Všechny dárky jako na dlani Bridgestone

Frekvenční rozsah reproduktoru (reprosoustavy)

Ač se to může zdát těžko uvěřitelné, parametr frekvenčního rozsahu nevypovídá u většiny běžně dostupných reproduktorů téměř o ničem. Abyste pochopili, proč tomu tak je, budete muset „přežvýkat“ trochu teorie.

Frekvenční rozsah udává, jaké kmitočty je reproduktor schopen přehrát. Trik je však v tom, že u většiny levných a přenosných reproduktorů výrobci neudávají, při jakém útlumu reproduktor frekvenčního rozsahu dosahuje. Jestliže tedy u frekvenčního rozsahu není udán útlum (standardně -3 dB nebo - 6 dB), může tam výrobce napsat „beztrestně“ téměř jakékoli hodnoty.


Standardně se frekvenční rozsah udává při měření v bezodrazovém prostoru. Někteří výrobci jej však udávají při reálných poslechových podmínkách v místnosti, což opět rozšiřuje odezvu směrem k hlubším basům. Pro názornost vám popíšeme měření frekvenční odezvy regálového hifi reproduktoru Monitor Audio MA7.

Měření reproduktoru Monitor Audio MA7

Na obrázku je zřetelné, že reprodukce ze středobasového měniče výrazně slábne již od cca 85 Hz a basy ve frekvenčním rozsahu 35-85 Hz reprodukuje téměř výhradně basreflex. Frekvenční rozsah reproduktoru Monitor Audio MA7 bychom mohli popsat přibližně takto:

  • 85 – 16 000 Hz (-3 dB)
  • 60 – 17 000 Hz (-6 dB)
  • 40 – 18 000 Hz (-10 dB)
  • 30 – 20 000 Hz (-20 dB)

Z následující popisu je zřejmé, že pokud výrobce u frekvenčního rozsahu neudává i odpovídající hodnotu útlumu (hodnota v závorce), při které frekvenční rozsah naměřil, může vám beztrestně „podstrčit“ téměř jakoukoli hodnotu.

Slovník pojmů

0
Vytisknout

Výhodné pořízení elektroniky bez provozních starostí.

Tisíce produktů ihned k odběru na našich pobočkách.

Rozbalené, zánovní a použité zboží

Nakup zboží ve více lidech a získej parádní slevu!

Kontaktujte nás na WhatsAppu

Kontaktujte nás na Messengeru


Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi