Léčba fototerapií by nám měla pomoci při únavě nebo poruchách spánku. Otestovali jsme pro vás na třech různých lidech fototerapeutickou lampu Beurer TL55, abychom se o jejích schopnostech přesvědčili na vlastní oči.
Fototerapeutická lampa svým celospektrálním světlem (nejpodobnějším slunci) působí na hormon melatonin, který hraje důležitou roli při řízení rytmu dne a noci. Světlo hormon z těla odbourává a tím organismus připravuje na den. Fototerapii je dobré použít třeba v zimních měsících, kdy je ráno světla málo, a tak slunce supluje, nebo při poruchách spánku, jako je jet lag, práce na směny nebo nespavost. Používají ji ale i psychiatři pro léčbu depresí. Podrobně si o funkcích fototerapie můžete přečíst v článku Fototerapie - bojovník proti zimní únavě.
Fototerapeutická lampa Beurer TL55 je vybavena kromě denního světla o síle 10000 Luxů i světlem červeným, který stimuluje ke spaní. Ovládaní je velice jednoduché, dohromady má 3 tlačítka, přes které je možné nastavit typ světla a jeho intenzitu. Světelné kontrolky ukazují, kolik času bude lampa svítit (při síle 10000 Luxů a vzdálenosti 1 metru stačí expozice 30 minut denně) nebo indikují vybití baterie. Také můžete využít praktický stojánek a pouzdro na převoz. Nevýhodou je, že do pouzdra se nevejde nabíječka, kterou musíte vzít zvlášť.
Fototerapeutickou lampu si vyzkoušeli na vlastní kůži tři lidé z různých důvodů, na které by mohla fototerapie reagovat.
Se spánkem nemám žádný problém, proto jsem fototerapii zkoušela především pro celkové zvýšení energie a schopnosti koncentrace na učení a práci. Používala jsem ji každé ráno 7 dní po dobu 30 minut na intenzitu 10000 Luxů, což by mělo na účinek stačit. Ranní časy se ale lišily podle následujícího programu, a tak expozice nebyla úplně pravidelná.
V průběhu používání ani po dokončení týdenního testování jsem nepociťovala velký rozdíl. Dávám to za vinu především faktu, že žádné problémy nemám. Dokážu si ale představit užitečnost zařízení, až budu vstávat do tmy, protože mě světlo dokázalo rychleji po ránu probrat a otevřít oči, po vypnutí ale zase efekt upadal.
Na druhou stranu červené večerní světlo bylo příjemné a vytvářelo hezkou atmosféru.
I přes to, že na mě fototerapie neměla velký účinek, dávám 65 %, jelikož věřím, že jsem neodkryla celý potenciál a znovu přístroj vyzkouším, až bude ráno při vstávání tma.
Od 21 let trpím chronickou nespavostí, a tudíž problémy se spánkem mám již řadu let. Navíc jsem se v době zkoušení vracel ze zahraničí s časovým posunem +7 hodin, a tak jsem se fototerapii rozhodl vyzkoušet.
Lampu jsem začal používat 3 dny po návratu ze zahraničí každé ráno po dobu pěti dní po příchodu do práce v 7:30. Nechal jsem původní nastavení 30 minut a intenzitu 10000 Luxů.
Po dvou cyklech jsem pocítil změnu v celkové ranní bdělosti. Cítil jsem se probuzenější a lépe se mi přemýšlelo, nicméně nespavost to nevyřešilo. Jet lag se zmírnil, ale mohlo to být i dobou od návratu.
Líbí se mi, že mě fototerapeutická lampa dokáže ráno plně probudit, proto jsem celkově s účinkem spokojen. Bohužel ale u mě nevyřešila nespavost, a tak lampě dávám 70 %.
Fototerapii jsem zkusil, protože jsem se právě vracel z Japonska a časový posun hodně rozhodil moje spaní. Začal jsem ji používat ihned po návratu ze zahraničí vždy v ranních hodinách po dobu 4 dní, bohužel pak jsem přestal, protože jsem neviděl žádný efekt, stále jsem nemohl spát a pak se budil v 5. Na jet lag u mě fototerapie nefungovala, ale možná je efekt individuální. Dávám 50 %, možná na jiné problémy bude fungovat lépe.
Celkově získala fototerapeutická lampa 70 %. Zářivé, ale zároveň uklidňující světlo, dokáže člověka v době používání plně probudit. Cítíte se o něco lépe připravený hned od rána přemýšlet. Bohužel jsme ale neprokázali účinnost na jet lag - oba testující, bojující s posunem času, nepocítili žádný rozdíl - a ani na nespavost, ovšem zkušební doba byla kratší a efekt může být individuální. Kladně hodnotíme zpracování lampy a její možnosti výběru ranního a večerního světla. Naopak baterie vydrží poměrně krátce, pouze na 3-4 cykly denního světla. Před nákupem zvažte také vaše odhodlání, pro dosažení viditelného efektu je potřeba používat fototerapii pravidelně každý den, obsluha je ale intuitivní a stačí lampu na 30 minut zapnout při snídani nebo příchodu do práce.
Klady
Zápory