Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Všechny dárky jako na dlani Křišťálová lupa 2021

Fototerapie – bojovník proti zimní únavě

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Probouzet se svěží, odpočatý a s dobrou náladou i za dlouhých zimních nocí – to je cíl, na který se zaměřila fototerapie. Vědecky uznávaná léčba světlem, která imituje sluneční svit, dokáže bojovat se zimní únavou z nedostatku světla, ale i s těžšími depresemi. Díky vlivu na hormon melatonin poznáte pozitivní rozdíl v náladě a množství energie do 14 dní.

Fototerapie lampou

  1. Proč je světlo důležité pro naše zdraví?
  2. Jak bojovat proti únavě
  3. Jak funguje světelná terapie pomocí fototerapeutické lampy
  4. Jak používat lampu na fototerapii
  5. Nejčastější otázky u fototerapie

Proč je světlo důležité pro naše zdraví?

Světelné záření je nezbytné pro správnou funkci hormonu melatoninu, který podporuje spánek v rámci rytmu dne a noci. Hladina melatoninu v krvi se po nástupu tmy začíná zvyšovat a jeho produkce vrcholí v druhé polovině noci, kdy je spánek nejkvalitnější. Ranní světlo pak produkci melatoninu zastaví a odbourává ho z krve pryč, což působí na zlepšení nálady a zvýšení energie. Problém ale nastává v podzimních a zimních měsících, kdy je světla méně a mohou vznikat sezónně podmíněné deprese (zimní deprese), poruchy spánku a jsme rychleji unavení.

i Lampy na světelnou terapii působí na hormon melatonin. Ten se v těle hromadí během dne a jeho produkce vrcholí ve spánku. Světlem se z krve odbourává, čímž dochází ke zvýšení energie a zlepšení nálady. Lampu využijete především v zimních měsících, kdy je světla nedostatek a mohou tak vznikat zimní deprese.

Jak bojovat proti únavě?

Nejlepším zdrojem světla, které pozitivně účinkuje na vaše tělo, je jednoznačně sluneční svit, proto, pokud můžete, buďte co nejvíce přes den venku a nezastiňujte okna. V zimě je ale složitější pojmout dostatek slunečního záření a může se stát, že budete vstávat a chodit z práce za tmy. V takových případech můžete denní světlo suplovat světlem umělým. I klasické žárovky pomohou vašemu zdravotnímu stavu, proto v místnostech naplno rozsviťte.Pro cílenou léčbu a prevenci využijte lamp na fototerapii, které díky světelné expozici až 10000 Luxů jsou 20× účinnější než klasické žárovky a efekt se dostaví již za 30 minut.

Lampa na světelnou terapii
Světelná terapie je účinná především v zimních měsících, kdy je světla nedostatek a vstáváme často za tmy.
Lampa na fototerapii s funkcí rádia a budíku
Lampy na fototerapii mohou mít navíc funkci budíku. Světlo se před probuzením pomalu rozsvěcí pro příjemné vstávání.

Jak funguje světelná terapie pomocí fototerapeutické lampy?

Lampy na fototerapii využívají plnospektrální světlo, které napodobuje sluneční záření a tím jej při nedostatku nahrazuje. Jedná se o vědecky uznávanou metodu, kterou se léčí zejména sezónní afektivní poruchy, jimiž můžeme trpět v zimním období při nedostatku světla – tzv. zimní splín. Používá se ale i při léčbě depresí, premenstruačních poruchách, poruchách osobnosti, pro zlepšení spánku nebo při cestování jako nástroj k předcházení problémům při posunu času (jet-lagu). Terapeutické lampy svítí inkoherentním polarizovaným světlem a mají vysokou světelnou expozici (až 10000 Luxů), a proto jsou účinné už za 30 minut.

Jak používat lampu na fototerapii

Lampu používejte pokud možno ihned po probuzení, aby se ukončilo vylučování melatoninu (hormon řídící režim dne a noci, který reaguje na světlo). Lampu umístěte do úrovni očí do vzdálenosti jednoho metru tak, aby světlo dopadalo na sítnici oka. Účinnost je prokázána při expozici světlem o síle 10000 Luxů po dobu půl hodiny nebo 2500 Luxů po dobu 2 hodin.

i Tipy na designové kousky s fototerapií

Nejčastější otázky u fototerapie

Na co si dát pozor při výběru fototerapeutické lampy?

Lampa musí mít dostatečnou světelnou expozici. Prokázaný účinek ve 30 minutách nabídne lampa s expozicí 10000 Luxů. Pokud chcete svítit déle, vyberte lampu s nižším výkonem (2500 Luxů účinkuje za 2 hodiny). Často mají lampy více úrovní svitu.

Můžu terapeutickou lampu používat i jako svítidlo?

Spíše ne. Některé lampy mají různé režimy svícení, které můžete využít právě jako večerní osvětlení. Při kontaktu s klasickou lampou s expozicí 10000 Luxů ve večerních hodinách by se ale mohl váš biorytmus rozhodit.

Nepozoruji žádné účinky, co mám dělat?

Ujistěte se, že používáte přístroj s dostatečnou expozicí po správnou dobu – při expozici 10000 Luxů stačí 30 minut pro zaručený účinek. Expozice 2500 Luxů bude účinkovat po dvou hodinách. Při každodenním použití po probuzení můžete vidět účinek již za týden, nejdéle za 14 dní.

Je pro někoho fototerapie nevhodná?

Nepoužívejte fototerapii, pokud užíváte léky zvyšující citlivost na světlo. Příkladem jsou léky s obsahem lithia, melatoninu, léky proti akné nebo některá antibiotika.

Slovník pojmů o fototerapii

Fototerapie

Fototerapie je vědecky uznávaná metoda léčby či prevence viditelnou a neviditelnou částí světelného spektra, která se využívá například při kožních problémech, v porodnictví pro léčbu novorozenecké žloutenky, při psychických poruchách či při kosmetických procedurách.

Lampová fototerapie

Léčba pomocí viditelné části světelného spektra, která příznivě ovlivňuje biorytmus člověka díky vlivu na hormon melatonin. Světelná terapie nahrazuje sluneční světlo při jeho nedostatku, například v zimních měsících.

Plnospektrální (celospektrální) světlo

Světlo blízké přirozenému slunečnímu záření, zahrnuje v sobě jak teplou červenou, tak studenou modrou složku světla. Modrá složka je důležitá kvůli biorytmu člověka a měla by být obsažena v denním světle. Červená je zase příjemná pro oči.

Inkoherentní světlo

Světlo, jehož paprsky jsou rozptýlené. Příkladem může být svit slunce, lamp i žárovek. Opakem je světlo koherentní, které je koncentrované pouze na jeden bod (např. laser).

Polarizované světlo

Světlo, které ze svého přirozeného nepolarizovaného stavu přešlo přes polarizátor (nebo lom světla) do stavu polarizovaného. Nepolarizované světlo je elektromagnetické záření kmitající ve všech směrech. Po polarizaci záření kmitá pouze v jedné rovině. Jeho využití je v řadě odvětví, od elektroniky, kinematografie a fyziky, až po hojení ran na kůži.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi