Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Nejnovějším přírůstkem do rodiny „SUPER“ karet společnosti NVIDIA jsou grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER. Tyto grafické karty sice nenabízí podporu akcelerace real-time ray tracingu, co však všem mainstreamovým hráčům počítačových her nabídnout mohou, je zajímavý herní výkon. Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC je příslušníkem právě těchto grafických karet a my jsme ji pro vás na Alza.cz otestovali.

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC recenze a testy

Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC

Grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NVIDIA TU116 (TU116-300-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem TPC (Texture/Processor Cluster), na který jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 6 GB. Jedná se o grafickou kartu, která stejně jako ostatní GeForce řady GTX přichází bez podpory real-time ray tracingu i DLSS, a svým výkonem je pak Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC zacílena do segmentu grafických karet střední třídy (mainstream), kde zaujímá střední patra výkonnostního žebříčku.

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC popis

Frekvence grafické karty

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC GPUZ

Protože nástroj GPU-Z grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER prozatím ještě nezná, doplnil jsem jej správnými údaji sám. Frekvence grafického čipu je 1 530/1 830 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 45 MHz v Boost. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER.

Systém chlazení GPU

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC

Grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC měří na délku 235 mm a na základní desce vašeho počítače zabere jen 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará pasiv složený z hliníkových žeber a veliké hliníkové základny. Pro lepší rozvod tepla je pasiv vybaven dvojicí tepelných trubic (heatpipes). Odpadní teplo z modulů grafických pamětí i napájecí kaskády je odváděno do základny pasivu, a jsou tak chlazeny společně s grafickým čipem. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tedy chlazeny.


Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory s aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC bohužel nenabízí funkci Zero RPM Fan, která v případě nízkých teplot grafického čipu všechny ventilátory úplně zastaví. Oba ventilátory chlazení se tak otáčejí rychlostí 1 020 ot/min i v době, kdy grafická karta není nijak vytížena, a aktivně chladit by tak nepotřebovala. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC na skóre 99,2 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; horní strana

O napájení grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC se stará 4 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 125 W (max. 135 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 450 W.

Výstupy na monitor

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC řešeny pomocí jednoho konektoru DP 1.3/1.4 (Display Port), jednoho konektoru HDMI 2.0 a také jednoho konektoru DVI-D (Dual Link).

Gainward EXPERTool II

Součástí balení grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC je také firemní nástroj společnosti Gainward s názvem EXPERTool II.


Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC Expertool

Pomocí tohoto nástroje můžete grafické kartě nastavovat různé parametry jako například frekvenci grafického čipu, frekvenci grafických pamětí, limit spotřeby, napětí grafického čipu, křivku otáček ventilátorů atp., a upravit si tak chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu můžete například přetaktovat pro dosažení co nejvyššího výkonu, nebo dát naopak přednost lepším provozním vlastnostem, jako je teplota, hlučnost či spotřeba.


Gainward EXPERTool expert modeGainward Expertool monitoring

Pro sledování chování grafické karty nabízí nástroj Gainward EXPERTool II také monitoring, s jehož pomocí můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých hodnot při provozu grafické karty, jako je například teplota grafické karty, otáčky ventilátorů, napětí, spotřeba atd.


Gainward EXPERTool Fan controlGainward EXPERTool LED

V nástroji Gainward EXPERTool pak nechybí ani panel s nastavením křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě grafické karty či panel s nastavením LED osvětlení grafické karty. V něm pak můžete pro osvětlení nastavit různé efekty blikání, barvy však bohužel měnit nelze.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, v nichž jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC Hodnota Poznámka k měření
Pracovní teplota 67 °C měřeno jako průměr v posledním průchodu
Reálná pracovní frekvence 1 875 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba systému 198,6 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 2 100 ot/min měřeno na konci testu
Hlučnost 41,9 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Teploty grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC se na konci zátěžového testu držely na 67 °C při vysokých otáčkách ventilátorů kolem 2 100 ot/min, které při této rychlosti generovaly také vysokou hlučnost 41,9 dBA. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala kolem hranice 1 875 MHz.

Porovnání provozních vlastností GeForce GTX 1660 SUPER

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC se všemi ostatními GeForce GTX 1660 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce GTX 1660 SUPER

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream), nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC je dán zejména výkonem samotného grafického čipu TU116-300-A1, který se od jiných grafických karet GeForce GTX 1660 SUPER může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce GTX 1660 SUPER různých výrobců a značek nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru kolem 1 875 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce GTX 1660 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali. 


Přetaktování Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U grafických karet GeForce máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Výhodou taktování přes OC Scanner je především to, že OC Scanner testuje podrobně všechny frekvenční stavy grafické karty a jeho výsledkem je pak ve hrách naprosto stabilní grafická karta. Při manuálním přetaktování se většinou dostaneme i na frekvence vyšší, stabilita grafické karty v počítačových hrách je však většinou diskutabilní. Přetaktování grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC 6G jsem tedy prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, musel jsem ručně na maximum nastavit položky Core Voltage (100 %), Power Limit (108 %) a Temp. Limit (89 °C). Také jsem musel nejdříve zjistit maximální frekvenci grafických pamětí, nástroj OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafický čip, frekvenci grafických pamětí zcela ignoruje.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem tedy zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec pro grafické paměti ukázala maximální hodnota +800 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci VRAM 15 600 MHz. Nyní jsem tedy konečně mohl spustit automatické přetaktování pomocí OC Scanner.


Přetaktování Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 900 MHz a s položkami Core Voltage, Power Limit, Temp. Limit na maximum mi pak OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru o 120 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC podařilo získat v průměru ještě zhruba více než 5 % dalšího výkonu, což samozřejmě není žádná sláva. Na spotřebě celé testovací sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 necelými 25 W navíc.

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC

Pro koho je tato grafická karta určena?

Grafické karty GeForce GTX 1660 SUPER nabízí atraktivní výkon všem středně náročným hráčům počítačových her, který se pohybuje téměř na úrovni dražší GeForce GTX 1660 Ti. Tyto grafické karty jsou primárně určeny pro hraní v rozlišení 1 920 × 1 080 px, avšak nebudete-li ve hrách trvat na příliš vysokých detailech, svou práci by měly dobře odvést i v rozlišení vyšším. Obdobně jako ostatní grafické karty GeForce řady GTX, ani GeForce GTX 1660 SUPER nenabízí podporu technologie ray tracingu či vyhlazování obrazu pomocí DLSS. To by však pro účely mainstreamového hraní počítačových her nemělo být větší překážkou. Důležité je hlavně to, že s grafickými kartami GeForce GTX 1660 SUPER se za relativně dobrý peníz dostanete ke slušnému hernímu výkonu. Komu by absence podpory real-time ray tracingu či DLSS přeci jen vadila, bude muset jít do některé z dražších grafických karet GeForce řady RTX.

Samotná grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC pak nabízí poměrně kompaktní rozměry, díky nimž není problém tuto grafickou kartu umístit do prakticky libovolné počítačové skříně, snad jen s výjimkou těch úplně nejmenších, typu ITX. Výrobce u této grafické karty nezapomněl na sice skromné, avšak docela líbivé LED osvětlení, jehož efekty si můžete nastavit díky nástroji EXPERTool II (bílou barvu však změnit nelze). Majitelé starších monitorů pak také jistě uvítají přítomnost obrazového výstupu DVI-D.

Slabinou grafické karty Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC je pak její o něco vyšší hlučnost v zátěži a poněkud skromný počet obrazových výstupů. Grafické kartě by se pak také dala vytknout absence semi-pasivního chlazení (Zero RPM Fan), kdy se ventilátory chladiče otáčejí rychlostí 1 020 ot/min i v době, kdy grafická karta není nijak vytížena. Naštěstí však při těchto otáčkách není grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC prakticky vůbec slyšet.


Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC

Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC

Grafické karty

Grafická karta Gainward GTX 1660 SUPER Ghost OC nabízí všem středně náročným hráčům počítačových her atraktivní herní výkon. Karta disponuje poměrně slušným systémem chlazení, který je však v zátěži hlučnější. 

Klady

 • velmi dobrý výkon (mainstream)
 • vyšší takty již od výrobce
 • kompaktní rozměry
 • LED osvětlení

Zápory

 • vyšší hlučnost v zátěži
 • absence semi-pasivního chlazení

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě posledních několik let živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací