Probouzet se svěží, odpočatý a s dobrou náladou i za dlouhých zimních nocí – to je cíl, na který se zaměřila fototerapie. Vědecky uznávaná léčba světlem, která imituje sluneční svit, dokáže bojovat se zimní únavou z nedostatku světla, ale i s těžšími depresemi. Díky vlivu na hormon melatonin poznáte pozitivní rozdíl v náladě a množství energie do 14 dní.
Světelné záření je nezbytné pro správnou funkci hormonu melatoninu, který podporuje spánek v rámci rytmu dne a noci. Hladina melatoninu v krvi se po nástupu tmy začíná zvyšovat a jeho produkce vrcholí v druhé polovině noci, kdy je spánek nejkvalitnější. Ranní světlo pak produkci melatoninu zastaví a odbourává ho z krve pryč, což působí na zlepšení nálady a zvýšení energie. Problém ale nastává v podzimních a zimních měsících, kdy je světla méně a mohou vznikat sezónně podmíněné deprese (zimní deprese), poruchy spánku a jsme rychleji unavení.
i
Pozor: Fototerapie není plnohodnotnou náhradou za pobyt na slunci.
Nejlepším zdrojem světla, které pozitivně účinkuje na vaše tělo, je jednoznačně sluneční svit, proto, pokud můžete, buďte co nejvíce přes den venku a nezastiňujte okna. V zimě je ale složitější pojmout dostatek slunečního záření a může se stát, že budete vstávat a chodit z práce za tmy. V takových případech můžete denní světlo suplovat světlem umělým. I klasické žárovky pomohou vašemu zdravotnímu stavu, proto v místnostech naplno rozsviťte.Pro cílenou léčbu a prevenci využijte lamp na fototerapii, které díky světelné expozici až 10000 Luxů jsou 20× účinnější než klasické žárovky a efekt se dostaví již za 30 minut.
Lampy na fototerapii využívají plnospektrální světlo, které napodobuje sluneční záření a tím jej při nedostatku nahrazuje. Jedná se o vědecky uznávanou metodu, kterou se léčí zejména sezónní afektivní poruchy, jimiž můžeme trpět v zimním období při nedostatku světla – tzv. zimní splín. Používá se ale i při léčbě depresí, premenstruačních poruchách, poruchách osobnosti, pro zlepšení spánku nebo při cestování jako nástroj k předcházení problémům při posunu času (jet-lagu). Terapeutické lampy svítí inkoherentním polarizovaným světlem a mají vysokou světelnou expozici (až 10000 Luxů), a proto jsou účinné už za 30 minut.
Lampu používejte pokud možno ihned po probuzení, aby se ukončilo vylučování melatoninu (hormon řídící režim dne a noci, který reaguje na světlo). Lampu umístěte do úrovni očí do vzdálenosti jednoho metru tak, aby světlo dopadalo na sítnici oka. Účinnost je prokázána při expozici světlem o síle 10000 Luxů po dobu půl hodiny nebo 2500 Luxů po dobu 2 hodin.
Lampa musí mít dostatečnou světelnou expozici. Prokázaný účinek ve 30 minutách nabídne lampa s expozicí 10000 Luxů. Pokud chcete svítit déle, vyberte lampu s nižším výkonem (2500 Luxů účinkuje za 2 hodiny). Často mají lampy více úrovní svitu.
Spíše ne. Některé lampy mají různé režimy svícení, které můžete využít právě jako večerní osvětlení. Při kontaktu s klasickou lampou s expozicí 10000 Luxů ve večerních hodinách by se ale mohl váš biorytmus rozhodit.
Ujistěte se, že používáte přístroj s dostatečnou expozicí po správnou dobu – při expozici 10000 Luxů stačí 30 minut pro zaručený účinek. Expozice 2500 Luxů bude účinkovat po dvou hodinách. Při každodenním použití po probuzení můžete vidět účinek již za týden, nejdéle za 14 dní.
Nepoužívejte fototerapii, pokud užíváte léky zvyšující citlivost na světlo. Příkladem jsou léky s obsahem lithia, melatoninu, léky proti akné nebo některá antibiotika.
Fototerapie je vědecky uznávaná metoda léčby či prevence viditelnou a neviditelnou částí světelného spektra, která se využívá například při kožních problémech, v porodnictví pro léčbu novorozenecké žloutenky, při psychických poruchách či při kosmetických procedurách.
Léčba pomocí viditelné části světelného spektra, která příznivě ovlivňuje biorytmus člověka díky vlivu na hormon melatonin. Světelná terapie nahrazuje sluneční světlo při jeho nedostatku, například v zimních měsících.
Světlo blízké přirozenému slunečnímu záření, zahrnuje v sobě jak teplou červenou, tak studenou modrou složku světla. Modrá složka je důležitá kvůli biorytmu člověka a měla by být obsažena v denním světle. Červená je zase příjemná pro oči.
Světlo, jehož paprsky jsou rozptýlené. Příkladem může být svit slunce, lamp i žárovek. Opakem je světlo koherentní, které je koncentrované pouze na jeden bod (např. laser).
Světlo, které ze svého přirozeného nepolarizovaného stavu přešlo přes polarizátor (nebo lom světla) do stavu polarizovaného. Nepolarizované světlo je elektromagnetické záření kmitající ve všech směrech. Po polarizaci záření kmitá pouze v jedné rovině. Jeho využití je v řadě odvětví, od elektroniky, kinematografie a fyziky, až po hojení ran na kůži.