AD mini Homeoffice Aplikace

Gainward GeForce RTX 2080 SUPER Phoenix GS (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

O tom, že výčet modelů grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER společnosti NVIDIA ještě není úplně uzavřenou záležitostí, nás utvrdila společnost GAINWARD, v jejíž nabídce se před nedávnem objevila nová grafická karta s označením Gainward GeForce RTX 2080 SUPER Phoenix GS. Tato grafická karta disponuje chladičem zcela nového typu, se třemi ventilátory a přídomkem GS, značícím příslušnost k edici Golden Sample. A jak se tedy tomuto novému přírůstku mezi grafickými kartami GeForce RTX 2080 SUPER vedlo v testech na Alza.cz? Však posuďte sami!

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS recenze a testy

Gainward GeForce RTX 2080 SUPER Phoenix GS (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NVIDIA TU104 společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Jedná se o grafickou kartu s podporou ray tracingu a svým výkonem Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS spadá do segmentu grafických karet vysokého výkonu (High-end), kde zaujímá ta nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS popis

Frekvence grafické karty

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 650/1 845 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 938 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 15 500 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 30 MHz v boost. Grafické paměti jsou pak taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER.

Systém chlazení GPU

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS měří na délku 288 mm a na základní desce vašeho počítače zabere celkem 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará trojice menších pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla propojeny šesti měděnými tepelnými trubicemi. Moduly grafických pamětí jsou chlazeny pomocí chladicího plátu, který doléhá na střední pasiv, odpadní teplo z modulů napájecí kaskády je odváděno přes menší chladicí plát do žebrování pasivu zadního. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.

Aktivní část systému chlazení tvoří tři ventilátory nestejného průměru s aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Krajní ventilátory jsou menší, o průměru 75 mm, střední je o něco větší a má průměr 85 mm. Pro delší životnost a nižší hlučnost jsou ventilátory uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou rozděleny do dvou zón a jejich otáčky jsou řízeny asynchronně (nezávisle). Grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS podporuje funkci Zero RPM Fan, která při nízkých teplotách grafické karty všechny ventilátory zcela vypne, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS na skóre 99,1 % a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; horní strana

O napájení grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS se stará zřejmě 8 + 2fázová napájecí kaskáda (neměl jsem možnost demontovat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 6-pin a jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 250 W (zvýšit nelze) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W.

Výstupy na monitor

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS řešeny pomocí tří konektorů DP 1.3/1.4 (Display Port) a jednoho konektoru HDMI 2.0.

Gainward EXPERTool II

Součástí balení grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS je také firemní nástroj společnosti Gainward s názvem EXPERTool II. Pokud v balení žádné DVD s tímto nástrojem nenajdete, můžete si EXPERTool stáhnout přímo ze stránek výrobce sami.


Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS Expertool

Pomocí tohoto nástroje můžete grafické kartě nastavovat různé parametry, jako například frekvenci grafického čipu, frekvenci grafických pamětí, limit spotřeby, napětí grafického čipu, křivku otáček ventilátorů atp., a upravit si tak chování grafické karty dle svých specifických potřeb. Grafickou kartu můžete například přetaktovat pro dosažení co nejvyššího výkonu, nebo dát naopak přednost lepším provozním vlastnostem, jako je teplota, hlučnost či spotřeba.


Gainward EXPERTool expert modeGainward Expertool monitoring

Pro sledování chování grafické karty nabízí nástroj Gainward EXPERTool II také monitoring, s jehož pomocí můžete mít na očích všechny okamžité i historické údaje důležitých hodnot při provozu grafické karty, jako je například teplota grafické karty, otáčky ventilátorů, napětí, spotřeba atd.


Gainward EXPERTool Fan control

V nástroji Gainward EXPERTool pak nechybí ani panel s nastavením křivky závislosti otáček ventilátorů na teplotě grafické karty. Panel s nastavením LED osvětlení tentokrát chybí, protože osvětlení grafické karty je jen statické.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.) můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, v nichž jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 73 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 890 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 1,038 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 224,7 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 230,5 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 336,6 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 850 ot/min měřeno na konci testu
Hlučnost 40,3 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,059 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 44,961 W
3 PCIe Cable 1 (6-pin) větev 12 V 60,062 W
4 PCIe Cable 1 (8-pin)
větev 12 V
125,435 W
TOTAL 230,517 W


Teploty grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS se na konci zátěžového testu držely na 73° C při otáčkách ventilátorů kolem 1 850 ot/min, které při této rychlosti generovaly hlučnost 40,3 dBA. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 890 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 230,5 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 2080 SUPER

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 2080 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, ve druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS je dán zejména výkonem samotného grafického čipu Turing TU104 (TU104-450-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 2080 SUPER může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 2080 SUPER různých výrobců a značek, nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru kolem 1 890 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafické karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 2080 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz testovali. 


Přetaktování Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX/GTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Core Voltage (100%) a Temp Limit (87 °C). Power Limit bohužel u této grafické karty navýšit nešel. Také jsem musel nejdříve zjistit maximální frekvenci grafických pamětí, nástroj OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafický čip, frekvenci grafických pamětí zcela ignoruje.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +1 100 MHz, což představuje efektivní frekvenci VRAM 17 700 MHz. Nyní jsem tedy konečně mohl spustit automatické přetaktování pomocí OC Scanner.


Přetaktování Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 1 100 MHz a s položkami Core Voltage a Temp Limit na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru o 35 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS podařilo získat v průměru necelá 4 % dalšího výkonu, což opravdu není nic moc, a potvrzuje se tak skutečnost, že tyto grafické karty pracují již v továrním nastavení prakticky na plný výkon. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 23 W navíc.

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení Gainward GeForce RTX 2080 SUPER Phoenix GS

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Stejně jako ostatní grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER, také Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS nabízí více než dostatečný herní výkon všem velmi náročným hráčům počítačových her, pro něž by bylo pořízení té vůbec nejvýkonnější herní grafické karty dneška, tedy GeForce RTX 2080 Ti, již zbytečným luxusem. Grafické karty GeForce RTX 2080 SUPER disponují kompletní podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX Ultimate (DXU), jehož součástí jsou takové technologie jako ray-tracing, VRS (Variable Rate Shading), Mesh Shading a Sampler Feedback, které do počítačových her postupně přinášejí více realismu. Je sice pravda, že seznam počítačových her s podporou ray tracingu či dalších technologií DXU je prozatím velmi krátký, časem se však jistě rozroste, a vy tak na ně budete díky grafickým kartám RTX s předstihem připraveni.

Grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS nabízí docela slušný systém chlazení se třemi ventilátory o nestejném průměru, který sice nepatří k té absolutní TOP špičce, svou práci si však odvede poměrně dobře. Na grafické kartě najdete také pěkné LED osvětlení, vlastně jen nápis PHOENIX, které je však jen statické, a vy si ho tak bohužel nemůžete nijak nastavit k obrazu svému. Výrobce pak u této grafické karty nezapomněl ani na funkci Zero RPM Fan, která vypíná všechny ventilátory v době, kdy grafická karta není nijak vytížena, a snižuje tak její hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení). 

Co se týká nevýhod grafické karty Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS, je docela patrné, že se u ní výrobce tak trochu snažil ušetřit na nákladech. Oproti dříve testované grafické kartě Gainward RTX 2080 SUPER Phantom totiž tento Phoenix nenabízí ani DUAL BIOS, kovový backplate, nastavitelné LED osvětlení a chybí zde i obrazový výstup typu USB-C (Virtual Link). Komu by však žádná z těchto absentujících funkcí nechyběla, s grafickou kartou Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS žádnou chybu jistě neudělá.


Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Gainward GeForce RTX 2080 SUPER Phoenix GS

Grafické karty

Grafická karta Gainward RTX 2080 SUPER Phoenix GS nabízí všem náročnějším hráčům počítačových her dostatečný herní výkon. Karta disponuje solidním systémem chlazení se třemi ventilátory, který jí propůjčuje celkem solidní provozní vlastnosti.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

 • vysoký výkon (high-end)
 • vyšší takty již od výrobce
 • LED osvětlení (nelze však ovládat)
 • Zero RPM Fan (semi-pasivní chlazení)
 • podpora DirectX Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading, Samler Feedback)

Zápory

 • absence výstupu USB-C (Virtual Link)
 • horší možnosti OC

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací