filtru:62 mm
Bajonet:Canon EF, Nikon F

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací